بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

مقایسه تورم بیت کوین با دلار؛ آیا BTC بهترین راه مقابله با تورم است؟

بیش از ۹۰٪ از عرضه بیت کوین (۲۱ میلیون واحد) در گردش است و نرخ تورم این ارز طی سالیان گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. کاهش نرخ تورم بیت کوین باعث شده تا عده‌ای آن را به عنوان حفاظت از سرمایه خود در برابر تورم جهانی در نظر بگیرند.

به گزارش اکسران و به نقل از  فین بولد، کاهش نرخ تورم بیت کوین ناشی از عرضه ثابت ۲۱ میلیون واحدی آن است. علاوه بر این، میزان عرضه بیت کوین طی فرآیندی به نام «هاوینگ» هر چهار سال یک بار به نصف کاهش می‌یابد. در نتیجه، نرخ تورم بیت کوین از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۰۹، در یک شیب نزولی (نمودار کم رنگ پایین شکل زیر) قرار داشته و تا ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۳ اسفند) به ۱.۷۹٪ رسیده است.

نمودار نرخ تورم بیت کوین
نمودار نرخ تورم بیت کوین – منبع: Woobull

همزمان، تورم آمریکا در سال ۲۰۲۳ به ۶.۴٪ افزایش یافته است. این بدان معناست نرخ تورم کنونی دلار آمریکا ۳.۵۷ برابر بیشتر از بیت کوین است. داده‌های USInflationCalculator نشان می‌دهد نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ به ۷٪ رسیده بود.

نرخ تورم آمریکا در سال‌های مختلف
نرخ تورم آمریکا در سال‌های مختلف – منبع: USInflationCalculator

بررسی علت کاهش تورم بیت کوین

کاهش تورم بیت کوین در سال‌های گذشته به دلیل مدل ضدتورمی آن است. کد نودهای بیت کوین به نحوی طراحی شده که هر چهار سال، فرآیندی به نام هاوینگ نرخ تورم را کاهش می‌دهد. هاوینگ در حقیقت میزان پاداشی که ماینرها با فعالیت در شبکه بیت کوین کسب می‌کنند را به نصف کاهش می‌دهد؛ این یعنی تعداد بیت کوین‌های تولیدی از طریق استخراج به نصف کاهش می‌یابد. هاوینگ بعدی بیت کوین در ماه می سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد.

در مقابل، نرخ تورم آمریکا احتمالا با کاهش ارزش دلار این کشور در طول زمان افزایش خواهد یافت. سقوط ارزش دلار آمریکا در درجه اول به چاپ بیش از حد و کاهش قدرت خرید هر دلار مربوط است. عوامل متعددی نظیر افزایش عرضه پول، کاهش تقاضا و یا کاهش تولید می‌توانند به افزایش تورم منجر شوند.

کارشناسان معتقدند نرخ تورم بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن پایین باقی خواهد ماند؛ این یعنی نخستین ارز دیجیتال جهان می‌تواند بیشتر ریسک‌های سیاسی و اقتصادی مرتبط با دلار آمریکا را دور بزند.

آیا بیت کوین بهترین راه برای مقابله با تورم است؟

بحث در رابطه با بهترین گزینه برای مقابله با تورم در سال‌های اخیر همواره داغ بوده است. طرفداران بیت کوین مدعی هستند این ارز گزینه ایده‌آلی برای محافظت در برابر تورم است.

با این حال، عملکرد بیت کوین در واکنش به افزایش نرخ تورم و افزایش نرخ بهره همچنان تا حالت ایده‌آل فاصله دارد. در حقیقت، در بحبوحه رکود اقتصادی گسترده، بیت کوین و به طور کلی بازار رمزارزها بخش قابل توجهی از ارزش خود را از دست داده‌اند.

در همین حال، افزایش قیمت کوچک بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به دلیل دلایل مختلفی متوقف شد و حالا در آستانه سقوط دوباره به حمایت ۲۰،۰۰۰ دلاری قرار دارد. قیمت لحظه‌ای بیت کوین در زمان نگارش این خبر، ۲۲،۳۸۲ دلار است.

تورم بیت کوین چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

  • در حال حاضر نرخ تورم بیت کوین برابر سالانه ۱.۷۹٪ است که با توجه به رویداد هاوینگ می ۲۰۲۴ کمتر نیز خواهد شد. این نرخ از BTCهای اضافه شده به کوین‌های درگردش در پایان سال محاسبه می‌شود.

چرا تورم دلار آمریکا از بیت کوین بیشتر است؟

  • مهم ترین علت آن چاپ اسکناس دلار بدون توجه به رشد تولید ناخالص ملی (GDP) است که از معلول‌های آن کاهش قدرت خرید به ازای هر دلار خواهد بود.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه