بلاکچینکریپتو

فرصت‌های شغلی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال

به گزارش اکسران در چند سال گذشته، بلاک چین به یکی از حوزه‌های کاری داغ و جدید برای افراد مختلف تبدیل‌ شده است. بر‌اساس نظرسنجی «دیلویت» (Deloitte Insights)، ۸۶درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که فناوری بلاک چین جای کار بسیار دارد و بالاخره در هر گوشه‌ای کاربردهای آن را خواهیم دید. در نظرسنجی دیگری که «آپ‌ورک» (Upwork)، بزرگ‌ترین شبکه‌ فریلنسرهای جهان، انجام داده است، نتایج نشان داده‌ که بلاک چین جزو ۲۰ مهارتی است که بیشترین سرعت رشد را ازآنِ خود کرده‌اند. جالب‌تر اینکه در مشاغل مربوط به بلاک چین تعداد متخصصان نسبتاً کم و تعداد فرصت‌های شغلی فراوان است.

صنایع، استارت‌آپ‌‌ها، شرکت‌های فناوری و حتی دولت‌ها در حال استخدام متخصصان بلاک چین هستند. افراد می‌توانند در حوزه‌های نویسندگی و تولید محتوا، توسعه نرم‌افزار، مشاوره بلاک چین، معمار بلاک چین، تحلیلگر، مدیر پروژه و معامله‌گر مشغول کار شوند. ازآن‌جاکه بلاک چین فناوری نسبتاً جوانی محسوب می‌شود و مدت کوتاهی است که در سطح جهان مطرح شده است، ظرفیت زیادی برای کار خواهد داشت؛ چه‌بسا در آینده فرصت‌های شغلی بسیار بیشتری به‌وجود بیاید و افراد زیادی وارد این حوزه شوند. ناگفته نماند بلاک چین و ارزهای دیجیتال هم در سال ۲۰۲۱ شاهکار کردند و جای هیچ حرف‌و‌حدیثی باقی نگذاشتند.

در این مطلب، درباره فرصت‌های شغلی و مشاغل برتر حوزه بلاک چین و جزئیات کاری و درآمدی‌ آن‌ها به‌اختصار صحبت خواهیم کرد. شاید شما نیز قابلیت انجام این کارها را داشته باشید و بتوانید از این راه کسب درآمد کنید؛ همان‌طورکه خیلی‌ها در ایران و جهان درحال‌حاضر از این راه پول درمی‌آورند.

نویسنده محتوا

نویسنده محتوا

تقاضا برای تولیدکننده محتوا در حوزه‌ بلاک چین به‌طور چشمگیری در حال افزایش است؛ اما این فرصت شغلی ویژه بدین‌معنا نیست که می‌توانید به‌راحتی وارد آن شوید. علاوه‌بر دانش گسترده درزمینه فناوری بلاک چین، باید از مهارت‌های کافی درزمینه نوشتن مطالب علمی برای محصولات و خدمات بلاک چینی برخوردار باشید. این شغل بیشتر به‌صورت فریلنسری است؛ پس درباره درآمد، امنیت شغلی، ضمانت کاری و… قطعیت خاصی وجود ندارد.

نکته مهم دیگر اینکه بازه درآمد در این شغل بسیار گسترده است؛ یعنی امکان دارد تولید‌کننده محتوا در حوزه بلاک چین درآمد اندکی داشته باشد و فرد دیگری با همین عنوان شغلی، حقوق بیشتری بگیرد.

بااین‌حال، شرکت‌های فعال در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به نویسنده محتوا به‌طور میانگین بین ۴۰ تا ۸۰هزار دلار در سال پرداخت می‌کنند. مبالغ کمتر و بیشتر از این هم وجود دارد؛ اما این بازه درآمدی معمول‌تر است.

برای تبدیل‌شدن به نویسنده‌ محتوای کاربلد لازم نیست از تمام جنبه‌های فنی بلاک چین آگاه باشید؛ اما افرادی که تازه به این حوزه وارد می‌شوند، باید اطلاعات ابتدایی را بدانند و در جست‌وجو و پژوهش نیز توانمند باشند. علاوه‌بر‌این، تولیدکنندگان محتوا در حوزه بلاک چین باید به مهارت‌های نوشتن مسلط باشند و بسیار مطالعه کنند. فعالان حوزه بلاک چین باید روزبه‌روز با مطالب جدید دنیای اینترنت همراه باشند تا از قافله جا نمانند و توانایی نوشتن مطالب جذاب و جدید را در خود حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: چرا تعداد مردان در صنعت ارزهای دیجیتال بیشتر از زنان است؟

نویسندگی در این فضا مستلزم مدرک تحصیلی خاصی نیست؛ اما آموزش‌دیدن و کارکردن برای کسب تجربه می‌تواند کمک زیادی به شما کند. بااین‌حال، اگر دوست دارید دوره‌های خاصی را برای نویسندگی محتوا بگذرانید، می‌توانید به وب‌سایت‌های آموزش آنلاینی مثل هاب‌اسپات آکادمی (HubSpot Academy)، اسکیل‌شیر (Skillshare)، اوپن‌تو‌استادی (Open2Study) و یودمی (Udemy) مراجعه کنید.

برای یادگیری درباره بلاک چین و ارزهای دیجیتال نیز وب‌سایت‌های ایرانی و خارجی زیادی وجود دارند. ازآن‌جاکه وب‌سایت ارزدیجیتال نیز به‌صورت حرفه‌ای درزمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، می‌تواند منبع بسیار پرباری از اطلاعات باشد. از دیگر وب‌سایت‌های آموزشی می‌توان به کورسرا (Coursera)، یودمی (Udemy) آکادمی خان (Khan Academy) و آی‌بی‌ام (IBM) یاد کرد که به‌دلیل اطلاعات جامع و مفید، می‌توانند منابع مناسبی برای یادگیری باشند.

توسعه‌دهنده بلاک چین

توسعه‌دهنده بلاک چین

توسعه‌دهنده بلاک چین با توانایی کمک به شرکت‌ها در جست‌وجو و بررسی پلتفرم‌های مختلف، شغل پرطرفداری است. توسعه بلاک چین امروزه شاید قابل‌عرضه‌ترین شغل در این عرصه باشد؛ چون مردم مشتاق یادگیری و به‌دست‌آوردن مزایای بلاک چین هستند. این افراد باید در جزئیات دقیق باشند؛ چون شغلشان شغلی درجه‌یک است. توسعه‌دهندگان بلاک چین کسانی هستند که اپلیکیشن‌های بلاک چینی را توسعه می‌دهند.

بررسی قراردادهای هوشمند (Smart Contract Auditor)

رسته شغلی بررسی یا حسابرسی قراردادهای هوشمند جزو مشاغل توسعه‌ای بلاک چین است. حسابرس کدنویسی قرارداد هوشمندِ استفاده‌شده برای تعامل با ارز دیجیتال یا بلاک چین را به‌صورت روشمند بررسی و تحلیل می‌‌کند. این فرایند با هدف یافتن خطاها و مشکلات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی در کد قرارداد انجام می‌شود تا مشکلات حل‌ شود و قرارداد بهبود پیدا کند. به‌طور‌کلی، حسابرسی قرارداد هوشمند یک ضرورت است؛ چون بیشتر قراردادها با دارایی‌های مالی یا آیتم‌های باارزش سروکار دارند. ناگفته نماند حسابرس دقیق و باتجربه می‌تواند ساعتی ۲۵۰ تا ۱,۰۰۰ دلار دستمزد دریافت کند.

شخصی که عملیات بررسی قراردادهای هوشمند را برعهده دارد، برای انجام این کار باید درزمینه برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار متخصص و با زبان‌های برنامه‌نویسی کار کرده باشد تا بتواند کد قراردادها را بررسی کند. افزون‌براین، اصول زبان سالیدیتی و بلاک چین اتریوم را هم باید بداند و با قراردادهای هوشمند هم سروکار داشته باشد؛ یعنی روش کارشان را بداند. دوره آکادمی خان در این زمینه گزینه مناسبی است.

معمار بلاک چین (Architect Blockchain)

معمار یا طراح بلاک چین مسئول مدیریت و طراحی و اتصال بخش‌های مختلف سیستم بلاک چین است و باید معماری مناسبی برای سیستم مدنظر بسازد. میانگین حقوق تعیین‌شده در وب‌سایت‌های کاریابی برای معمار بلاک چین بین ۹۰ تا ۱۵۰هزار دلار در سال است که مبلغ کمی نیست و می‌تواند خیلی بیشتر هم بشود.

برای اینکه معمار بلاک چین شوید، باید برنامه‌نویسی یا توسعه نرم‌افزار را به‌خوبی بلد باشید و با زبان‌های برنامه‌نویسی ++C، جاوااسکریپت، پایتون، سالیدیتی و… کار کرده و به مهارتی نسبی رسیده باشید. علاوه‌بر‌این، باید در حوزه بلاک چین و اپلیکیشن‌های آن تخصص کافی را به‌دست بیاورید؛ چون قرار است بر این بسترها اپلیکیشن‌ توسعه بدهید. گواهی حرفه‌ای بلاک چین شرکتی (CEBP) از وب‌سایت آکادمی بلاک چین ۱۰۱ گزینه مطلوبی برای آموزش آنلاین است.

مدیر پروژه بلاک چینی (Blockchain Project Manager)

مدیر پروژه بلاک چینی مسئولیت محول‌کردن پروژه‌های بلاک چین به متخصصانی را دارد که کارشان توسعه راهکارهای بلاک چین است؛ یعنی به‌عنوان پیوند یا پل بین سازمان و متخصصان بلاک چین عمل می‌کند. میانگین درآمد مدیر پروژه بلاک چین حدود ۱۰۰هزار دلار در سال است. این مبلغ براساس آگهی‌های شغلی در وب‌سایت‌های کاریابی تعیین شده است.

مدیر پروژه باید از مهارت‌های مدیریتی و رهبری و ارتباطی برخوردار باشد. مهارت مدیریت رهبری سنتی (ابری) نیز از دیگر ملزومات این کار است. از‌آن‌‌جا‌که این مدیران قرار است در حوزه بلاک چین فعالیت کنند، بدون شک باید تخصص کافی درزمینه بلاک چین و فناوری‌های جدید مرتبط با آن را هم داشته باشند. شایان ذکر است دانشگاه دال‌هاوس دوره مدیریت پروژه بلاک چین برگزار و در پایان گواهی معتبر نیز به شرکت‌کنندگان در دوره اعطا می‌کند.

مشاور بلاک چین

مشاور بلاک چین

مشاور بلاک چین (Blockchain Consultant) مسئول پژوهش، تحلیل، توسعه و آزمایش فناوری‌های بلاک چینی است. این فعالیت شامل مستندکردن و نگه‌داری راهکارها و ادغام معماری آن‌ها در بافت کسب‌وکار مدنظر است. هدف مشاوره بلاک چین ترجمه و تبدیل اهداف کسب‌وکار به نقشه‌‌راه‌هایی است که به مشتریان اجازه می‌دهند آن‌ها را دنبال کنند و اطلاعات کافی درباره خروجی‌ها و نتایج هدف به‌دست آورند.

آنچه کار مشاور بلاک چین را باارزش می‌کند، توانایی وی در ترکیب مهارت‌های کسب‌وکار و مهارت‌های فنی است. با کمک مشاور بلاک چین، شرکت‌های توسعه بلاک چین می‌توانند پروتکل‌ها و اپلیکیشن‌های شخصی برای بهینه‌سازی داده بسازند. مشاور بلاک چین سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۳۰هزار دلار درآمد دارد؛ البته این مبلغ به‌طور میانگین است و در شاخه‌های مختلف احتمال دارد درآمد مشاور بلاک چین متفاوت باشد.

مشاور بلاک چین به مهارت‌های زیادی ازجمله تحلیل، برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار، نوآوری، توانایی سازگاری با فناوری‌ها و ترندهای جدید در حوزه بلاک چین نیاز دارد. البته این مهارت‌ها در شاخه‌های مختلف ممکن است بیشتر هم بشود. برای مثال، در بخش مشاوره حقوقی باید بتوانید به ابعاد حقوقی و قانونی و مقرراتی بلاک چین مسلط باشید. مشاوره بلاک چین انواع خاصی دارد که درادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مشاور حقوقی بلاک چین (Blockchain Legal Consultant)

مشاوران حقوقی بلاک چین برای پیشبرد امور حقوقی و قانونی شرکت‌های فعال در دنیای بلاک چین استخدام می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل، این شغل درآمد مناسبی دارد. زمانی که سازمان‌ها و نهادهای مختلف به فکر به‌کارگیری فناوری بلاک چین می‌افتند، مسائل حقوقی مربوط به آن نیز پررنگ می‌شوند. شرکت‌ها نیز به مشاوران حقوقی نیاز دارند تا ابعاد قانونی استفاده از این فناوری‌های جدید را درک و رعایت کنند؛ زیرا به‌تنهایی توانایی شناخت دلالت‌های قانونی و حقوقی فعالیت‌های خود را نخواهند داشت.

مشاور حقوقی بلاک چین شغل پردرآمدی است و دستمزد مشاور حقوقی بلاک چین کاربلد سالانه بیش از ۸۰هزار دلار است. برای کار به‌عنوان مشاور حقوقی بلاک چین علاوه‌بر دانش حقوقی درزمینه تجارت و کسب‌وکار، به دانش کافی در حوزه بلاک چین هم نیاز دارید و باید مهارت‌های ارتباطی قدرتمندی هم داشته باشید. نکته دیگر اینکه قوانین کشورهای مختلف فرق می‌کند؛ پس بسته به کشوری که در آن کار می‌کنید، باید به قوانین خاص آن کشور نیز توجه کنید.

مشاور فنی بلاک چین (Blockchain Technical Consultant)

مشاور فنی بلاک چین همان‌طور‌که از نامش پیداست، درباره ابعاد فنی فرایند ادغام و توسعه و راهکارهای بلاک چین و ارزهای دیجیتال به شرکت‌ها و سازمان‌ها مشاوره می‌دهد. برای کار به‌عنوان مشاور فنی، باید در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال کاملاً متخصص باشید. علاوه‌بر‌این، لازم است تمام ابعاد کار را بشناسید و بتوانید در هر‌جا که نیاز بود، به مدیران مشاوره بدهید. دستمزد فعالان این حوزه متغیر است و بسته به کاری که انجام می‌دهید، حقوق متفاوتی دریافت می‌کنید.

تحلیل‌گر بلاک چین Blockchain Analyst

تحلیلگر بلاک چین (Blockchain Analyst)

تحلیلگر بلاک چین هم یکی دیگر از مشاغل پردرآمد این حوزه است و می‌تواند وظایفی مانند تحلیل ریسک و تحلیل کسب‌وکار درزمینه بلاک چین را انجام دهد و عوامل ریسک در اپلیکیشن یا سیستم را تحلیل و بررسی و پس از شناسایی خطرهای بالقوه، راهکارهای رفع آن را ارائه کند. میانگین حقوق سالانه تحلیلگر بلاک چین ۶۰ تا ۷۰هزار دلار است. این حقوق بر‌اساس آگهی‌های کاریابی تخمین زده شده و ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

مهارت‌هایی مانند رمزنگاری و حسابرسی مبتنی‌بر بلاک چین، توانایی تشخیص ریسک و ارائه راهکار و تحلیل کدنویسی از مهارت‌های لازم برای تحلیلگر بلاک چین هستند. افزون‌براین، باید در‌زمینه مالی هم تخصص داشته باشید؛ زیرا یکی از اولین کاربردهای بلاک چین «مالی» است. مهارت‌های ارتباطی و پژوهشی نیز جزء جدانشدنی مشاغل حوزه بلاک چین هستند. البته فراموش نکنید که تعداد بلاک چین‌ها هر‌روز در حال افزایش است و روند توسعه این فناوری همچنان ادامه دارد؛ پس نباید از روند روز عقب بمانید.

معامله‌گر Trader

معامله‌گر (Trader)

معامله‌گری شاید یکی از اولین و رایج‌ترین کارها در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشد. ازآن‌جاکه ارزهای دیجیتال به‌سرعت در میان مردم محبوبیت پیدا کردند و ارزششان نیز افزایش یافت، خیلی‌ها به‌عنوان معامله‌گر یا تریدر به این حوزه وارد شدند و سودهای هنگفتی هم به‌جیب زدند. معامله‌گر ارزهای دیجیتال را خریدوفروش می‌کند و با افزایش قیمت دارایی‌ها، گرفتن نوسان قیمت، تحلیل تکنیکال و… درآمد کسب می‌کند.

درآمد ماهانه یا سالانه معامله‌گر ارزهای دیجیتال چقدر است؟ برای این پرسش نمی‌توان پاسخ ساده یا مستقیمی یافت. اینکه معامله‌گر ارز دیجیتال با چه میزان سرمایه کارش را آغاز می‌کند و درزمینه معامله‌گری چقدر مهارت دارد یا چه ارزهایی را خریدوفروش می‌کند، همه مهم هستند. ناگفته نماند تعداد معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال به‌شدت افزایش‌ یافته و بازه درآمد آن‌ها نیز گسترده‌تر شده است.

بااین‌حال، اگر معامله‌گری را حرفه و شغل اول به‌حساب بیاوریم، قضیه فرق می‌کند. در سطح جهانی، معامله‌گر حرفه‌ای می‌تواند سالانه به‌طور میانگین ۹۰هزار دلار درآمد کسب کند. رقم‌های خیلی بیشتر و خیلی کمتر از این هم وجود دارد. شایان ذکر است افزایش یا کاهش درآمد در این شغل اول به خودِ معامله‌گر و دوم به شرایط بازار بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: چرا پس از دو سال کار تمام‌وقت در حوزه ارزهای دیجیتال از آن خارج شدم؟

معامله‌گر باید از مهارت‌هایی چون تحلیل‌های تکنیکال و فاندمنتال (بنیادی)، غلبه بر احساسات، نظم، صبر، مدیریت ریسک، بررسی شاخص‌ها، مهارت جست‌وجو، انتخاب یا ساخت راهبرد و… بهره‌مند باشد. معامله‌گری که این مهارت‌ها را داشته باشد، ممکن است گاهی با ضرر مالی مواجه شود؛ اما درنهایت به سود و درآمد خواهد رسید.

با جست‌وجویی ساده در اینترنت می‌توانید دوره‌های معامله‌گری بسیاری زیادی پیدا کنید. هم وب‌سایت‌های ایرانی و هم وب‌سایت‌های خارجی دوره‌هایی برای آموزش معامله‌گری ارزهای دیجیتال برگزار می‌کنند و پس از بررسی دقیق، می‌توانید در دوره‌های مختلف شرکت کنید.

البته به‌‌خاطر بسپارید که «معامله‌گری» را با «تحلیلگری بلاک چین» اشتباه نگیرید. گرچه در هر دو عنوان شغلی افراد به تحلیل می‌پردازند، در تحلیل بلاک چین، تحلیل ابعاد فنی، پیاده‌سازی فناوری بلاک چین، برنامه‌نویسی و کد مدنظر است. در معامله‌گری، تریدر جدول‌ها و نمودارها، قیمت و افت‌وخیز ارزهای دیجیتال را تحلیل و از محل خریدوفروش آن‌ها کسب سود می‌کند. این در حالی است که تحلیلگر بلاک چین از شرکت یا پروژه بلاک چینی بابت تحلیل و بررسی ابعاد مختلف مانند قوت‌ها و ضعف‌ها دستمزد می‌گیرد.

جمع‌بندی

هرچه دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال توسعه می‌یابد و همه‌گیرتر می‌شود، مشاغل و فرصت‌های شغلی بیشتری در این حوزه به‌وجود می‌آیند. بلاک چین فناوری ماندگاری است و بدون شک در آینده با شناخت مزایا و قابلیت‌های نهفته در آن، تعداد فرصت‌های شغلی نیز افزایش خواهد یافت.

در سال‌های آینده، تعداد افراد شاغل در این حوزه به‌شدت افزایش می‌یابد؛ بنابراین، اگر در این زمینه سررشته‌ای دارید و به فعالیت در آن علاقه‌مند هستید، بد نیست گوشه‌چشمی به یکی از مشاغل پردرآمد معرفی‌شده در این مطلب بیندازید. شاید شما هم در آینده به‌عنوان متخصص توسعه یا تحلیلگر بلاک چین مشغول کار شدید.

در ایران هم شرکت‌های فعال در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال رو به رشد هستند و فرصت‌های شغلی زیادی در سال‌های گذشته به‌وجود آمده است. ازآن‌جاکه تعداد متخصصان حوزه بلاک چین‌ و ارزهای دیجیتال چندان زیاد نیست، می‌توان با کسب مهارت و تلاش به شغلی پردرآمد در این حوزه دست پیدا کرد.

علاوه‌بر‌این، متخصصان این حوزه اغلب مهارت‌های مشترکی دارند که در بخش‌های دیگر نیز کاربرد دارد؛ بنابراین با واردشدن به یک تخصص و شروع کار، راه برای ورود به عرصه‌های دیگر نیز هموار می‌شود. شاید توسعه‌دهنده بلاک چین بتواند با توسعه مهارت‌های خود، تحلیلگر بلاک چین یا مشاور فنی هم باشد.

مشاغلی که در این مقاله معرفی کردیم، پردرآمدترین مشاغل حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال هستند. شاید مشاغل کم‌درآمدتری هم در این حوزه وجود داشته باشد؛ اما این‌ها مشاغل برتر هستند و اگر بتوانید در یکی از آن‌ها مشغول کار شوید، آینده خود را تضمین کرده‌اید؛ چراکه بلاک چین همان آینده است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه