بازارهای مالیقانون گذاریکریپتو

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

معامله‌گری در بازارهای ارزهای دیجیتال همیشه با مشکلات متعددی روبه‌روست؛ زیرا متغیرهای گوناگونی در این فضا دخیل هستند و حتی باتجربه‌ترین معامله‌گران نیز تلاش می‌کنند تا اشتباه‌های انسانی خود را به‌حداقل برسانند و معامله‌های سودآورتری تجربه کنند. به‌همین‌دلیل، امروزه بسیاری از معامله‌گران از سیستم‌های خودکار معامله‌گر به‌ نام ربات‌ تریدر ارز دیجیتال (Crypto Trading Bot) بهره می‌برند که به آنان کمک می‌کند تا طبق استراتژی‌های ازپیش‌تعیین‌شده، معامله‌هایشان را انجام دهند.

به گزارش اکسران : ربات تریدر ارز دیجیتال نرم‌افزارهایی هستند که برای خودکارکردن معامله‌ها و کسب نتایجی مشخص استفاده می‌شوند. این نرم‌افزارها را می‌توان مطابق با نیازهای معاملاتی شخصی برنامه‌ریزی و تنظیم کرد. برای مثال، تنظیمات ربات تریدر ارز دیجیتال مدنظرتان را می‌توانید به‌گونه‌ای انجام دهید که براساس استراتژی معاملاتی مشخصی، دارایی دیجیتال ویژه‌ای را در زمان یا قیمت خاصی بخرد یا بفروشد. یکی از مزایای این ربات‌ها، حذف اشتباه‌ها و ضعف‌های انسانی همچون معامله‌گری براساس احساسات و هیجانات است.

با‌توجه‌به شهرت و محبوبیت این ربات‌های تریدر، در این مطلب با کمک مقاله‌ای که در وب‌سایت کوین‌تلگراف منتشر شده است، شما را با این نرم‌افزارهای ترید خودکار بیشتر آشنا می‌کنیم. برای این منظور، ابتدا نگاهی به ماهیت و شیوه ساخت این ربات‌ها خواهیم انداخت و سپس، توضیح می‌دهیم که ربات تریدر ارز دیجیتال با چه روش‌هایی می‌تواند به معامله‌گر کمک کند. همچنین، میزان موفقیت این سیستم‌های خودکار ترید را ارزیابی و به مسئله امنیت و قانونی‌بودن آن‌ها اشاره می‌کنیم. درپایان نیز، درباره هزینه‌ها و کارمزدهای احتمالی ربات‌های تریدر سخن می‌گوییم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ربات تریدر ارز دیجیتال چیست؟

ربات‌ تریدر ارز دیجیتال با ترکیب هوش مصنوعی و کدهای برنامه‌نویسی‌شده، سیستمی خودکار برای معامله‌های ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. این سیستم‌ خودکار می‌تواند با کمترین درصد خطا معامله‌ها را انجام دهد و تقریباً به دخالت انسانی نیازی ندارد.

ازآن‌جاکه بازار معاملات ارزهای دیجیتال ۲۴ساعته باز است، هم معامله‌گران خُرد و هم سرمایه‌گذاران کلان سازمانی می‌توانند از ربات‌ تریدر ارز دیجیتال به‌عنوان ابزاری کارآمد برای تشخیص و درآمدزایی از تمام حرکات بازار بهره ببرند.

ربات تریدر ارز دیجیتال برنامه‌ای نرم‌افزاری است که طبق معیارهای مشخصی اجرا می‌شود. این سیستم نرم‌افزاری خودکار اقدامات معاملاتی‌ای مانند انتخاب یا خرید یا فروش ارز دیجیتال خاصی را براساس معیارهایی انجام می‌دهد که برنامه‌نویس یا همان خالق ربات تنظیم کرده است.

بیشتر بخوانید: ربات تریدر یا ربات معامله‌گر (Trader Bot) چیست؟

مبانی هوش مصنوعی همچون امنیت و بی‌طرفی و اعتماد به ربات‌ تریدر ارز دیجیتال کمک می‌کند تا استراتژی‌های معاملاتی مختلفی همچون خرید توکن‌های کم‌ارزش‌گذاری‌شده و خرید ارزهای دیجیتال تازه‌معرفی‌شده به بازار و حتی معامله‌های سبدهای ارز دیجیتال برای کسب سود از نوسان‌های بازار را پیاده‌سازی کند.

از‌آن‌جا‌که قوانین و شرایط ربات‌های‌ تریدر ازپیش‌تعریف‌شده هستند، به سرمایه‌گذاران می‌توانند کمک کنند تا کمتر در دام احساسات گرفتار شوند و روش مؤثرتری برای معامله در بازارهای پرنوسان کریپتو به‌کار بگیرند.

چه ربات تریدر به‌منظور ارائه سیگنال‌های معاملاتی تنظیم و چه مستقیماً برای انجام معامله‌ها برنامه‌نویسی شده باشد، این ابزارهای کدنویسی‌شده می‌توانند عصای دست سرمایه‌گذاران در به‌کارگیری رویکردی منطقی و مبتنی‌بر هوش مصنوعی باشند.

چگونه ربات تریدر خودمان را بسازیم؟

اگرچه این مبحث تا حد زیادی جزئیات فنی را دربر می‌گیرد، به‌طور‌کلی، مراحل آن شامل کارهایی است که به‌‌طورخلاصه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

ربات تریدر ارز دیجیتال چگونه کار میکند؟

آن دسته از ربات‌های تریدر ارز دیجیتال که با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون، جاوا، سی یا سی‌شارپ توسعه یافته‌اند، از رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) می‌توانند برای تعامل با صرافی‌های دیجیتال مختلف و انجام معامله‌ها در این صرافی‌ها بهره ببرند.

ربات‌های تریدر ارز دیجیتال باید با جمع‌آوری داده‌ها از صرافی‌ها و استخراج سیگنال‌های معاملاتی، ریسک معامله‌ها را ارزیابی و سپس آن‌ها را اجرا کنند. این امر برای هر دو نوع معامله خرید یا فروش صدق می‌کند و با هرمرتبه تعاملِ ربات‌ تریدر با صرافی‌های ارز دیجیتال تکرار می‌شود.

ربات تریدر با استفاده از رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) برای دسترسی به حساب معامله‌گر، ابتدا داده‌ها را ازطریق الگوریتم‌های یادگیری ماشینی تحلیل و سپس، معامله‌های بالقوه را با معیارهای از‌پیش‌تعیین‌شده خود شناسایی ‌می‌کند.

کارکرد ربات تریدر ارز دیجیتال

سازنده ربات تریدر می‌تواند کارکردها و وظایف متنوعی برای این سیستم خودکار معاملاتی مشخص کند که برخی از آن‌ها بدین‌شرح‌اند:

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

علاوه‌بر‌این، ربات تریدر می‌تواند ارزش سرمایه را متناسب با ریسک تعریف‌شده معامله‌گر تنظیم و سفارش‌های خرید‌و‌فروش را در صرافی‌های ارز دیجیتال ثبت کند. طول کد به‌کاررفته در ربات‌های تریدر ارز دیجیتال به تعداد استراتژی‌های معاملاتی‌ای بستگی دارد که می‌تواند اجرا کند. البته باید اشاره کنیم زبان برنامه‌نویسی استفاده‌شده در هر ربات تریدر به سطح تخصص سازنده آن هم مربوط است.

گفتنی است اکثر ربات‌های پیشرفته فعلی با زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده‌اند. این زبان برای ساخت نرم‌افزار متناسب با معامله‌های الگوریتمی مناسب است و کتابخانه‌های پیشرفته‌ای در‌اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

ربات‌های تریدر ارز دیجیتال چقدر موفق هستند؟

ربات‌های تریدر ارز دیجیتال چه نیازمند پرداخت هزینه باشند چه رایگان، باید براساس داده‌های مربوط به عملکرد تاریخی و اعتبار سازنده ربات و بررسی سایر کاربرانی که پیش‌تر از آن استفاده کرده‌اند، انتخاب و استفاده شوند.

اغلب فعالیت‌های معاملاتی در وال‌استریت با استفاده از معامله‌های الگوریتمی‌ای انجام می‌شوند که در دهه گذشته شتاب گرفته‌اند. در‌حال‌حاضر، شرایط مشابهی نیز در بازارهای ارزهای دیجیتال دیده می‌شود؛ زیرا فعالیت معاملاتی سرمایه‌گذاران سازمانی به‌سرعت روبه‌افزایش و بسیار بیشتر از حجم معامله‌هایی است که سرمایه‌گذاران خُرد انجام می‌دهند.

درنتیجه، هرروز استقبال از ربات‌های تریدر گسترده‌تر می‌شود و سرمایه‌گذاران خصوصی بیشتری از یک یا چند ربات تریدر مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای افزایش سود در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

با‌این‌حال، با وجود تمام ربات‌هایی که دردسترس هستند، درک چگونگی کارکرد این ربات‌ها و وعده‌هایی که به طرفدارانشان می‌دهند، از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای اینکه ربات تریدر سود و بازده مثبتی ارائه دهد، باید معامله‌های متعددی را با سرعت زیاد انجام دهد و خطایی در حد صفر یا ناچیز در کد خود داشته باشد.

برای ثبات سود اغلب از استراتژی‌های متنوع‌سازی ریسک استفاده می‌شود؛ زیرا حتی یک معامله بدون پوشش ریسک می‌تواند سود معاملاتی را روزها و حتی هفته‌ها به‌خطر بیندازد. بنابراین، پیشنهاد می‌‌کنیم معامله‌گران از چندین ربات تریدر استفاده و فقط مواردی را انتخاب کنند که می‌توانند بازدهی درخورملاحظه‌ای داشته باشند.

بیشتر بخوانید: برنامه ترید یا برنامه معاملاتی چیست و چگونه آن را تنظیم کنیم؟

آیا ربات‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی و ایمن هستند؟

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

اگرچه ربات‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند و بسیاری از سرمایه‌گذاران سازمانی از آن‌ها استفاده می‌کنند، نمونه‌های متعددی نیز از فروش ربات‌های تقلبی یا ربات‌هایی با کد ناایمن و ضعیف به سرمایه‌گذاران ناآگاه گزارش شده است.

با وجود ملاحظات فراوان درباره وضعیت حقوقی ربات‌های تریدر ارز دیجیتال، این ربات‌ها در سرتاسر جهان کاربرد دارند و قانونی در نظر گرفته می‌شوند. گستره معامله‌گری خودکار و به‌کارگیری ربات‌های تریدر در بازارهای مالی سنتی نیز پیوسته در حال رشد است و شکی نیست که این موضوع درباره بازار ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند.

با‌این‌همه، قانونی‌بودن مترادف با ایمن‌بودن نیست. این امر به‌ویژه باید در کانون توجه معامله‌گرانی قرار بگیرد که تلاش می‌کنند از معامله‌هایی با حجم زیاد در بازارهای پرنوسان، سود چشمگیری به‌دست آورند.

بی‌شک ربات تریدر ارز دیجیتال به انجام معامله‌های بزرگ در چند میلی‌ثانیه کمک می‌کند؛ اما اگر استراتژی معاملاتی به‌کارگرفته‌شده به‌اندازه کافی آزمایش نشده باشد، در‌این‌میان امکان زیان هنگفت بسیار زیاد خواهد بود.

علاوه‌بر‌این، بازار ارزهای دیجیتال فقط براساس تحلیل تکنیکال عمل نمی‌کند و معامله‌گران باید به تغییرها یا به‌روزرسانی‌های مهم پروتکل‌ها در شبکه ارز دیجیتال مدنظرشان نیز توجه کنند. گفتنی است ربات‌های تریدر این مسائل فاندامنتال را نمی‌توانند بررسی کنند‌؛ زیرا آن‌ها برای شناسایی و اجرای معامله‌ها صرفاً بر حرکات قیمت تکیه می‌کنند.

بنابراین، اگر معامله‌گران به‌دنبال کسب سود ثابت هستند، باید علاوه‌بر انتخاب رباتی با استراتژی معاملاتی مناسب، از ربات‌های تریدر برای ارزهای دیجیتالی استفاده کنند که از‌نظر فاندامنتال و شبکه نیز وضعیت مناسبی دارند.

قوانین مربوط به ربات‌های تریدر در ایران

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

مسئله قانون‌گذاری در خصوص بازار کریپتو و ارزهای دیجیتال در ایران همیشه بحث‌برانگیز و مبهم بوده است و تاکنون (آذر ۱۴۰۱) با وجود تلاش‌های برخی مقامات قوه قضائیه و بانک مرکزی، قانون مشخص و واضحی درمورد معامله و خریدوفروش ارزهای دیجیتال صادر نشده است.

طبق آخرین ضوابط مطرح‌شده از سوی بانک مرکزی در بهمن ۹۷، با وجود قانونی‌نبودن خریدوفروش ارزهای دیجیتال، معاملات این دارایی‌ها مستقیماً ممنوع اعلام نشده است و در حال حاضر، برخی پلتفرم‌های معاملاتی داخلی با کسب مجوزهای رسمی خدمات خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال مشخصی را به مشتریانشان ارائه می‌دهند.

بنابراین، با جای‌گیری ربات‌های تریدر زیر شاخه ترید و معامله‌گری ارزهای دیجیتال، به نظر نمی‌رسد که استفاده از ربات‌های تریدر ارز دیجیتال در ایران تحت ممنوعیت ویژه‌ای قرار گرفته باشد. با این حال، نباید فراموش کنیم که ریسک خطرهای پیش‌بینی‌نشده در فضایی که از نظر قانونی دچار ابهامات فراوان است، می‌تواند زیاد باشد و مسئولیت استفاده از هر ابزار معاملاتی ارز دیجیتال از جمله ربات‌های تریدر برعهده کاربر است.

هزینه هر ربات تریدر ارز دیجیتال چقدر است و آیا ارزشش را دارد؟

اگرچه خدمات اکثر ربات‌های تریدر ارز دیجیتال به‌‌رایگان ارائه می‌شود، این ربات‌ها شامل برخی هزینه‌های دیگر مانند کارمزد معامله‌ها یا کارمزد برداشت وجه می‌شوند که باید پیش از استفاده ارزیابی شوند.

سرمایه‌گذاران هنگام انتخاب ربات تریدر ارز دیجیتال، باید مزایا و معایب ربات‌های «رایگان» را در‌مقایسه‌با ربات‌هایی بسنجند که هزینه اشتراک ماهانه یا سالانه ثابتی دریافت می‌کنند. اکثر ربات‌های تریدر ارز دیجیتال محبوب مانند ناگا (Naga) و پایونکس (Pionex) و ای‌توروکس (eToroX) از کاربران هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند؛ اما برای هر معامله‌ای که از‌طریق پلتفرم آن‌ها انجام می‌شود، کارمزدی کسر می‌کنند که اغلب از ۰.۰۵ درصد شروع می‌شود.

آیا ربات‌‌های تریدر ارز دیجیتال قانونی هستند؟

این نکته به‌ویژه برای افرادی اهمیت دارد که حجم معامله‌های روزانه‌شان اغلب از ده‌ها‌هزار دلار بیشتر ارزیابی می‌شود. گاهی اوقات ممکن است آنان مجبور شوند کارمزدی بسیار بیشتر از کارمزد اشتراک سایر ربات‌های تریدر به ارائه‌دهندگان ربات تریدر ارز دیجیتال پرداخت کنند.

به‌عنوان مثال، ربات‌های تریدر مبتنی‌بر فضای ابری مانند «کوین‌رول» (CoinRule) و «کریپتوهاپر» (CryptoHopper) به کاربر خود اجازه می‌دهند برای مدتی به‌‌رایگان از خدماتشان استفاده کند و سپس بسته به طرح و محدوده خدمات انتخابی، از وی مبلغی بین ۱۹ تا ۴۵۰ دلار برای هر ماه کارمزد کسر می‌کنند. این ربات‌های تریدر برای سرمایه‌گذارانی منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد که حجم معامله‌ فراوانی دارند و می‌خواهند از این خدمات در هر نقطه از جهان بهره ببرند.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل که معامله‌گران شکست می‌خورند و روش‌های حل آن‌ها

نکته دیگری که هنگام خرید یا اجاره ربات تریدر ارز دیجیتال باید در نظر گرفت، مسئله پشتیبانی ربات‌ها از صرافی دیجیتالی است که کاربر استفاده می‌کند. به‌عنوان مثال، صرافی کوین‌بیس به ربات‌های تریدر اجازه نمی‌دهد با این پلتفرم تعامل برقرار کنند و مشتریان آن فقط از‌طریق «کوین‌بیس پرو» (CoinBase Pro) به این خدمات دسترسی دارند. همچنین، صرافی‌هایی مانند بایننس از طیف وسیعی از ربات‌های تریدر ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و کارایی بهتری برای افرادی دارند که تلاش می‌کنند ازطریق ربات‌های تریدر معامله‌های سریع انجام دهند.

جمعبندی

در مطلب حاضر، درباره ربات‌های تریدر ارز دیجیتال به‌طورمفصل صحبت کردیم و خواستگاه و مراحل ایجاد و عملکرد این نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی‌شده را توضیح دادیم. همچنین، جوانب مختلفی از‌جمله کارکرد، میزان موفقیت، ایمنی، هزینه‌ها و نکات مهم مربوط به ربات‌های تریدر را بررسی و به برخی از ربات‌های تریدر پرکاربرد ارز دیجیتال اشاره کردیم.

ازآن‌جا‌که بازار معاملات ارز دیجیتال ۲۴ساعته در ۷ روز هفته باز است، بسیاری از معامله‌گرانی که قصد دارند از تمام حرکات بازار کسب سود کنند، طرفدار ربات‌های تریدر ارز دیجیتال هستند. برخی از مزایای این ربات‌های تریدر عبارت‌اند از: سرعت بسیار زیاد، تشخیص زمان یا قیمت دقیق، اجتناب از پیچیدگی‌های محاسبات، به‌حداقل‌رساندن تأثیر احساسات در معامله‌گری و بررسی جوانب مختلف بازار با کمترین خطای انسانی.

با‌این‌همه، کار با این نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی‌شده به دانش کاملی از پیکربندی و تنظیمات و خطرهای احتمالی مربوط به اتصال آن‌ها به پلتفرم‌های معاملاتی احتیاج دارد. علاوه‌بر‌این، در برخی شرایط پرنوسان بازار استفاده از این ربات‌ها پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین، پیش از آغاز به کار با هر ربات تریدر ارز دیجیتال، بهتر است درباره شرایط و ویژگی‌هایش اطلاعات لازم را کسب کنید.

توصیه می‌کنیم سطح دسترسی ربات به پلتفرم معاملاتی را در حد سفارش‌‌گذاری محدود و برای برداشت دارایی از صرافی‌ها به‌صورت دستی اقدام کنید. همچنین، فراموش نکنید که حتی کارآمدترین ربات تریدر هم نمی‌تواند تضمین‌کننده کسب سود از بازار باشد؛ بنابراین، حتماً به‌صورت مرتب به آن سر بزنید و تغییرات لازم را مطابق با شرایط بازار انجام دهید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه