بازارهای مالیبلاکچینتکنیکالکریپتو

قیمت بیت کوین به ۲۳٬۸۰۰ دلار رسید؛ «رالی ژانویه» تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

رالی صعودی ماه ژانویه، هرچند خیره‌کننده، منحصر به بازار کریپتو نبود.

قیمت بیت کوین در شب گذشته روند صعودی خود را از سر گرفت و تا ۲۳٬۸۰۰ دلار افزایش یافت. قیمت بسیاری آلت‌کوین‌ها نیز درصد رشد دو رقمی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد که «رالی ژانویه» در تمام بازارها با قدرت ادامه دارد اما آیا با پایان ماه ژانویه این حرکت صعودی نیز خاتمه می‌یابد؟

به گزارش ایکسران قیمت بیت کوین شب گذشته پس از بازپس‌گیری سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار، حرکت صعودی سریعی را آغاز کرد و طی ۲ ساعت تا ۲۳٬۸۱۹ دلار صعود کرد، اما پس از آن با فشار فروش شدیدی مواجه شد که قیمت BTC را به ۲۳٬۰۰۰ دلار برگرداند (نمودار پایین). در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۲۳٬۰۱۴ دلار است.

نمودار قیمت BTC در تایم فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ ویو

با توجه به حمایت سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار از قیمت بیت کوین به نظر می‌رسد رالی صعودی چشمگیر آغاز شده از ابتدای ژانویه قصد توقف ندارد و اکثر ناظران بازار مهم‌ترین خط مقاومت در بازار خرسی را که میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای است، زیر نظر دارند. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در حال حاضر سطح ۲۴٬۸۰۶ دلار را نشان می‌دهد.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (منحنی قرمز)؛ منبع: تریدینگ ویو

یکی از اخباری که احتمال دارد به صعود ناگهانی قیمت بیت کوین در شب گذشته کمک کرده باشد، انتشار گزارش مالی فصل چهارم سال ۲۰۲۲ (پاییز ۱۴۰۱) از سوی تسلا است که نشان داد این شرکت در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ موجودی بیت کوین خود را به فروش نرسانده است. تسلا در حال حاضر ۹۷۲۰ بیت کوین با میانگین قیمت خرید ۳۲٬۰۹۹ دلار در اختیار دارد.

البته بیت کوین در رشد قیمت شب گذشته تنها نبود. قیمت اتریوم هم سطح ۱٬۶۰۰ دلار را به قدرت پس گرفت و تا ۱٬۶۴۱ دلار صعود کرد. در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای اتریوم ۱٬۶۰۶ دلار است. مابقی آلت‌کوین‌ها هم عموما در ۲۴ ساعت گذشته در محدوده سبز بودند. اما بهترین عملکرد را با اختلاف زیاد قیمت آپتوس (APT) داشت، که طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۷٪ دیگر رشد کرد و به ۱۹.۴۷ دلار رسید. ارزش بازار آپتوس که مدت زیادی از عرضه آن نمی‌گذرد به بیش از ۳ میلیارد دلار رسیده است و در رده‌بندی رمزارزها از نظر ارزش بازار در رتبه ۲۵ قرار دارد. میهن بلاکچین در ادامه روز در مطلبی جداگانه به دلایل رشد عجیب قیمت آپتوس می‌پردازد.

رالی صعودی ماه ژانویه، هرچند خیره‌کننده، منحصر به بازار کریپتو نبود. از ابتدای ماه ژانویه تا امروز قیمت بسیاری از سهام در بازار سنتی نیز رشد چشمگیری داشته است و تحلیل‌گران قدیمی ماکرو از بازگشت پدیده «رالی ژانویه» به بازار، غافل‌گیر شده‌اند. برای مثال سهام اکثر شرکت‌های نفتی مانند اگزون‌موبیل و شلمبرژه ATH جدیدی ثبت کرده است. همچنین قیمت سهام کوین بیس و مایکرواستراتژی و سیلورگیت در این ماه به ترتیب ۶۷٪، ۸۶٪ و ۷۷٪ رشد داشته است. با نگاهی با رشد قیمت سهام شرکت‌های کوچک‌تر، مشاهده می‌کنیم که افزایش‌های چندصد درصدی به هیچ وجه نادر نیستند. اما باید توجه داشت پس از ۹۵٪ کاهش قیمت، ۲۰۰٪ رشد قیمت هم‌چنان به معنای ۸۵٪ کاهش قیمت است. بسیاری کارشناسان معتقدند رالی ژانویه موقت است و احتمال دارد جهت بازار تغییر کند و قیمت سهام و ارزهای دیجیتال را با مصائب جدید مواجه کند.

در ساعت ۵ بعد از ظهر پنجشنبه به وقت تهران، میزان رشد GDP در ایالات متحده برای فصل آخر سال ۲۰۲۲ (پاییز ۱۴۰۱) اعلام می‌شود که انتظار می‌رود عدد اعلامی حدود ۲.۶٪ (۰.۶٪ پایین‌تر از تابستان ۱۴۰۱) باشد. این خبر ممکن است باعث توقف رالی ژانویه شود. همچنین ساعت ۵ عصر روز جمعه داده‌های PCE برای ماه دسامبر اعلام می‌شود که احتمال می‌رود ۵.۱٪ باشد و نسبت به PCE ماه نوامبر ۰.۴٪ کمتر باشد. باید منتظر ماند تا دید تقابل این دو خبر منفی و مثبت به چه صورت بر بازار اثر می‌گذارد.

منبع

میهن بلاکچین

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه