بازارهای مالیبلاکچینتکنیکالکریپتو

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

در هفته‌ای که گذشت، شاخص بورسی مهم «S&P500» ریزشی ۳.۳۷درصدی را تجربه کرد.

روند صعودی اخیر بازار سهام آمریکا هفته گذشته متوقف شد و بسیاری از شاخص‌ها در ضرر بسته شدند. به نظر می‌رسد معامله‌گران با توجه به انتشار داده‌های اقتصادی مهم در هفته جاری، اقدام به ذخیره سود کرده باشند.

در هفته‌ای که گذشت، شاخص بورسی مهم «S&P500» ریزشی ۳.۳۷درصدی را تجربه کرد. بیت کوین اما، در این مدت از بازار سهام پیروی نمی‌کرد. این یعنی معامله‌گران ارزهای دیجیتال دیگر با هر بار ریزش قیمت در بازار سهام نمی‌ترسند و عجولانه دست به فروش نمی‌زنند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال.
نوسان عرضی و محدود بیت کوین نشان می‌دهد معامله‌گران پیش از تصمیم‌گیری برای موقعیت‌های معاملاتی خود، منتظر اعلام نرخ بهره بانکی جدید در آمریکا در ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) هستند. با این حال، این مسئله نوسان تمام آلت کوین‌ها را متوقف نکرده است و روی نمودار برخی از آنها نشانه‌های امیدوارکننده‌ای دیده می‌شود.
در ادامه این مطلب وضعیت نمودار بیت کوین و برخی از این آلت کوین‌ها را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین طی چند روز گذشته حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) خود در نوسان بوده است. شیب خنثای این میانگین متحرک و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی محور میانی (سطح ۵۰) نیز به این معنی است که فعلاً هیچ‌یک از دو قطب بازار (خریداران و فروشندگان) نسبت به دیگری برتری ندارد.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
با فرض اینکه روند قیمت در ادامه صعودی می‌شود، ۱۷٬۶۲۲ دلار می‌تواند اولین مانع کلیدی پیش روی بیت کوین باشد. عبور از این سطح می‌تواند شرایط را برای شروع یک حرکت صعودی تازه تا خط روند نزولی روی نمودار فراهم کند. ضمن اینکه انتظار می‌رود فروشندگان با قدرت از این سطح دفاع کنند.

حال اگر بیت کوین پس از برخورد با خط روند نزولی روی نمودار به‌سمت پایین بازگردد؛ اما همچنان بالای ۱۷٬۶۲۲ دلار بماند، یعنی خریداران این سطح را به یک حمایت تبدیل کرده‌اند. با این اتفاق می‌توان به شکسته‌شدن مقاومت خط روند نزولی بیت کوین برای روزهای بعد نیز امید بیشتری داشت. پس از آن هم ۲۱٬۵۰۰ دلار هدف بعدی خریداران بیت کوین خواهد بود.

در مقابل، سقوط بیت کوین به زیر ۱۶٬۶۷۸ دلار می‌تواند قدرت فروشندگان را بیشتر کند و ممکن است به سقوط قیمت تا ۱۵٬۹۹۵ دلار منجر شود.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، نوسان محدود بیت کوین در یک کانال صعودی دیده می‌شود و فروشندگان نیز موفق شده‌اند کندل قیمت را در نیمه پایینی این کانال نگه دارند که یعنی با هر بار افزایش قیمت بخشی از فعالان بازار دست به فروش می‌زنند. ازدست‌رفتن حمایت میانگین‌های متحرک روی نمودار ممکن است در ادامه به سقوط بیت کوین تا کف این کانال صعودی منجر شود. ناتوانی خریداران در حفظ حمایت کف کانال هم احتمال کاهش قیمت بیت کوین تا ۱۶٬۶۷۸ دلار در کوتاه‌مدت را بیشتر می‌کند.

حال اگر قیمت از سطوح فعلی یا حمایت کف کانال صعودی روی نمودار به‌سمت بالا حرکت کند، یعنی بخشی از بازار همچنان در کف‌های قیمتی دست به خرید می‌زند. پس از آن نیز راه‌ برای جهش بیت کوین تا مقاومت بالاسری در ۱۷٬۶۲۲ دلار باز خواهد شد. هدف بعدی خریداران هم سقف این کانال صعودی خواهد بود.

مونرو (XMR)

مونرو چند روزی است که داخل یک الگوی کنج کاهشی نوسان می‌کند. شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روز و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در ناحیه مثبت، یعنی فعلاً خریداران کنترل بازار را در دست دارند.تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت مونرو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
مونرو اکنون این شانس را دارد که خود را تا مقاومت الگوی کنج روی نمودار بالا بکشد و البته انتظار می‌رود با رسیدن قیمت به این سطح بخشی از بازار دست به فروش بزنند. سقوط قیمت از این مقاومت و رسیدن مونرو به زیر میانگین‌های متحرک یعنی مونرو احتمالاً برای چند روز دیگر درون الگو نوسان خواهد کرد.
از طرفی، اگر خریداران موفق شوند از مقاومت الگوی کنج عبور کنند،‌ آن وقت می‌توان انتظار تغییر روند کلی بازار در کوتاه‌مدت را داشت. در ادامه این مسیر، ۱۷۴ دلار هدف بعدی مونرو خواهد بود و شکسته‌شدن آن یعنی روند نزولی اخیر این ارز دیجیتال، احتمالاً به پایان رسیده است.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشیدنمودار قیمت مونرو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
در نمای ۴ ساعته بازار مونرو، قیمت مدتی نسبتاً طولانی در یک کانال صعودی در حرکت بوده است. این یعنی در نمای‌های کوتاه‌مدت احساسات معامله‌گران مثبت باقی مانده و در کف‌های قیمتی دست به فروش می‌زنند. با این اوصاف، قیمت می‌تواند مسیر صعودی اخیر خود را دنبال کند و مونرو را به مقاومت کانال در ۱۵۶ دلار برساند که عبور از آن نیز محرکی برای رسیدن به ۱۶۲ دلار خواهد بود.
اولین نشانه از ضعف روند در بازار می‌تواند شکسته‌شدن میانگین‌های متحرک روی نمودار باشد. پس از آن مسیر برای سقوط قیمت تا حمایت کف کانال باز می‌شود و اگر این سطح شکسته شود، باید منتظر شروع یک حرکت نزولی با هدفی در نزدیکی ۱۳۳ دلار بود.

تون کوین (TON)

قیمت تون کوین به‌تازگی از الگوی مثلث متقارن روی نمودار یک‌روزه خارج شده است که نشان می‌دهد بلاتکلیفی اخیر حاکم بر بازار این ارز دیجیتال، به‌نفع خریداران به پایان رسیده است. از مثلث متقارن به‌طور معمول به‌عنوان یک الگوی تداومی و صعودی یاد می‌شود و همین موضوع احتمال ازسرگیری روند صعودی را افزایش می‌دهد.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تون کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

اگر خریداران در ادامه موفق شوند قیمت را بالای مثلث متقارن نگه دارند، تون کوین هم این فرصت را خواهد داشت که برای عبور از مقاومت‌های بالاسری در ۲ و ۲.۱۵ دلار تلاش کند. عبور از مقاومت‌های یاد‌شده نیز احتمالاً به افزایش شتاب صعودی قیمت منجر خواهد شد و شرایط را برای حرکت به‌سمت هدف ۲.۸۷ دلاری الگو باز خواهد کرد.

از سوی دیگر، اگر خریداران نتوانند قیمت را بالای الگوی مثلث متقارن روی نمودار نگه دارند، یعنی بخشی از بازار همچنان با اوج‌گیری قیمت دست به فروش می‌زنند. شکسته‌شدن حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (MA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۱.۷۰ دلار نیز می‌تواند خریداران را به تله انداخته و قیمت را تا حمایت کف الگو پایین بکشد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تون کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
در نمای ۴ ساعته بازار تون کوین، میانگین‌های متحرک شیبی کاملاً صعودی به خود گرفته‌اند و شاخص قدرت نسبی هم در ناحیه «اشباع خرید» قرار گرفته است که یعنی خریداران بازار را کنترل می‌کنند. تون کوین ممکن است در مسیر صعودی خود با مانعی در سطح ۲ دلار مواجه شود؛ اما اگر خریداران این مانع را هم پشت سر بگذارند، شتاب صعودی قیمت بیشتر خواهد شد.
در مقابل، سقوط قیمت از سطوح کنونی و شکسته‌شدن حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی می‌تواند فشار فروش را تشدید کرده و قیمت را تا ۱.۷۰ دلار پایین بکشد. این سطح از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در صورتی که شکسته شود، باید گفت فروشندگان مجدداً به بازار مسلط شده‌اند.

تراست والت توکن (TWT)

تداوم روند صعودی در بازار تراست والت توکن یعنی معامله‌گران این ارز دیجیتال در اوج‌های قیمتی هم به‌جای ذخیره سود عجولانه، دست به فروش می‌زنند. این جریان احتمال گسترش روند صعودی را بیشتر می‌کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تراست والت توکن (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
خریداران اکنون در تلاش برای رساندن قیمت به بالای مقاومت ۲.۷۳ دلاری است و اگر در انجام این کار موفق ظاهر شوند، راه برای جهش تراست والت توکن تا مقاومت روانی ۳ دلاری باز خواهد شد؛ سطحی که انتظار می‌رود فروشندگان با رسیدن قیمت به آن از خود مقاومت نشان دهند.
گفتنی است عبور از ۳ دلار نیز می‌تواند تراست والت را به هدف الگوی پرچم صعودی روی نمودار در ۳.۵۱ دلار برساند.
ممکن است فروشندگان نقشه دیگری برای قیمت کشیده باشند و در ۲.۷۳ دلار مانع از افزایش بهای تراست والت شوند. در این صورت، برای اینکه چیرگی خود را بر بازار اثبات کنند، لازم است حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۲.۳۰ دلار هم شکسته شود.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تراست والت توکن (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار تراست والت توکن پیداست، خریداران با هر بار سقوط قیمت تا نزدیکی میانگین‌های متحرک فعالیت خود را بیشتر می‌کنند. با اینکه میانگین‌های متحرک شیبی صعودی به خود گرفته‌اند، واگرایی منفی بین قیمت و شاخص قدرت نسبی نشان از احتمال ضعیف‌شدن روند صعودی دارد. با این حال، اگر خریداران قیمت را به بالای ۲.۷۳ دلار هدایت کنند، افزایش فشار خرید می‌تواند این چشم‌انداز را تغییر دهد.

در صورت نزولی‌شدن بازار، میانگین‌های متحرک اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند؛ چراکه از دست رفتن حمایت میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی می‌تواند بخشی از معامله‌گران کوتاه‌مدت را به خروج از بازار ترغیب کرده و قیمت را تا ۲.۲۵ و حتی ۲ دلار پایین بکشد.

اکسی اینفینیتی (AXS)

اکسی اینفینیتی اخیراً یک روند نزولی قدرتمند را دنبال کرده است؛ اما اولین نشانه‌ها از احتمال تغییر روند در بازار این ارز دیجیتال در حال پدیدارشدن است. خریداران روز ۵ دسامبر (۱۴ آذر) قیمت را به بالای خط روند نزولی روی نمودار رساندند و همان طور که از سایه بلند کندل این روز پیداست، در حفظ موقعیت خود بالای این خط روند ناموفق ظاهر شده‌اند.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تراست اکسی اینفینیتی (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).
یک مورد مثبت این است که خریداران تاکنون اجازه نداده‌اند قیمت به زیر میانگین‌های متحرک روی نمودار سقوط کند و این یعنی این سطوح به حمایت‌های جدید قیمت بدل شده‌اند.
میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ روزه و ساده ۵۰ روزه اکسی اینفینیتی در آستانه تشکیل یک تقاطع صعودی قرار دارند و شاخص قدرت نسبی هم اکنون در ناحیه مثبت نوسان می‌کند که یعنی می‌توان به تغییر روند به‌نفع خریداران امید داشت. اگر در ادامه قیمت از خط روند نزولی روی نمودار عبور کرده و بتواند موقعیت خود را بالای این سطح حفظ کند، راه برای جهش قیمت تا ۱۱.۸۵ دلار باز می‌شود.
ضمن اینکه، ازدست‌رفتن حمایت میانگین‌های متحرک می‌تواند این چشم‌انداز صعودی را به‌کلی بی‌اعتبار کند. در این صورت، هدف نزولی ۶.۵۷ دلاری برای اکسی اینفینیتی فعال خواهد شد.
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشیدنمودار قیمت تراست اکسی اینفینیتی
آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار اکسی اینفینیتی پیداست، فروشندگان با قدرت از خط روند نزولی روی نمودار دفاع می‌کنند و در مقابل خریداران هم در کف‌های قیمتی نزدیک میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی فعال‌تر می‌شوند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شیبی خنثی به خود گرفته است و شاخص قدرت نسبی هم در نزدیکی سطح ۴۷ قرار دارد که یعنی تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار اکسی اینفینیتی برقرار است.
عبور قیمت از ۸.۷۰ دلار می‌تواند این تعادل را به‌نفع خریداران بر هم بزند و راه را برای جهش قیمت تا ۹.۲۸ و سپس ۱۰ دلار باز کند. در مقابل، سقوط قیمت به زیر ۷.۸۶ دلار نشان‌دهنده بازگشت فروشندگان به جایگاه کنترل بازار خواهد بود و پس از آن ریزش قیمت تا ۶.۸۷ دلار محتمل است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه