کریپتو

یک تحلیلگر: جهش احساسات صعودی بازار می‌تواند نشانه رسیدن قیمت بیت کوین به کف باشد

با صعود بیت کوین به بالاترین سطح چهار ماه گذشته خود، قیمت بیش ۲۱٬۰۰۰ دلاری در هفته سوم ژانویه (هفته چهارم دی)، بار دیگر امید معامله‌گران به شروع روند جدید افزایش یافت. در حقیقت، بررسی داده‌ها نشان می‌دهد که پس جهش کنونی قیمت، بازار شاهد تجربه بیشترین میزان احساس ‌خوش‌بینی در میان سرمایه گذاران از ژوئیه (تیر) سال گذشته بوده است.

به گزارش کوین تلگراف، بر اساس داده‌های شرکت تحلیلی ارزهای دیجیتال سنتیمنت، احساسات جمعی معامله‌گران به بالاترین میزان خود در شش ماه اخیر و دومین سطح اوج احساسات صعودی در ۱۴ ماه گذشته رسیده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران با جهش قیمت بیت کوین به‌عنوان سیگنالی از یک بریک اوت احتمالی بزرگتر در آینده نزدیک برخورد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تحلیل احساسات چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اصطلاح «احساس جمعی/سرمایه‌گذار» توضیح می‌دهد که سرمایه‌گذاران به‌طور کلی چه احساسی در مورد یک دارایی خاص یا بازار مالی دارند. این اصطلاح به جو حاکم بر بازار یا یا خصوصیات روان‌شناسانه شرکت‌کنندگانش اشاره دارد که با که با فعالیت و تغییرات قیمت دارایی مبادله‌شده در آن بازار بیان می‌شود.

یک تحلیلگر: جهش احساسات صعودی بازار می‌تواند نشانه‌ای رسیدن قیمت بیت کوین به کف باشد
نمودار احساسات وزنی سرمایه‌گذاران بیت کوین

نمودار بالا سه جهش عمده در احساسات سرمایه‌گذاران از سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد. اولین جهش عمده در احساسات در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) رخ داد و به دنبال آن، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۶۸٬۷۸۹ دلار رسید. 

دومین جهش بزرگ در ژوئیه ۲۰۲۲ (تیر ‍۱۴۰۱) در پی یک افزایش جزئی قیمت در بحبوحه اشاره فدرال رزرو در مورد کاهش احتمالی نرخ تورم رخ داد. در حقیقت، افزایش قیمت پس از جهش در احساسات جمعی در ژوئیه ۲۰۲۲ (تیر ‍1401)  چندان چشمگیر نبود؛ زیرا معامله به‌دلیل گسترش احساسات نزولی در بازار، بیت کوین را در کف ۱۹٬۰۰۰ دلاری خریدند و با قیمتی بالاتر فروختند.

آخرین جهش در احساسات معامله‌گران پس از تحمل یک زمستان طولانی در بازار در سال ۲۰۲۲ رخ داد. تحلیلگران بر این باورند که افزایش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند نشانه تشکیل کف بازار باشد. به گفته هورن‌هِیرز (HornHairs) تحلیلگر مستقل بازار، از سال ۲۰۱۵ به بعد، فاصله زمانی میان رسیدن قیمت از کف به سقف بازار ۱۵۲ هفته و از سقف به کف بازار ۵۲ هفته بوده است.

یک تحلیلگر: جهش احساسات صعودی بازار می‌تواند نشانه‌ای رسیدن قیمت بیت کوین به کف باشد

این تحلیلگر در توضیح نمودار بالا در توییتر خود نوشت:

بازار صعودی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، ۱۰۶۴ روز طول کشید.

بازار نزولی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، ۳۶۴ روز طول کشید.

بازار صعودی ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱، ۱۰۶۴ روز طول کشید.

بازار نزولی ۲۰۲۱ تاکنون، ۳۶۴ روز طول کشیده است.

با استناد به بازه زمانی چرخه‌های گذشته ۱۰۰۱ روز تا اوج بازار زمان باقی مانده است.

در هنگام بررسی رفتار بلندمدت قیمت بیت کوین متوجه می‌شویم که چرخه‌های صعودی و نزولی گذشته به‌طرز شگفت‌آوری به یکدیگر شبیه هستند. جالب‌تر این است که به نظر می‌رسد چرخه بعدی نیز احتمالاً از روند مشابهی پیروی می‌کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه