کریپتو

بررسی کیف پول بیت کوین سامورایی

کیف پول‌های ارز دیجیتال لازمه نگه‌داری ارزهای دیجیتال هستند و بدون آن‌ها دسترسی به این دارایی‌ها ممکن نیست. البته ارزهای دیجیتال در‌اصل روی بلاک چین ذخیره شده‌اند و نه در داخل کیف پول؛ اما کیف پول‌ها تنها ابزارهای دسترسی به آن‌ها هستند. هر کیف پول یک کلید خصوصی دارد که حفاظت از امنیت آن برعهده خودِ کاربران است. به‌محض اینکه کلید خصوصی کیف پولتان را گم کنید، دیگر ارزهای دیجیتالتان را برای همیشه از دست می‌دهید.

امروزه، تعداد و تنوع کیف پول‌های ارز دیجیتال آن‌قدر زیاد است که شاید انتخاب بین آن‌ها اندکی دشوار باشد. هرکدام از این کیف پول‌ها ویژگی‌ها، مزیت‌ها، ضعف‌ها و قوت‌های خود را دارند؛ ولی در‌نهایت این شما هستید که با بررسی کیف پول‌های مختلف و مقایسه آن‌ها، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنید.

در این مقاله، قصد داریم کیف پول «سامورایی»، یکی از کیف پول‌های مختص بیت کوین را به شما معرفی و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

کیف پول سامورایی چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

کیف پول سامورایی (Samourai) کیف پول موبایلی مختص بیت کوین است که تأکید و تمرکز زیادی بر حفظ حریم خصوصی و امنیت می‌کند. این کیف پول بسیار نوآورانه طراحی شده است و ویژگی‌‌های متنوعی دارد که آن را از کیف پول‌های دیگر متمایز می‌کند. کیف پول یادشده با اصول اساسی بیت کوین، یعنی تمرکززدایی، حریم خصوصی مالی، شفافیت، امنیت و تعویض‌پذیری هم‌خوانی دارد.

کیف پول سامورایی مخصوص کاربران حرفه‌ای‌تری است که اهمیت زیادی برای ناشناس‌بودن و حریم خصوصی‌شان قائل‌ هستند. گروهی از توسعه‌دهندگان زبده و ناشناس این کیف پول را برای کاربران حرفه‌ای‌تر بیت کوین طراحی کرده‌اند.

احتمالاً با مطالعه این توصیفات متوجه شده‌اید که سامورایی برای مجرمان و خراب‌کاران و نیز شهروندان کشورهایی که استفاده از بیت کوین را ممنوع و مشمول جریمه کرده‌اند، گزینه ایدئالی است. به‌طور‌کلی، همه کسانی که به هر دلیلی دوست دارند درزمینه امور مالی و وجوه خود حریم خصوصی و آزادی کامل داشته باشند، می‌توانند سامورایی را در بین گزینه‌هایشان قرار دهند.

کیف پول سامورایی شاید برای بعضی از کاربران اندکی پیشرفته به نظر می‌رسد؛ اما رابط کاربری و طراحی آن به‌اندازه‌ای ساده است که مبتدیان را از استفاده آن منصرف نکند. علاوه بر‌ این، لزومی ندارد که کاربران از همه ویژگی‌های ناشناس‌بودن و حریم خصوصی این کیف پول استفاده کنند. سامورایی هم مثل همه کیف پول‌های دیگر بیت کوین برای تمام کاربران استفاده‌کردنی است، تنها با این تفاوت که سطح امنیتی و حریم خصوصی بیشتری ارائه می‌کند.

به خاطر بسپارید هرچند کیف پول سامورایی تأکید زیادی بر حفظ حریم خصوصی و امنیت می‌کند، کیف پول سخت‌افزاری یا سرد به حساب نمی‌آید؛ بنابراین نباید از آن برای ذخیره‌سازی مقادیر خیلی زیاد بیت کوین استفاده کرد. این کیف پول برای کسانی مناسب‌تر است که قصد دارند بیت کوین را به‌صورت ناشناس تبادل کنند و نمی‌خواهند تعداد زیادی بیت کوین ذخیره کنند.

ویژگی‌های کیف پول سامورایی

بررسی کیف پول بیت کوین سامورایی

در این بخش، ویژگی‌های کیف پول سامورایی را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

امنیت

هم جامعه بیت کوین و هم کاربران کیف پول سامورایی درباره این کیف پول اتفاق‌نظر مثبتی دارند. در بسیاری از بررسی‌ها، می‌بینیم که کاربران آن را کیف پولی مطمئن دانسته‌اند که از امنیت و حریم خصوصی چشمگیری برخوردار است. اگرچه سامورایی کیف پول سخت‌افزاری نیست و از نوع موبایلی است، از رمزنگاری بسیار حرفه‌ای و در سطح نظامی‌ بهره می‌برد. همین ویژگی آن را به یکی از کیف پول‌های امن بیت کوین تبدیل کرده است.

سامورایی با بهره‌گیری از رمزنگاری AES-256 از داده‌های کاربران محافظت می‌کند تا از خطر بدافزارها و حمله‌های سایبری در امان بمانند. کاربران نیز کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را دراختیار دارند؛ چون این کلیدها کاملاً رمزنگاری‌شده‌ هستند و روی موبایل کاربر ذخیره می‌شوند و هیچ‌گاه روی هیچ سرور ثالثی ذخیره و نگه‌داری نخواهند شد.

اقدام امنیتی مهم دیگر سامورایی، استفاده از طرح BIP ۳۹ برای کدگذاری رمزعبور در زمان ساخت کیف پول است. با این کار، لایه امنیتی اضافه‌ای پیش از نصب کیف پول ایجاد می‌شود. در زمان نصب کیف پول نیز، پین‌کدی ۵ تا ۸رقمی برای دسترسی به کیف پول تعیین می‌کنید. نکته دیگر اینکه هنگام ورود به کیف پول، جای اعداد روی کیبورد عوض می‌شوند تا وقتی رمز را وارد می‌کنید، هیچ نرم‌افزار جاسوسی دیگری نتواند آن را ضبط کند.

ویژگی امنیتی دیگر کیف پول سامورایی «حالت پنهان» است. وقتی این حالت فعال شود، آیکون کیف پول از صفحه اصلی گوشی، فهرست اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های اخیر یا حتی لانچر مورداستفاده‌تان ناپدید می‌شود. حتی اگر همه‌جای موبایل را هم جست‌وجو کنید، اپلیکیشن سامورایی را پیدا نمی‌کنید. در این شرایط، تنها راه دسترسی به اپلیکیشن، شماره‌گیری پین ۵ تا ۸رقمی اپلیکیشن با موبایل است؛ به‌گونه‌ای که انگار در حال برقراری تماس هستید. با این کار، اپلیکیشن سامورایی باز می‌شود و دراختیارتان است. این ویژگی جذابی است که در هیچ کیف پول دیگری مشاهده نمی‌شود.

حریم خصوصی

سامورایی تأکید و تمرکز زیادی روی مسئله حریم خصوصی می‌کند. این تأکید را می‌توان در پردازش تراکنش‌ها در کیف پول مذکور مشاهده کرد. وقتی در سامورایی بیت کوین انتقال می‌دهید، کیف پول برای محافظت از متاداده‌ها، جلوگیری از افشای هویت‌تان، مقدار بیت کوین مبادله‌شده و تعداد بیت کوین‌هایتان، هربار از یک آدرس جدید استفاده می‌کند.

قابلیت بک‌آپ

کیف پول سامورایی به‌‌دلیل استفاده از سیستم بک‌آپ پیچیده و پیشرفته، کاملاً قابلیت بازیابی دارد. از‌آن‌جا‌که سامورایی کیف پول اچ دی (HD) است، هر اتفاقی برای موبایل شما بیفتد، گم شود، به‌سرقت برود یا بشکند، کیف پول را روی دستگاهی جدید می‌توانید بازیابی کنید. برای این کار، کافی است مجدداً نرم‌افزار کیف پول را نصب و عبارت بازیابی ۱۲کلمه‌ای خود را وارد کنید. پس‌از‌آن، همه کلیدهای خصوصی و آدرس‌های بیت کوین و بیت کوین‌های ذخیره‌شده به گوشی جدیدتان منتقل خواهند شد.

قابلیت جالب دیگر سامورایی این است که می‌توانید برای مطمئن‌شدن از اینکه عبارت بازیابی ۱۲کلمه‌ای کار می‌کند یا خیر، بک‌آپتان را با این عبارت آزمایش کنید. این ویژگی در اغلب کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود ندارد.

کارمزدهای پویا

یکی دیگر از ویژگی‌های حرفه‌ای و پیشرفته کیف پول سامورایی، قابلیت افزایش کارمزد تراکنش برای سرعت‌بخشیدن به تأیید تراکنش‌هایتان است. نرخ کارمزد به‌طور پیش‌فرض در سطح استاندارد است؛ اما کاربر می‌تواند این کارمزد را بیشتر کند تا احتمال تکمیل سریع‌تر تراکنش را افزایش دهد.

پشتیبانی از VPN و تور

ویژگی دیگر سامورایی که به حریم خصوصی ارتباط دارد، پشتیبانی آن از VPN و تور است. کاربران می‌توانند با استفاده از VPN یا تور، IP ناشناسی داشته باشند تا موقعیت جغرافیایی خود را پنهان کنند.

پشتیبانی از سگویت (SegWit)

سامورایی یکی از اولین کیف پول‌هایی است که از سگویت (SegWit) استفاده کرده است. سگویت ارتقایی مربوط به تراکنش در پروتکل بیت کوین است که هزینه تراکنش را برای شما و دیگر کاربران کاهش می‌دهد. نکته مهم دیگر اینکه سگویت سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد و برای اجرای شبکه لایتنینگ در آینده هم ضروری است.

پشتیبانی از BIP ۴۷

با این ویژگی می‌توانید حتی با استفاده از آدرس‌های پرداخت عمومی، از حفظ حریم خصوصی خود مطمئن شوید. در این ویژگی با اسکن کد پرداخت عمومی، کانال پرداختی بین دو کیف پول باز می‌شود. سپس تراکنشی ویژه در بلاک چین ایجاد می‌شود و در آن تراکنش می‌توانید به‌صورت ناشناس و بدون دانستن آدرس مقصد بیت کوین بفرستید.

پشتیبانی از تراکنش‌های ریکوشه (Ricochet)

نوع دیگری از تراکنش وجود دارد که با گیج‌کردن جاسوسان بلاک چین، موجب ارتقای حریم خصوصی و تعویض‌پذیری می‌شود و به جلوگیری از ردیابی تراکنش کمک‌ می‌کند. وقتی بانک‌ها یا صرافی‌ها تراکنش‌های مشکوک را فریز می‌کنند، این ویژگی می‌تواند مفید واقع شود.

قابلیت تعامل ازطریق SMS

کاربران می‌توانند حتی وقتی موبایل خود را دراختیار ندارند، با ارسال پیامکی کد به کیف پول، به آن دستورهای مشخصی بدهند. ناگفته نماند حتی با موبایل دیگر می‌توان کیف پول را برگرداند یا درصورت سرقت، از دور آن را از روی موبایل پاک کرد.

نودهای مطمئن

سامورایی قابلیت جالب و منحصربه‌فرد دیگری هم دارد: شما می‌توانید با اتصال به نود خودتان و واردکردن آدرس IP و پورت نود مدنظر، تراکنش انجام دهید. به‌طور پیش‌فرض، سامورایی از نودهای بیت کوین واقع در ایسلند استفاده می‌کند؛ اما کاربران با فعال‌کردن این ویژگی خواهند توانست از نودهای خودشان استفاده کنند.

بررسی کیف پول بیت کوین سامورایی

سؤالات متداول

از کیف پول سامورایی روی کدام سیستم‌عامل‌ها می‌توان استفاده کرد؟

اندروید. به‌دلیل مسائل امنیتی، کیف پول سامورایی فقط روی دستگاه‌های اندرویدی کاربردی است.

کیف پول سامورایی از چه ارزهایی پشتیبانی می‌کند؟

کیف پول سامورایی، تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌کند. تمرکز سامورایی روی امنیت و حفاظت از حریم خصوصی در تراکنش‌های بیت کوین است.

آیا کیف پول سامورایی رایگان است؟

بله، دارندگان دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند سامورایی را به‌‌رایگان دانلود و استفاده کنند.

آیا کیف پول سامورایی از معامله ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟

خیر، ارزهای دیجیتال را نمی‌توان درون این کیف پول معامله و تبدیل کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله، با کیف پول سامورایی و کاربردهای آن آشنا شدیم. کیف پول سامورایی مخصوص ذخیره‌سازی بیت کوین است و به‌دلیل ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی درخورتوجهش، در کانون توجه کاربران بیت کوین قرار گرفته است. سامورایی را می‌توان به‌رایگان روی دستگاه‌های اندرویدی نصب کرد.

کیف پول سامورایی تا حدودی پیشرفته و حرفه‌ای است و شاید بعضی از کاربران در ابتدا کار با آن را دشوار ببینند؛ اما رابط کاربری ساده‌ای دارد و به استفاده از همه ویژگی‌های پیچیده آن نیازی نیست. سامورایی را عده‌ای از توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به بیت کوین طراحی کرده‌اند. آنها با استفاده از ویژگی‌هایی خاص، موفق شده‌اند امکاناتی برای انتقال سریع بیت کوین و تکمیل تراکنش‌ها تعبیه کنند.

استفاده از سامورایی برای ذخیره بیت کوین می‌تواند تا حد زیادی ضامن امنیت و حریم خصوصی شما باشد؛ البته به‌شرطی که خودتان نیز اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه