بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

ارز دیجیتال آپتوس (APTOS) چیست؟ آشنایی با بلاک چین لایه اول

به گزارش اکسران : اگر از دنبال‌کنندگان اخبار مربوط به پروژه‌های ارز دیجیتال باشید، حتماً می‌دانید که چطور شرکت متا (فیس‌بوک سابق) در راه‌اندازی پروژه استیبل کوین مبتنی‌بر بلاک چین خود، دییِم (Diem)، شکست خورد؛ به‌طوری‌که برخی از کارمندان آن تصمیم گرفتند پروژه را ترک کنند و خودشان بلاک چین‌ لایه اول دیگری را توسعه دهند. پروژه ارز دیجیتال آپتوس (APTOS) یکی از دستاوردهای مهم آن‌هاست.

بلاک چین‌های لایه اول پایه و اساس اکوسیستم خود هستند و حفظ عملکرد اصلی زنجیره برعهده آن‌هاست. ازجمله بلاک چین‌های لایه اول می‌توان به بیت کوین، اتریوم، سولانا، اولنچ و زنجیره هوشمند بایننس اشاره کرد. در سال ۲۰۲۲، شاهد بودیم که این بلاک چین‌ها دیگر نمی‌توانستند بار حاصل از پذیرش بیشتر صنعت ارز دیجیتال و افزایش نجومی توکن‌های غیرمثلی (NFT) را تحمل کنند.

تا قبل از انتقال به اثبات سهام، اتریوم مدام با مسدودشدن شبکه مواجه بود و هزینه‌های تراکنش بسیار زیادی دریافت می‌کرد. سولانا هم مشکلات خودش را داشت و با اینکه می‌توانست هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند، قطعی‌های مکرر شبکه عملاً آن را بلااستفاده می‌کرد.

اکنون آپتوس آمده است تا همه این مشکلات را حل‌وفصل کند؛ پروژه‌ای که آن را «قاتل سولانا» می‌دانند. این شبکه‌ مقیاس‌پذیر و امن و مطمئن با قابلیت ارتقا، سه‌ سال در حال توسعه بوده و به‌تازگی شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرده است.

در این مقاله، می‌خواهیم با ارز دیجیتال آپتوس و اکوسیستم آن بیشتر آشنا شویم و بررسی کنیم چرا در همین ابتدای کار، تا این حد نظر شرکت‌های خطرپذیر را به خود جلب کرده است؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

APTOS چیست؟

آپتوس بلاک چینی لایه اول است که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Move ساخته شده است. ازنظر مفهومی، شاید بتوان آپتوس را جانشین پروژه بلاک چین دییم متا دانست.

بلاک چین ارز دیجیتال آپتوس قبل از هرچیز اصول اساسی خود را بر مقیاس‌پذیری و امنیت و قابلیت ارتقا قرار داده است. این پروژه با ایده‌های نوآورانه برای سازوکارهای اجماع، بهینه‌سازی عملکرد، امنیت سیستم و طراحی قراردادهای هوشمند، قصد دارد فضای بلاک چین‌های لایه اول را متحول‌ کند.

هدف نهایی این پروژه آن است که با روشی غیرمتمرکز زیرساختی مشابه زیرساخت ابری وب ۲ ایجاد کند تا با توسعه بلاک چینی فراگیر به پذیرش بیشتر وب ۳.۰ کمک کند. گفتنی است آپتوس هم‌زمان تلاش می‌کند تا اکوسیستمی غیرمتمرکز نیز توسعه دهد که راه‌حل‌هایی برای مشکلات دنیای واقعی بیابد.

آشنایی با تاریخچه Aptos و توسعه‌دهندگان آن

ارز دیجیتال آپتوس - توسعه‌دهندگان آپتوس
مو شیخ و اوری چینگ، توسعه‌دهندگان آپتوس

پس از آنکه فهمیدیم آپتوس چیست، بد نیست نگاهی به سازندگان و تاریخچه این زنجیره بیندازیم. آپتوس در ۱۲‌اکتبر‌۲۰۲۲ و بعد از گذشت سه سال توسعه، سرانجام راه‌اندازی شد و شبکه اصلی بلاک چین آن با عنوان آپتوس آتِم (Aptos Autumn) چند روز بعد و در ۱۷‌اکتبر در‌دسترس قرار گرفت.

پایه‌گذاران ارز دیجیتال آپتوس مو شیخ (Mo Shaikh) و اوری چینگ (Avery Ching) از شرکت آپتوس لبز هستند. شیخ مدیر‌عامل پروژه و چینگ مدیر ارشد فناوری آن است و هر دو برنامه‌نویس سابق متا بوده‌اند. آن‌ها به‌عنوان توسعه‌دهنده و مهندس ارشد در صنعت بلاک چین، تجربیات چندساله خود را در آپتوس به‌کار گرفته‌اند و با همراهی گروهی از طراح‌ها، مهندس‌ها، پژوهشگرها و استراتژیست‌های سخت‌کوش، تمام تلاش خود را می‌کنند تا پروژه‌ای موفق ارائه دهند.

درواقع، یکی از دلایل اصلی علاقه عموم به پروژه آپتوس، پس‌زمینه جذاب آن است. درحالی‌که آپتوس بلاک چینی مستقل با چشم‌انداز آینده و فناوری‌هایی نوین و خاص است، دراصل براساس بلاک چین نوآورانه دییم توسعه یافته است؛ زیرا بخش بزرگی از تیم آپتوس مستقیماً با ساخت و طراحی و توسعه دییم مرتبط بوده‌اند.

آپتوس چطور کار می‌کند؟

آپتوس در یک نگاه

برای بررسی نحوه عملکرد آپتوس، باید با سازوکار اجماع و اعتبارسنج‌های آن و زبان برنامه‌نویسی‌ای آشنا شویم که با آن کار می‌کند.

سازوکار اجماع در بلاک چین آپتوس

آپتوس بلاک چینی اثبات سهام (PoS) با مکانیسم اجماع پیشرفته تحمل خطای بیزانسی (BFT) است که به‌همراه مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها برای دریافت و پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کار می‌کنند.

این پروژه به‌جای استفاده از پروتکل اجماع که باید از ترتیب تراکنش‌ها پیروی کند، دو فرایند پردازش را از هم جدا می‌کند تا به‌موازات یکدیگر اجرا شوند. این کار باعث کاهش تأخیر در زمان تأیید تراکنش‌های شبکه و افزایش سرعت می‌شود. برای اطمینان از دقت نیز موتور تحمل خطای بیزانسی هر وضعیت را جداگانه در زنجیره تجزیه‌وتحلیل و درصورت نیاز، به‌طورخودکار اعتبارسنجی‌ها را به‌روزرسانی می‌کند.

فناوری BlockSTM

این فناوری با ایجاد موتور موازی چندرشته‌ای و درون‌حافظه‌ای با بهره‌وری چشمگیر، به‌‌طورمؤثر قراردادهای هوشمند را مدیریت می‌کند و باعث می‌شود بلاکچین Aptos بتواند به‌صورت موازی تراکنش‌ها را پردازش کند؛ قابلیتی که برای مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی فراوان امری ضروری محسوب می‌شود.

پردازش هم‌زمانِ تراکنش‌ها سرعت کار را افزایش می‌دهد و اِشکال و ایراد در هر تراکنش کل فرایند را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد. برای بهینه‌سازی این فرایند، آپتوس تراکنش‌های خاص در بلاک چین را اولویت‌بندی می‌کند تا به‌‌صورت کارآمد ابتدا اعتبارسنجی‌های مهم انجام شوند. بدین‌ترتیب، آپتوس می‌تواند بیش از ۱۶۰٬۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند.

زیرساخت شبکه آپتوس به‌گونه‌ای توسعه داده شده است تا تمامی تراکنش‌ها بدون ایجاد اختلال با دیگری و به‌طوریکپارچه (اتمیک) پردازش شوند. این ویژگی راه را برای تراکنش‌های امن همتابه‌همتا بدون نیاز به اعتماد به واسطه هموار می‌کند.

زبان برنامه‌نویسی Move

آپتوس از مدل زبان برنامه‌نویسی شیءگرا یا آبجکت با عنوان «Move» برای نشان‌دادن وضعیت دفتر‌کل خود استفاده می‌کند. Move پلتفرم برنامه‌ریزی‌شدنی نسبتاً جدیدی برای بلاک چین و قراردادهای هوشمند و سایر برنامه‌های کاربردی است. این زبان برنامه‌نویسی در اصل برای متا طراحی شده و قرار بود برای پروژه‌های ارز دیجیتال لیبرا و بلاک چین دییم استفاده شود.

تیم آپتوس ادعا می‌کند که زبان پیچیده قرارداد هوشمند Move برای ارائه تراکنش‌های سریع و ایمن و نیز تسهیل حسابرسی و تجزیه‌وتحلیل بلاک چین و قراردادهای هوشمند عالی است.

زبان Move از یک کامپایلر، یک ماشین مجازی، ابزار توسعه‌دهنده و یک تأییدکننده (Move Prover) برای اطمینان از درستی برنامه‌های نوشته‌شده تشکیل شده است. این زبان به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر است تا توسعه‌دهندگان از‌ آن برای نیازهای منحصربه‌فرد آپتوس استفاده کنند.

Move با تمرکز بر کنترل دسترسی به منابع و حفاظت از آن‌ها و نیز کمیابی، اطمینان می‌دهد که ایجاد کوین‌های جدید نامعتبر تقریباً غیرممکن باشد و درعین‌حال از گم‌شدن یا دو بار خرج‌کردن کوین‌ها جلوگیری می‌کند. بد نیست بدانید که این زبان برنامه‌نویسی مبتنی‌بر زبان Rust است.

قابلیت پیکربندی و ارتقا

یکی از ویژگی‌های ارز دیجیتال آپتوس قابلیت پیکربندی و ارتقای آن است. طراحی ماژولار آپتوس که امکان آزمایش جزئیات شبکه و مدل‌سازی تهدیدات احتمالی را برای آن فراهم می‌کند، می‌تواند امنیت بسیار زیادی را ارائه دهد.

زبان برنامه‌نویسی Move نیز چهارچوب‌های بهتری برای ارتقای بلاک چین و پیاده‌سازی کاربردهای گسترده‌تر وب ۳.۰ به آپتوس می‌دهد.

اکوسیستم APTOS

اکوسیستم جوان و نوپای آپتوس شامل عناصر زیر است:

  • اعتبارسنج‌ها
  • کلاینت‌ها و اعتبارسنج‌ها
  • فول‌‌نودهای شاخص‌ساز (ایندکسر)
  • کاوشگر آپتوس
  • برنامه‌های غیرمتمرکز
  • توکن‌های غیرمثلی

کلاینت‌ها و اعتبارسنج‌ها

کلاینت‌های آپتوس به دو دسته فول‌نود و لایت‌نود تقسیم می‌شوند. فول‌نودها باید نسخه کامل دفتر‌کل تراکنش‌های آپتوس را نگه‌داری کنند؛ اما برای لایت‌نودها فقط نسخه‌ای از بخشی از دفتر‌کل کافی است. هر دو کلاینت باید برای اعتبارسنجی درخواست ارسال کنند تا با دسترسی به تاریخچه و وضعیت فعلی دفتر‌کل آپتوس به آن اضافه شوند.

دارندگان ارز بومی آپتوس می‌توانند توکن‌های خود را به‌عنوان اعتبارسنج سهام‌گذاری کنند. بدین‌ترتیب، هر اعتبارسنج متناسب با تعداد توکن‌هایی که سهام‌گذاری کرده است، حق رأی به‌دست می‌آورد. اعتبارسنج از حق رأی خود برای مشارکت در اجماع و حاکمیت بلاک چین استفاده می‌کند.

فول‌نود شاخص‌ساز

این نودها امکان دسترسی به داده خام بلاک چین را برای برنامه‌های غیرمتمرکز در اکوسیستم آپتوس فراهم می‌کنند. به‌عنوان مثال، صرافی غیرمتمرکز یا بازار توکن غیرمثلی با استفاده از فول‌نودهای ایندکسر قبل از آنکه داده‌ها را به‌ روش اومنیسیِنت (Omniscient) پیکربندی و آن را برای خدمات‌دهی هم‌زمان به چندین کاربر برنامه‌های غیرمتمرکز آماده کند، می‌تواند به اطلاعات خام و ازپیش‌آماده بلاک چین دسترسی داشته باشد.

برنامه‌های غیرمتمرکز

برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) در اکوسیستم آپتوس می‌تواند شامل صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT)، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا دائو (DAO)، پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)، رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، بازی‌ها و… باشد. به‌گفته تیم آپتوس، این پروژه شامل بیش از ۱۰۰ پروژه است که روی شبکه آن ساخته شده‌اند.

توکن‌های غیرمثلی آپتوس

یکی دیگر از عناصر اکوسیستم آپتوس توکن‌های غیرمثلی هستند. ازجمله قابلیت‌هایی که بلاک چین آپتوس امیدوار است آن را در لایه اول فعلی بهبود بخشد، پشتیبانی از ایجاد توکن‌های غیرمثلی است. هرچند این قابلیت اولویت اصلی آپتوس نیست، مهندسان آن دریافته‌اند که بلاک چین آپتوس می‌تواند در مدیریت توکن‌های غیرمثلی مؤثر باشد. این موضوع می‌تواند درکنار ارز دیجیتال آپتوس به‌عنوان قابلیت مهم دیگری برای سرمایه‌گذاری تلقی شود.

دلیل اصلی اینکه بلاک چین آپتوس می‌تواند عملکرد مناسبی برای توکن‌های غیرمثلی داشته باشد، موتور اجرای موازی آن است. آپتوس می‌تواند سرعت کاربران در تأمین مالی حساب‌های کاربری جدید و ایجاد توکن‌های غیرمثلی را افزایش دهد. ابزارهای رابط خط فرمان در آپتوس به کاربران کمک می‌کند تا قبل از اجرای قراردادها روی شبکه اصلی، آن‌ها را آزمایش کنند. ویژگی TypeScript SDK آپتوس نیز به کاربران امکان می‌دهد تا به‌راحتی اسکریپت‌هایی برای ایجاد NFT بنویسند.

توکنومیک ارز دیجیتال آپتوس

ارز دیجیتال آپتوس - توکنومیک آپتوس

ارز دیجیتال بومی اکوسیستم آپتوس توکن APT است و کوچک‌ترین واحد آن اکتا (Octa) نامیده می‌شود. عرضه کل توکن APT سقفی ندارد و عرضه اولیه آن در زمان راه‌اندازی آپتوس در اکتبر۲۰۲۲، حدود یک‌میلیارد واحد تعیین شده بود. در‌حال‌حاضر نیز، عرضه درگردش این توکن به بیش از ۱۶۲میلیون واحد رسیده است.
عرضه اولیه توکن APT در ابتدا با جنجال‌هایی روبه‌رو شد؛ زیرا توسعه‌دهندگان آپتوس بدون اینکه درباره نحوه عرضه و برنامه کلی توزیع آن اطلاعاتی در‌اختیار جامعه آپتوس قرار دهند، خودشان را برای عرضه آن آماده کرده بودند. زمانی‌که این تصمیم با واکنش شدید جامعه آپتوس روبه‌رو شد، تیم توسعه آپتوس جزئیات بیشتری از عرضه و تخصیص این ارز دیجیتال را منتشر کرد.

براساس اطلاعاتی که پروژه آپتوس منتشر کرده است، از عرضه اولیه یک‌میلیارد‌واحدی ارز دیجیتال آپتوس، ۵۱.۰۲درصد به «جامعه»، ۱۶.۵درصد به «بنیاد» آپتوس، ۱۹درصد به «مشارکت‌کنندگان اصلی» و ۱۳.۴۸درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص داده شده است. در پست وبلاگ تیم آپتوس، جزئیات اختصاص توکن به دسته «جامعه» بدین‌صورت شرح داده شده است:

این مجموعه‌توکن‌ها در قالب مشوق‌ها و کمک‌های مالی و هزینه‌های مربوط‌ به طرح‌های رشد جامعه آپتوس تعیین شده است. در‌حال‌حاضر، برخی از آن‌ها به پروژه‌هایی اختصاص یافته است که براساس پروتکل آپتوس ساخته می‌شوند و فقط کافی است این پروژه‌ها بخش‌های اصلی خود را تکمیل کنند تا به آن‌ها اعطا شود. بیشتر این توکن‌ها را بنیاد آپتوس و بخش کوچکی از آن‌ها را آپتوس لبز نگه‌داری می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود این توکن‌ها در دوره‌ای ۱۰ساله توزیع شوند.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان اصلی باید به‌مدت چهار سال توکن‌هایشان را قفل کنند که البته این شامل پاداش‌های دریافتی توکن یادشده نمی‌شود. دوره قفل‌شدن سرمایه از تاریخ راه‌اندازی شبکه اصلی، یعنی ۱۲‌اکتبر۲۰۲۲، آغاز شده است. در‌حال‌حاضر، ۸۲درصد از عرضه درگردش توکن APT سهام‌گذاری شده‌اند.

ایردراپ APT

این پروژه برای شروع در‌مجموع ۲۰٬۰۷۶٬۱۵۰ واحد توکن APT را به ۱۱۰٬۲۳۵ آدرس واجدشرایط ارسال کرد که ۲درصد از کل عرضه اولیه را تشکیل می‌دهد. تیم آپتوس اعلام کرد این اولین ایردراپ آن‌هاست و بنیاد آپتوس به ارزیابی فرصت‌ها در آینده برای حمایت از جامعه آپتوس ادامه خواهد داد.

چه ویژگی‌هایی ارز دیجیتال آپتوس را از دیگران متمایز می‌کند؟

با اینکه مدت‌زمان زیادی از راه‌اندازی پروژه آپتوس نمی‌گذرد، به‌خوبی در کانون توجه همگان قرار گرفته و نظر شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) را جلب کرده است. دلیل این امر چند ویژگی خاصی است که آپتوس را از پروژه‌های دیگر متمایز می‌کند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

مهارت و تخصص تیم آپتوس

یکی از عوامل اصلی در متمایزشدن آپتوس از رقبا، مهارت و تخصص تیم آپتوس است؛ مهندسان و توسعه‌دهندگان موفقی که قبلاً روی پروژه دییم شرکت متا می‌کردند. این افراد تمام تجربه و مهارت‌هایی که از کار روی دییم کسب کرده بودند، به آپتوس آوردند؛ به‌همین‌دلیل، می‌توان این پروژه را تا حدودی مطمئن‌تر از برخی از همتایان آن دانست.

راه‌حل‌های هیجان‌انگیز

آپتوس نوید چند راه‌حل بسیار هیجان‌انگیز را داده است. برای نمونه، از همین ابتدای کار سازندگان وعده داده‌اند که این شبکه بسیار سریع و مقیاس‌پذیر و امن خواهد بود. همچنین، قرار است درصورت نیاز آپتوس ارتقا پیدا کند که این مزیتی بزرگ به‌شمار می‌رود.

معماری منحصربه‌فرد شبکه آپتوس

مزیت دیگر آپتوس طراحی ماژولار آن است. این نوع طراحی به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا راحت‌تر و سریع‌تر فناوری‌ها و ویژگی‌های جدید وب ۳.۰ را در این پروژه پیاده‌سازی کنند.

راه‌حل آپتوس برای گم‌کردن کلیدهای خصوصی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال با آن روبه‌رو هستند، فراموشی رمز‌عبور یا عبارات بازیابی است که باعث می‌شود برای همیشه دارایی‌های دیجیتالشان را از دست بدهند. آپتوس به کاربران کمک می‌کند تا اگر کلیدهای خصوصی خود را فراموش کردند، بتوانند به‌روشی ایمن آن‌ها را بازیابی کنند.

بنیان‌گذاران پروژه آپتوس

بنیان‌گذاران پروژه آپتوس از عوامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه خطرپذیر هستند. دلیلش این است که بنیان‌گذاران پروژه تجربیات و تخصص‌های بسیار زیادی در توسعه پروژه‌های بلاک چینی و برقراری ارتباط سازنده با سرمایه‌گذاران دارند.

این دلایل به‌همراه دلایل زیر می‌توانند به‌خوبی رشد قیمت آپتوس را در همین مدت کوتاه از راه‌اندازی‌اش توضیح دهند:

  • جذب سرمایه ۳۵۰میلیون‌دلاری آپتوس به‌کمک شرکت‌های خطرپذیر اندریسن هورویتز و اف‌تی‌ایکس ونچرز (FTX Ventures) و جامپ کریپتو (Jump Crypto)
  • پشتیبانی بایننس و سرمایه‌گذاری استراتژیک این شرکت
  • توسعه پایدار اکوسیستم
  • علاقه به خرید APT در صرافی UpBit کره‌جنوبی که ۴۰درصد از حجم معاملات آپتوس را تشکیل می‌دهد (پریمیوم کیمچی). البته ممکن است این افزایش قیمت کاذب و به‌دلیل معاملات شست‌وشو اتفاق افتاده باشد.

رقبای ارز دیجیتال آپتوس و تفاوت میان آن‌ها

مقایسه آپتوس با رقبا

با وجود مزایای آپتوس، این پروژه رقبای قدیمی و بسیار سرسختی دارد. بیایید ببینیم رقبای آپتوس چه کسانی هستند.

آپتوس درمقایسه‌با سولانا

آپتوس را «قاتل سولانا» معرفی می‌کنند. در‌حال‌حاضر، سولانا یکی از بهترین بلاک چین‌های لایه اول است. از‌نظر سرعت، آپتوس هم‌تراز با سولاناست؛ زیرا هر دو بلاک چین از موتوری استفاده می‌کنند که می‌تواند محاسبات موازی را پردازش کند. با‌این‌حال از‌نظر قابلیت اطمینان، سولانا باتوجه‌به مشکلات و قطعی‌های مکرر شبکه، پایین‌تر از آپتوس قرار دارد.

آنچه از‌نظر قابلیت اطمینان آپتوس را در رده بالاتر از سولانا قرار می‌دهد، مقیاس افزونگی (Redundancy) آن است. اضافه‌کردن افزونگی به شبکه باعث می‌شود کمتر درمعرض خرابی قرار گیرد. بلاک چین آپتوس همه نودهای خود را با نودهای مجاور و نودهای پیش‌گام همگام‌سازی می‌کند. اگر یکی از نودهای پیش‌گام از کار بیفتد، یکی دیگر از نودها کنترل را بر‌عهده می‌گیرد تا شبکه از دسترس خارج نشود. با اینکه این اقدام بسیار کارآمد است، نیازمند الزامات محاسباتی بیشتر و درنتیجه، سخت‌افزارهای قدرتمندتر در‌مقایسه‌با سولاناست.

به‌طورکلی، به‌نظر می‌رسد آپتوس راه‌حل مطمئن‌تری باشد؛ ولی هنوز پروژه جدیدی است و برای شکست‌دادن سولانا باید مدتی در اوج باقی بماند.

آپتوس درمقایسه‌با اتریوم

ازنظر پردازش تراکنش‌ها، آپتوس به‌طور‌قطع سریع‌تر از اتریوم است. درحالی‌که نهایی‌شدن یک تراکنش در اتریوم ممکن است به بیش از یک دقیقه زمان نیاز داشته باشد، آپتوس می‌تواند این کار را در کمتر از یک ثانیه انجام دهد. البته چندان هم عجیب نیست؛ زیرا تفاوت‌های زیادی در طراحی و سخت‌افزار این دو بلاک چین وجود دارد.

ازنظر قابلیت اطمینان، اتریوم همچنان بالاتر از رقبا ازجمله آپتوس قرار می‌گیرد. هرچند آپتوس هنوز با مشکل مهمی روبه‌رو نشده است، شکست‌دادن اتریوم با عملکرد کم‌نظیر و پایدارش، واقعاً دشوار است. بنابراین، تا زمانی‌که مشکلی با پرداخت گس زیاد و زمان تراکنش طولانی‌تر مشکلی ندارید، اتریوم برنده است.

آپتوس درمقایسه‌با اولنچ

به‌نظر می‌رسد آپتوس در شرایط آزمایشی بهینه کمی بهتر از اولنچ کار می‌کند؛ زیرا با اینکه روی کاغذ اولنچ می‌تواند یک تراکنش را ۰.۷ ثانیه سریع‌تر از آپتوس نهایی کند، در شرایط واقعی به‌نظر می‌رسد آپتوس عملکرد بهتری دارد.

ازنظر سرعت پردازش تراکنش در ثانیه (TPS)، آپتوس با ۱۳۰٬۰۰۰ تا ۱۶۰٬۰۰۰ TPS، از اولنچ که ۴,۵۰۰ TPS دارد، بسیار بهتر عمل می‌کند و از آن پیشی می‌گیرد.

علاوه‌براین، اولنچ با مشکل مبالغ زیاد گس روبه‌روست؛ مخصوصاً زمانی‌که بازی‌های NFT باعث افزایش مبالغ تراکنش می‌شوند. این در حالی است که چنین مشکلی را در آپتوس نمی‌بینیم؛ زیرا روش منحصربه‌فرد ذخیره‌سازی مبتنی‌بر زبان برنامه‌نویسی Move به کاربران امکان می‌دهد چند آیتم را با‌هم گروه‌بندی کنند تا هزینه‌ها به حداقل برسد.

آینده APTOS

راه‌اندازی و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز متعدد روی آپتوس نشانه خوبی است و می‌تواند به گسترش دامنه و فرصت‌های رشد این اکوسیستم کمک می‌کند. همچنین، به‌نظر می‌رسد آپتوس پس از راه‌اندازی شبکه‌های آزمایشی خود، توان بیشتری از خود نشان داده و با سرعت بیشتری ویژگی‌هایش را بهبود بخشیده است. ناگفته نماند براساس بازخوردهای اولیه جامعه، این شبکه تا‌کنون درمقایسه‌با رقبایش ازنظر تعداد پردازش تراکنش‌ها در ثانیه و زمان نهایی‌سازی آن‌ها در جایگاه بالاتری قرار گرفته است.

در این مطلب فهمیدیم که اگر آپتوس با توان پردازش ۱۶۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه و زمان نهایی‌شدن هر تراکنش در کمتر از یک ثانیه بتواند همچنان به پیشتازی‌اش ادامه دهد، این احتمال وجود خواهد داشت که در آینده و با گذشت زمان، از بسیاری از رقبای فعلی‌اش پیشی بگیرد. البته باید صبر کرد و دید آیا این کار امکان‌پذیر خواهد بود یا نه.

سؤالات متداول

هدف آپتوس چیست؟

هدف آپتوس ایجاد شبکه‌ای مقیاس‌پذیر و امن و مطمئن با قابلیت ارتقاست که تراکنش‌ها را با سرعت و امنیت بیشتر انجام دهد.

آپتوس چگونه کار می‌کند؟

آپتوس از پروتکل اجماع اثبات سهام پیروی می‌کند و با کمک فناوری Block-STM، به‌طورموازی تراکنش‌ها را پردازش می‌کند.

دلیل تمایز اپتوس از بقیه رقبا چیست؟

دلایل تمایز آپتوس از رقبای آن، داشتن تیم توسعه‌دهنده قوی با تجربه کار روی پروژه دییم شرکت متا، طراحی ماژولار منحصربه‌فرد، سرعت و امنیت فراوان و نوید راه‌حل‌های هیجان‌انگیز برای حل مشکلات دنیای واقعی است.

آیا اپتوس ارزی آینده دار است؟

در‌حال‌حاضر، نمی‌توان درباره این موضوع با قطعیت صحبت کرد. با‌این‌حال، اگر آپتوس همچنان بتواند سرعت بسیار زیاد پردازش تراکنش‌هایش را حفظ کند و نرخ گس را بکاهد‌، می‌تواند در آینده بسیار موفق باشد.

معرفی ارز دیجیتال Aptos 

پروژه ارز دیجیتال Aptos پروژه بلاک چینیِ لایه اولی است که با هدف حل مشکلات دنیای واقعی ایجاد شده است. شبکه این ارز دیجیتال می‌تواند ۱۳۰٬۰۰۰ تا ۱۶۰٬۰۰۰ تراکنش را با سرعت و امنیت زیاد پردازش کند.

تاریخچه APTOS

پروژه آپتوس را دو توسعه‌دهنده باتجربه به نام‌های مو شیخ و اوری چینگ طراحی و راه‌اندازی کرده‌اند که قبلاً روی پروژه دییم شرکت متا (فیس‌بوک سابق) کار می‌کردند. این پروژه در ۱۷‌اکتبر‌۲۰۲۲ راه‌اندازی شده است؛ اما روند توسعه آن از سه سال قبل از این تاریخ آغاز شده بود.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه