بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

شبکه آزمایشی zkEVM شرکت کانسنسیس ۸ فروردین راه‌اندازی می‌شود

شرکت نرم‌افزاری کانسنسیس (ConsenSys) که مهم‌ترین ارائه‌دهنده زیر ساخت برای شبکه اتریوم است، اعلام کرد در تاریخ ۲۸ مارچ (۸ فروردین)، نسخه آزمایشی و عمومی شبکه ماشین مجازی اتریوم دانش صفر (zkEVM) خود را راه‌اندازی خواهد کرد. شرکت‌های متعددی در حوزه ارز دیجیتال به دنبال آن هستند تا به عنوان نخستین شرکت، نسخه نهایی فناوری zkEVM را عرضه کنند.

به گزارش اکسران و به نقل از  کوین دسک، این خبر پس از آن منتشر می‌شود که این شرکت آمریکایی در ماه دسامبر (آذر) نسخه آزمایشی خصوصی بتا zkEVM را راه‌اندازی کرد. نسخه بتا از آن زمان تاکنون بیش از ۳۵۰٬۰۰۰ تراکنش را پردازش کرده است.

دانش صفر (ZK) یکی از جدیدترین فناوری‌ها در صنعت رمزارزهاست که با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری به افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزد گس منجر می‌شود. شرکت‌های متعددی به دنبال آن هستند تا این فناوری را برای اکوسیستم اتریوم فراهم کنند و از نظر کارشناسان فناوری دانش صفر، یکی از داغ‌ترین ترندهای تکنولوژی بلاکچین در سال جاری خواهد بود.

مطالعه کنید:مفهوم zkEVM چیست؟ آشنایی با نسل جدید ماشین مجازی اتریوم و مزایای آن

اخیرا رقابت بر سر راه‌اندازی نسخه نهایی zkEVM بسیار شدت گرفته است. همانطور که در گزارش قبلی میهن بلاکچین مشاهده کردید، شبکه پالیگان قرار است اواخر این ماه نسخه بتا شبکه اصلی zkEVM خود را راه‌اندازی کند. همچنین شرکت‌های Scroll و Matter Labs نیز اعلام کرده‌اند به دنبال عرضه این فناوری برای شبکه اتریوم هستند، البته تاریخی برای آن مشخص نکرده‌اند.

نیکلاس لیوچون، مدیر بخش تحقیق و توسعه در شرکت کانسنیس در این رابطه گفت:

هنوز تعداد پروژه‌ها به اندازه کافی زیاد نیست. ما فکر می‌کنیم وجود zkEVMهای متعدد مهم است و می‌خواهیم یکی از آنها باشیم.

بر اساس گزارش نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) شرکت گلکسی دیجیتال، zkEVMها ماشین‌های مجازی هستند که می‌توانند همان زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا یا بایت کدهای سطح پایین را با استفاده از گواه دانش صفر مانند ماشین مجازی اتریوم اجرا کنند. اثبات دانش صفر نوعی اثبات کریپتوگرافیک است که داده‌ها را بدون افشای اطلاعات تایید می‌کند. بر اساس این گزارش، zkEVM نوعی رول آپ دانش صفر است که محیط اجرای تراکنش شبکه اصلی اتریوم را تقلید می‌کند.

مطالعه کنید:  ZK Rollup چیست؟ – معرفی رول آپ های مقیاس پذیری اتریوم

رول آپ‌های ZK راهکارهای لایه دویی هستند که در کنار بلاکچین اصلی، برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و ارسال داده‌های نهایی به لایه ۱ طراحی شده‌اند. این رول آپ‌ها از گواه‌ها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند؛ بدین صورت، تراکنش‌هایی که صرفا با دستکاری یا ارائه بخشی از اطلاعات سعی در فریب شبکه را دارند تایید نمی‌شوند.

شرکت کانسنسیس هنوز تاریخ دقیقی را برای خروج از فاز آزمایشی فناوری zkEVM تعیین نکرده است، با این حال، به گفته لیوچون این اتفاق تا پایان سال ۲۰۲۳ رخ خواهد داد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه