بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

توکن لوریج‌دار (Leveraged Token) چیست؟ + آموزش معامله

اگر شما هم از تریدرها یا سرمایه‌گذارهای بازار ارزهای دیجیتال باشید، احتمالاً با مفهوم بازار نزولی یا بازار خرسی کاملاً آشنا هستید و همیشه بابت ازدست‌دادن سرمایه‌تان در این بازار نگران هستید. در‌مقابل، احتمالاً زمانی‌که روند قیمت مسیر صعودی پیش گرفته است، از واردنکردن سرمایه بیشتر به بازار ناراحت بوده‌اید. فضای نوآور ارزهای دیجیتال ظاهراً همیشه راه‌حلی در آستین دارد و این بار با مفهوم توکن لوریج‌دار یا توکن‌ لوریج‌دار (Leveraged Token) به‌کمک معامله‌گران می‌آید.

به‌نظر می‌رسد بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای پیش‌گام در تکامل و تطابق با نیازهای معامله‌گران و صاحبان سرمایه باشد. عرضه دارایی‌ها و محصولات جدید به‌واسطه پلتفرم‌های معاملاتی و میزان استقبال تریدرها می‌تواند به‌خوبی این روند تکاملی را نشان دهد. یکی از این دارایی‌ها، توکن‌ لوریج‌دار یا اهرم‌دار است که به معامله‌گران کمک می‌کند بدون نیاز به مارجین، وثیقه، نقدینگی و ویژگی‌های مشابه، به سود چندبرابری (اهرمی) دست پیدا کنند. توکن‌های اهرم‌دار در‌واقع نسخه توکنیزه‌شده قراردادهای اهرمی سنتی‌تر هستند.

در این مطلب، مفهوم توکن‌‌های لوریج‌دار و کاربردهای اصلی آن‌ها و نمونه‌هایی از این توکن‌‌ها را معرفی می‌کنیم. همچنین، به سازوکار این توکن‌ها نگاهی می‌اندازیم و به تفاوت‌های اصلی معاملات اسپات و مشتقه و توکن‌های لوریج‌دار اشاره می‌کنیم. علاوه‌بر‌این، برخی از شیوه‌های استفاده از این توکن‌ها را معرفی می‌کنیم و مزایا و معایب آن‌ها را برمی‌شماریم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

توکن لوریجدار یا اهرمدار (Leveraged Token) چیست؟

توکن‌ لوریج‌دار شرایطی مشابه موقعیت‌های اهرم‌دار به‌وجود می‌آورد و به شما کمک می‌کند سودتان را چند برابر کنید. این توکن‌ها اغلب با استاندارد ERC-۲۰ ایجاد می‌شوند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند بدون دردسرهای معمولِ موقعیت‌های اهرمی، در بازارهای ارزهای دیجیتال از اهرم (لوریج) استفاده کنند. برای درک بهتر مزیت توکن‌ لوریج‌دار، بهتر است ابتدا به مشکلات مختلفی اشاره کنیم که معامله‌گران هنگام تلاش برای مدیریت یک موقعیت اهرمی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.

برای شروع می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که کسانی که از اهرم در معاملات خود استفاده می‌کنند، باید درصد ازپیش‌تعیین‌شده‌ای از مبلغ معامله را به‌عنوان مارجین (Margin) یا وثیقه (Collateral) برای تضمین معامله واریز کنند. مارجین یا وثیقه حداکثر ضرری است که معامله‌گر می‌تواند در هر معامله متحمل شود؛ زیرا هرزمان که ضرر معامله با مقدار مارجین سپرده‌گذاری‌شده برابر شود، معامله بسته می‌شود؛ مگراینکه کاربر تصمیم بگیرد مبلغ مارجین را افزایش دهد.

اگر مارجین معامله تمام و موقعیت به‌طورخودکار بسته شود، درواقع سرمایه تریدر لیکوئید (Liquidation) شده است. به‌عبارت‌ ساده‌تر، در این حالت معامله‌گر در معامله خود متضرر شده است و تمام مبلغی که به‌عنوان مارجین نزد صرافی داشته، از دست داده است. بنابراین، هر‌زمان که معامله‌گر تصمیم می‌گیرد یک یا چند موقعیت لوریج‌دار را مدیریت کند، باید میزان مارجینی که سپرده‌گذاری کرده است، نیز در نظر بگیرد.

همچنین، معامله‌گری که از موقعیت‌های اهرمی استفاده می‌کند، باید به‌طور‌منظم بر آن‌ها نظارت کند تا مطمئن شود که مارجین کافی تأمین کرده است و هیچ‌یک از موقعیت‌هایش دچار ضرر سنگین نمی‌شود. در‌مقابل، توکن‌های لوریج‌دار این فرایند را توکنیزه و معامله دارایی‌های دیجیتال با استفاده از اهرم را آسان می‌کنند و از این طریق، راهی برای رهایی از تمام این دردسرها ارائه می‌دهند.

همچنین بخوانید: معاملات مارجین چیست؟

برای مثال، اتریوم را در نظر بگیرید. توکن‌های لوریج‌دارِ موجود برای اتریوم به چهار نوع «BULL» (به‌معنای گاوی و صعودی)، «BEAR» (به‌معنای خرسی و نزولی)، «HEDGE» (به‌معنای پوششی) و «HALF» (به‌معنای نصف) تقسیم می‌شوند. در جدول زیر، می‌توانید ببینید که میزان اهرم هریک از این توکن‌ها چقدر است و عملکرد احتمالی هرکدام درصورت سرمایه‌گذاری ۱٬۰۰۰دلاری چگونه خواهد بود. گفتنی است انواع دیگری از توکن‌های لوریج‌دار نیز ممکن است در‌دسترس باشند؛ اما معمولاً این چهار توکن کاربرد بیشتری دارند و نحوه عملکرد توکن‌های لوریج‌دار را به‌خوبی نشان می‌دهند.

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر
چهار توکن لوریج‌دار پرکاربرد برای اتریوم

کاربردهای توکن لوریج‌دار

تریدرها به‌دلایل مختلفی از توکن‌های لوریج‌دار استفاده می‌کنند؛ اما اغلب افراد برای سه دلیل اصلی زیر به‌سراغ این توکن‌ها می‌روند:

  • مدیریت ریسک‌: توکن‌های لوریج‌دار می‌توانند به‌خودیِ‌خود ریسک معاملات را تا حدی مدیریت کنند. آن‌ها به‌صورت خودکار سود معامله را مجدداً روی دارایی پایه سرمایه‌گذاری می‌کنند و درصورت کاهش قیمت، بخشی از دارایی را می‌فروشند تا از ریسک لیکوییدشدن احتمالی جلوگیری کنند.
  • مدیریت مارجین: با استفاده از این توکن‌ها، می‌توانید بدون درنظرگرفتن مارجین، وثیقه، نقدینگی و مختصات دیگر از موقعیت اهرمی در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید. به‌عبارت‌دیگر، بدون اینکه نگران مقدمات معامله باشید، می‌توانید به‌میزان دلخواه سرمایه وسط بگذارید و با دو یا سه‌ برابر آن معامله خود را انجام دهید.
  • توکن‌های ERC-20: اغلب توکن‌های لوریج‌دار بر‌مبنای استاندارد توکن ERC-20 ایجاد شده‌اند. این یعنی هرزمان که بخواهید، می‌توانید آن‌ها را به کیف پول خود منتقل کنید. مزیت توکن‌های لوریج‌دار بر موقعیت‌های مارجین این است که معامله‌گران می‌توانند این توکن‌ها را به هر کیف پول یا پلتفرمی ارسال کنند که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

همچنین بخوانید: مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

نمونه‌هایی از توکن لوریج‌دار

پلتفرم‌های معاملاتی مختلفی ازجمله بایننس، اف‌تی‌اکس (FTX)، بای‌بیت (Bybit)، پایونِکس (Pionex) و بیترِکس (Bittrex) گزینه توکن‌های لوریج‌دار را در‌اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. محصولات لوریج‌دار و پلتفرم‌های معاملاتی ارائه‌دهنده و شرایط عرضه آن‌ها بسیار متنوع است؛ با‌این‌حال، درادامه صرفاً برای معرفی کلی برخی از آن‌ها، به برخی از این توکن‌ها و پلتفرم‌های عرضه‌کننده آن‌ها اشاره می‌کنیم.

این فهرست و سایر جزئیاتی که در این مطلب مطالعه می‌کنید، به‌هیچ‌وجه نباید به‌عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری تلقی شوند. معامله‌گر پیش از ورود به هر موقعیتی، ازجمله خریدوفروش توکن‌های لوریج‌دار، باید به‌خوبی از شرایط مربوط به هر توکن و پلتفرم ارائه‌دهنده آگاه باشد؛ زیرا مسئولیت هرگونه ضرر مالی احتمالی در معاملات توکن‌های لوریج‌دار و سایر دارایی‌ها برعهده شخص معامله‌گر است.

برخی از توکن‌های لوریج‌دار بایننس (Binance Leveraged Token) که به‌اختصار BLVT نامیده می‌شوند، شامل BTCUP ،BTCDOWN ،BCHUP و BCHDOWN می‌شوند. این دارایی‌ها در‌واقع نسخه‌هایی توکنیزه‌شده از موقعیت‌های آتی لوریج‌دار هستند که با ضرایب اهرمی بین ۱.۵ تا ۳ برابر عرضه می‌شوند. بایننس نقدینگی این توکن‌ها را تضمین و آن‌ها را با کارمزدی کمتر از سایر صرافی‌ها عرضه می‌کند. علاوه‌بر‌این، فرایند متوان‌سازی توکن‌ها با فواصل زمانی طولانی‌تر و فقط در‌صورت ضرورت انجام می‌شود. درادامه مقاله، به‌طور‌مفصل فرایند متوان‌سازی را شرح می‌دهیم.

صرافی اف‌تی‌اکس اولین پلتفرمی بود که مفهوم توکن‌های اهرم‌دار را معرفی کرد. ضرایب اهرمی دارایی‌های اف‌تی‌اکس تا ۳ برابر محاسبه می‌شود و از هر قرارداد آتی در این پلتفرم، چهار نوع توکن لوریج‌دار HEDGE با ضریب ۱-، HALF با ضریب ۰.۵+، BULL با ضریب ۳+ و BEAR با ضریب ۳- در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرد. توکن‌های این پلتفرم برای خریدوفروش در بازار اسپات در‌دسترس هستند و در برخی صرافی‌های دیگر همچون گوپاکس (Gopax) و بیت‌مکس (BitMax) فهرست شده‌اند. علاوه‌بر‌این، اف‌تی‌اکس امکان تبدیل فوری کوین‌های FTX به توکن‌های لوریج‌دار را نیز در صفحه کیف پول خود فراهم کرده است.

بای‌بیت صرافی مشهور دیگری است که محصولات لوریج‌دار عرضه می‌کند. هریک از توکن‌های لوریج‌دار صرافی بای‌بیت نماینده سبدی از چند موقعیتِ قرارداد آتی دائمی (Perpetual Futures) هستند؛ یعنی تریدر با خرید هرکدام از توکن‌های لوریج‌دار این پلتفرم، در‌واقع روی سبدی از قراردادهای مربوط به دارایی اصلی سرمایه‌گذاری می‌کند. به‌عنوان مثال، توکن BTC3L در این پلتفرم سبدی از موقعیت‌های لانگ برای قراردادهای دائمی بیت‌کوین‌تتر (BTC/USDT) با ضریب اهرمی ۳ است و توکن BTC3S همین شرایط را برای موقعیت‌های شورت در همان جفت‌ارز ارائه می‌دهد.

مکانیسم توکن لوریجدار چگونه است؟

هر توکن لوریج‌دار ارزش خود را ازطریق معاملات دارایی مربوط به آن توکن در بازارهای آتی به‌دست می‌آورد. به‌عنوان مثال، هنگامی‌که ۱۰,۰۰۰ دلار توکن لوریج‌دار ETHBULL می‌خرید، حساب این توکن ۳۰,۰۰۰ دلار قرارداد آتی دائمی اتر می‌خرد. پس نتیجه نهایی این تراکنش، ورود به موقعیت لانگِ اتر با همان مبلغ ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری اولیه با اهرم ۳ برابر است.

درنهایت، هرزمان که تصمیم گرفتید موقعیت خود را نقد کنید، این کار را از‌طریق صرافی می‌توانید انجام دهید تا مبلغی برابر با ارزش خالص سرمایه‌گذاری خود دریافت کنید. برای نمونه، فرض کنید به‌دنبال نقدکردن فوری سرمایه‌‌ ETHBULL خود هستید. در این صورت، دارایی ۱۰,۰۰۰دلاری توکن ETHBULL خود را به صرافی پس می‌دهید و از آن می‌خواهید موقعیت شما را نقد کند. آن‌گاه حساب ETHBULL مبلغ ۳۰,۰۰۰ دلار قرارداد آتی دائمی را می‌فروشد و ۱۰,۰۰۰ دلار به حساب شما واریز می‌کند.

این مکانیسم که با ثبت هر سفارش توکن لوریج‌دار سفارشی متناظر با آن در بازار قراردادهای آتی دائمی ثبت می‌شود، ارزش این توکن‌ها را تضمین می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت بازار توکن لوریج‌دار تا حد زیادی به بازار قراردادهای آتی دائمی وابسته است. با‌این‌حال، توکن‌های لوریج‌دار به تریدرها کمک می‌کنند تا بدون نیاز به بازوبسته‌کردن موقعیت‌های اهرمی که تلاش و زمان زیادی می‌طلبد، از این موقعیت‌ها بهره‌مند شوند.

علاوه‌بر‌این، مکانیسمی به‌ نام متوازن‌سازی (Rebalancing) ریسک لیکوییدشدن توکن‌های لوریج‌دار را تقریباً نزدیک به صفر می‌کند. متوازن‌سازی به معامله‌گر توکن‌های لوریج‌دار کمک می‌کند تا سود خود را بهینه کند و ضرر معامله را کاهش دهد. همچنین، این فرایند تضمین می‌کند که موقعیت تریدر لیکویید نخواهد شد؛ مگر‌اینکه کل سرمایه از بین برود. در بخش‌های بعد، بیشتر درباره متوازن‌سازی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت میان معاملات اسپات و مشتقه و توکن‌های لوریج‌دار

پیش از ادامه بحث، بد نیست به تفاوت موجود در میان معاملات اسپات (بازار لحظه‌ای) و محصولات مشتقه و توکن‌های لوریج‌دار اشاره‌ کنیم. دانستن تفاوت این سه محصول به شما کمک می‌کند متناسب با شرایط بازار و میزان ریسک‌پذیری خودتان، بتوانید بازده حداکثری کسب و ریسک را بهتر مدیریت کنید.

معاملات اسپات به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را درلحظه و به‌صورت آنی خرید‌و‌فروش کند. مزیت دیگرش این است که خرید یا فروش ارزهای دیجیتال در ازای ارزهای فیات انجام می‌شود. محصولات مشتقه به تریدرها اجازه می‌دهند براساس پیش‌بینی شخصی خود از آینده حرکات قیمت قرارداد معامله کنند و سود به‌دست آورند.

توکن لوریج‌دار را می‌توانیم اساساً صندوقی بدانیم که حرکات قیمت را دنبال و سودوزیان ناشی از آن را چند برابر می‌کند. به‌عنوان مثال، توکن لوریج‌دار BTC3L نماینده موقعیت لانگ بیت کوین با ضریب اهرمی ۳ برابر است؛ یعنی شما با خرید این توکن، درصورت افزایش ۱۰درصدی نمودار قیمت بیت کوین/تتر، سودی ۳۰درصدی کسب کرده‌اید. در جدول زیر، می‌توانید مزایا و معایب توکن‌های لوریج‌دار را در‌مقایسه‌با دو محصول دیگر (معاملات اسپات و مشتقات) مشاهده کنید:

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر

به‌طورخلاصه، می‌توانیم بگوییم توکن‌های لوریج‌دار در‌مقایسه‌با محصولات مشتقه و معاملات اسپات، مزایای کم‌نظیر زیر را ارائه می‌دهند:

  • بازده مرکب: توکن‌های لوریج‌دار از مکانیسم متوازن‌سازی پویایی بهره‌مند هستند که می‌تواند سود معامله (چه لانگ و چه شورت) را در بازارهای یک‌طرفه به‌صورت مرکب افزایش دهد.
  • ریسک کنترل‌شده: هیچ مارجینی برای معاملات توکن‌های لوریج‌دار مورد‌نیاز نیست و روی کاغذ، خطر لیکوییدشدن این توکن‌ها بسیار اندک است.
  • تسهیل معاملات: با استفاده از توکن‌های لوریج‌دار، می‌توانید موقعیت لانگ یا شورت برای یک توکن پایه انتخاب کنید و از سود چندبرابری مطمئن شوید. در‌مقایسه‌با معاملات اسپات، توکن‌های لوریج‌دار سود اضافه‌تر به‌همراه دارند و در‌مقایسه‌با محصولات معاملاتی مشتقه، این توکن‌ها به مارجین نیازی ندارند. این دو ویژگی به شما امکان می‌دهد که از سرمایه خود نهایت استفاده را ببرید.

روش‌های معامله توکن لوریج‌دار

ازطریق سه روش زیر می‌توانید به توکن‌های لوریج‌دار دسترسی داشته باشید و آن‌ها را معامله کنید:

  • بازارهای اسپات: ساده‌ترین روش برای معامله توکن‌های لوریج‌دار استفاده از بازارهای اسپات است. برای این کار، فقط کافی است به یکی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال ارائه‌دهنده توکن‌های لوریج‌دار مراجعه و توکن مدنظرتان را انتخاب کنید. علاوه‌بر‌این، درصورتی‌که صرافی دیگری از همان توکن پشتیبانی کند، می‌توانید توکن‌ها را بین صرافی‌ها انتقال دهید.
  • تبدیل: روش دیگر برای معامله توکن‌های لوریج‌دار، تبدیل‌کردن آن‌هاست. به‌عنوان مثال، فرض کنید ۱۰,۰۰۰ دلار اتر در کیف پولتان دارید و قصد دارید آن را به ۱۰,۰۰۰ دلار ETHBULL تبدیل کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، انتخاب گزینه مربوط به تبدیل (Convert) در صرافی یا کیف پول و تبدیل اتر به توکن‌های لوریج‌دار است.
  • ایجاد: درنهایت، می‌توانید توکن‌های لوریج‌دار خود را بسازید. ما این روش را معمولاً توصیه نمی‌کنیم؛ مگر‌اینکه تجربه ایجاد این توکن‌ها را داشته باشید و دقیقاً بدانید که چه کاری انجام می‌دهید. توجه کنید که ایجاد توکن‌های لوریج‌دار می‌تواند با هزینه‌های اضافی همراه باشد.

فرایند متوازن‌سازی (Rebalancing) در توکن لوریج‌دار چگونه است؟

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر

متوازن‌سازی یکی از ویژگی‌های مهم توکن‌های لوریج‌دار است که آن‌ها را از معاملات اهرمی معمول متمایز می‌کند. این سازوکارِ مدیریت ریسک به‌صورت روزانه یا دوره‌ای انجام می‌شود و خطر لیکوییدشدن معاملات را به‌حداقل می‌رساند. هدف از این فرایند حفظ تعادل ضریب اهرمی توکن است که با خریدوفروش خودکار، به کاهش ریسک معاملات نیز کمک شایانی می‌کند.

در‌واقع، این ویژگی به معامله‌گران اجازه می‌دهد سود موقعیت خود را هنگام رشد بازار افزایش و زیان آن را هنگام افول بازار کاهش دهند. اجازه دهید فرایند متوازن‌سازی را با ذکر مثالی بهتر توضیح دهیم. فرض کنید ETHBULL را به‌گونه‌ای خریده‌اید که در‌حال‌حاضر، ۱۵۰ اتر دارید و این موقعیت در‌حال‌حاضر ۲۰,۰۰۰ دلار متضرر شده است. اگر فرض کنیم قیمت اتر ۲۱۰ دلار باشد، ارزش خالص موقعیت شما برابر است با:

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر

درمقابل، شما ۱۵۰ اتر ۲۱۰دلاری دارید که مجموعاً ارزشی معادل با ۳۱,۵۰۰ دلار دارد؛ بنابراین، اهرم فعلی موقعیت شما برابر است با:

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر

با‌این‌همه، اهرم توکن ETHBULL که در‌اختیار دارید، اساساً باید ۳ برابر باشد. به‌همین‌منظور در زمان متوازن‌سازی روزانه، توکن لوریج‌دار شما به‌طور‌خودکار مقداری اتر می‌خرد تا ضریب اهرمی را دوباره به توازن ۳ برساند. به‌همین‌ترتیب، اگر اهرم معامله شما در زمان متوازن‌سازی بیشتر از ۳ ارزیابی شود، توکن ETHBULL بخشی از دارایی اتر شما را می‌فروشد تا ضریب اهرمی معامله را به ۳ کاهش دهد.

در بلندمدت، ویژگی متوازن‌سازی توکن‌های لوریج‌دار می‌تواند به شما کمک کند از مزایای سود مرکب بهره ببرید. این مسئله را نیز با ذکر مثالی بهتر می‌توان توضیح داد. فرض کنید ۱ توکن ETHBULL را در زمانی خریده‌اید که اتر ۲,۰۰۰ دلار است. در پایان روز اول، قیمت اتر به ۲,۱۰۰ دلار و در پایان روز دوم، قیمت اتر به ۲,۲۰۰ دلار می‌رسد. بنابراین، کل افزایش در پایان دو روز معادل با ۲۰۰ دلار یا ۱۰درصد است. با‌این‌حال، بسته به اینکه از توکن‌های لوریج‌دار یا معاملات استاندارد مارجین استفاده می‌کنید، میزان این سود می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

در معامله‌ای با مارجین معمول، از‌آن‌جا‌که قیمت اتر ۱۹درصد افزایش یافته است، معامله اهرمی با ضریب اهرمی ۳ برابر، با ۳۰درصد سود همراه خواهد بود. باوجوداین‌، توکن لوریج‌دار معمولاً هرروز متوان‌سازی انجام می‌دهد. روز اول، قیمت اتر تا ۵درصد افزایش پیدا می‌کند و این یعنی توکن ETHBULL می‌تواند تا ۱۵درصد افزایش سود را تجربه کند. در پایان روز، هنگامی‌که متوازن‌سازی اتفاق می‌افتد، توکن از این سود برای خرید ETHBULL بیشتر استفاده می‌کند. روز دوم، درصد رشد قیمت ۱۰۰/۲,۱۰۰ (حدود ۴.۷درصد) بوده و ETHBULL سه برابر این میزان رشد کرده است که حدود ۱۴.۳درصد برآورد می‌شود. در جدول زیر، سود کل را در‌پایان هر دو روز برای توکن لوریج‌دار مشاهده می‌کنید:

میزان سود با توکن لوریج‌دار

بنابراین در پایان روز دوم، شما در‌واقع ۲,۶۲۹ دلار به‌عنوان ارزش خالص توکن لوریج‌دار خود در‌اختیار دارید که رقم ۳۱.۴درصدی را در‌مقابل رشد ۳۰درصدی موقعیت اهرمی معمول نشان می‌دهد. این تفاوت در سود با گذشت زمان می‌تواند آشکارتر شود.

مزایا و معایب توکن لوریجدار

اصلی‌ترین مزیت توکن‌های لوریج‌دار این است که اگر بتوانید پیش‌بینی کنید که بازار به کدام سمت می‌رود، سود بیشتری درمقایسه‌با زمانی کسب می‌کنید که کوینِ بدون اهرم را معامله می‌کنید.

همچنین بخوانید: آموزش معامله با توکن لوریج‌دار

علاوه‌بر‌این، توکن‌های لوریج‌دار مزایای مهمی درمقایسه‌با سایر محصولات لوریج‌دار و اهرمی دارند. در وهله اول، این توکن‌ها برخلاف معاملات مارجین، به حفظ مارجین و وثیقه نیازی ندارند؛ بنابراین برای بازکردن یک موقعیت، به تأمین مقدار مشخصی وثیقه نیازی نیست و فقط کافی است توکن لوریج‌دار خود را بخرید و به‌صورت خودکار بدون نیاز به وثیقه‌گذاری از اهرم برای موقعیت خود استفاده کنید.

دلیل این امر مدیریت خودکار ریسک به‌واسطه توکن‌های لوریج‌دار است. در‌واقع به‌لطف قابلیت متوان‌سازی، اگر قیمت کاهش پیدا کند، به افزودن وثیقه یا مارجین نیازی ندارید و اگر قیمت افزایش یابد، نیازی نیست موقعیت را ببندید. به‌عبارت‌دیگر، ریسک لیکوییدشدن با توکن‌های لوریج‌دار بسیار کمتر است.

ازآن‌جاکه ریسک لیکوییدشدن توکن‌های لوریج‌دار کمتر است، کارمزد مدیریتی که صرافی برای بازنگه‌داشتن موقعیت توکن‌های لوریج‌دار شما دریافت می‌کند، از کارمزد مدیریت محصولات اهرمی سنتی کمتر است. گفتنی است صرافی‌ها نقدینگی لازم برای توکن‌های لوریج‌دار را نیز در‌اختیارتان قرار می دهند. بدین‌ترتیب، با سرمایه‌گذاری مقدار مشخصی دارایی و بدون نیاز به سرمایه اهرمی بیشتر، می‌توانید میزان سود خود را افزایش دهید.

مزایای توکن لوریج‌دار

معایب توکن‌ لوریج‌دار

اولین خطری که هنگام کار با توکن‌های لوریج‌دار سرمایه شما را تهدید می‌کند، ضرر بیشتر درصورت پیش‌بینی اشتباه بازار است. ازآن‌جا‌که این توکن‌ها ضریب اهرمی دارند، درصورتی‌که در پیش‌بینی بازار دچار خطا شوید، چند برابر بیشتر متضرر خواهید شد؛ به‌ویژه اگر از توکن‌های لوریج‌دار با ضریب اهرمی متغیر استفاده کنید، ممکن است دچار ضرر جبران‌ناپذیری شوید. اگرچه ویژگی متوازن‌سازی در توکن‌های لوریج‌دار ریسک لیکوییدشدن موقعیتتان را کاهش چشمگیری می‌دهد، اگر شرایط بازار واقعاً نامساعد شود، احتمال لیکوییدشدن توکن‌های لوریج‌دار هم سرمایه‌تان را تهدید می‌کند.

یکی دیگر از خطرهای بزرگ توکن‌های لوریج‌دار، چیزی است که به‌عنوان کاهش ارزش ناشی از نوسان‌ها (Volatility Decay) شناخته می‌شود. این اتفاق اغلب در بازارهای پرنوسان می‌تواند مایه دردسر شود. به‌عنوان مثال، اگر در معامله‌ای معمولی و بدون اهرم ۱۰۰ دلار اتریوم بخرید و قیمت آن در یک روز ۲۰درصد افزایش یابد، شما ۱۲۰ دلار در‌اختیار خواهید داشت. در این صورت، اگر روز بعد قیمت ۲۰درصد کاهش یابد، شما ۲۴ دلار از دست می‌دهید و در‌پایان می‌توانید مطمئن باشید که ۹۶ دلار هنوز در حسابتان باقی مانده است.

اگر در مثال بالا به‌جای توکن معمولی توکن لوریج‌دار اتریوم بخرید، ماجرا کاملاً متفاوت خواهد بود. فرض کنید ۱۰۰ دلار توکن ETHBULL می‌خرید که یک توکن لوریج‌دار لانگ با ضریب اهرم ۳ است. روز اول قیمت دارایی شما با ۲۰درصد افزایش به ۱۶۰ دلار می‌رسد؛ اما روز بعد با کاهش ۲۰درصدی قیمت اتر، توکن اهرمی شما ۹۶ دلار از دست می‌دهد تا در‌نهایت حسابتان به ۶۴ دلار برسد. در این وضعیت، اهرم توکن باعث شده است بیش‌ از حد معمول دارایی از دست بدهید. اگرچه این مثال ممکن است اندکی افراطی به‌نظر برسد، به‌خوبی نشان می‌دهد که اگر با توکن‌های لوریج‌دار کار می‌کنید، حتی افت جزئی قیمت هم می‌تواند باعث زیان‌های جبران‌ناپذیری شود و ارزش دارایی شما را خیلی سریع‌تر از معاملات معمولی ارزهای دیجیتال از بین ببرد.

افزون‌بر‌این، این نکته را نباید فراموش کنیم که اگرچه توکن‌های لوریج‌دار کارمزد کمتری از سایر محصولات اهرمی دارند، کار با آن‌ها رایگان نیست و اغلب صرافی‌ها بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۳درصد کارمزد مدیریت کسر می‌کنند. همچنین، درصورتی‌که قصد داشته باشید توکن لوریج‌دار خود را نقد و به‌جای فروش توکن‌ها ارزش دارایی پایه را دریافت کنید، باید کارمزد بازخرید نیز بپردازید.

توکن لوریج‌دار یا اهرم‌دار (Leverage Token)؛ راهی برای سود بیشتر

جمع‌بندی

در این مطلب، درباره توکن‌های لوریج‌دار (اهرم‌دار) و کاربرد این توکن‌ها صحبت و تعدادی از آن‌ها را معرفی کردیم و توضیح دادیم که چرا برخی تریدرها مایل‌اند به‌جای استفاده از سایر محصولات اهرمی، از این توکن‌ها استفاده کنند. سپس، سازوکار این توکن‌ها و تفاوت آن‌ها با معاملات اسپات و محصولات مشتقه را مرور کردیم. در پایان نیز با اشاره به شیوه کارکرد عملیات متوازن‌سازی که در برخی مواقع باعث برتری توکن‌های لوریج‌دار درمقایسه‌با سایر محصولات اهرمی می‌شوند، بعضی از مزایا و معایب این نوع توکن‌ها را بررسی کردیم.

توکن‌های لوریج‌دار همان موقعیت‌های اهرمی معمول هستند که توکنیزه شده‌اند و از مزیت‌های افزوده‌ای مانند امکان متوازن‌سازی بهره می‌برند. این توکن‌ها به شما کمک می‌کنند تا با حذف بسیاری از مشکلات مربوط به وثیقه‌گذاری در موقعیت‌های اهرمی یا دردسرهای نظارت مستمر بر موقعیت‌ها برای جلوگیری از لیکوییدشدن، از اهرم در معاملات خود استفاده کنید. با توکن‌های لوریج‌دار، می‌توانید بدون نیاز به مدیریت ریسک یا مدیریت مارجین از سود مرکب برخوردار شوید.

با‌این‌همه، توجه کنید که معامله با این توکن‌ها چندان ساده نیست. باید بتوانید به‌درستی آینده کوتاه‌مدت بازار را پیش‌بینی کنید؛ وگرنه دچار ضرر اهرمی و چندبرابری خواهید شد. علاوه‌بر‌این، ریسک لیکوییدشدن این توکن‌ها به‌لطف متوازن‌سازی بسیار اندک است؛ اما صفر نیست. همچنین، متوازن‌سازی به‌‌دلیل نوسان‌های بازار ممکن است باعث کاهش ارزش دارایی شود. به‌عبارت ساده‌تر، نوسان‌های مداوم بازار ممکن است باعث شود سودتان به حد دلخواه نرسد یا حتی متضرر شوید.

در‌هر‌صورت، هیچ بحثی روی کاغذ نمی‌تواند با تجربه عملی برابری کند. اگر شما نیز سابقه ترید با توکن‌ لوریج‌دار را دارید، در‌صورت تمایل می‌توانید تجربیات ارزشمند خود را با ما و سایر خوانندگان وب‌سایت ارزدیجیتال به‌اشتراک بگذارید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه