بازارهای مالیبلاکچینتکنیکالکریپتوفاندامنتال

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحقیقی در ارزهای دیجیتال

به گزارش اکسران : سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در بازارهای سنتی وضعیت شرکتی را بررسی کنند، صرفاً گزارش‌های فصلی محدودی از سلامت مالی و ظرفیت رشد آن شرکت را در‌اختیار دارند. آنان درنهایت مجبور می‌شوند به همین اطلاعات اکتفا کنند و بر همین اساس، برای سرمایه‌گذاری خود تصمیم‌گیری کنند.

بااین‌حال، جذابیت و اهمیت بلاک چین در این است که بسیاری از داده‌های مربوط به پروژه‌های ارزهای دیجیتال عمومی و ردیاب‌شدنی هستند و به‌طورلحظه‌ای در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرند. تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های بلاک چین به سرمایه‌گذاران در شناسایی روندها و اتخاذ تصمیمات صحیح و آگاهانه سرمایه‌گذاری کمک شایانی بزرگی می‌کند.

آشنایی با ابزارهای هر حوزه‌ای جزو ملزومات فعالیت در آن است. دنیای ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست. خوشبختانه ابزارهای متنوعی برای تجزیه‌وتحلیل وضعیت پروژه‌های صنعت ارز دیجیتال دراختیار کاربران قرار گرفته است که برخی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر پولی یا به‌اصطلاح اشتراکی هستند.

در این مطلب، قصد داریم با کمک مطلبی از وب‌سایت فِمکس، ۱۱ ابزار محبوب و رایگان تحلیلی در دنیای ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. با استفاده از مجموعه‌ای از این ابزار، نه‌تنها می‌توانید داده‌های هر پروژه را بررسی کنید؛ بلکه می‌توانید تصویری کلی از این صنعت را در ذهنتان ترسیم کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اتراسکن (EtherScan)

اتراسکن (EtherScan) مرورگر بلاکی است که همه تغییرات رخ‌داده در بلاک چین اتریوم، از حجم تراکنش گرفته تا قیمت گس (Gas) و آدرس‌ها و بسیاری از جزئیات دیگر را ردیابی می‌کند. اتراسکن و ابزارهایی مشابه آن تصویری جامع و عالی از وضعیت این صنعت در سطح کلان به شما ارائه می‌دهند.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: گس (Gas) در اتریوم چیست؟ راهنمای جامع

یکی از ویژگی‌های اصلی اتراسکن این است که کاربران می‌توانند از‌طریق آن قراردادهای هوشمند را بررسی و تأیید کنند. این قابلیت به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی مفید است که برای انجام فعالیت‌های دیفای مانند وام‌دهی، از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند با این ابزار قانونی بودن یا نبودن پروتکل‌های وام‌دهی و دیگر خدمات را بررسی کنند.

بیشتر بخوانید: دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

علاوه‌بر‌این، سرمایه‌گذاران می‌توانند با مشاهده سطح فعالیت در پروتکل‌های دیفای مانند آوی (Aave)، میزان تقاضا برای آن را بسنجند و تصمیم بگیرند که آیا قصد دارند در توکن بومی آن پروژه سرمایه‌گذاری کنند یا خیر.

دیفای‌لاما (DefiLlama)

دیفای‌لاما بزرگ‌ترین ابزار تجزیه‌و‌تحلیلی است که برای ردیابی فعالیت‌های مختلف دیفای طراحی شده است. این ابزار ۱,۷۵۰ پروتکل دیفای را در بیش از ۱۴۵ بلاک چین مختلف ردیابی می‌کند. فعالیت‌های ردیابی‌شده شامل وام‌گرفتن و وام‌دادن و سرمایه‌گذاری می‌شوند.

اگر علاقه‌مندید که بدانید آیا باید در پروتکل دیفای سرمایه‌گذاری کنید یا خیر، می‌توانید مؤلفه TVL آن را در دیفای‌لاما بررسی کنید. TVL یا Total Value Lock به مجموع وثیقه‌ها و دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده در پلتفرم اشاره می‌کند. هر‌چه میزان TVL بیشتر باشد، باور جمعی بازار و سرمایه‌گذاران به آن پلتفرم بیشتر است.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاران نیز هنگام قضاوت درباره ارزش واقعی توکن‌ها، از معیار TVL آن استفاده می‌کنند. اگر ارزش بازار توکن در‌مقایسه‌با TVL آن خیلی زیاد باشد، این احتمال وجود دارد که توکن بیشتر از‌ حد واقعی‌اش ارزش‌گذاری شده باشد.

ویژگی‌های جدید این پلتفرم عبارت‌اند از:

  • استقراض (DefiLIama Borrow): دیفای‌لاما اطلاعات بهترین معاملات استقراضی وثیقه و توکن را در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد.
  • سرمایه‌های جذب‌شده (DeFiLlama Raises): دیفای‌لاما فهرستی از سرمایه‌گذاران حامی پروژه ارز دیجیتال را جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات می‌تواند برای کاربران مفید باشد؛ چراکه سرمایه‌گذاران خُرد را به‌سمت پروژه بزرگ بعدی راهنمایی می‌کند و اگر زودتر و قبل از رشد شدید قیمت کاربران وارد آن‌ها شوند، بازده سرمایه‌گذاری خود را افزایش چشمگیری خواهند داد.

فراموش نکنید که تنها داشتن پشتوانه سرمایه‌گذاران مطرح الزاماً به‌معنای شاخص بی‌خطربودن پروژه نیست؛ بنابراین، مثل همیشه تحقیقات کافی را انجام دهید و فقط پولی را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید که توان از‌دست‌دادنش را دارید.

گلس‌نود (Glassnode)

گلس‌نود اطلاعات بازار و داده‌های آن‌چِین را برای سرمایه‌گذاران سازمانی و خُرد ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند تا بتوانند تصمیمات آگاهانه‌تری برای سرمایه‌گذاری و معاملات بیت‌کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال اتخاذ کنند.

بسیاری از قابلیت‌های این ابزار برای مشترکان به‌صورت پولی در نظر گرفته شده است؛ اما برخی از قابلیت‌های مهم، به‌ویژه امکانات اصلی مربوط به بیت کوین رایگان هستند. می‌توان گفت رابط کاربری گلس‌نود یکی از بهترین‌ها در نوع خودش است؛ چراکه نه‌تنها داده‌ها را نشان می‌دهد؛ بلکه همان‌طور‌که در تصویر زیر می‌بینید، توضیح می‌دهد که به چه دلیل این داده‌ها اهمیت دارند.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

دپ‌ریدار (DappRader)

دپ‌ریدار افزون‌بر ۱۲,۰۰۰ برنامه غیرمتمرکز (DApps) را از بیش از ۴۷ پروتکل در همه دسته‌ها، از بازی‌ برای کسب درآمد گرفته تا دیفای و NFT، بازارهای مختلف و… ردیابی می‌کند. این پلتفرم که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، یکی از پلتفرم‌های تحلیلی شناخته‌شده‌ است که نه‌تنها دیدی کلی از صنعت ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد؛ بلکه به جزئیات هر پروژه می‌پردازد.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

درواقع، از اطلاعات مربوط به میزان هزینه کاربران در برنامه‌های غیرمتمرکز گرفته تا تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد کیف پول‌های فعال و ارزش آن‌ها و ارزش NFTها در این پلتفرم پوشش داده می‌شوند.

برای ایجاد پورتفوِ متنوع، بهتر است سرمایه‌گذاری در دسته‌های مختلف را همواره مدنظر قرار دهید. سعی کنید توکن بازی و دیفای و صرافی‌ها را در سبد خود داشته باشید.

علاوه‌براین، دپ‌ریدار بخشی مربوط به پورتفو با قابلیت ردیابی میان‌زنجیره‌ای یا کراس‌چِین (CrossChain) دارد. همان‌طور‌که از نام «میان‌زنجیره‌ای» می‌توان حدس زد، فناوری میان‌زنجیره‌ای انتقال ارزهای دیجیتال و اطلاعات را از بلاک چینی به بلاک چین دیگر امکان‌پذیر می‌کند. قابلیت ردیابی میان‌زنجیره‌ای دپ‌ریدار به کاربران کمک می‌کند تا توکن‌ها و NFTهای خود را که بین بلاک چین‌های اتریوم و پالیگان و سایر بلاک چین‌ها در حال جابه‌جایی هستند، ردیابی کنند.

دون آنالیتیکس (Dune Analytics)

دون آنالیتیکس پلتفرم تحلیلی قدرتمند بلاک چین است که نمودارهای مشخصی از وضعیت بخشی خاص یا پروژه یا کل اکوسیستم ارائه می‌دهد. نکته جالب این است نمودارهای یادشده را خودِ کاربران ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند تا دیگران نیز روندها و تغییرات بزرگ هر پروژه را مشاهده کنند؛ به‌طوری‌که قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، می‌توانند متوجه شوند که بازار و شرایط آن پروژه در چه وضعیتی قرار دارد.

به‌عنوان مثال، شاید قصد داشته باشید که درباره چشم‌انداز سولانا بدانید. کافی است به داشبورد این ابزار بروید و روی گزینه تراکنش‌های سولانا (Solana Transactions) و «NFT Solana Marketplace and DEX» کلیک کنید. سپس برای انجام ارزیابی دقیق، نمودارها را بررسی کنید.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

دون آنالیتیکس، تنها با ۳ سال فعالیت و حمایت سرمایه‌گذاران بزرگی مانند دراگون‌فلای (Dragonfly) و مولتی‌کوین کپیتال (Multicoin Capital) توانسته است در میان ابزارهای تحلیلی به ارزش ۱میلیارد‌دلاری برسد و جایگاه شایسته‌ای برای خود فراهم کند.

دکس‌اسکرینر (DexScreener)

دکس‌اسکرینر نمودارهای قیمت لحظه‌ای و تاریخچه معاملات (حجم خرید‌و‌فروش و نقدینگی و FDV) را ارائه می‌دهد. این ابزار به‌ویژه برای کسانی مفید است که به‌دنبال ارزهای دیجیتال نوپا هستند‌. همان‌طور‌که می‌دانید، برخی از ارزهای دیجیتالی که به‌تازگی عرضه می‌شوند، حتی قابلیت رشد ۱,۰۰۰,۰۰۰ درصدی را نیز دارند.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

نانولی (Nanoly)

اگر به‌دنبال این هستید که از دارایی‌های دیجیتال غیرفعال خود مانند استیبل‌کوین‌ها سود کسب کنید؛ اما مطمئن نیستید که بهترین مکان برای دریافت بیشترین بازده کجاست، باید بدانید که نانولی یا کوین‌دیکس (Coindix) سابق ابزاری مفید برای کشت سود است. این پلتفرم سودآورترین موقعیت‌های کشت و نرخ‌های سود را در داشبورد خود به کاربران نشان می‌دهد. فراموش نکنید که پیش از هر تصمیمی تحقیقات بیشتری انجام دهید؛ چراکه این احتمال وجود دارد میزان درصد سود و سایر اطلاعات کاملاً به‌روز نباشد.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

کریپتواسلم (CryptoSlam)

کریپتواسلم یکی از پلتفرم‌های تجمیع‌کننده NFT است که داده‌های میلیون‌ها NFT را از بیش از ۱۵ بلاک چین ردیابی و به معامله‌گران کمک می‌کند تا اهداف بعدی سرمایه‌گذاری‌های NFT خود را شناسایی کنند.

اگر می‌خواهید بدانید معامله‌گران برتر کدام مجموعه‌های NFT را می‌خرند و می‌فروشند، این پلتفرم برایتان ساخته شده است. تمام پروژه‌های NFT بر‌اساس حجم فروش ۲۴‌ساعته آن‌ها رتبه‌بندی و فهرست شده‌اند. این معیار به شما امکان می‌دهد تا درباره ارزشمند بودن یا نبودن دارایی‌ها بهتر قضاوت کنید.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

کریپتواسلم امتیاز کمیابی NFTهای خاص را نیز به کاربران نشان می‌دهد. امتیاز کمیابی همان‌طور‌که از نامش پیداست، به منحصربه‌فرد‌بودن ویژگی‌های NFT اشاره می‌کند. NFTهایی با امتیاز کمیابی زیاد معمولاً ارزشمندتر از آن‌هایی هستند که امتیاز کمتری دارند. کاربران هنگام خرید NFT باید بررسی کنند که آیا قیمت NFT با امتیاز کمیابی آن مطابقت دارد یا خیر.

دی‌بنک (DeBank)

دی‌بنک ردیاب پورتفو چند‌زنجیره‌ای است که از بیشترین تعداد پروتکل‌های دیفای، پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز، استیبل‌کوین‌ها، پلتفرم‌های معاملاتی مارجین و DEX پشتیبانی می‌کند؛ اما شاید مفیدترین ویژگی آن، ردیابی کیف پول دیجیتال باشد که به شما امکان می‌دهد تا علاوه‌بر ردیابی و مدیریت دارایی‌های خود، نهنگ‌ها را نیز دنبال و معاملات میلیونرها را کپی کنید.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

ال‌تو‌بیت (L2Beat)

همان‌طور‌که از نام این پلتفرم پیداست، L۲ درباره راه‌حل‌های لایه‌دوم است. تفاوت این پلتفرم با پلتفرم‌های شناخته‌شده‌تری مانند دیفای‌پالس (Defi Pulse) و دیفای‌لاما در این است که این برنامه‌ها عمدتاً کل ارزش قفل‌شده (TVL) پروژه‌های دیفای را در بلاک‌چین‌های مختلف ردیابی می‌کنند. این در حالی است که ال‌تو‌بیت نه‌تنها این کار را انجام می‌دهد؛ بلکه معیارهای ریسک مرتبط با ماهیت و امنیت پروژه‌ها را بررسی می‌کند.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

بلاک‌چیر دات‌کام (Blockchair.com)

این ابزار موتور جست‌وجو و تجزیه‌وتحلیل بلاک چین برای بیت کوین، اتریوم، لایت‌کوین، پولکادات، سولانا و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال است. هدف این ابزار آن است که «موتور جست‌وجویی مانند گوگل برای بلاک چین» باشد. اگر نگاهی به وب‌سایت آن بیندازید، خواهید دید که سازندگان این ابزار در رسیدن به هدفشان بسیار جدی هستند.

علاوه‌بر ردیابی اندازه تراکنش‌ها، تعداد گره‌ها، کارمزدها و سایر معیارهایی که فعالیت و رشد و سلامت شبکه را نشان می‌دهند، این ابزار «خدمات ویژه» را نیز بررسی می‌کند. بلاک‌چیر برای سنجش این خدمات، نرخ‌های سپرده‌گذاری و وام را فهرست می‌کند. همه این‌ اطلاعات در یک داشبورد مرتب می‌شوند تا بتوانید ارزهای دیجیتال خود را در جایی نگه‌داری کنید که بیشترین سود را از آن دریافت کنید.

آشنایی با ۱۱ ابزار رایگان تحلیلی در ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این ابزار، قابلیت اندازه‌گیری حریم خصوصی پروژه‌ها (Privacy-o-Meter) است. این قابلیت کمک می‌کند تا با وارد‌کردن هش تراکنش‌های بیت‌ کوین، سطح حریم خصوصی تراکنش‌های بیت‌ کوین خود را بررسی کنید. با این اطلاعات، می‌توانید برنامه یا وب‌سایت مورداستفاده‌ برای انجام تراکنش‌های بعدی خود را بهتر انتخاب کنید.

جمع‌بندی

یکی از هزاران ویژگی مثبت بلاک چین، شفافیت آن است. با استفاده از ابزارهای تجزیه‌وتحلیل که هرروز نیز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، می‌توان اطلاعات کامل و جامعی از وضعیت پروژه و کل این صنعت به‌دست آورد. این ابزارها ایجاد شده‌اند تا وسعت عمل کلاه‌برداران به حداقل و قدرت تشخیص درست سرمایه‌گذاران به حداکثر برسد.

علاوه‌بر ابزارهایی که در این مطلب نام بردیم، ابزارهای پولی متنوعی نیز طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند؛ اما به‌جرئت می‌توان گفت با به‌کارگیری همین ابزارهای رایگان و دردسترس میزان خطا و اشتباه در انتخاب هدف و سرمایه‌گذاری درست به حداقل خود خواهد رسید.

 

 

 

 

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه