دیفایبازارهای مالیبلاکچینکریپتو

اتریوم چیست؟

بلاکچین قرارداد هوشمند را بشناسید

اتریوم (Ethereum) با واحد اختصاری «ETH» یک ارز دیجیتال و شبکه‌ای غیرمتمرکز است. این شبکه سه هدف و کاربرد اصلی دارد: ۱. پول دیجیتال غیرمتمرکز؛ ۲. تسهیل پرداخت‌های جهانی؛ ۳. ساخت و اجرای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز.

منظور از «غیرمتمرکز» سیستم، برنامه، کشور یا هر‌چیزی است که کنترلش فقط در دست فرد یا شرکت یا دولت خاصی نباشد و بقیه هم بتوانند در کنترل آن ایفای نقش کنند؛ مانند حکومتی دموکراتیک که یک نفر به‌تنهایی نمی‌تواند تمام اختیارات را در دست داشته باشد.

این ارز دیجیتال آمده است که «همه‌چیز» را غیرمتمرکز کند. آینده‌ای را تصور کنید که مردم مستقیماً و بدون اعتماد به واسطه‌های فاسد، از انواع خدمات مالی و غیرمالی استفاده می‌کنند. سیستم‌هایی که کنترلشان در دست مردم است، هیچ‌گاه متوقف نمی‌شوند و هیچ‌کس نمی‌تواند در کار آن‌ها تداخل ایجاد کند. این آینده‌ای است که اتریوم برایش ساخته شده است.

در این مقاله، تلاش می‌کنم تا با بیانی‌ ساده و به دور از پیچیدگی‌های فنی شما را با اتریوم آشنا کنم و به پرسش‌های زیر پاسخ دهم:

 • اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟
 • قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟
 • اتر چیست و قیمت آن تاکنون چه روندی را طی کرده است؟
 • چگونه اتریوم را ذخیره کنیم؟ کیف پول‌های اتریوم کدام‌اند؟
 • چگونه در ایران اتریوم بخریم؟

اتریوم چیست؟

پیشنهاد می‌کنم که ابتدا ویدئو زیر را ببینید و بعد ادامه مقاله را بخوانید؛ اما اگر امکانش را ندارید، خواندن خودِ مقاله کفایت می‌کند.

در وب‌سایت رسمی اتریوم، این پروژه این‌گونه تعریف شده است:

اتریوم بستری غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. هیچ‌گونه احتمال ازکارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت واسطه‌ها برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

اینکه «قرارداد هوشمند» چیست را درادامه توضیح می‌دهم؛ اما تا این‌جای مطلب همین‌قدر می‌گویم که اتریوم را می‌‌توان از دو منظر تعریف کرد:

 • یک شبکه غیرمتمرکز است.
 • یک ارز دیجیتال است.

اتریوم شبکه غیرمتمرکز است

اتریوم شبکه‌ای غیرمتمرکز برای ساخت برنامه‌های کامپیوتری و انجام تراکنش‌های مالی و غیرمالی است. به‌عبارت ساده‌تر و نه دقیق، این ارز دیجیتال را اینترنتی غیرمتمرکز در نظر بگیرید که روی آن می‌توانید وب‌سایت‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی کنید؛ وب‌سایت‌هایی که متوقف نمی‌شوند و دولت‌ها و واسطه‌ها نمی‌توانند آن‌ها را ببندند.

اتریوم
اتریوم واسطه‌ها را حذف می‌کند.

درحقیقت، فرق اتریوم با بسترهای قدیمی مانند وب امروزی این است که در این ارز دیجیتال واسطه‌ حذف شده است و کنترل داده‌ها و دارایی‌ها می‌تواند به‌معنای واقعی کلمه در دست خودِ افراد باشد.

اتریوم ارز دیجیتال است

اتریوم ارز دیجیتال هم محسوب می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، برای اینکه این شبکه کامل و مستقل باشد، ارز دیجیتال «اتر» (Ether) با واحد اختصاری ETH در این شبکه تعریف شده است. این دارایی واحد پولی شبکه و راهی برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدهاست.

فراموش نکنید که در جامعه ارزهای دیجیتال، به ارز دیجیتال شبکه اتریوم همان اتریوم هم گفته می‌شود؛ اما در واقعیت نام آن «اتر» است. بنابراین، اگر جایی «خرید اتریوم»، «تحلیل اتریوم» و… را دیدید، منظور همان اتر است.

افراد زیادی با امیدواری به آینده اتر، روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. شما می‌توانید به‌راحتی اتر را از وب‌سایت‌های صرافی ارز دیجیتال بخرید و روی نرم‌افزارهای کیف پول در موبایل یا کامپیوتر شخصی ذخیره کنید. در‌ادامه مقاله، درباره اتر و چگونگی نگه‌داری و خرید آن بیشتر می‌خوانید.

اتریوم چگونه دنیای ما را متحول خواهد کرد؟

برنامه‌ای مانند تلگرام یا اینستاگرام را در نظر بگیرید. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این برنامه‌های مفید برای پیام‌رسانی و ارتباط استفاده می‌کنند؛ اما مسئله‌ای بنیادین درباره‌شان وجود دارد که کمتر کسی به آن توجه می‌کند: این برنامه‌ها متمرکز هستند. برای مثال، اینستاگرام به شرکت فیس‌بوک تعلق دارد و این شرکت طبق سیاست‌هایش، ممکن است محتوایی را حذف یا دسترسی‌ها را مسدود کند یا حتی داده‌های خصوصی را بفروشد.

ازنظر تئوری، با اتریوم، این بستر غیرمتمرکز، می‌توان اینستاگرامی ایجاد کرد که به‌جای فیس‌بوک، مالک حقیقی آن همان کاربرانش باشند و خودشان آن را کنترل کنند. این همان وب‌ ۳.۰ است که آینده اینترنت خواهد بود.

اینستاگرام غیرمتمرکز
طراحی: فرشاد متکلمی © ارزدیجیتال

البته نباید فراموش کرد این پروژه هنوز در ابتدای راه قرار دارد و حداقل در مقطع فعلی، مشکلات فنی آن اجازه نمی‌دهند سیستم بزرگی مانند اینستاگرام را روی آن بسازیم.

به‌عنوان نمونه دیگر، با این شبکه می‌‌توانیم انتخابات آزاد و شفاف برگزار کنیم؛ انتخاباتی که در آن امکان تقلب وجود نداشته باشد. این بلاک چین می‌تواند هر خدمت متمرکز دیگری را غیرمتمرکز کند. امور مهمی ازجمله پرداخت‌ها، بیمه،‌ رأی‌گیری، بانکداری، وام‌دهی و بسیاری از خدماتی که اکنون واسطه‌ها انجام می‌دهند، با این شبکه غیرمتمرکز می‌شود. هرکس می‌تواند در شبکه باز اتریوم، برنامه غیرمتمرکز (Dapp) یا ارز دیجیتال (توکن) خود را توسعه دهد.

آپدیت: اتریوم چیست؟

اتریوم با این هدف بنیان نهاده شد تا برای انجام امور زندگی‌مان به هیچ بانک یا شرکت یا نهاد دیگری جز خودمان نیاز نداشته باشیم.

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، یکی از هم‌بنیان‌گذارهای اتریوم

تاریخچه‌ای کوتاه

مقاله معرفی (ایده) یا وایت‌پیپر (Whitepaper) اتریوم در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و در سال ۲۰۱۵ رسماً شبکه شروع به کار کرد.

ایده‌پرداز اصلی این پروژه، جوان روسی‌کانادایی، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) است که از حامیان بیت کوین بود و با الهام از بیت کوین، ایده «غیرمتمرکزکردنِ همه‌چیز» را ارائه داد.

ویتالیک بوترین و گوین وود
ویتالیک بوترین درکنار گوین وود، دو تن از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم

تاریخچه اتر پر از فرازونشیب است؛ از تولد اتریوم کلاسیک به‌دلیل هک گرفته تا به‌روزرسانی‌های تاریخی. حیف که به‌‌دلیل محدودیت واژه‌ها، در این مقاله نمی‌توان به این تاریخچه جالب پرداخت.

شباهت‌ها و تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم

ازآن‌جاکه بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، شاید یکی از بهترین روش‌ها برای درک بهتر اتر، بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با بیت کوین باشد.

شباهت‌ها با بیت کوین

بیت کوین و اتریوم از چند جنبه شبیه هم هستند:

هر دو ارز دیجیتال هستند

هم بیت کوین و هم اتر دو ارز دیجیتال غیرمتمرکز هستند که در صرافی‌های آنلاین معامله می‌شوند.

هر دو بلاکچین مستقل دارند

مانند بیت کوین، این ارز دیجیتال هم بلاکچین دارد. اطلاعات تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند روی بلاکچین ثبت می‌شود. درادامه، درباره بلاکچین بیشتر توضیح می‌دهم.

هر دو در کیف پول‌ها ذخیره می‌شوند

برای ذخیره بیت کوین و اتر به کیف پول‌های دیجیتال نیاز دارید. درباره این موضوع هم درادامه مقاله توضیح می‌دهم.

هر دو عمومی و بدون نیاز به مجوز هستند

مانند بیت کوین، شبکه اتر هم عمومی است و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. هرکسی می‌تواند از این شبکه برای ایجاد تراکنش یا قراردادهای هوشمند بهره ببرد، بدون اینکه نیاز باشد از جایی اجازه بگیرد. اتریوم شفاف و آزاد و عمومی است.

تفاوت‌ها با بیت کوین

بیت کوین و اتر حداقل از جنبه‌های زیر با یکدیگر تفاوت دارند:

هدف خلقت

بیت کوین اولین سیستم‌ پولی غیرمتمرکز و دیجیتال و توزیع‌شده است. بیت کوین خلق شد تا پولی غیرمتمرکز باشد؛ اما فقط پول!

درمقابل، اتریوم یک قدم پا را فراتر گذاشته و امکان اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری (قرارداد هوشمند) را هم فراهم کرده است تا بتوانیم علاوه‌بر پول، بقیه چیزها را هم غیرمتمرکز کنیم.

تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر هستند

به‌طورکلی، تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر از بیت کوین تأیید می‌شوند. اگر روی شبکه اصلی بیت کوین تراکنش انجام دهید، با کارمزد معمولی شاید تأیید تراکنش شما حدود یک ساعت زمان ببرد؛ اما روی این بلاک چین فرایند تأیید تراکنش فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

تعداد واحدهای اتر نامحدود است

یکی از تفاوت‌های اصلی بیت کوین و اتریوم، تعداد واحدهای (عرضه) این دو ارز است. بیت کوین محدودیت عرضه دارد؛ اما اتر نامحدود عرضه خواهد شد.

طبق پروتکل بیت کوین، فقط ۲۱میلیون واحد از این ارز دیجیتال استخراج می‌شود؛ درحالی‌که در اتریوم، هیچ محدودیتی وجود ندارد و در زمان نگارش این مطلب، بیش از ۱۲۰میلیون واحد اتر به گردش درآمده است.

گفتنی است این به‌معنای تورم‌ افسارگسیخته در اتریوم نیست؛ چراکه تورم سالانه اتر مشخص و محدود و نزدیک به ۴‌درصد است که بسته به شرایط ممکن است کمی افزایش یا کاهش یابد.

تفاوت اتریوم با بیت کوین
طراحی: فرشاد متکلمی © ارزدیجیتال

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

این سؤال را می‌توان به دو صورت جواب داد:

کتاب Mastering Ethereum
کتاب Mastering Ethereum

توضیح دقیق یا فنی نحوه عملکرد اتریوم در این مقاله نمی‌گنجد و خودش می‌تواند کتاب باشد. اتفاقاً کتابش هم موجود است؛ کتاب «Mastering Ethereum» نوشته آندریاس آنتونوپولوس. این کتاب به‌ فارسی هم ترجمه شده است؛ اما از روان‌بودن ترجمه‌ها مطمئن نیستم.

برای خرید و نگه‌داری اتر و استفاده از این شبکه نیازی نیست دقیقاً بدانید چطور کار می‌کند؛ همان‌طورکه همین‌حالا هم برای کارکردن با اینترنت تخصص شبکه لازم نیست؛ یک موبایل یا کامپیوتر دارید و چند اپلیکیشن کاربرپسند و ساده.

در اتریوم هم، داستان از همین قرار است. برای استفاده از از این شبکه یا خرید و نگه‌داری اتر که درادامه آموزش می‌دهم، فقط کافی است تلفن‌همراه هوشمند یا کامپیوتر داشته باشید تا چند نرم‌افزار را نصب یا در چند وب‌سایت ثبت‌نام کنید.

با‌این‌حال، ازآن‌جاکه چشم‌بسته هم نمی‌‌توان جلو رفت، در‌ادامه تلاش می‌کنیم تا چگونگی نحوه عملکرد اتریوم را با ساده‌ترین بیان ممکن توضیح دهیم تا بدون پیش‌‌زمینه قبلی هم بتوان این شبکه پیچیده را کمی درک کرد.

این قسمت به‌گونه‌ای نوشته شده است که نخواندنش تأثیری بر درک بقیه محتوا نمی‌گذارد؛ بنابراین، اگر حوصله‌اش را ندارید، این بخش را نادیده بگیرید و بقیه مقاله را بخوانید.

در مدل‌ ساده‌، شبکه اتریوم را می‌توان به سه جزء تقسیم کرد که کار هر‌کدام از این اجزا به یکدیگر وابسته است:

 • قرارداد هوشمند
 • بلاکچین
 • مکانیزم اجماع (بر سر تراکنش‌ها و بلاک‌ها)

قرارداد هوشمند

با قرارداد هوشمند شروع می‌کنیم که اصل اساسی اتریوم است. قرارداد هوشمند کدی (نرم‌افزار) است که روی بلاک چین آن اجرا می‌شود. در‌صورت وقوع اتفاق‌های از‌پیش‌تعیین‌شده، این نرم‌افزار دستورها را به‌طور‌خودکار اجرا می‌کند.

اصل بر این است که پس از ثبت قرارداد روی اتریوم، هیچ‌کس نمی‌تواند از اجرای آن جلوگیری کند و این قرارداد ضمانت اجرایی دارد. قبل از اینکه بخواهم توضیح بیشتری درباره قرارداد هوشمند دهم، بیایید اول قرارداد عادی را مرور کنیم.

قرارداد عادی توافقی بین دو یا چند شخص است که آن‌ها را به چیزی در آینده متعهد می‌کند. به‌عنوان مثال، بهزاد متعهد می‌شود در ازای استفاده از خانه مجید به‌مدت یک‌ سال، هر‌ماه به او مبلغی پرداخت کند که به آن قرارداد اجاره یا «اجاره‌نامه» می‌گویند.

آنچه باعث تفاوت قرارداد معمولی و قرارداد هوشمند می‌شود، این است که در قراردادهای هوشمند، کدهای کامپیوتری مشکل نیاز به اعتماد را برطرف می‌کنند. با قراردادهای هوشمند می‌‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی ساخت تا بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از‌کارافتادگی به کارشان ادامه دهند؛ به‌طوری‌که حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند از اجرای آن جلوگیری کند.

قرارداد هوشمند vs قرارداد عادی
تفاوت قرارداد سنتی و قرارداد هوشمند (طراحی: فرشاد متکلمی © ارزدیجیتال)

اگر از نظر شما این توضیحات برای مفهوم مهم قرارداد هوشمند کافی نیستند، در مقاله «قرارداد هوشمند چیست؟»، می‌توانید اطلاعاتی بیشتری درباره این موضوع کسب کنید.

بلاکچین اتریوم

اتر هم مانند بیت کوین برای ذخیره سوابق تراکنش‌ها و امنیت آن‌ها از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. بلاکچین را مانند دفتر حساب‌وکتابی در نظر بگیرید که در آن، تمام تراکنش‌های انجام‌شده شبکه اتریوم ثبت می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر شما یک اتر برای فرد دیگری ارسال کنید، این تراکنش در بلاکچین برای همیشه ذخیره می‌شود.

بانک‌ها هم در سرورهای کامپیوتری، دفترکل یا دفتر حساب‌وکتابی دارند که تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. باوجوداین، بلاکچین اتریوم چهار خصوصیت اصلی دارد که آن را از دفتر‌کل بانک‌ها متمایز می‌کند:

 • بلاکچین عمومی
 • بلاکچین شفاف
 • بلاکچین توزیع‌شده
 • بلاکچین مقاوم دربرابر سانسور

بلاکچین اتریوم عمومی است

دفتر حساب‌وکتاب اتریوم عمومی است؛ یعنی هرکس می‌تواند با اتصال مستقیم به شبکه، به‌اصطلاح به نود (Node) تبدیل شود و یک نسخه از دفترکل (شامل همه تراکنش‌ها) را دانلود کند.

بلاکچین اتریوم شفاف است

همه می‌توانند تراکنش‌های درون شبکه را بررسی و رهگیری کنند. رقم موجودی‌ها هم مشخص است؛ البته نه اینکه هویت افراد به‌طور‌مستقیم مشخص شود؛ اما می‌توان موجودی آدرس‌های کیف پول را مشاهده کرد.

بلاکچین اتریوم توزیع‌شده است

هر کامپیوتری که به شبکه آن متصل و به نود تبدیل شود، یک نسخه کامل از بلاکچین را دریافت می‌کند. بنابراین، بلاک چین آن نقطه شکست واحد ندارد و اگر اطلاعات از کامپیوتری پاک شود، همچنان کامپیوترهای دیگر در سراسر جهان از اطلاعات محافظت می‌کنند.

بلاکچین اتریوم دربرابر سانسور مقاوم است

به‌لطف ساختار بلوکی در بلاکچین اتریوم، تمام داده‌های ذخیره‌شده در بلاکچین زنجیروار به یکدیگر مرتبط هستند؛ به‌گونه‌ای که تغییر یک داده سایر بلاک‌ها را غیرمعتبر می‌کند. این ویژگیِ خاص بلاکچین را تا حد زیادی دربرابر سانسور مقاوم می‌کند.

اگر هنوز نمی‌دانید بلاکچین چیست، پیشنهاد می‌کنم که چند دقیقه از وقتتان را برای مطالعه مقاله «بلاکچین چیست» صرف کنید.

مکانیزم اجماع (اتریوم ۲.۰)

وقتی می‌گوییم اتریوم شبکه‌ای غیرمتمرکز است، پس هنگامی‌که برای کسی پول ارسال می‌کنید، چه کسی از تراکنش شما پشتیبانی می‌کند تا انتقال انجام شود؟ چه کسی تراکنش‌ها را تأیید یا امنیت این شبکه را حفظ می‌کند؟ پاسخ این پرسش‌ها اعتبارسنج‌ها یا دارندگان اتر هستند.

در ابتدای کار شبکه اتریوم تا سال ۲۰۲۲، اتر مانند بیت کوین مبتنی‌بر استخراج (ماینینگ) بود. افرادی که می‌خواستند در فرایند ساخت بلاک‌های تراکنش شرکت کنند، باید قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتری را برای شرکت در عملیات استخراج به شبکه اختصاص می‌دادند و شبکه در ازای این قدرت پردازش که در‌نهایت باعث امنیت و تأییدشدن تراکنش‌ها می‌شد، به استخراج‌کنندگان پاداش اعطا می‌کرد. به این فرایند الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) می‌گویند.

تا اینکه طبق برنامه ازپیش‌تعیین‌شده و در طرحی به‌ نام «اتریوم ۲» (ETH ۲.۰)، در سپتامبر۲۰۲۲ (شهریور‌۱۴۰۱) این شبکه برای مقیاس‌پذیری بیشتر (تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر) و کاهش اتلاف انرژی، از اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) کوچ کرد و استخراج اتریوم برای همیشه پایان یافت.

در روش اثبات سهام، افراد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، باید اتر بخرند و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهند یا به‌عبارت‌دیگر باید سهام‌گذاری (Staking) کنند. بدین‌ترتیب، می‌توانند در کار تأیید تراکنش‌ها مشارکت‌ و به‌عنوان پاداش واحدهای جدید ارز دیجیتال (اتر) دریافت کنند. مشارکت‌کنندگان کارمزد تراکنش‌های شبکه را برای خود برمی‌دارند. با این رویکرد برای مشارکت در شبکه دیگر به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت و مصرف برق نیاز نیست.

اثبات کار VS اثبات سهام
طراحی: فرشاد متکلمی © ارزدیجیتال

قیمت اتر

چرا اتر ارزش دارد؟ پاسخ ساده است: به همان دلیلی که بنزین ارزش دارد. اتر سوخت شبکه اتریوم است و اعتبارسنج‌های شبکه (سهام‌گذارها) پاداش خود را با اتر دریافت می‌کنند. برای هر فعالیت و تراکنش روی بلاک چین آن، باید کارمزد شبکه را با اتر پرداخت کنیم؛ بنابراین، اتر می‌تواند گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری باشد.

بدیهی است که هرچه اتریوم قدرتمندتر شود و اعتماد به این شبکه افزایش یابد، از‌نظر تئوری قیمت اتریوم هم افزایش پیدا خواهد کرد. درمقابل، زمانی‌که شبکه آن ضعیف عمل کند و نتواند طبق نقشه‌راه به اهدافش برسد، قیمت اتر روند نزولی به خود خواهد گرفت. ناگفته نماند درباره قیمت اتر و تمام ارزهای دیجیتال، روند کلی بازار و رویدادهای خارجی هم دخیل هستند؛ مانند اخبار قانون‌گذاری این حوزه.

اولین‌بار اتر با چه قیمتی معامله شد؟

در سال ۲۰۱۴ و در برنامه جذب سرمایه بنیاد اتریوم، حدود ۷میلیون واحد اتر با قیمت هر واحد تقریباً ۰.۳ دلار پیش‌فروش شد؛ بنابراین، اولین قیمت اتر را ۰.۳ دلار در نظر می‌گیریم. در زمان به‌روزرسانی این مطلب (دی‌۱۴۰۱)، قیمت هر اتر حدود ۱,۲۰۰ دلار است و این یعنی سرمایه‌گذاران اولیه اتر اگر همچنان دارایی‌هایشان را داشته باشند، حدود ۴۰۰,۰۰۰‌درصد در سود هستند.

اوج قیمت اتر چقدر است؟

۱‌نوامبر‌۲۰۲۱ (۱۹‌آبان‌۱۴۰۰) اتر با رسیدن به قله حدود ۴,۷۰۰دلاری، اوج تاریخی جدیدی ثبت کرد. با‌توجه‌به رشد سرسام‌آور قیمت دلار در ایران، قیمت اتریوم به تومان هم افزایش نجومی یافته است و از کف حدود ۲هزار تومان در سال ۱۳۹۴، در اوج (آذر‌۱۴۰۰) به بیش از ۱۴۰‌میلیون تومان رسید. در زمان به‌روزرسانی این مقاله (دی‌۱۴۰۱)، با اصلاح شدید قیمت اتر از اوج، قیمت ریالی این ارز دیجیتال حدود ۴۸میلیون تومان است.

قیمت اتر
نمودار قیمت اتریوم از ابتدای معامله در صرافی‌ها (سال ۲۰۱۵) تا به‌روزرسانی این مقاله (دی‌۱۴۰۱) (منبع: تریدینگ ویو)

کیف پول‌های اتریوم

برای ذخیره اتر و توکن‌های مبتنی‌بر اتریوم، به نرم‌افزار یا سخت‌افزاری به‌ نام «کیف پول» یا «والت» (Wallet) نیاز دارید. کیف پول ارز دیجیتال را مانند حساب بانکی در نظر بگیرید که برای ذخیره و دریافت و ارسال پول کاربرد دارد.

کیف پول ارز دیجیتال
طراحی: امیرحسین خلیل‌نژاد © ارزدیجیتال

کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم رایگان هستند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را روی گوشی‌های تلفن‌همراه (اندروید و iOS) یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز و لینوکس و مک) نصب کنید. درمقابل، کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به‌شکل فیزیکی موجود هستند و باید از فروشگاه‌های معتبر خریده شوند.

برای اتر ده‌ها کیف پول با نام‌های گوناگون وجود دارد؛ بنابراین، اگر سرمایه‌گذار این ارز دیجیتال یا سرمایه‌گذار توکن‌های مبتنی‌بر این بلاک چین باشید، پیداکردن کیف پول کار سختی نیست. در جدول زیر، اسامی چند نمونه از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید. این کیف پول‌ها بیشترین تعداد نصب و بهترین نرخ محبوبیت را دارند:

نام نوع لینک دانلود/دسترسی
کیف پول تراست والت نرم‌افزاری/موبایل دانلود
کیف پول مای‌اتروالت نرم‌افزاری/تحت‌وب دسترسی
کیف پول متامسک نرم‌افزاری/افزونه مرورگر دانلود
کیف پول اکسودوس نرم‌افزاری/موبایل و دسکتاپ دانلود
کیف پول لجر سخت‌افزاری فیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریده شود)
کیف پول ترزور سخت‌افزاری فیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریده شود)

هر کیف پول اتریوم یک یا چند آدرس منحصر‌به‌فرد و یکتا دارد. آدرس کیف پول مشابه شماره کارت بانکی است که از آن می‌توانید برای دریافت پول استفاده کنید. از یک آدرس اتریوم می‌توان برای دریافت اتر و تمام توکن‌های مبتنی‌بر اتریوم (ERC-20) استفاده کرد. برای نمونه، ارز شیبا اینو (SHIBA) توکنی مبتنی‌بر شبکه این ارز دیجیتال است؛ پس می‌توانید در کیف پول خود این توکن را هم ذخیره کنید.

فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، مسئولیت حفظ سرمایه هرکس با خودش است؛ بنابراین، ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا درصورت حذف‌شدن کیف پول یا فراموشی رمز یا خراب‌شدن دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید.

کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به شما مجموعه‌ای ۱۲ یا ۲۴تایی از واژه‌های انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آن‌ها را در جایی امن یادداشت کنید. بدین‌ترتیب، با آن کلمات می‌توانید به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید.

در دو مقاله زیر بیشتر درباره کیف پول‌ها بخوانید:

خرید اتریوم

خرید اتریوم
طراحی: فرشاد متکلمی © ارزدیجیتال

برای خرید اتریوم، بهترین کار مراجعه به وب‌سایت‌های صرافی ارز دیجیتال است. کاربران ساکن ایران برای خرید اتر از صرافی‌های آنلاین معمولاً به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

 • خرید مستقیم اتر از وب‌سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
 • خرید بیت کوین یا تتر از وب‌سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به اتر در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین

با جست‌وجوی عبارت «خرید اتریوم» در گوگل، به‌راحتی می‌توانید آن دسته از وب‌سایت‌های ایرانی را بیابید که با ریال اتر می‌فروشند و پس از ثبت‌نام در آن‌ها، به‌طور‌مستقیم با کارت بانکی خود اتر بخرید.

با‌این‌حال، گاهی اوقات که نقدینگی صرافی‌های داخلی اندک یا هزینه تمام‌شده خرید زیاد است، سرمایه‌گذاران می‌توانند از روش دوم استفاده کنند؛ یعنی خرید بیت کوین یا تتر از وب‌سایت‌های داخلی و سپس تبدیل آن به اتر در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین.

برای آموزش بیشتر، این مقاله را بخوانید: آموزش خرید اتریوم

چند سؤال متداول درباره اتریوم

آیا اتریوم بهتر از بیت کوین است؟

بیت کوین و اتریوم دو هدف متفاوت را دنبال می‌کنند و نمی‌‌توان گفت که کدام‌یک بهتر از دیگری است؛ اما این ارز دیجیتال ازنظر فنی شبکه‌ای نوین‌تر محسوب می‌شود.

آیا حتماً باید یک اتریوم کامل بخریم؟

نه حتماً لازم نیست یک واحد کامل بخرید و کسری از یک اتر (به‌عنوان مثال ۰.۰۱ اتر) را هم می‌شود خرید.

آیا می‌توان اتریوم استخراج کرد؟

خیر، با به‌روزرسانی اتریوم (ETH ۲.۰) استخراج این ارز دیجیتال پایان یافت؛ بنابراین، دیگر نمی‌‌توان اتر استخراج کرد.

اتریوم و اتریوم ۲.۰ چه تفاوتی باهم دارند؟

تا سپتامبر‌۲۰۲۲، اتریوم با الگوریتم اثبات کار یا استخراج کار می‌کرد؛ اما با ارتقا در طرحی به‌ نام اتریوم ۲.۰، این پلتفرم به زنجیره اثبات سهام منتقل شد. در‌حقیقت، اتریوم ۲.۰ همان نسخه قبل است که ارتقا پیدا کرده و بهبود یافته است.

آیا اتریوم رایگان داریم؟

پاسخ کوتاه و صریح به این سؤال «نه» است؛ پس مراقب کلاه‌برداری‌ها و وب‌سایت‌هایی که وقتتان را تلف می‌کنند، باشید.

این مقاله می‌تواند نقطه‌ شروع شما باشد. قطعاً در یک یا دو مقاله نمی‌توان تمام جنبه‌های پیچیده اتریوم را درک کرد. ما هم در این مقاله درباره هر جنبه فقط توضیح مختصری ارائه دادیم و مسیر تخصص در اتریوم همچنان طولانی است. ازاین‌رو، پیشنهاد می‌کنم در صفحه «آموزش اتریوم» وب‌سایت ارزدیجیتال یا منابع بسیار دیگر چرخی بزنید و درباره این فناوری بی‌نظیر بیشتر یاد بگیرید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه