دانش و فناوریبلاکچینکریپتو

ورود بلاکچین به حوزه حفاظت محیط زیست!

 

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش اکسران : بلاکچین در هسته خود یک دفتر کل غیرمتمرکز است که می‌تواند به صورت ایمن و شفاف تراکنش‌ها را ثبت کرده و داده‌ها را ذخیره کند.

این فناوری قبلاً در کاربردهای مختلفی از رمزارز گرفته تا مدیریت زنجیره تامین استفاده شده است. در حال حاضر، کاربردهای بالقوه آن در مبارزه با تغییرات آب و هوایی در حال بررسی است.

 

از طرح عیدانه اکسران جا نمونی!

با ثبت نام در صرافی اکسران 200 هزار تومن جایزه بگیرید!

به همراه 100 هزار تومن پاداش معرفی از هر نفر!

ثبت نام

 

یکی از کاربردها، ایجاد و مدیریت اعتبارات کربن است؛ یک مجوز، قابل مبادله به نام «اعتبار کربن» به دارنده این امکان را می‌دهد که مقدار معینی گازهای گلخانه‌ای مانند دی اکسید کربن منتشر کند.

برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کسب‌وکارها و سازمان‌ها می‌توانند اعتبار کربن خریداری کنند که می‌تواند در بازار معامله شود.

مدیریت اعتبارات کربن ممکن است با استفاده از بلاکچین شفاف تر و موثرتر شود. تمام تراکنش‌های اعتبار کربن را می‌توان در زمان واقعی ردیابی و با استفاده از یک دفتر کل غیرمتمرکز مستند کرد. با انجام این کار می توان از تقلب جلوگیری کرد و استفاده مورد نظر از اعتبارات کربن را تضمین کرد.

با ایجاد یک زیرساخت انرژی غیرمتمرکز، فناوری بلاکچین می‌تواند پذیرش منابع انرژی تجدیدپذیر را نیز تشویق کند. بدون کمک یک سازمان یا شرکت خدماتی متمرکز، مردم و شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از یک شبکه انرژی غیرمتمرکز، انرژی‌های تجدیدپذیر را مستقیماً از یکدیگر خریداری و بفروشند.

این می‌تواند از پذیرش منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و باد حمایت کند و وابستگی به سوخت‌های فسیلی را کاهش دهد.

مدیریت زنجیره تامین، از دیگر کاربردهاست. کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از بلاکچین برای ردیابی ردپای کربن محصولات و مواد در سراسر زنجیره تامین، فرصت‌هایی برای کاهش ردپای کربن خود و اتخاذ تصمیم‌های پایدارتر پیدا کنند.

با ترویج شیوه‌های تولید و مصرف پایدار، می‌توان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

استفاده از فناوری بلاکچین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بدون دشواری و محدودیت نیست. الزام استانداردسازی و سازگاری یکی از موانع است.

بلاکچین به مجموعه‌ای یکنواخت از قوانین و پروتکل‌هایی نیاز دارد که همه ذینفعان بتوانند بر روی آن توافق کنند تا بتوانند اعتبارات کربن را مدیریت کنند و انتشار گازهای گلخانه‌ای را به طور موثر پیگیری کنند.

مقیاس پذیری فناوری بلاکچین نیز مشکل دیگری را ایجاد می‌کند. بسیاری از شبکه‌های بلاکچین در حال حاضر ظرفیت کمی دارند و فقط می‌توانند تعداد کمی از تراکنش‌ها را پردازش کنند.

اگر بلاکچین به طور گسترده برای مدیریت اعتبارات کربن یا ردیابی انتشار گازهای گلخانه‌ای استفاده شود، ممکن است به یک گلوگاه تبدیل شود.

نکته قابل توجه این است که برخی از مزایای زیست محیطی پذیرش بلاکچین برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی ممکن است با مصرف انرژی لازم برای تراکنش های بلاکچین جبران شود.

منبع

کوین تلگراف

 

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه