بازارهای مالیبلاکچینکریپتوهوش مصنوعی

چرا بیشتر معامله‌گران ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند؟ پاسخ ChatGPT + روش‌های مدیریت ریسک

به گزارش اکسران : جمله «۹۵درصد از معامله‌گران فعال در بازارهای مالی در نهایت ضرر می‌کنند»، درست یا غلط، یکی از پراستفاده‌ترین ارجاعات آماری میان تریدرها، سرمایه‌گذاران بلندمدت و به‌طور کلی فعالان بازارهای مالی است و به همین خاطر افراد از شنیدن آن چندان غافلگیر نمی‌شوند.

برآورد‌ها و پژوهش‌های مختلفی درباره درصد افرادی که از فعالیت در بازارهای مالی متحمل ضرر می‌شوند وجود دارد. این گزارش‌های گوناگون در کنار هم نشان می‌دهد بین ۵۰ تا ۹۰درصد از معامله‌گران بازارهای مالی سنتی نظیر فارکس و بورس، در طول مدت فعالیت خود، در مجموع متحمل ضرر مالی می‌شوند.

برخی کارشناسان بر این باورند که رقم واقعی می‌تواند حتی بیشتر از ۹۵درصد باشد و می‌توان گفت همه به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توان نرخ دقیقی را برای این سوژه اندازه‌گیری کرد. مانند بازارهای مالی سنتی، برای بازار ارزهای دیجیتال نیز آمار دقیق و قابل‌اثباتی از درصد افرادی که در مجموع از معامله‌گری ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند، وجود ندارد، اما برخی صاحب‌نظران می‌گویند به دلیل ریسک‌هایی که فعالیت در این بازار تازه‌شکل‌گرفته دارد، این نرخ می‌تواند درمورد تریدرهایی که صرفاً ارز دیجیتال خریدوفروش می‌کنند، حتی بیشتر از بازارهای سنتی باشد.

نقطه مشترک میان تمام این بررسی‌ها، این حقیقت است که اکثر افرادی که با امید کسب سود از سرمایه خود وارد بازارهای مالی می‌شوند، در نهایت با از دست دادن بخشی از سرمایه خود، بازار را ترک می‌کنند.

درمورد معامله‌گران ارزهای دیجیتال اما، چه دلایلی باعث می‌شود اکثر معامله‌گران با باخت بازار را ترک کنند و چه کارهایی از دست افراد بر می‌آید تا احتمال ضررکردن خود را در بلندمدت به حداقل برسانند؟

برای گرفتن پاسخ این سؤالات سراغ هوش مصنوعی پرسروصدای این روزهای شرکت «OpenAI»، یعنی «ChatGPT» رفته‌ایم که راهنمایی‌هایی ساده اما کاربردی برای معامله‌گران دارد. در ادامه گفت‌وگوی من با ChatGPT درباره دلایل ضرر معامله‌گران ارزهای دیجیتال را می‌خوانید.

+ چرا اکثر معامله‌گران ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند؟

پاسخ ChatGPT: افراد به دلایل متعددی در معاملات ارزهای دیجیتال پول از دست می‌دهند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

۱. نداشتن دانش و درک لازم: بسیاری از افراد بدون داشتن دانش کامل درباره کارکرد ارزهای دیجیتال، فناوری زیرساختی آنها و دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت این دارایی‌ها، وارد این فضا می‌شوند.

۲. دخیل‌کردن احساسات در معاملات: معامله ارزهای دیجیتال می‌تواند تحت‌تأثیر احساسات باشد و بسیاری از تریدرها به‌خاطر ترس، طمع یا امید بی‌پایه‌و‌اساس خود تصمیماتی بدون فکر می‌گیرند. این رفتار معمولاً به خرید در اوج و فروش در کف منجر می‌شود که نتیجه آن ضررهای مالی سنگین است.

۳. استفاده از اهرم‌های معاملاتی بیش از حد: برخی از معامله‌گران از اهرم‌های معاملاتی بالایی استفاده می‌کنند تا سودشان را در معاملات افزایش دهند و این کار ضرر احتمالی آنها را هم سنگین‌تر می‌کند. در شرایطی هم که بازار خلاف انتظار آنها حرکت کند،‌ ممکن است بالاجبار لیکوییدشده یا با مارجین کال مواجه شوند.

۴. مدیریت ریسک ضعیف: بدون داشتن یک استراتژی مناسب برای مدیریت ریسک، معامله‌گران خود را در معرض خطر ضررهای سنگین قرار می‌دهند؛ خصوصاً در بازارهای پرنوسان.

۵. فومو (ترس از دست دادن فرصت‌ها): بسیاری از معامله‌گران درگیر هیاهوی یک ارز دیجیتال خاص می‌شوند و در اوج‌های قیمتی اقدام به خرید می‌کنند. این افراد در آینده [احتمالاً] شاهد سقوط ارزش آن ارز خاص خواهند بود و ضرر قابل‌توجهی را متحمل خواهند شد.

۶. کلاهبرداری و تقلب: بازار ارزهای دیجیتال در برابر تقلب و کلاهبرداری آسیب‌پذیر است و برخی از افراد به‌خاطر سرمایه‌گذاری روی پروژه‌هایی که با هدف کلاهبرداری راه‌اندازی شده‌اند، پول از دست می‌دهند.

۷. هک و تهدیدهای امنیتی: صرافی‌ها و همین طور کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانند هدف حملات هکری قرار گیرند و به همین خاطر برخی از افراد سرمایه خود را به‌دلیل نقص‌های امنیتی از دست می‌دهند.

پاسخ ChatGPT به این سؤال با این جمله تمام می‌شود:

این مسئله برای معامله‌گران حائز اهمیت است که برای آموزش خود اقدام کنند، درک کاملی از بازار و پویایی آن داشته باشند و یک استراتژی مدیریت ریسک مناسب را برای کاهش احتمال مواجهه خود با ضررهای سنگین به کار گیرند.

چرا بیشتر معامله‌گران ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند؟ پاسخ ChatGPT + روش‌های مدیریت ریسک

+ چه روش‌هایی برای مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال مناسب است؟

پاسخ ChatGPT: برخی از روش‌های مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

۱. در سبدهای سرمایه‌گذاری خود تنوع ایجاد کنید: تنوع‌بخشیدن به سبدهای سرمایه‌گذاری با تقسیم سرمایه میان ارزهای دیجیتال و دارایی‌های مختلف می‌تواند ریسک کلی فعالیت در این بازار را کاهش دهد.

۲. برای معاملات حد ضرر قرار دهید: اعمال حد ضرر (Stop-loss) برای معاملات این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا محدوده‌ای برای بسته‌شدن خودکار سفارش خود در نظر بگیرید و ضرر احتمالی معامله‌تان را کمتر کنید.

۳. از اهرم‌های معاملاتی به‌صورت کنترل‌شده استفاده کنید: اهرم‌های معاملاتی می‌توانند سود معاملات شما را بیشتر کنند، اما در مقابل ممکن است ضرر فعالیت شما را هم افزایش دهند. باید به‌شکلی منطقی از اهرم‌های معاملاتی استفاده کنید و میزان بدهی خود را محدود نگه دارید.

۴. نگاهی بلندمدت داشته باشید: بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند به‌شدت نوسانی باشد، اما یک نگاه بلند‌مدت می‌تواند به شما کمک کند روی عوامل فاندامنتال تمرکز کنید و بالاوپایین‌های کوتاه‌مدت قیمت را نادیده بگیرید.

۵. در جریان تحولات باشید: آخرین تحولات بازار ارزهای دیجیتال از جمله ارزهای جدید و همین طور تغییرات قانونی را دنبال کنید.

۶. از کیف پول‌های امن استفاده کنید: ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول امن ذخیره کنید و اقدامات لازم برای محافظت از عبارات بازیابی [و همین طور رمز عبور حساب‌های مهم] خود را انجام دهید که یکی از آنها می‌تواند استفاده از تأیید دومرحله‌ای (Two-factor Authentication) باشد.

۷. انظباط شخصی را تمرین کنید: از معاملات ناگهانی و بدون فکر بپرهیزید و به‌جای آن به یک استراتژی معاملاتی منطقی پایبند باشید. اجازه ندهید احساسات، تصمیمات شما را تحت‌تأثیر قرار دهند.

۸. بیشتر از چیزی که تحمل از دست دادن آن را دارید، سرمایه‌گذاری نکنید: سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال ریسک بسیار زیادی دارد و به همین خاطر باید تنها مبلغی را سرمایه‌گذاری کنید که تحمل از دست دادن آن را دارید.

چرا بیشتر معامله‌گران ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند؟ پاسخ ChatGPT + روش‌های مدیریت ریسک

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه