کریپتو

۳ رویداد مهم اقتصاد کلان در هفته جاری؛ تاثیر آن روی قیمت بیت کوین چیست؟

با وجود اینکه طی روز‌های اخیر قیمت بیت کوین و شرایط بازار کریپتو تا حدی از همبستگی خود با شاخص S&P 500 و شاخص قیمت دلار (DXY) رها شده است، هفته جاری حاوی اتفاقات مهمی است که مهمچنان می‌تواند بازار کریپتو را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مطلب مهم‌ترین تحولات پیش‌ رو در هفته جاری را بررسی می‌کنیم.

سه‌شنبه: بازگشایی بازار سهام

امروز، دوشنبه، در ایالات متحده «روز رییس جمهور (President’s Day)» است و به همین دلیل بازارها تعطیل هستند. بازگشایی بازارهای سهام در ایالات متحده در عصر سه‌شنبه (به وقت تهران) می‌تواند قدرت رالی صعودی آغاز شده از ابتدای سال ۲۰۲۳ را آزمایش کند.

همچنین بازگشایی بازار سهام در روز سه‌شنبه با اعلام آمار عملکرد فصل آخر سال ۲۰۲۲، توسط دو غول خرده‌فروشی در ایالات متحده یعنی وال‌مارت (Walmart) و هوم دیپو (Home Depot) همراه است که می‌تواند اثر مهمی بر بازارها بگذارد. میزان درآمد این دو غول خرده‌فروشی تابعی از قدرت خرید توده مردم در آمریکا است و می‌تواند سلامت قدرت خرید مصرف‌کنندگان و تاثیر تورم بر سود شرکت‌ها را آشکار کند.

چهارشنبه: اعلام گزارش نشست FOMC

صورت‌جلسه نشست آخر FOMC که طی آن نرخ بهره ۰.۲۵٪ افزایش یافت، ساعت ۱۰:۳۰ شب چهارشنبه به وقت تهران منتشر می‌شود. این صورت‌جلسه که بنابر اصطلاح بازار «فد مینتز (Fed Minutes)» نامیده می‌شود، همیشه به دقت توسط فعالان بازار بررسی می‌شود و جزییات آن که وضعیت سیاست‌گذاری فدرال رزور را آشکار می‌کند روی بازارها مختلف تاثیرگذار است.

این نسخه از «فد مینتز» حتی بیشتر از نسخه‌های گذشته مورد توجه قرار دارد. چرا که طی هفته گذشته چند تن از اعضای FOMC در سخن‌رانی‌های خود اظهار داشتند که تصمیم برای افزایش یک چهارم درصدی نرخ بهره به اتفاق آراء نبوده است و آن‌ها معتقد بودند نرخ بهره باید ۰.۵٪ افزایش یابد. همچنین آمار نرخ تورم ماه ژانویه (نرخ تورم برابر با Headline CPI در نظر گرفته می‌شود) که هفته گذشته اعلام شد، بیش از انتظار بود.

بر اساس این ملاحظات، برخی کارشناسان معتقدند گزارش FOMC می‌تواند دستاویز فدرال رزرو برای افزایش سخت‌گیرانه‌تر نرخ بهره شود و شوک جدیدی به بازارهای مالی وارد کند. باید منتظر ماند تا محتوای این گزارش مشخص شود.

علاوه بر این، جروم پاول، رییس فدرال رزرو اشاره کرده بود که این صورت‌جلسه تصمیمات فدرال رزرو در مورد زمان توقف افزایش نرخ بهره را تا حد زیادی روشن می‌کند که این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی بازارهای مالی است.

در صورت منفی بودن اخباری که منتشر می‌شود، جدایش بازار کریپتو از بازار سهام نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد و می‌توان دید که آیا قیمت بیت کوین همچنان به کاهش S&P 500 بی‌تفاوت باقی می‌ماند یا خیر.

جمعه: اعلام آمار PCE

رویداد مهم دیگر این هفته، اعلام آمار شاخص قیمت PCE در ساعت ۵ عصر جمعه (به وقت تهران) است. شاخص قیمت PCE بر خلاف تصور بسیاری، شاخص بسیار مهمی است چرا که فدرال رزرو بخش مهمی از تصمیم‌گیری‌های خود را با توجه به این شاخص انجام می‌دهد و می‌توان گفت شاخص محبوب فدرال رزرو برای اندازه‌گیری نرخ تورم است. برخی کارشناسان معتقدند PCE رفتار مصرف‌کنندگان و نحوه هزینه‌کرد آن‌ها را به موقع تر از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) منعکس می‌کند. PCE مخفف Personal Consumptions Expenditure، به معنای «هزینه‌های مصرف شخصی» است.

پیش‌بینی‌ها در مورد PCE مرکزی سال به سال ماه ژانویه ۴.۸٪ است. همچنین این آمار برای ماه قبل از ژانویه (دسامبر ۲۰۲۲)، ۵٪ بوده است. در صورتی که آمار اعلامی بالاتر از ۵٪ باشد، اثر منفی شدیدی روی بازارها خواهد داشت. آمار پایین‌تر از ۴.۸٪ نیز اثر بسیار مثبتی روی بازارها دارد. همچنین اعلام آمار بین ۴.۸-۵٪ هم احتمالا خنثی و تا حدی مثبت خواهد بود.

میهن بلاکچین


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه