بازارهای مالیبلاکچینگیمینگکریپتو

بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

به گزارش اکسران: در سال‌های اخیر، تعداد کاربران مشارکت‌کننده در بازار گیمینگ افزایش یافته است. امروزه، فرصت‌های بیشتری در‌دسترس هستند و هرروز افراد به این حوزه علاقه بیشتری پیدا می‌کنند؛ اما دلیل این افزایش علاقه چیست؟ آیا رشد اخیر بازی‌های ویدئویی مبتنی‌بر بلاک چین و ورود توکن‌های غیرمثلی به بازار گیمینگ عامل این رشد تصاعدی بوده است؟

اگرچه فناوری مدرن مدت‌هاست دردسترس ما قرار گرفته است، بخش‌هایی مانند وبلاگ‌نویسی و فعالیت در تیک‌تاک و میم‌ها همچنان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار‌‌ند. بلاک چین نیز سرنوشت مشابهی را تجربه کرده است.

بلاک چین اولین‌بار در سال ۲۰۰۸ و به‌عنوان بخشی از طرح بیت کوین معرفی شد؛ اما ایده آن زمانی مدنظر قرار گرفت که ارز دیجیتال در اکوسیستم مالی اختلال ایجاد کرد. به‌گفته کاربران، فناوری بلاک چین اکنون به‌عنوان فناوری تکامل‌یافته با کاربردهای مالی متعدد در نظر گرفته می‌شود. با‌این‌حال، بلاک چین فقط برای استفاده در صنایع مالی توسعه نیافته است و این فناوری در زمینه‌های دیگر نیز کاربرد دارد؛ ازجمله ایجاد تحول در صنعت گیمینگ.

هاروستو اورلاندو (Harvesto Orlando) در مقاله‌ای که در وب‌سایت مدیوم منتشر کرده است، وضعیت صنعت گیمینگ در دنیای امروز، نقش بلاک چین در گیمینگ و ترندهای آن، نحوه کسب درآمد از بازی‌های بلاک چینی، موانع موجود بر سر راه توسعه بازی‌های بلاک چینی، نحوه ساخت بازی و هزینه آن را بررسی کرده است. آنچه در‌ ادامه می‌خوانید، از زبان نویسنده این مقاله است.

همان طور‌ که اشاره کردیم، بلاک چین کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد؛ اما تمرکز این مقاله روی مزایای استفاده از آن در صنعت گیمینگ است. در‌ ادامه، نگاهی خواهیم انداخت به برخی از نمونه‌های واقعی بازی‌های مبتنی‌بر بلاک چین و مشکلاتی که این بازی‌ها همچنان با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

صنعت گیمینگ و دنیای امروز

امروزه، بازار بازی‌های ویدئویی بسیار گسترده شده است؛ اما این بازار هنوز‌ هم به اوج رشدش نرسیده و با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. در‌ حال حاضر، ارزش بازار گیمینگ حدود ۱۷۸میلیارد دلار است؛ اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۶، این رقم به ۳۱۴.۴میلیارد دلار افزایش یابد و در ۵ سال آینده، نرخ رشد مرکب سالانه آن به ۹.۶۵درصد برسد.

بی‌تردید همه‌گیری کرونا و قرنطینه در سال ۲۰۲۰ بر این آمارها تأثیرگذار بوده است. در شرایطی که مجبور بودیم برای حفظ سلامت خود در خانه بمانیم، فعالیت‌های تفریحی و به‌دنبال آن محبوبیت پلتفرم‌های آن‌ها افزایش یافت. بازی‌های ویدئویی یکی از این فعالیت‌ها هستند. بر‌اساس گزارش‌ها، از ژوئن‌۲۰۲۰ مدت‌زمان صرف‌شده برای انجام بازی‌های ویدئویی دو برابر شده است. آمریکای‌لاتین در این زمینه پیشتاز بوده و ساکنان این منطقه ۵۲درصد بیشتر از ساکنان سایر مناطق جهان زمانشان را صرف بازی‌های ویدئویی کرده‌اند.

صرف‌نظر از اینکه کدام منطقه بیشترین گیمرها را دارد، روشن است که ترندها و فرصت‌های بازی‌های ویدئویی در حال گسترش هستند و بسیاری از مردم هیجان پیوستن به آن را دارند. درمجموع، می‌توان گفت که صنعت گیمینگ عملکرد موفقی دارد. کلود گیمینگ (گیمینگ ابری) در حال پیشرفت است و ورزش الکترونیک که ریشه‌های قدرتمندی در آمریکا و کره‌جنوبی دارد، در سراسر جهان رشد کرده‌ است. تعداد گیمرهای گوشی‌های هوشمند نیز به‌‌لطف بازی‌هایی مانند پابجی (PUBG) و کال آو دیوتی (Call of Duty) در حال افزایش است.

علاوه بر این، علاقه به NFTها و پروژه‌های گیمینگ بلاک چین افزایش یافته است. فورتنایت (Fortnight)، لیگ آو لجندز (League of Legends)، کراس‌فایر (Crossfire)، ماین‌کرفت (Minecraft) و Dota2 بازی‌هایی هستند که در‌ حال حاضر بیشترین وزن را در دنیای گیمینگ دارند. نکته مهم دیگر اینکه فناوری بلاک چین پیشرفت‌های لازم برای ترغیب گیمرها به شرکت در بازی‌های مبتنی‌بر ارز دیجیتال را به خود دیده است. در‌ ادامه، نگاهی خواهیم انداخت به آنچه بلاک چین در این زمینه می‌تواند انجام دهد.

از دست بلاک چین چه کاری برمی‌آید؟

بازی‌هایی را در نظر بگیرید که از انجام آن‌ها لذت می‌برید. این بازی‌ها می‌توانند بازی‌های تریویا (Trivia) و تفننی یا بازی‌هایی باشند که در آیپدتان دارید و هنگامی که در ترافیک گیر افتاده‌اید، بازی می‌کنید. شما می‌توانید GTA یا FIFA ۲۲ را روی PS4 یا PS5 بازی کنید. ویژگی مشترک تمام این بازی‌ها چیست؟ بله، درست حدس زدید! تمام آن‌ها به سیستم‌های متمرکز وابسته هستند.

مطمئنم تاکنون این جمله را شنیده‌اید که «آنچه در لاس‌وگاس اتفاق می‌افتد، در لاس‌وگاس می‌ماند». در بازی‌ها نیز، همه‌چیز به‌همین‌ترتیب عمل می‌کند. تاریخچه، دارایی‌ها، داده‌ها و ارزهای شما در بازی هرگز از دست نمی‌روند و توسعه‌دهندگان تمام حقوق مالکیت را حفظ می‌کنند.

مزیت واقعی فناوری بلاک چین همان ویژگی همیشگی «تمرکززدایی» یا «غیرمتمرکزبودن» است که در گیمینگ و به‌ویژه زمانی که از مبادله دارایی صحبت می‌شود، مفید است. شما می‌توانید دارایی‌هایی که داخل بازی برنده شده‌ یا آن‌هایی که در بازی‌های دیگر خریده‌اید، بفروشید.

تأیید مالکیت در این بازی‌ها ازطریق قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر می‌‌شود و رمزنگاری پیچیده به افزایش امنیت آن‌ها کمک می‌کند. بلاک چین می‌تواند از خریدوفروش غیرقانونی دارایی‌های دیجیتال جلوگیری و حتی این معضل را به‌طور‌کلی رفع کند. فناوری بلاک چین قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و اگر به تغییرات فعلی در صنعت گیمینگ نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ظرفیت بلاک چین در این صنعت هم نامحدود است.

ترندهای بلاک چینی در گیمینگ

بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

فناوری بلاک چین و کاربردهای آن در صنعت گیمینگ مدتی است ترند شده است. به همین دلیل، برخی از امکانات مانند استفاده از توکن‌های غیرمثلی در این بازی‌ها و توکن‌سازی از دارایی‌ها و مدل «بازی برای کسب درآمد» ازنظر فنی امکان‌پذیر شده‌اند.

توکن‌های غیرمثلی (NFTها)

دیگر روزی نیست که به توییتر سر بزنید و توییتی در ارتباط با توکن‌های غیرمثلی در تایم‌لاین خود نبینید. توکن‌های غیرمثلی دارایی‌های دیجیتالی هستند که به‌تازگی دنیای ارز دیجیتال را متحول کرده‌اند. هرروز خبر جدیدی منتشر می‌شود مبنی‌بر اینکه فردی میلیون‌ها دلار برای به‌دست‌آوردن توکن غیرمثلی یک میمون یا گربه پرداخت کرده است. بسیاری از مردم به پدیده توکن غیرمثلی علاقه‌مند شده‌اند؛ اما توکن غیرمثلی در گیمینگ چگونه می‌تواند به‌کار برده شود و چه مزایایی برای صنعت گیمینگ به‌همراه دارد؟ پیش از پرداختن به این موضوع، بیایید توکن‌های غیرمثلی را تعریف کنیم.

توکن غیرمثلی توکن دیجیتالی منحصر‌به‌فرد است. هرچیزی از صدا گرفته تا نقاشی و بازی‌های ویدئویی می‌تواند به‌عنوان توکن استفاده شود. شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی را به‌عنوان نوعی کلکسیون در نظر بگیرید که منحصر‌به‌فرد است و مانند سایر ارزهای دیجیتال نمی‌توانید آن را با توکن دیگری مبادله کنید.

تب‌و‌تاب توکن غیرمثلی در صنعت بازی امروز شروع نشده است؛ زیرا در سال ۲۰۱۷، بازی بلاک چینی به‌ نام کریپتوکیتیز (CryptoKitties) توکن‌های غیرمثلی را در صنعت گیمینگ مشهور کرد. در این بازی، بازیکنان می‌توانند بچه‌گربه‌های دیجیتالی با ظاهر و ویژگی‌های منحصربه‌فرد را بخرند و پرورش دهند و بفروشند.

Along With the Gods نام بازی دیگری به سبک نقش‌آفرینی است که به شما امکان حمله و مبارزه و جمع‌آوری قهرمانان قدرتمند را در قالب توکن غیرمثلی می‌دهد. این بازی دنبال‌کنندگان بسیاری دارد و در‌ حال حاضر یکی از بازی‌های بلاک چینی محبوب‌ در اینترنت است.

صدها بازی مبتنی‌بر بلاک چین را می‌توان در اینترنت یافت که با استفاده از توکن‌های غیرمثلی و کوین‌ها به بازیکنان پاداش می‌دهند. گفته می‌شود بازی‌های ویدئویی درآمد زیادی از بلاک چین و توکن‌های غیرمثلی دارند و کلکسیون‌های دیجیتال یکی از بیشترین کاربردهای آن‌ها هستند.

توکن‌سازی از دارایی‌ها

منظور از توکن‌سازی تبدیل دارایی‌های دیجیتال و حتی فیزیکی به توکن‌های سازگار با بلاک چین است. این مفهوم اخیراً توجه بسیاری را به خود جلب کرده و تأثیر درخورتوجهی روی حوزه مدیریت دارایی گذاشته است.

از زمان ورود بلاک چین به حوزه گیمینگ، محبوبیت توکن‌سازی از دارایی‌ها بیشتر شده است. با توکن‌سازی، دارایی‌های داخل بازی مانند پوسته‌ها، کوین‌ها، الماس‌ها و حتی شخصیت‌ها می‌توانند به‌عنوان توکن در بازارهای واقعی خریدوفروش شوند.

گیمرهایی که این دارایی‌ها را خریده‌اند، مالک آن‌ها می‌شوند و هرگونه انتقال مالکیت به‌صورت امن روی بلاک چین ثبت می‌شود. علاوه بر‌ این، گیمرها می‌توانند قانونی‌بودن دارایی‌های فهرست‌شده در بازار را پیگیری و بررسی کنند.

بازی برای کسب درآمد

آیا واقعاً می‌توانید از بازی‌های مبتنی‌بر ارز دیجیتال کسب درآمد کنید؟ بسیاری از مردم از این موضوع تعجب می‌کنند؛ اما حقیقت این است که «بله، می‌توانید!» من به بازی‌های پر از تبلیغات اسپم پلی‌استور اشاره نمی‌کنم. برخی از آن‌ها هنوز به کاربران در ازای فعالیت‌هایشان پاداش نمی‌دهند و برخی دیگر مبلغ ناچیزی پرداخت می‌کنند. بااین‌حال، درباره بازی‌‌های بلاک چینی و با هدف کسب درآمد (P2E)، قضیه به‌کلی متفاوت است.

آیتم‌ها و دارایی‌ها در مدل بازی‌های ویدئویی برای کسب درآمد، توکن‌سازی و به‌صورت توکن‌های غیرمثلی ارائه و به بازیکنان به‌عنوان پاداش اعطا می‌شوند. گیمرها می‌توانند دارایی‌هایشان را در بازارهای دیجیتال بفروشند و با توکن‌های غیرمثلی یا ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کنند.

در مدل بازی برای کسب درآمد، می‌توانید انواع مختلفی از بازی‌های آنلاین را برای به‌دست‌آوردن ارز دیجیتال یا توکن‌های غیرمثلی یا توکن‌های دیگر پیدا کنید. امروزه، بازی برای کسب درآمد برای برخی افراد منبع درآمد است؛ درست مثل انجام بازی‌های ویدئویی و انتشار ویدئو در یوتیوب. محبوبیت بازی برای کسب درآمد مانند توکن‌های غیرمثلی افزایش یافته است.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و ان‌بی‌ای تاپ‌شات (NBA Top Shot) از بازی‌های محبوب‌ با هدف کسب درآمد هستند که موفق شده‌اند هزاران کاربر را به‌سمت خود جذب کنند. با افزایش محبوبیت این بازی‌ها، تعجبی ندارد که تعداد زیادی از مردم به آن‌ها روی می‌آورند؛ اما نباید فراموش کنید که شروع این بازی‌ها هم بدون هزینه نیست و همگی آن‌ها به سرمایه‌گذاری مالی اولیه نیاز دارند. کاربران باید کیف پول ارز دیجیتال راه‌اندازی کنند و مقداری کوین یا توکن بخرند و کارمزد تراکنش‌ها را پرداخت کنند.

به‌طورکلی، مدل بازی‌ برای کسب درآمد نمایشی خارق‌العاده از فرصتی است که فناوری بلاک چین می‌تواند در‌اختیار کسب‌و‌کارهای گیمینگ قرار بدهد تا سودآورتر شوند. در‌ ادامه، شرح خواهیم داد که کاربران و توسعه‌دهندگان چگونه می‌توانند در این سود سهیم شوند.

گیمینگ بلاک چینی و کسب درآمد

بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

با‌توجه‌به آنچه گفته شد، گیمینگ بلاک‌ چینی ظرفیت زیادی برای کسب درآمد دارد؛ ازاین‌رو، بسیار مدنظر قرار گرفته و فرصت سرمایه‌گذاری و درآمدزایی مناسبی برای کاربران فراهم کرده است. در این بخش، نحوه کسب درآمد در دنیای گیم‌های بلاک چینی و راه‌های موجود برای این کار را شرح می‌دهیم.

توکن‌سازی از دارایی‌های داخل بازی

صنعت بازی بسیار سودآور است و روزبه‌روز سودآورتر می‌شود. یکی از دلایل این موضوع آن است که گیمرها دارایی‌های مجازی را به‌اندازه دارایی‌های واقعی ارزشمند می‌دانند.

اگر پیش‌از‌این بازی‌های ویدئویی انجام داده باشید، حتماً می‌دانید چقدر آزاردهنده است که یک روز بازی را شروع کنید و متوجه شوید که تمام مراحل پیشرفت بازی خود را از دست داده‌اید. مطمئناً اگر این سناریو را تاکنون تجربه کرده باشید، می‌دانید که چقدر می‌تواند دردناک باشد.

به‌لطف بلاک چین، این سناریو دیگر تهدید بزرگی نیست. در بازی‌های بلاک چینی، شما پیشرفت خود را از دست نمی‌دهید؛ چون هر داده‌ای که وارد بلاک می‌شود، تغییرناپذیر است.

خریدهای داخل بازی

فناوری بلاک چین کمک می‌کند که ارزش موجود در دارایی‌هایی بازی دیجیتال به پول تبدیل شود. اکنون گیمرها می‌توانند دارایی‌ها و پیشرفت‌ها و ارتقاهای جدید را با پول واقعی بخرند. توسعه‌دهندگان می‌توانند توکن‌هایی با بلاک چین ایجاد کنند، کاربران می‌توانند اقلام درون برنامه را بخرند، مشوق‌هایی به‌صورت ارز دیجیتال دریافت و در‌عین‌حال توکن‌ها را در کیف پول خود پیگیری کنند.

توکن‌های غیرمثلی از زمان معرفی‌شان به یکی از مدل‌های کسب درآمد پیشرو در فضای گیمینگ تبدیل شده‌اند. آن‌ها منحصربه‌فردند و ارزش واقعی دارند و شما می‌توانید آن‌ها را برای فروش در بازارهای آزاد قرار دهید. توکن‌های غیرمثلی به توسعه‌دهندگان بازی امکان کسب درآمد و به بازیکنان امکان سرمایه‌گذاری و کسب درآمد غیرفعال را ازطریق خریدوفروش توکن‌های ارزشمند می‌دهند.

تبلیغات داخل بازی

هر فردی که بازی‌های اینترنتی انجام داده، حداقل یک بار با تبلیغات داخل بازی برخورد کرده است. تبلیغات داخل بازی روشی محبوب و مطمئن برای توسعه‌دهندگان بازی است که ازطریق آن کسب سود می‌کنند. این قابلیت بسیار گسترده است؛ اما یکی از نکات منفی تبلیغات داخل بازی این است که برای کاربران بسیار آزاردهنده هستند و ممکن است علاقه آنان به بازی را تحت‌تأثیر قرار دهند.

توسعه‌دهندگان ازطریق بلاک چین می‌توانند کار جالب‌تری انجام دهند و تبلیغات اسپم را با ویدئوهای تبلیغاتی و نظرسنجی‌هایی جایگزین کنند که با توکن‌های ارز دیجیتال به گیمرها پاداش می‌دهند. باتوجه‌به مطالب گفته‌شده‌، روشن است که فناوری بلاک چین راهکارهایی ارائه می‌دهد و صنعت بازی را سودآورتر می‌کند؛ اما مانند تمام کاربردهای دیگر آن، بلاک چین در گیمینگ نیز مشکلات خاص خود را دارد.

موانع بر سر راه بازی‌های بلاک چینی

بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

پروژه‌های موفق بسیاری درزمینه بازی‌های بلاک چینی وجود دارند. با‌این‌حال، بازی‌های بلاک چینی دچار همان مشکلات سایر اپلیکیشن‌های بلاک چینی هستند. آن‌ها پیچیده‌اند و این پیچیدگی به‌دلیل سیر طولانی داستان نیست؛ بلکه به‌دلیل خود این فناوری است.

شما برای بازی‌کردن باید حساب کاربری ایجاد کنید که بخش راحت کار است. سپس بسته به آنکه بازی روی کدام بلاک چین است و کیف پول انتخابی آن، باید کیف پولی راه‌اندازی کنید و ارز دیجیتال بخرید. باید توجه کرد ارز دیجیتالی که می‌خرید، حتماً کوین یا توکن بلاک چینی باشد که بازی روی آن قرار گرفته است. برای مثال، اگر بازی روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود، شما باید از اتر استفاده کنید.

همچنین، بیشتر بازی‌های بلاک چینی ازدحام شبکه را تجربه می‌کنند. این موضوعی است که همه گیمرهای حرفه‌ای از آن متنفر هستند. ازدحام در شبکه به‌طور مکرر اتفاق می‌افتد؛ به‌ویژه در بازی‌های محبوبی که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. بازیکنان و توسعه‌دهندگان اتریوم را به هزینه‌های تراکنش گزاف و مشکلات مقیاس‌پذیری زیاد و توان عملیاتی اندک می‌شناسند.

بیشتر بازی‌هایی که هدف آن‌ها کسب درآمد است، روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند؛ اما این به‌معنای آن نیست که توسعه‌دهندگان بازی گزینه‌های دیگری ندارند. اگر تعداد کاربران از حد خاصی بیشتر شود، توسعه‌دهندگان می‌توانند بازی را به بلاک چین دیگری منتقل یا بلاک چین جدیدی ایجاد کنند و بازی را به آن انتقال دهند.

مثال مناسب در این زمینه، بحران ازدحام در بازی کریپتوکیتیز در سال ۲۰۱۷ است. کریپتوکیتیز نوعی بازی مبتنی‌بر توکن غیرمثلی است که به کاربران امکان پرورش و جمع‌آوری و خریدوفروش گربه‌های دیجیتالی را برای تولید انواع کمیاب می‌دهد. توسعه‌دهندگان ابتدا این بازی را به‌صورت درون‌زنجیره‌ای (آن‌چین) روی بلاک چین اتریوم ایجاد کردند؛ اما نتیجه رضایت‌بخش نبود. با افزایش تقاضا برای بازی، قیمت هم افزایش پیدا کرد. این بازی در زمان اوج خود حدود ۵,۰۰۰ اتر (معادل ۹۵درصد از کل کارکرد اتر در آن زمان) را به خود اختصاص داده بود.

اتریوم می‌تواند فقط ۱۳ تا ۱۵ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند؛ اما در آن موقع، زمان تراکنش‌ها و قیمت‌های گس با افزایش محبوبیت بازی افزایش یافت. خریداران گربه‌های بازی با کارمزد بسیار زیاد گس مواجه شدند و مجبور بودند بیشتر از حد معمول منتظر بمانند. این مشکل موجب شد که شرکت بلاک چین خود به نام فلو (Flow) را بسازد و از این طریق مشکل پیش‌آمده را برطرف کند.

مسئله مقیاس‌پذیری اتریوم موجب نگرانی توسعه‌دهندگان بازی شده است؛ البته با صحبت‌های بنیاد اتریوم درباره به‌روزرسانی مرج (Merge) و اتریوم ۲.۰، این امیدواری وجود دارد که توسعه‌دهندگان اتریوم مشکل را در آینده نزدیک حل کنند. در‌حال‌حاضر، اتریوم رقبای شایسته‌ای مانند فلو، ایاس، وکس و بایننس اسمارت چین دارد. در‌ ادامه، نحوه ساخت بازی‌های بلاک چینی و فرایندها و هزینه‌های آن را بررسی می‌کنیم.

چگونه بازی بلاک چینی بسازیم؟

بلاک چین در حوزه گیمینگ؛ موانع و فرصت‌ها

توسعه بازی بلاک چینی مهارتی است که به‌صورت عملی و در طول زمان کسب می‌شود؛ اما به‌طور‌کلی اگر درک کنید که فناوری بلاک چین چگونه کار می‌کند و آن را تمرین کنید، در این زمینه فرصت‌های بی‌شماری را شاهد خواهید بود. برای توسعه بازی‌های بلاک چینی، باید این نکات را مدنظر قرار دهید:

فناوری بلاک چین را بشناسید

اولین قدم در راه توسعه بازی بلاک چینی، مطالعه نحوه عملکرد این فناوری است و اینکه چه آورده‌ای می‌تواند برای بازی شما داشته باشد‌. همچنین، باید بدانید که چگونه غیرمتمرکزسازی تغییر می‌کند و تجربیات گیمرها را بهبود دهید. درک چگونگی عملکرد سازوکارهای اجماع و رمزنگاری و توابع هش نیز ضروری است.

بهترین پلتفرم را انتخاب کنید

به‌عنوان مثال، اگر بازی شما روی بلاک چین اتریوم است، صرف‌نظر از خواندن تمام مقالات و مستندات این پلتفرم، درباره بازی‌های موفق این بلاک چین باید تحقیق کنید. همچنین، فراموش نکنید که امروزه اتریوم، تنها گزینه موجود برای راه‌اندازی بازی‌های بلاک چینی و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیگر نیست و گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که ممکن است برای نیازهای شما مناسب‌تر باشند.

توسعه قراردادهای هوشمند مناسب

قراردادهای هوشمند احتمالاً مهم‌ترین بخش هر پلتفرم بلاک چینی هستند. شما به توسعه‌هنده بازی بلاک چینی نیاز دارید که مفهوم قراردادهای هوشمند، نحوه تست، کدنویسی و استقرار آن‌ها را درک کند.

برای گیمرها پلتفرم گیمینگ امن فراهم کنید. البته یکی از امتیازات بلاک چین ارائه امنیت بیشتر است؛ اما هیچ‌یک از فناوری‌ها هک‌نشدنی نیستند. توسعه‌دهندگان باید با شناسایی تهدیدات بالقوه مانند سرقت کلید خصوصی و بهره‌برداری از کد و ازبین‌بردن همه ریسک‌ها، محیط مقاومی دربرابر هک ایجاد کنند.

آنان باید نقاط انتهایی را برای تراکنش‌های کاربران امن کنند. هرچند بلاک چین بسیار امن است، کیف پول ناامن ممکن است مشکلات بزرگی برای گیمرها و شرکت‌ها ایجاد کند. هدف ایجاد پلتفرم گیمینگی است که کاملاً دربرابر حملات دیداس (DDos) و قطعی‌ها محافظت شود.

ساخت بازی‌های بلاک چینی چقدر هزینه دارد؟

هزینه ساخت بازی‌های بلاک چینی متغیر است. بلاک چین نوعی فناوری‌ وابسته به ویژگی است؛ بنابراین، هزینه‌ها معمولاً به نیازهای پروژه بستگی دارند و اغلب به عوامل زیر وابسته هستند:

  • صنعت اپلیکیشن
  • پیچیدگی پروژه
  • نوع اپلیکیشن یا وب‌سایت مدنظر
  • هزینه ابزارهای طرف ثالث
  • هزینه افراد درگیر با پروژه
  • فرایند ساخت اپلیکیشن
  • راهبرد مدیریت پروژه
  • حفظ مداوم یکپارچگی

هزینه‌های توسعه بازی‌های بلاک چینی معمولاً از ۳۰,۰۰۰ دلار شروع می‌شود و به توسعه‌دهنده بستگی دارد.

جمع‌بندی

با مشاهده کاربردهای بلاک چین در گیمینگ‌، می‌توان گفت که آینده فناوری در این صنعت روشن است. با تب‌وتاب اخیر حول موضوع توکن‌های غیرمثلی، تعداد بازیکنان و ارزش آیتم‌های داخل بازی به‌سرعت در حال افزایش است.

فقط در نیمه اول سال ۲۰۲۰، توکن غیرمثلی شاهد بازار ۱۳.۷میلیون‌دلاری بود. تا پایان سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱، پروژه‌های مهم توکن‌های غیرمثلی به ارزش بازار ترکیبی ۲.۵میلیارد دلار دست یافتند که افزایش ۱,۷۸۵درصدی را نشان می‌دهد. اوپن سی (Opensea)، محبوب‌ترین و پرکاربردترین بازار توکن غیرمثلی، در هفته اول ژانویه‌۲۰۲۱، فقط ۵‌میلیون دلار فروش داشت؛ اما ۳ ماه بعد، این پلتفرم به فروش بیش از ۱۰۰‌میلیون دلار رسید.

اکنون کاربران با استفاده از بلاک چین می‌توانند آیتم‌های داخل بازی را با ارزش دنیای واقعی به دست آورند و از فروش آن‌ها سود ببرند. با وجود این، بازی‌های بلاک چین نباید فقط به جمع‌آوری آیتم‌ها محدود شود؛ از‌این‌رو، توسعه‌دهندگان بازی باید راه‌هایی برای سرگرم‌کننده‌ترکردن بازی‌ها پیدا کنند.

درمجموع، بازی‌های سبک ماجراجویی در صنعت گیمینگ رتبه بهتری دارند. محبوبیت آن‌ها به این دلیل است که گیمرها بازی‌هایی را دوست دارند که با نبردهای چالش‌برانگیز و رتبه‌بندی و مأموریت‌های تقریباً ناممکن به آن‌ها احساس خوبی بدهد. بازی‌های بلاک چینی چنین ویژگی‌هایی ندارند؛ بنابراین، فضای کافی برای پیشرفت در این زمینه وجود دارد.

نکته دیگری که توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چینی باید به آن توجه کنند، یافتن راه‌حلی برای مشکلات فعلی بازی‌های بلاک چینی است. مقیاس‌پذیری کم و هزینه زیاد تراکنش‌ها و مصرف انرژی ازجمله مشکلاتی هستند که باید برطرف شوند.

فناوری بلاک چین راهکارهایی را وارد صنعت گیمینگ کرده که بسیار موردنیاز بوده است. مدل بازی با هدف کسب درآمد، توکن‌های غیرمثلی، غیرمتمرکزسازی و مالکیت کامل آیتم‌های داخل بازی برخی از این راهکارها هستند. اگرچه بازی‌های بلاک چینی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارند و با موانع جدی روبه‌رو هستند، این فناوری می‌تواند رشد کند و در صنعت بازی فراگیر شود.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه