NFTبازارهای مالیبلاکچینان اف تیکریپتو

لوکس ریر (LooksRare)؛ آشنایی با رقیب سرسخت OpenSea

به گزارش اکسران : توکن‌های غیرمثلی یا NFTها در سال ۲۰۲۱ درمجموع فروش ۲۴میلیارد‌دلاری را تجربه کردند. همچنین، مجموعه‌های توکن غیرمثلی مثل کریپتوپانکس (CryptoPunks) و بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) به محبوبیت فراوانی رسیدند و بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال توکن‌هایی از این مجموعه‌ها را که متناسب با علایق آن‌ها بود، خریدند.

اوپن‌سی (OpenSea) یکی از فروشگاه‌های توکن‌های غیرمثلی است که در اوایل سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و در ژانویه همان سال، رکورد حجم معاملات ۵‌میلیارد‌دلاری را ثبت کرد. در‌حال‌حاضر، اوپن‌سی سلطه خود را بر فضای NFT‌ها گسترده است؛ اما پلتفرم‌های دیگری مانند لوکس ریر توانسته‌اند سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌راه بیندازند. لوکس ریر با قابلیت‌های جذاب برای کاربران و حجم معاملات روزانه ۳۹۴‌میلیون‌دلاری، در حال تبدیل‌شدن به رقیب اصلی اوپن‌سی است.

در این مقاله، می‌خواهیم درباره این فروشگاه توکن‌های غیرمثلی بیشتر صحبت کنیم. اگر شما هم مشتاق‌اید با نحوه کار لوکس ریر، تفاوتش با اوپن‌سی، توکن بومی آن و نحوه خریدوفروش NFT در این پلتفرم آشنا شوید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

لوکس ریر چیست؟

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

لوکس ریر فروشگاه توکن‌های غیرمثلی مبتنی‌بر اتریوم است که به کاربران امکان می‌دهد با خریدوفروش NFT، پاداش‌هایی در قالب توکن بومی این پلتفرم، یعنی لوکس (LOOKS)، دریافت کنند. پلتفرم لوکس ریر ۲درصد کارمزد برای فروش توکن‌های غیرمثلی می‌گیرد که کمتر از کارمزد ۲٫۵‌درصدی اوپن‌سی است. توکن بومی این مجموعه نقش محوری در اکوسیستم لوکس ریر ایفا می‌کند و می‌توان آن را سهام‌گذاری (Staking) و در ازای آن از محل کارمزد معاملات روزانه پاداش دریافت کرد.

لوکس ریر رویکردی جامعه‌محور دارد که بر سه اصل استوار است:

 • پاداش به کاربران: کاربرانی که در این پلتفرم توکن‌های غیرمثلی خریدوفروش می‌کنند، توکن لوکس پاداش می‌گیرند.
 • بازتوزیع کارمزدهای پلتفرم: تمام کارمزدهای دریافتی از معامله‌گران در لوکس ریر میان سهام‌گذاران توزیع می‌شود.
 • پرداخت فوری به آفرینندگان: سازندگان NFT حق امتیاز خود را بلافاصله پس از فروش توکن غیرمثلی دریافت می‌کنند.

تاریخچه و بنیان‌گذاران لوکس ریر

پلتفرم لوکس ریر در ژانویه۲۰۲۲ با رویداد ایردراپ افتتاح شد. در این رویداد، به کیف پول‌هایی که دست‌کم ۳ اتریوم تراکنش در اوپن‌سی داشتند، هدایایی در قالب توکن بومی این اکوسیستم داده شد. در این رویداد، ۱۲۰میلیون توکن میان بیش از ۱۱۰هزار کیف پول توزیع شد که معادل ۶۰درصد از همه کیف پول‌های واجد‌شرایط بود.

کاربران برای دریافت توکن‌های ایردراپ، باید دست‌کم یک توکن غیرمثلی را در پلتفرم لوکس ثبت می‌کردند. این مشوق باعث شد که انبوهی از NFTها در همان آغاز کار پلتفرم در آن فهرست شود؛ درنتیجه، حجم معاملات در روز اول به ۱۰۵‌میلیون دلار رسید. همچنین، ۲‌میلیون دلار کارمزد در آن روز دریافت و میان سهام‌گذاران توزیع شد.

لوکس ریر را دو فرد ناشناس با نام‌های مستعار گاتس (Guts) و زاد (Zodd) ساختند. تیم توسعه لوکس ریر از ۳۶ نفر از سراسر جهان تشکیل شده است که آن‌ها هم ناشناس هستند و این باعث شده است که نحوه اداره این پلتفرم کمی اسرارآمیز باشد.

این پلتفرم از بسیاری جهات به صرافی غیرمتمرکز سوشی‌سواپ ( SushiSwap DEX) شباهت دارد که سازنده آن هم شخص ناشناسی با نام مستعار شِف نومی (Chef Nomi) است. همان‌طور‌که لوکس ریر با اوپن‌سی در رقابت است، سوشی نیز با همزاد خود، یعنی یونی‌سواپ (UniSwap)، رقابت می‌کند. افزون‌بر‌این، سوشی‌سواپ مانند لوکس ریر رقابت خود با یونی‌سواپ را با ایردراپ اولیه برای جذب نقدینگی پلتفرم رقیب آغاز کرد.

لوکس ریر چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم لوکس ریر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و امکان خریدوفروش NFTهای مبتنی‌بر اتریوم را دارد. از هر معامله ۲درصد کارمزد در قالب توکن لوکس یا رپد اتریوم (wETH) دریافت می‌شود. این کارمزدها در هر ۶٬۵۰۰ بلاک اتریوم (تقریباً هر ۲۴ ساعت یک‌ بار) جمع‌آوری و در میان سهام‌گذاران توزیع می‌شود.

کاربران هرزمانی که بخواهند، می‌توانند پاداش‌هایشان را برداشت کنند؛ اما برای هر برداشت باید کارمزد تراکنش پرداخت کنند. اگر کاربری پاداش خود را برداشت نکند، تا زمانی‌که توکن‌هایش در وضعیت سهام‌گذاری قرار دارد، پاداش‌ها روی‌هم انباشته می‌شوند. همان‌طور‌که گفتیم، تمام درآمد پلتفرم میان سهام‌گذاران توکن لوکس توزیع می‌شود. تیم توسعه هیچ سهم مستقیمی در کارمزد معاملات ندارد و فقط در‌صورت موفقیت پروژه، پاداش دریافت می‌کند.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

ویژگی‌های لوکس ریر

لوکس ریر به‌عنوان پلتفرمی جدید و نوآورانه کارش را با رویداد ایردراپ پرسروصدایی آغاز کرد. این پلتفرم موفقیت اولیه خود درمقابل پلتفرم جاافتاده‌ای مانند اوپن‌سی را مدیون قابلیت‌های ویژه‌ خود است. در‌ادامه، این قابلیت‌ها را بررسی می‌کنیم.

فروشگاه NFT جامعه‌محور

لوکس ریر با توزیع پاداش در میان کاربران خود، آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهد. این قابلیتی است که اوپن‌سی ندارد و همین امر باعث رشد سریع لوکس ریر شده است. در نمودار زیر، می‌توانید ببینید که حجم معاملات لوکس ریر از ۱۰ تا ۱۶‌ژانویه‌۲۰۲۲ چگونه جهش یافته است.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

ایردراپ حمله خون‌آشام

حمله خون‌آشام اصطلاحی است که در دنیای ارزهای دیجیتال به تلاش پروژه‌ای برای جذب پایگاه کاربری پروژه‌ای مشابه از‌طریق توزیع پاداش می‌گویند. لوکس ریر در زمان راه‌اندازی، حمله خون‌آشامی را علیه اوپن‌سی ترتیب داد. در‌نتیجه ایردراپ اولیه لوکس ریر، قیمت توکن لوکس ۱۰ روز پس از راه‌اندازی، به ۷ دلار رسید.

برداشت پاداش‌ها

کاربران می‌توانند با اتصال کیف پول خود به پلتفرم لوکس ریر، ببینند که واجد‌شرایط دریافت پاداش هستند یا خیر. کاربران واجد‌شرایط پس از اتصال کیف پول، پیامی را مشاهده می‌کنند که از آن‌ها می‌خواهد یک توکن غیرمثلی را در پلتفرم فهرست کنند. پس از این کار، کاربر می‌تواند پاداشش را در قالب توکن لوکس برداشت کند.

پاداش پلتفرم

لوکس ریر برای جذب کاربران به پلتفرم خود، سیستمی را برای پاداش‌دهی در ازای سهام‌گذاری و معامله توسعه داده است. کاربران لوکس ریر پاداش خود را در قالب توکن لوکس یا رپد اتریوم دریافت می‌کنند. در‌حال‌حاضر، سود سالانه لوکس ریر برای سهام‌گذاری حداکثر ۵۰درصد است.

پرداخت آنی

حق امتیاز سازندگان NFT در پلتفرم لوکس ریر به‌محض فروش آن و بدون هیچ تأخیری پرداخت می‌شود.

توزیع کارمزد معاملات

لوکس ریر متعهد شده است که همه کارمزدهای دریافتی از محل معاملات را به‌صورت پاداش در قابلیت توکن لوکس میان سهام‌گذاران توزیع کند.

برترین کالکشن‌های لوکس ریر

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

در فهرست زیر، مجموعه‌های برتر توکن غیرمثلی در این مجموعه بر‌اساس حجم کل معاملات را مشاهده می‌کنید:

 • ترافورمز (Terraforms)
 • میبیتز (Meebits)
 • دات دات دات (dotdotdot)
 • لوت (Loot)
 • بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club)
 • کریپتوفانکس (CryptoPhunks) (آن را با کریپتوپانکس (CryptoPunks) اشتباه نگیرید)
 • میوتنت ایپ یات کلاب (Mutant Ape Yacht Club)
 • آدردید (Otherdeed)
 • آزوکی (Azuki)
 • مون بیردز (Moonbirds)

تفاوت لوکس ریر با اوپن‌سی

لوکس ریر و اوپن‌سی هر دو فروشگاه توکن‌های غیرمثلی و مبتنی‌بر NFTهای اتریوم هستند؛ اما تفاوت‌های اساسی در زیرساخت و عملکرد با یکدیگر دارند. در‌ادامه، تفاوت‌های مهم این دو پلتفرم را بررسی می‌کنیم.

 • لوکس پلتفرم غیرمتمرکزی است که کاربران نیز در اداره آن نقش ایفا می‌کنند؛ اما اوپن‌سی کاملاً متمرکز است و یک نهاد آن را اداره می‌کند.
 • کارمزد در این پلتفرم ۲‌درصد است؛ اما کارمزد اوپن‌سی برای هر معامله 2٫5درصد است.
 • لوکس ریر تمام کارمزدهای معاملات را به سهام‌گذاران توکن لوکس پاداش می‌دهد؛ اما اوپن‌سی همه کارمزدها را برای خود برمی‌دارد.
 • پلتفرم لوکس ریر اعلام کرده است که برچسب تأیید (Verified) را از مشتقات پروژه‌ها حذف نخواهد کرد؛ مگرآنکه رفتاری مخرب از آن‌ها سر بزند. این در حالی است که اوپن‌سی تاکنون چندین پروژه مهم را از فهرست خود برداشته است.
 • این مجموعه حق امتیاز سازندگان توکن‌های غیرمثلی را بلافاصله پس از معامله پرداخت می‌کند؛ اما اوپن‌سی پرداخت پاداش سازندگان و مالکان مجموعه‌ها را هفته‌ها به‌تأخیر می‌اندازد.

در جدول زیر، تفاوت‌های لوکس ریر و اوپن‌سی را به‌طور‌خلاصه مشاهده می‌کنید:

اوپن‌سی لوکس ریر
نوع فروشگاه متمرکز غیرمتمرکز
توکن بومی ندارد توکن لوکس (LOOKS)
کارمزد معامله ۲٫۵درصد ۲درصد
توزیع کارمزد معاملات به پلتفرم تعلق می‌گیرد میان سهام‌گذاران توزیع می‌شود
پاداش ندارد پاداش‌های متنوعی به کاربران می‌دهد

توکن لوکس

لوکس (LOOKS) توکن بومی فروشگاه لوکس ریر و نیروی محرکه اقتصاد آن است. این توکن دو کاربرد اصلی در پلتفرم لوکس دارد. کاربران می‌توانند توکن لوکس را در پلتفرم لوکس ریر سهام‌گذاری کنند و در ازای آن پاداش دریافت بگیرند. همچنین، این پلتفرم پاداش سهام‌گذاران و حق امتیاز سازندگان NFT و پاداش معامله‌گران را در قالب توکن لوکس می‌دهد. در‌ادامه، کاربردهای توکن لوکس را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

سهام‌گذاری

لوکس ریر در ازای سهام‌گذاری توکن لوکس حداکثر ۵۰درصد سود سالانه می‌دهد؛ اما این سود با افزایش تعداد سهام‌گذاران کاهش می‌یابد. این پلتفرم دو نوع سهام‌گذاری دارد: فعال و منفعل. بیشتر سهام‌گذاران فعال هستند؛ یعنی توکن لوکس آن‌ها به‌طورکامل در پلتفرم قفل شده است. سهام‌گذاران منفعل نیز کسانی هستند که توکن لوکس خود را برای معامله‌گری قفل کرده‌اند. توکن‌های خزانه و تیم توسعه و فروش راهبردی از نوع منفعل هستند. سهام‌گذاران منفعل پاداش اضافی نمی‌گیرند.

پاداش‌ها د این پلتفرم به‌صورت روزانه و در پایان دوره محاسبه و در میان سهام‌گذاران توزیع می‌شود. پاداش‌هایی که در قالب رپد اتریوم داده می‌شود، در هر دوره ۶٬۵۰۰ بلاکی در بلاک چین اتریوم بدین‌شکل محاسبه می‌شود: کارمزدهای رپد اتریوم که در دوره ۶٬۵۰۰ بلاکی پیشین جمع‌آوری شده‌اند، بر ۶٬۵۰۰ تقسیم می‌شود. پاداش رپد اتریوم برای هر سهام‌گذار متناسب با نسبت لوکس‌های سهام‌گذاری‌شده او در هر دوره ۶٬۵۰۰ بلاکی به مجموع لوکس‌های سهام‌گذاری‌شده در آن دوره است.

پاداش‌های لوکس ریر

کاربران و سازندگان توکن‌های غیرمثلی در پلتفرم لوکس به دو شکل در این پلتفرم پاداش می‌گیرند:

۱. کاربرانی که توکن‌های غیرمثلی مجموعه‌های منتخب را خریدوفروش می‌کنند، توکن لوکس پاداش می‌گیرند

در این حالت، کاربران فقط ازطریق معامله‌گری پاداش می‌گیرند. هم خریدار و هم فروشنده این نوع NFTها پاداشی متناسب با حجم معامله دریافت می‌کنند. پاداش‌های معامله‌گری روزانه محاسبه و دو ساعت پس از پایان همان روز در میان معامله‌گران توزیع می‌شود.

مقدار این پاداش متناسب با حجم معامله هر کاربر در مجموعه‌های منتخب است و مجموع این پاداش‌ها براساس نسبت حجم معاملات این مجموعه‌ها به حجم کل معاملات پلتفرم محاسبه می‌شود. هرروز از ساعت ۱۲ نیمه‌شب تا ۲ بامداد (به‌وقت هماهنگ جهانی) برداشت پاداش معامله‌گری متوقف و در این بازه پاداش‌ها محاسبه می‌شود. سپس، کاربران می‌توانند پس از ساعت ۲ بامداد پاداششان را برداشت کنند.

فقط مجموع‌هایی که حجم معاملات روزانه آن‌ها به ۱٬۰۰۰ اتریوم می‌رسد، در فهرست منتخب قرار می‌گیرند. هرگاه مجموعه‌ای به این حجم برسد، آن دسته از معاملات مربوط به آن مجموعه که تا ساعت ۱۲ نیمه‌شب روز بعد تکمیل شوند، مشمول دریافت پاداش خواهند بود.

۲. تمام کارمزدهای معاملات در میان کاربرانی توزیع می‌شود که توکن لوکس خود را سهام‌گذاری کنند

سهام‌گذاران در این پلتفرم علاوه‌بر پاداشی که از محل کارمزد معاملات در قالب رپد اتریوم می‌گیرند، پاداشی اضافی در قالب توکن لوکس نیز دریافت می‌کنند. افزون‌بر‌این، پلتفرم لوکس ریر امکانی دارد که کاربران می‌توانند با استفاده از آن سود سهام‌گذاری خود را به‌صورت خودکار و بدون نیاز به کارمزد مجدداً سهام‌گذاری کنند تا سودشان بیشتر شود (سود مرکب). زمانی‌که کاربر توکن‌های سهام‌گذاری‌شده خود را برداشت کند، موجودی او به‌علاوه سود مرکب آن به کیف پول واریز می‌شود.

سهام‌گذاری توکن لوکس

برای سهام‌گذاری در این پلتفرم، روی گزینه «Rewards» در بالای صفحه اول وب‌سایت کلیک کنید.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

در منویی که باز می‌شود، روی گزینه Staking کلیک کنید تا وارد صفحه سهام‌گذاری شوید.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

در این قسمت، دو گزینه پیش رو دارد: ۱. گزینه «Standard Staking» برای سهام‌گذاری عادی است که در آن کاربر توکن‌های لوکس خود را سهام‌گذاری و سود آن را در قالب رپد اتریوم و پاداشی اضافی به‌صورت لوکس دریافت می‌کند؛ ۲. گزینه دیگر «LOOKS Compounder» است که همان کار سهام‌گذاری را می‌کند، با این تفاوت که به‌صورت خودکار و بدون کارمزد سود دریافتی را به استخر سهام‌گذاری واریز می‌کند. در این صورت، کاربرانی که می‌خواهند سودشان را دوباره سهام‌گذاری کنند، دیگر نیازی نیست که به‌صورت دستی این کار را انجام دهند.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

پاداش سهام‌گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است کم‌وزیاد شود. حجم معاملات روزانه و نوع سهام‌گذاری (استاندارد یا مرکب) ازجمله این عوامل هستند.

باید توجه کنید که نگرانی‌هایی درباره معامله‌شویی (Wash Trading) در پلتفرم لوکس ریر مطرح شده است. وب‌سایت کریپتواسلم (CryptoSlam) که معاملات توکن‌های غیرمثلی را دنبال می‌کند، در گزارشی فاش کرد که در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت‌۱۴۰۱)، ۱۸‌میلیارد دلار، یعنی معادل ۹۵‌درصد از حجم کل معاملات این مجموعه با معامله‌شویی مرتبط بوده است.

به‌هرحال، خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی در لوکس ریر و دیگر فروشگاه‌های NFT مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم انتخابی شخصی است. بهتر است پیش از تصمیم‌گیری برای مشارکت در این پلتفرم‌ها، تحقیق کنید و مزایا و ریسک‌های هر پلتفرم را در نظر بگیرید.

چگونه در لوکس ریر NFT بخریم و بفروشیم؟

لوکس ریر با سه کیف پول اتریومی متامسک (Metamask) و والت کانکت (WalletConnect) و کوین بیس والت (Coinbase Wallet) سازگار است. برای خرید NFT از این پلتفرم، مراحل زیر را دنبال کنید.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

ابتدا با استفاده از گزینه «Connect» در بالا سمت راست صفحه اصلی، کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. سپس، یکی از برگه‌های «Explore» یا «Collections» را انتخاب کنید تا توکن‌های غیرمثلی موجود را ببینید.

لوکس ریر (LooksRare) چیست؟

وقتی NFT مدنظرتان را یافتید، روی آن کلیک کنید تا جزئیاتش را ببینید. اگر توکن غیرمثلی دلخواهتان برای فروش گذاشته شده باشد، می‌توانید قیمت پیشنهادی خود را در قالب اتریوم (ETH) یا رپد اتریوم (wETH) برایش ثبت کنید.

این پلتفرم امکان استفاده از گزینه «Collections Offer» را نیز فراهم کرده است. اگر می‌خواهید یکی از NFTهای یک مجموعه را بخرید و مهم نیست که کدام باشد، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. در این صورت، پیشنهاد شما ثبت می‌شود و هر‌یک از دارندگان توکن‌های این مجموعه که به فروش NFT خود مایل باشند، می‌توانند پیشنهاد شما را بپذیرند. پیش از خرید NFT، بررسی کنید که اتریوم کافی برای پرداخت کارمزد تراکنش در کیف پول شما موجود باشد تا تراکنش با موفقیت تکمیل شود.

اگر قصد دارید توکن غیرمثلی بفروشید، در صفحه اول روی گزینه «List an NFT» کلید کنید تا همه توکن‌های غیرمثلی موجود در کیف پولتان نمایش داده شود. سپس، روی گزینه «Sell» در زیر هر‌یک از NFTهایی که می‌خواهید بفروشید، کلیک کنید و قیمت مدنظر خود را به‌همراه تعداد روزهایی که می‌خواهید در فهرست فروش باشد، وارد کنید.

لوکس ریر به‌تازگی گزینه‌ای با عنوان «Conditional Listing» را هم اضافه کرده است که به کاربران امکان می‌دهد دو توکن غیرمثلی را به‌صورت مشروط برای فروش فهرست کنند. در این حالت، هریک از NFTها که فروخته شود، فروش توکنِ دیگر لغو می‌شود و به‌صورت خودکار به کیف پول شما بازمی‌گردد.

پلتفرم لوکس برای ضرب توکن غیرمثلی جدید دسترسی به پلتفرم منیفولد استودیو (Manifold Studio) را فراهم کرده است. برای دسترسی به این پلتفرم، روی گزینه «Create a Collection» در زیرِ آیکون کیف پول کلیک کنید تا وب‌سایت منیفولد استودیو باز شود. سپس، کیف پول خود را به منیفولد استودیو متصل و تصویر یا فایل صوتی یا ویدئو دلخواهتان را در وب‌سایت بارگذاری کنید تا بتوانید توکن غیرمثلی آن را بسازید و وارد این پلتفرم کنید.

پرسش‌های متداول درباره لوکس ریر

لوکس ریر به چه کسانی پاداش می‌دهد؟

سهام‌گذاران اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان پاداش هستند و همه کارمزد معاملات میان آن‌ها توزیع می‌شود. بخشی از مبلغ فروش هر NFT به‌عنوان حق امتیاز به سازنده آن پرداخت می‌شود. همچنین، معامله‌گران بسته به حجم معاملات خود توکن لوکس را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

تفاوت لوکس ریر با اوپن‌سی در چیست؟

لوکس ریر پلتفرمی غیرمتمرکز است که همه درآمد خود از کارمزد معاملات را میان سهام‌گذاران توزیع می‌کند. کارمزد معاملات در این مجموعه ۲‌درصد است. لوکس ریر توکن بومی دارد. درمقابل، اوپن‌سی فروشگاهی متمرکز است که هیچ پاداشی به کاربران نمی‌دهد. کارمزد معاملات آن نیز ۲٫۵‌درصد است و توکن بومی ندارد.

آیا می‌توان در لوکس ریر سهام‌گذاری کرد؟

بله، کاربران می‌توانند توکن‌های لوکس (LOOKS) خود را در این پلتفرم سهام‌گذاری و در ازای آن حداکثر ۵۰درصد سود سالانه دریافت کنند.

چه NFTهایی را می‌توان در لوکس ریر خریدوفروش کرد؟

لوکس ریر مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم است و توکن‌های غیرمثلی اتریومی را می‌توان در آن معامله کرد.

لوکس ریر با چه کیف پول‌هایی سازگار است؟

کیف پول‌های متامسک و والت کانکت و کوین بیس والت را می‌توان به لوکس ریر متصل کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله، گفتیم که پلتفرم لوکس ریر فروشگاه توکن‌های غیرمثلی است که برای مشارکت بیشتر کاربران، به آنان پاداش می‌دهد. لوکس توکن بومی این پلتفرم است که می‌توان آن را در این پلتفرم سهام‌گذاری کرد. فروشگاه لوکس ریر همه کارمزدهای دریافتی از محل معاملات را میان سهام‌گذاران توزیع می‌کند و به سازندگان NFTها و معامله‌گران نیز پاداش می‌دهد.

این مجموعه برای رقابت با فروشگاه جاافتاده اوپن‌سی پا به عرصه گذاشت و در همان آغازِ راه با برگزاری رویداد ایردراپ، توانست شمار چشمگیری از کاربران را به خود جذب کند. این پلتفرم نوپا چنان آغاز موفقی داشت که در مدت کوتاهی توانست در قامت رقیبی جدی در‌مقابل اوپن‌سی ظاهر شود.

در‌حال‌حاضر، لوکس با میانگین حجم معاملات روزانه معادل ۸۶۵میلیون دلار، با فاصله بسیار کمی پس از پلتفرم ایموتا‌سواپ (ImmutaSwap) در رده پنجم قرار دارد. این پلتفرم با نگرانی‌های مرتبط با معامله‌شویی روبه‌روست؛ اما اگر بتواند بر این مشکلات غلبه کند، با‌توجه‌به سازوکار مبتنی‌بر پاداش آن، می‌توان گفت که آینده‌ای روشن در‌انتظار این فروشگاه توکن‌های غیرمثلی است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه