کریپتو

تحلیل آن‌چین: قیمت بیت کوین وارد مرحله انتقال از بازار نزولی شده است

در حالی که به نظر می‌رسد روند صعودی قیمت بیت کوین در پس تلاش ناموفق قیمت برای عبور از سطح ۲۵٬۰۰۰ دلاری در حدود ۲ هفته پیش متوقف شده است، بررسی داده‌‌های آن‌چین بیانگر آن است که این اصلاح قیمتی می‌تواند بخشی از روند انتقال از بازار نزولی باشد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین اکنون در معرض خطر بریک اوت مجدد سطح ۲۲٬۰۰۰ دلاری قرار دارد که در صورت وقوع باعث سودبردن موجی از معامله‌گران شورت خواهد شد. برخی تحلیلگران بر این باورند که اگر بیت کوین به قیمت تعیین‌شده معامله‌گران شورت برسد، احتمال سقوط تا محدوده ۱۹٬۰۰۰ دلاری نیز وجود خواهد داشت.

تحلیل آن‌چین: قیمت بیت کوین وارد مرحله «انتقال» شده است
نمودار حجم قراردادهای باز آپشن بیت کوین بر اساس قیمت تعیین‌شده (توسط معامله‌گران).

تعداد اندکی از تحلیلگران نیز با استناد به داده‌های آن‌چین که مقاومت قیمت در سطوح بالاتر را نشان می‌دهد، پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت می‌تواند تا ۲۵٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

شاخص قیمت تحقق‌یافته نشان‌دهنده ذخیره سود است

تأثیرات بازدارنده افزایش نرخ بهره بانکی توسط فدرال رزرو و تورم بالا در ایالات متحده بر روی قیمت بیت کوین در کنار ایجاد نگرانی در فعالان بازار، باعث شده است که سرمایه‌گذاران ارزش زمانی پول (TVM) سرمایه‌گذاری‌های بیت کوین خود را محاسبه کنند. شاخص ارزش زمانی پول، سرمایه‌گذاران را بر اساس مدت زمانی که بیت کوین را نگهداری می‌کنند و میانگین هزینه بیت کوین‌های خریداری‌شده به گروه‌هایی مختلف تقسیم می‌کند.

سرمایه‌گذارانی که بیت کوین را طی ۶ ماه گذشته خریده‌اند، به‌موقع از شرایط نزولی بازار بهره‌مند شده‌اند و میانگین قیمت تحقق‌یافته ۲۱٬۰۰۰ دلاری نشان می‌دهد که در سود قرار دارند. میانگین قیمت تحقق‌یافته بازار برای همه سرمایه‌گذاران بیت کوین نیز  ۱۹٬۸۰۰ دلار است که نشان می‌دهد هم‌اکنون سرمایه‌گذاران به‌طور متوسط در سود هستند.

در مقابل، قیمت تحقق‌یافته گروهی که برای بیش از ۶ ماه بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نسبت به بقیه گروه‌ها بالاتر است و در محدوده ۲۳٬۵۰۰ دلاری قرار دارد. هنگامی که قیمت بیت کوین به بالای ۲۳٬۵۰۰ دلار برسد، این گروه از سرمایه‌گذاران شاهد بازگشت اندکی از ارزش زمانی پول خود هستند و تلاش آن‌ها برای ذخیره سود منجر به ایجاد فشار و بریک اوت احتمالی خواهد شد. 

تحلیل آن‌چین: قیمت بیت کوین وارد مرحله «انتقال» شده است
نمودار قیمت تمام‌شده بیت کوین برای خریداران بر اساس زمان نگهداری.

ورود نقدینگی افزایش یافته، اگرچه نسبت به سال ۲۰۲۲ کمتر است

قیمت بیت کوین به‌شدت به نرخ بهره و شاخص دلار آمریکا (DXY) واکنش نشان می‌دهد؛ شاخص‌هایی که بر قیمت دارایی‌های پرریسک فشار وارد می‌کنند. تأثیر منفی این عوامل به نفع معامله‌گران شورت خواهد بود، اگرچه برای قیمت بیت کوین بد است. بهترین راه بیت کوین برای تحمل فشار معامله‌گران شورت، ورود نقدینگی به معاملات لانگ و فعالیت خریداران اسپات در بازار است. 

بررسی خالص جابه‌جایی سرمایه در صرافی‌ها راه خوبی برای اندازه‌گیری میزان نقدینگی ورودی جدید است. در حال حاضر این شاخص افزایش ۳۴درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد که البته نسبت به میانگین روزانه ۱.۶میلیارد دلاری سال گذشته کمتر است.

تحلیل آن‌چین: قیمت بیت کوین وارد مرحله «انتقال» شده است
نمودار حجم بیت کوین ورودی و خروجی به صرافی‌ها.

در حال حاضر، بیشتر تحلیلگران اتفاق‌نظر دارند که توانایی ورود نقدینگی جدید به بازار ارزهای دیجیتال به‌دلیل سرکوب بانک‌هایی که از کسب‌وکارهای این صنعت حمایت می‌کنند، با مشکل مواجه شده است. 

افزایش سود تحقق‌نیافته بیت کوین مشابه با الگوی چرخه‌های پیشین است

در حالی که برخی از سرمایه‌گذاران بیت کوین در محدوده سود تحقق‌یافته قرار دارند، اگر به شاخص خالص سود و زیان تحقق‌نیافته (NUPL) نگاه می‌کنیم، شاهد سیگنال‌های مثبت آن‌چین خواهیم بود. این شاخص تفاوت میان سود تحقق‌نیافته و زیان تحقق‌نیافته در عرضه بیت کوین را محاسبه می‌کند.

بر اساس گزارش گلس‌نود، شاخص خالص سود و زیان تحقق‌نیافته در ۶ مارس (۱۵ اسفند) نشان می‌دهد:

از اواسط ژانویه (اواخر دی)، میانگین هفتگی این شاخص از حالت زیان خالص تحقق‌نیافته به محدوده مثبت تغییر کرده است. این اندیکاتور نشان می‌دهد که در حال حاضر، هولدرهای حدود ۱۵درصد از ارزش بازار بیت کوین، به‌طور متوسط در سود خالص تحقق‌نیافته هستند. این الگو شبیه ساختاری مشابه مرحله انتقال در دوره‌های نزولی پیشین است.

تحلیل آن‌چین: قیمت بیت کوین وارد مرحله «انتقال» شده است
شاخص خالص سود و زیان تحقق‌نیافته تعدیل‌شده.

در حالی که ممکن است روند صعودی بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به‌دلیل فشار عوامل بازدارنده‌ در اواسط فوریه (اواخر بهمن) متوقف شده باشد، بررسی داده‌های آن‌چین بیانگر نشانه‌های مثبتی هستند که احتمالاً به‌زودی از پایین‌ترین مرحله بازار نزولی خارج می‌شویم.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه