دیفایبازارهای مالیبلاکچینکریپتو

سی دیفای (CeDeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده چیست؟

به گزارش اکسران : اگرچه از ابتدای پیدایش تاکنون، همواره شهرت و محبوبیت صنعت امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) رو‌به‌افزایش بوده، رشد این فضا از اواسط سال ۲۰۲۰ شتاب خیره‌کننده‌ای گرفته است. به‌‌گزارش وب‌سایت «DefiLlama»، ارزش قفل‌شده در پروتکل‌های برترین شبکه امور مالی غیرمتمرکز، یعنی اتریوم، در اواسط پاییز سال جاری میلادی به ۳۰میلیارد دلار می‌رسد که همین میزان در اوت۲۰۲۰ (اواسط تابستان۱۳۹۹) تنها ۵میلیارد دلار بود. در‌این‌میان، هنوز افراد و نهادهایی هستند که اگرچه گوشه چشمی به مزایای صنعت مالی غیرمتمرکز دارند، ترجیح می‌دهند از برخی عناصر فضای مالی سنتی و متمرکز هم بهره‌مند شوند. سی دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده برای ترکیب این دو فضا به‌وجود آمده است.

سی دیفای ترکیبی کارآمد از دو سازوکار متمرکز و غیرمتمرکز در فضای مالی بلاک چینی است. ایده اولیه این ترکیب را صرافی بایننس و با معرفی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) در سپتامبر۲۰۲۰ مطرح کرد. یکی از اهداف این زنجیره پرکردن شکاف بین فضای امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز بود تا امکان کِشت سود در پروتکل‌های مبتنی‌بر قراردادهای هوشمند همراه با امنیت و نقدینگی بیشتر مهیا شود. بدین‌ترتیب، ارزش قفل‌شده در پروتکل‌های سی دیفای روی زنجیره هوشمند بایننس هم از اوایل سال ۲۰۲۱ تاکنون، شاهد رشدی ۵برابری بوده است.

در این مطلب، قصد داریم نگاهی به فضای امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده یا سی‌دیفای بیندازیم. از‌این‌رو، ابتدا تفاوت بین حوزه‌های سیفای و دیفای را بیان می‌کنیم و اهمیت ترکیب برترین ویژگی‌های این دو صنعت را توضیح می‌دهیم. سپس، تاریخچه شکل‌گیری سی‌دیفای و نقش بایننس در این فرایند را شرح می‌دهیم و درباره فعالیت‌ پروتکل‌ها در فضای سی دیفای بیشتر صحبت می‌کنیم. در‌ادامه، برخی از ضعف‌ها و قوت‌های امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده را برمی‌شماریم و در‌پایان، با تعدادی از پلتفرم‌های معاملاتی در این حوزه آشنا می‌شویم.

تفاوت سیفای (CeFi) و دیفای (DeFi) چیست؟

به‌‌جرئت می‌توان گفت امور مالی متمرکز (CeFi) قدیمی‌ترین و موفق‌ترین بخش در فضای ارزهای دیجیتال است. مانند شرکت‌های مالی سنتی، حوزه مالی متمرکز ارزهای دیجیتال نیز از روش‌های مرسوم برای مدیریت کسب‌وکارها و پروتکل‌ها استفاده می‌کند. بدین‌ترتیب، در سیفای هر پروژه مالی به‌همراه اکوسیستم و محصولاتش تحت‌کنترل و مدیریت شرکتی متمرکز است که واسطه‌ای قانونی و مطمئن برای مشارکت‌کنندگان به‌شمار می‌رود.

سرویس‌های سیفای ابزارها و فرایندهای متمرکزی را به‌کار می‌گیرند و از مشتریان می‌خواهند بررسی شناخت مشتری (KYC) انجام دهند. همچنین، تیم‌های پشتیبانی پلتفرم‌ها در این حوزه اکوسیستم‌های گسترده خود را با زیرساخت‌های سنتی ترکیب می‌کنند تا خدماتی کارآمدتر و کاربرپسندتر در‌اختیار مشتریانشان قرار دهند.

امور مالی متمرکز در برابر امور مالی غیرمتمرکز

درمقابل، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تلاشی برای افزایش دموکراسی و دسترس‌پذیری امور مالی است. دیفای برای تمرکززدایی بیشتر به‌ناچار سطحی از کارایی و راحتی را قربانی می‌کند. امور مالی غیرمتمرکز سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) را جایگزین شرکت‌های واحد، قراردادهای هوشمند را جایگزین فرایندهای متمرکز، کیف‌پول‌های غیرامانی را جایگزین ذخیره‌سازی امانی و تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای را جایگزین انتقالات برون‌زنجیره‌ای می‌کند.

بیشتر بخوانید: کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی چیست و چه تفاوت‌هایی دارند؟

علاوه‌بر‌این، پروژه‌های دیفای ترکیب‌پذیر‌ند و امکان ادغام چند پروژه برای افزایش ارزش و بهره‌وری وجود دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های دیفای و سیفای ثابت‌نبودن کارمزد انجام تراکنش‌هاست. ماهیت درون‌زنجیره‌ای و غیرمتمرکز دیفای بدین‌معناست که تراکنش‌ها روی بلاک چین انجام می‌شوند. دراین‌حالت، اگر ترافیک شبکه سنگین شود، کاربران مجبورند کارمزد بیشتری برای انجام تراکنش‌هایشان بپردازند.

سی دیفای (CeDeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده چیست؟

همان‌طورکه از نام «سی‌دیفای» پیداست، این حوزه ترکیبی نوآورانه از «سیفای» و «دیفای» است. به‌عبارت‌دیگر، «امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده» تلاش می‌کند مزایای صنعت مالی متمرکز را وارد حوزه مالی غیرمتمرکز کند. بدین‌ترتیب، عناصری از‌جمله امنیت و نقدینگی بیشتر به‌همراه کارمزد ارزان‌تر با خدمات پرطرفداری از‌جمله صرافی‌های غیرمتمرکز و کِشت سود و پروتکل‌های وام‌دهی ادغام می‌شوند.

پروژه‌های سی‌دیفای اغلب زیر‌نظر نهادی واحد یا تعداد محدودی از شرکت‌ها کار می‌کنند؛ بنابراین، پروتکل‌های سی‌دیفای درمقایسه‌با دیفای کنترل بیشتری بر عملکرد و حاکمیت خود دارند و تصمیم‌های مهم این پروژه‌ها متمرکزتر اتخاذ می‌شود. در این شرایط، کاربران می‌توانند از سرویس‌هایی همچون تجمیع‌کننده نقدینگی، ابزارهای کِشت سود، پلتفرم‌های وام‌دهی و گزینه‌های سرمایه‌گذاری مختلف سریع‌تر، ساده‌تر، امن‌تر، دسترس‌پذیرتر و ارزان‌تر بهره ببرند.

بیشتر بخوانید: سهام‌گذاری، کشت سود و استخراج نقدینگی؛ سه روش محبوب کسب سود در دیفای

در جهان سی‌دیفای، بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی سنتی که به‌دنبال بهره‌برداری از فرصت‌های نوین سرمایه‌گذاری در دیفای و امکان انجام پرداخت‌های بین‌المللی کارآمد هستند، با تکیه بر نهادهای قانونی‌تر و متمرکزتر با آسودگی خاطر بیشتر و ریسک نسبتاً کمتر، بدون نیاز به عبور از موانع پیچیده می‌توانند وارد فضایی مشابه با دیفای شوند.

علاوه‌بر‌این، کسب‌وکارهای سنتی‌تر می‌توانند با اجراکردن چند قرارداد هوشمند و محصول مختلف روی یک پلتفرم، از مزایای امور مالی مبتنی‌بر بلاک چین در‌کنار امنیت و سرعت بیشتر برخوردار شوند. همچنین، نگرانی‌های معمول مربوط به شناخت مشتری و قوانین ضدپول‌شویی در این فضا وجود نخواهد داشت؛ البته مشکلاتی که به‌همراه تمرکزگرایی وارد حوزه سی‌دیفای می‌شوند، نباید از یاد ببریم. به‌عنوان مثال، پروتکل‌های سی‌دیفای بیشتر از پروتکل‌های دیفای در‌معرض آسیب‌پذیری‌ و هک‌شدن قرار دارند. در‌ادامه‌، به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه سی دیفای و نقش بایننس در سی دیفای

اصطلاح «سی‌دیفای» با نام صرافی «بایننس» گره خورده است. هنگامی‌که مدیرعامل این صرافی، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را در سپتامبر۲۰۲۰ راه‌اندازی کرد، اولین گام در مسیر سی‌ دیفای برداشته شد. درواقع، زنجیره هوشمند بایننس تلاش می‌کند بستری برای ایجاد و پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند فراهم کند که برخلاف اتریوم، وابسته به نهادی متمرکز است.

بدین‌ترتیب، زنجیره هوشمند بایننس قصد دارد عملکردی مشابه با پروتکل‌های دیفای اتریوم، اما با کارمزدهای ارزان‌تر و توان عملیاتی بیشتر ارائه دهد. اگرچه این اقدام بایننس انتقاد حامیان تمرکززدایی را برانگیخت، زیرساخت مستحکمی برای ظهور سی دیفای شد و توجه توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران و کاربران بسیاری را به خود جلب کرد.

هدف از راه‌اندازی زنجیره BSC پرکردن شکافی است که بین امور مالی غیرمتمرکز و بخش سنتی‌تر اقتصاد ایجاد شده بود. این زنجیره همراه با صندوق سرمایه‌ای ۱۰۰میلیون‌دلاری کارش را آغاز کرد تا پیوندی میان سیفای و دیفای باشد و زمینه‌ای ایمن برای ورود مؤسسه‌های مالی متمرکزتر و سنتی‌تر به حوزه دیفای ایجاد کند.

بد نیست اشاره کنیم که زنجیره هوشمند بایننس با ماشین مجازی اتریوم (EVM) نیز سازگار است و می‌تواند با پروتکل‌ها و قراردادهای هوشمند اتریوم تعامل برقرار کند. بدین‌ترتیب، بسیاری از توسعه‌دهنده‌های اتریوم نیز پس از عبور از فیلترهای امنیتی و ارزیابی بایننس، می‌توانند به‌جای شبکه دیفای از مزایای سی‌دیفای استفاده کنند. تیم بایننس می‌کوشد تا پروژه‌های خوش‌آتیه را بیابد و از‌طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری شتاب‌دهنده خود، راه را برای توسعه این اپلیکیشن‌ها هموارتر کند.

سی دیفای چگونه کار می‌کند؟

همه چیز درباره سی دیفای

به‌طور‌کلی، سرویس‌های سیفای با استفاده از معماری متمرکز تلاش می‌کنند تا پلتفرم‌هایی کارآمدتر و کاربرپسندتر ایجاد کنند. درمقابل، پروتکل‌های دیفای این دو ویژگی را اندکی کاهش می‌دهند تا محصولاتی دموکراتیک‌تر و غیرمتمرکزتر و دسترس‌پذیرتر ارائه دهند.

امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده ترکیبی از بهترین ویژگی‌های این دو سیستم است؛ بنابراین، سی‌دیفای مجموعه‌ای از راهکارهای بلاک چینی در‌اختیار کاربر قرار می‌دهد که به‌واسطه آن‌ها امکان برقراری تعاملی مبتنی‌بر زیرساخت‌های سنتی‌تر با پروتکل‌های دیفای وجود دارد. در این صورت، شفافیت بلاک چینی دیفای با ویژگی‌های امنیتی و نظارتی سیفای ادغام می‌شود.

به‌عبارت بهتر، پروژه‌های سی‌دیفای شامل رابطی متمرکز برای تعامل با چندین پروتکل دیفای می‌شوند. علاوه‌بر ارائه راهکارهای مالی غیرمتمرکز، اکثر پلتفرم‌های سی‌دیفای از هزاران دارایی دیجیتال در چندین بلاک چین مختلف پشتیبانی می‌کنند و با زیرساخت‌های امور مالی سنتی می‌توانند ادغام شوند.

مزایای سی دیفای برای کاربران

کاربران سی‌دیفای می‌توانند از خدماتی همچون کِشت سود، کسب درآمد منفعل از پروتکل‌های وام‌دهی و فعالیت‌های مختلف معاملاتی برپایه زیرساختی متمرکز برخوردار شوند.

بیشتر بخوانید: قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانید

بدین‌ترتیب، کاربران علاوه‌بر دسترسی به روش‌های پرداخت سنتی مانند کارت‌های نقدی یا حواله‌های بانکی به‌همراه پشتیبانی‌های معمول از مشتریان، با پروتکل‌های دیفای نیز می‌توانند تعامل برقرار کنند. علاوه‌بر‌این، از‌آن‌جا‌که پروتکل‌های سی‌دیفای پیش از اینکه در‌دسترس کاربران قرار بگیرند از فیلتر نهادی نظارتی عبور می‌کنند، یکی دیگر از امتیازهای این نوع دسترسی را می‌توان کاهش ریسک‌های مرتبط با کلاه‌برداری و اطمینان به اصالت پروژه دانست.

گفتنی است برخی از پلتفرم‌های سی دیفای با پیاده‌سازی لایه‌ای متمرکز روی پروتکل‌های غیرمتمرکز، سازوکارهایی برای کاهش کارمزد‌ها و افزایش نقدینگی بازار ارائه می‌دهند. اهمیت تأمین امنیت سی دیفای هنگامی برجسته‌تر می‌شود که یادآوری کنیم به‌گزارش پلتفرم «چینالیسیس»، تنها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲.۲میلیارد دلار ارزش از پروژه‌های دیفای به‌سرقت رفت و رویدادهای غیرمنتظره‌ای همچون ورشکستگی مالی پروتکل وام‌دهی سلسیوس (Celsius) اتفاق افتاد.

بیشتر بخوانید: باگ‌های چندمیلیارد دلاری؛ پروژه‌های دیفای چگونه هک می‌شوند؟

ویژگیها، مزایا و معایب سی دیفای

با وجود مزایایی که درباره فضای سی دیفای برشمردیم، برخی از ضعف‌های این حوزه هم درخورتأمل هستند. از‌این‌رو، درادامه تلاش می‌کنیم برخی از ویژگی‌های مثبت و منفی سی دیفای را فهرست‌وار بیان کنیم. بهترین ویژگی‌های سی دیفای ازاین‌قرارند:

امکان دسترسی به پروژه‌ها و توکن‌های قانون‌گذاری‌شده

با‌توجه‌به حسابرسی پروتکل‌ها و عبور آن‌ها از فیلترهای نظارتی و قانونی پیش از ارائه‌شان بر بستر امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده، نرخ کلاه‌برداری در این فضا کمتر از دیفای ارزیابی می‌شود.

پیاده‌سازی یکپارچه

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در سی دیفای می‌توانند به‌سرعت اپلیکیشن‌های خود را پیاده‌سازی کنند و از قابلیت‌های بین‌زنجیره‌ای با کمترین کارمزد بهره‌مند شوند.

دسترسی بیشتر

سرمایه‌گذاران امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده می‌توانند به فرصت‌هایی دسترسی داشته باشند که با انتخاب محصولات و خدمات دستچین‌شده، بازده سالانه بیشتری در‌اختیارشان قرار می‌دهد. علاوه‌بر‌این، سازگاری زنجیره هوشمند بایننس با ماشین مجازی اتریوم نیز سبب شده است تا هر فردی که کیف پولی سازگار با اتریوم در‌اختیار دارد، بتواند از پروتکل‌های سی دیفای استفاده کند.

انتخاب‌های قانونی‌تر

سی دیفای دنیایی از محصولات و زیرساخت‌های مدرن را با چهارچوب‌های نظارتی سنتی همچون انطباق با قوانین شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پول‌شویی (AML) در‌اختیار کاربران محافظه‌کارتر قرار می‌دهد.

تراکنش ارزان‌تر و سریع‌تر

بسیاری از کاربران فعلی پلتفرم‌های سی دیفای کارمزد تقریباً ناچیز تراکنش‌ها را به‌عنوان یکی از مزایای این حوزه برشمرده‌اند. ماهیت نسبتاً متمرکز امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده نیز باعث می‌شود تراکنش‌ها مدت‌زمان زیادی منتظر اعتبارسنجی باقی نمانند.

مقیاس‌پذیری بیشتر

سی دیفای راه‌حلی قدرتمند و مقیاس‌پذیر برای ارائه ایمن و شفاف و کنترل‌شده محصولات دیفای است.

استقبال از تازه‌واردها

سی دیفای با ارائه فرصت‌های تجاری بررسی‌شده و فیلترشده به کاربران تازه‌واردتر اجازه می‌دهد تا با ریسک کمتر و اطمینان بیشتر بخت خود را در دنیای دیفای بیازمایند.

نقدینگی بیشتر

لایه متمرکز سی دیفای می‌تواند با اعطای کمک‌هزینه‌های مالی و مدیریت منابع اقتصادی، به پروتکل‌ها کمک کند تا کاربر و نقدینگی بیشتری جذب کنند. جذب نقدینگی بیشتر به‌منزله افزایش سود هم برای پلتفرم و هم برای مجموعه کاربران است.

امکان تأمین سرمایه و جذب پایگاه کاربری بیشتر

امکان جذب منابع و مدیریت مالی از نهاد متمرکزی همچون بایننس و کاربرانش به‌همراه بهره‌مندی از پایگاه کاربری بسیار گسترده زنجیره هوشمند بایننس را به بستری ایدئال برای سازندگان قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است. در‌این‌بین، امکان فهرست‌شدن توکن بومی پروتکل روی صرافی بایننس نیز می‌تواند در راستای جذب کاربر تبلیغ بزرگی محسوب شود.

مزایا و معایب سی دیفای

معایب سی دیفای

با وجود تمام ویژگی‌های مهمی که نام بردیم، سی دیفای نیز مانند هر صنعت مالی نوپای دیگری دچار مشکلاتی است که باید رفع شوند. در‌ادامه، به تعدادی از این مشکلات نیز اشاره می‌کنیم:

کاهش تمرکززدایی

بزرگ‌ترین مزیت دیفای تمرکززدایی است که در سی دیفای تا حدی در ازای امنیت بیشتر و مدیریت همه‌جانبه کم‌رنگ‌تر می‌شود. ازآن‌جاکه پروتکل‌های سی دیفای عموماً زیرنظر شرکت‌های متمرکز هستند، کاربران سی دیفای هم اغلب باید دارایی‌های خود را به کیف‌پول‌های امانی واریز کنند که این امر کنترل آن‌ها را بر دارایی‌هایشان کاهش می‌دهد.

آسیب‌پذیری

مسائلی ازجمله آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند و کلاه‌برداری‌های مربوط به پروتکل‌های دیفای در فضای سی دیفای هم تا حدی گریبان‌گیر شرکت‌های ارائه‌دهنده می‌شود. ناگفته نماند از احتمال حملات سایبری و هک‌شدن شرکت‌های پشتیبان این پروتکل‌ها هم نباید غافل شویم.

مفهومی نوپا

پروتکل‌های سی دیفای هنوز در مراحل اولیه توسعه به‌سر می‌برند و به‌طورکلی با تازگی‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه هستند که می‌توانند برای کاربران تازه‌وارد مسئله‌ساز شوند. توسعه رابط‌های کاربری ساده‌تر می‌تواند به بهبود این معضل کمک کند.

اتکا به اتریوم

همان‌طورکه اشاره کردیم، سازگاری با ماشین مجازی اتریوم یکی از مزایای سی دیفای به‌شمار می‌رود؛ اما هنوز اغلب پروتکل‌های سی دیفای روی بلاک چین اتریوم شکل می‌گیرند و به بلاک چینی غیرمتمرکز وابسته هستند. گفتنی است با مهاجرت روبه‌رشد توسعه‌دهندگان به بلاک چین‌های دیگر، این مسئله هم می‌تواند به‌تدریج رفع شود.

نوسان‌های زیاد

ماهیت تازه‌نفس فضای سی دیفای باعث افزایش نوسان‌ها در این حوزه می‌شود. نوسان‌های زیاد و نبودِ ثبات لازم در پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده می‌تواند باعث ناآمادگی آن‌ها برای پذیرش گسترده شود.

آشنایی با صرافی‌های مبتنی‌بر سی دیفای

پلتفرم‌های معاملاتی سنگ‌بنای سایر خدمات و پروتکل‌هایی هستند که در هر اکوسیستمی راه‌اندازی می‌شوند. در دنیای سی دیفای نیز، با صرافی‌های ارز دیجیتالی سروکار داریم که تلاش می‌کنند پلی بین زیرساخت‌های معاملاتی متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز (DEX) باشند. برخی از این پلتفرم‌های معاملاتی عبارت‌اند از:

یونیزن (Unizen)

سی دیفای (CeDeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده چیست؟

یونیزن اکوسسیتمی هوشمند برای انجام معاملات است و چندین محصول مبتنی‌بر ارزهای دیجیتال را در قالب پلتفرمی واحد ارائه می‌دهد. این صرافی ارز دیجیتال برای بهبود نقدینگی و کاهش لغزش‌های قیمت هنگام انجام معاملات و مشکلات مربوط به شناخت مشتری طراحی شده است و یکی از صرافی‌های جدید و محبوب سی دیفای به‌شمار می‌رود.

کاربران این صرافی درکنار الزام به طی‌کردن فرایند شناخت مشتری، می‌توانند از محصولاتی همچون تجمیع نقدینگی بین‌زنجیره‌ای در فضای سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال استفاده کنند. علاوه‌بر‌این، به‌زودی امکان سهام‌گذاری با توکن بومی و حاکمیتی این صرافی، یعنی ZCX، در زنجیره هوشمند بایننس فراهم می‌شود.

کوین زوم (CoinZoom)

سی دیفای (CeDeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده چیست؟

کوین زوم صرافی دیجیتال آمریکایی است که تلاش می‌کند پلتفرمی همه‌جانبه برای انجام معاملات و سایر کاربردهای دارایی‌های دیجیتال در‌اختیار کاربرانش قرار دهد. کاربران این صرافی می‌توانند روی بیش از ۳۰ توکن فهرست‌شده سرمایه‌گذاری و از کارت اعتباری ویزا (Visa) برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

کوین زوم به مشتریان خود اجازه می‌دهد پرداخت‌های بین‌المللی را در پلتفرمی انجام دهند که به‌نقل از تاد کراسلند (Todd Crosland)، مدیرعامل این صرافی، «تجربه‌ای تمام‌عیار» دراختیار آنان قرار می‌دهد. توکن بومی این پلتفرم به‌ نام «زوم» (ZOOM) هم واسطه‌ای برای پرداخت پاداش به کاربران و پرکردن شکاف بین امور مالی سنتی و فضای ارزهای دیجیتال است.

نکسو (Nexo)

نکسو

نکسو ازجمله شرکت‌های حوزه سیفای است که خدمات مختلفی ازجمله صرافی، کارت اعتباری، سرویس‌های وام‌دهی و توکن کاربردی NEXO ارائه می‌دهد. یکی از اهداف این صرافی ایجاد زیرساختی برای توسعه‌دهندگان پروتکل‌های دیفای است؛ به‌گونه‌ای که محصولات ارائه‌شده با قوانین و مقررات نیز همخوانی داشته باشند.

فناوری‌های دیفای در اکوسیستم تجاری متمرکز و قانون‌گذاری‌شده نکسو باعث افزایش پذیرش و توسعه راه‌حل‌های دیفای می‌شود. این دستاوردها می‌تواند طیف گسترده‌ای از کاربران سیفای و دیفای را زیر یک چتر جمع کند.

بای‌بیت (Bybit)

بای‌بیت

بای‌بیت بازاری برای محصولات مشتقه ارزهای دیجیتال است که معاملات آتی بیت کوین و اتر را به‌همراه سایر ابزارهای مالی انجام می‌دهد. این صرافی مشتریان مختلفی از سرتاسر جهان دارد که اکثرشان را کاربران آسیایی‌ تشکیل می‌دهند. بای‌بیت تلاش می‌کند محصولات متمرکز خود را در قالبی غیرمتمرکزتر دراختیار مشتریانش قرار دهد. این پلتفرم درحالی بخت خود را با محصولات و خدمات غیرمتمرکز می‌آزماید که به قوانین نیز پایبند است.

زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

بایننس

بایننس را می‌توان محبوب‌ترین و برجسته‌ترین صرافی در سرتاسر جهان دانست. این پلتفرم معاملاتی با ارائه زنجیره هوشمند بایننس، پیش‌گامی خود را در عرصه سی دیفای تثبیت کرده است. زنجیره هوشمند بایننس به توسعه‌دهندگان دیفای اجازه می‌دهد در قالبی ایمن بهترین ویژگی‌های اقتصاد متمرکز و غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را با‌هم بیامیزند.

گفتنی است به‌واسطه ترکیب دیفای و سیفای، در بسیاری مواقع شاهد رقابت حجم روزانه تراکنش‌های زنجیره هوشمند بایننس با تعداد تراکنش‌های روزانه اتریوم هستیم.

جمعبندی

در مطلب حاضر، با نیم‌نگاهی به فضای امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز، نشان دادیم که سی‌دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده چگونه می‌تواند تلفیقی کارآمد از هر دو صنعت باشد. برای این منظور، تاریخچه سی‌دیفای و روش‌های کارکرد آن را توضیح دادیم و برخی مزایا و معایب این صنعت نوظهور مالی را برشمردیم. در‌پایان نیز، با چند نمونه از صرافی‌های مشهور در این صنعت آشنا شدیم.

صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال نوآوری‌های بی‌سابقه‌‌ای که در اقتصاد و امور مالی به‌ارمغان آورده‌اند. بااین‌همه، این صنعت درزمینه امنیت و کنترل و شفافیت همواره با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده‌‌ است. از‌این‌رو، به‌نظر می‌رسد مؤسسه‌های سنتی مالی و سرمایه‌گذاران محافظه‌کارتر تا پذیرش گسترده اکوسیستم‌های ارز دیجیتال راه زیادی باید طی کنند. اکوسیستم سی‌دیفای برای ازمیان‌برداشتن این مشکل وارد میدان شده است تا مسیر پذیرش اقتصاد بلاک چینی را هموارتر کند. امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده با ارائه محصولات دیفای در قالبی قانونی و ایمن، می‌تواند اشتیاق طیف گسترده‌ای از کاربران را به این حوزه افزایش دهد.

به‌عبارت‌دیگر، فضای امور مالی غیرمتمرکز متمرکزشده می‌تواند با مدیریت سازمان‌یافته‌تر و تصمیم‌گیری متمرکزتر، موجب آشتی سرمایه‌گذاران سنتی‌تر با فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیجیتال شود. با‌این‌همه، سی دیفای به‌ناچار تمرکززدایی پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز را فدای امنیت و مطابقت بیشتر با قوانین نظارتی کرده است. بدین‌ترتیب، کاربرانی که ترجیح می‌دهند کنترل و مدیریت مستقیم‌تری روی دارایی‌هایشان داشته باشند، هنوز تمایلی برای ترک اتمسفر غیرمتمرکز دیفای ندارند. درنهایت، می‌توان گفت هر‌یک از انواع ارائه خدمات متمرکز و غیرمتمرکز و غیرمتمرکز متمرکزشده در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال مشتری و متقاضی خود را خواهند داشت و مکمل یکدیگر خواهند بود.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه