بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

کاربرد بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات چیست؟

به نظر می‌رسد که صنعت چند صد تریلیون دلاری املاک با ورود بلاک چین دستخوش تغییراتی شود.

بازار املاک، با بیش از ۲۸۰ تریلیون دلار ارزش، از مجموع بازارهای جهانی سهام و اوراق قرضه بزرگ‌تر است. در حال حاضر ارزش و میزان سرمایه موجود در بازار املاک سه و نیم برابر تولید ناخالص جهانی است.

به گزارش آی‌بی‌آم، اولین گزارش رسمی ثبت‌شده از فروش خانه به سال ۱۸۹۰ باز می‌گردد. از دهه ۱۹۱۰ شاهد ظهور عاملین فروش و بنگاه‌هایی بودیم که نقش واسطه را در معاملات املاک داشتند. این عاملین فروش از تکنیک‌هایی نظیر بازدید میدانی، آماده‌سازی ملک برای بازدید خریدار و تابلوهای فروش در محوطه ملک برای بازاریابی خانه‌های فروشی استفاده می‌کردند. تکنیک‌هایی که در حال حاضر نیز بعد از گذشت ده‌ها سال همچنان از آن استفاده می‌کنند.

بنگاه‌های املاک و عاملین فروش همواره منبع مناسبی از «اعتماد» به حساب آمده و می‌آیند. وقتی که با یکی از عاملین فروش با تجربه به دنبال خانه می‌گردید، می‌توانید با تکیه بر تجربیات آنها با اطمینان خاطر مراحل فروش یا خرید خانه را پشت سر بگذارید.

واسطه‌ها علاوه بر این اطلاعات، وظیفه مهم دیگری را نیز بر عهده دارند: آنها تضمین می‌کنند که فروشنده، صاحب اصلی ملک است و از طرف دیگر خریدار نیز پول کافی برای پرداخت مبلغ درخواستی را دارد. با وجود اینکه تاکتیک‌های بازاریابی در حوزه املاک، به نسبت روزهای ابتدایی‌اش تغییر چندانی نکرده است.

حالا به نظر می‌رسد که صنعت چند صد تریلیون دلاری املاک با ورود بلاک چین دستخوش تغییراتی شود.

چرا بلاک چین بازار املاک را دگرگون خواهد کرد؟

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده و غیر قابل تغییر است که روند ثبت معاملات و رهگیریِ دارایی‌ها را در یک شبکه کسب‌وکار تسهیل می‌کند. با توجه به عدم حذف اطلاعات از بلاک چین، خریدار و فروشنده دیگر نیاز ندارند که به واسطه‌ها اعتماد کنند؛ چراکه فروشنده می‌تواند به صورت آنی تایید کند که تملک ملک در اختیار خودش است و از طرف دیگر اینکه خریدار پولی کافی دارد قابل اثبات است.

خرید و فروش املاک به راحتی خرید آنلاین

به گفته مارک زیلبرت (Mark Zilber) از مقامات رده بالای شرکت براون هریس استیونز (Brown Harris Stevens)، با استفاده از قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین می‌توان تراکنش خرید و فروش املاک را به راحتی یک خرید آنلاین انجام داد. زیلبرت در ادامه می‌افزاید که با استفاده از این فناوری، قراردادهای خرید و فروش ملک، قول نامه‌ها و سوابق یک ملک به راحتی قابل ثبت هستند و مبالغ نیز بدون شرکت‌های واسطه و وکلا، بین طرفین رد و بدل می‌شود.

سرمایه‌گذاری آسان با توکنی کردن املاک

کاربرد بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات چیست؟

توضیح: توکن به زبان ساده ارز دیجیتالی است که برای هدف و کاربرد خاص روی یک بلاک چین ایجاد می‌شود.

جدای از خرید و فروش املاک توسط اشخاص، بلاک چین بر نحوه سرمایه‌گذاری افراد در حوزه املاک نیز تاثیرگذار خواهد بود. با استفاده از توکنی کردن املاک (ایجاد ارز دیجیتال برای یک ملک) بر روی بلاک چین، نیاز به بانک‌های سنتی از میان خواهد رفت و دیگر خبری از محدودیت‌های زمانی در سرمایه‌گذاری نخواهد بود. توکن‌سازی در خصوص املاک لوکس برخی از کارگزاری‌های برتر نیویورک را نیز جذب خود کرده است و آنها را به استفاده از بلاک چین علاقه‌مند نموده است.

با بلاک چین می‌توان مالکیت یک ملک را به هزاران توکن تبدیل کرد و به سرمایه‌گذاران فروخت. مثلا سند مالکیت یک خانه به پنجاه هزار توکن تبدیل می‌شود و هر کس ۲۵ هزار توکن داشته باشد، مالک سه دنگ خانه خواهد بود و می‌تواند با فروش و انتقال توکن‌هایش مالکیت خانه را در کسری از ثانیه بفروشد. البته موانع قانونی زیادی در این بین وجود دارد که به مرور زمان قابل حل هستند.

رایان سرهانت (Ryan Serhant)، نویسنده کتاب پر فروش «مثل سرهانت بفروش» و از ستارگان یکی از
برنامه‌های پر بیننده در حوزه فروش املاک در مصاحبه‌ای با فوربز می‌گوید:

بازار نیویورک همیشه پر رونق بوده است، اما فروش با قیمت مناسب در یک محدوده ساخت و ساز جدید زمانبر است. با استفاده از توکن‌سازی‌های بلاک چینی، می‌توانیم فشار امور مالیِ بانک‌های سنتی را حذف کنیم. این مسئله برای سهام‌داران و پروژه بسیار پر منفعت‌تر خواهد بود. توکن‌سازی، باز کردن راه برای ظهور طلایه‌داری جدید در توسعه بازار املاک است.

بلاک چین و قراردادهای هوشمند در بازار املاک

پیش‌تر گفتیم که از بلاک چین می‌توان برای ثبت سوابق و گزارشات استفاده کرد. از طرف دیگر قرارداد هوشمند می‌تواند روند خرید و فروش خانه را به سادگی یک خرید اینترنتی کنند. قراردادهای هوشمند کدهایی هستند که بر روی بلاک چین ذخیره شده و با محقق شدن مفاد قرارداد، به صورت خودکار حالت اجرایی پیدا می‌کنند و هیچ کس نمی‌تواند جلوی انجام آن را بگیرد.

مثلا یک قرارداد هوشمند نوشته می‌شود که وقتی پول (ارز دیجیتال) به آدرس این کیف پول ارسال شد، مالکیت را منتقل کن. وقتی پول ارسال شود، مالکیت منتقل می‌شود و هیچ کس جلودار این کار نیست.

بلاک چین چطور صنعت املاک را دگرگون می‌کند؟

در روند پیچیده فعلی، به ازای هر واسطه، قیمت نیز بالاتر می‌رود چرا که پای کمیسیون وسط می‌آید. اما به جای این کار می‌توان با یک نسخه از «حقیقتی انکار ناپذیر» که همان بلاک چین است، اعتمادی تضمین شده را برای طرفین معامله محقق کرد.

با ذخیره هویت شما بر روی بلاک چین، وام‌دهندگان مسکن می‌توانند به سرعت تصمیمات لازم در خصوص اعتبارات را اتخاذ نمایند. پس از آن یک قرارداد هوشمند بین بانک، عامل و وام‌دهنده منعقد می‌شود. بدین ترتیب به محض اینکه پول به عامل تسلیم شد، وام‌دهنده مالکیت ملک را بر عهده خواهد گرفت و روند بازپرداخت بر اساس مفاد توافق‌شده صورت می‌گیرد. انتقال مالکیت با ثبت تراکنش‌ها بر روی بلاک چین و اشتراک‌گذاری آن بین طرفین، به سادگی انجام می‌گیرد. به علاوه هر کدام از طرفین در هر لحظه می‌توانند روند معامله را بررسی کنند.

توکن‌سازی روی بلاک چین در حوزه املاک

توکن ذخیره دیجیتالی ارزش است. در حوزه املاک، توکن‌سازی زمانی اتفاق میفتد که حقوق مالکیت با استفاده از توکن‌ها اثبات شود و بتوان آن را با بسیاری از چیزها نشان داد. مالکیت یک دارایی، حق تملک یک دارایی، بخشی از بدهی که توسط ملک تضمین شده باشد، گردش وجوه از یک دارایی و … از جمله چیزهایی است که می‌توان حقوق مالکیت را با بهره‌گیری از آنها نشان داد. با استفاده از سازوکاری شبیه به صندوق سرمایه‌گذاری املاک، بازار املاکِ توکن‌سازی‌شده از آن جهت متفاوت است که انعطاف بیشتری در اختیار طرفین می‌گذارد و کارمزد کمتری هم صرف واسطه‌ها می‌شود.

نقدینگی مضاعف، موانع سرمایه‌گذاری کمتر، اوراق سهام و اوراق قرضه قابل برنامه‌ریزی و غیرقابل تغییر از جمله مزایای بهره گیری از توکن‌سازی سازی است. سنت رجیس اسپن ریزورت (St. Regis Aspen Resort) در کلورادو، مدتی است که از توکن‌های قرضه استفاده می‌کنند. به واسطه همین مسئله، آنها طی برنامه جذب سرمایه‌ خود برای پروژه (Aspen Coin) در پلتفرم ایندی گوگو (Indiegogo) توانستند ۱۸ میلیون دلار سرمایه جذب نمایند.

تمرکززدایی با بلاک چین در املاک

بلاک چین چطور صنعت املاک را دگرگون می‌کند؟

اعتماد نقش عمده‌ای را در کسب‌وکارهای حوزه خرید و فروش املاک ایفا می‌کند. به
علاوه بلاک چین این توانایی را دارد تا علاوه بر اعتماد، امکان هم‌رقابتی را نیز برای
آژانس‌های غیرشفاف مهیا کند. در حالی که بیشتر فعالان حوزه خرید و فروش املاک از
بلاک چین برای ثبت سوابق بهره می‌برند، برخی از مهره‌های پیشرو نیز وجود دارند که
مزیت‌های قراردادهای هوشمند و توکن‌سازی را قبل‌تر از اینها دیده‌اند. چنین مهره‌هایی
با استفاده از فرصت‌های بالقوه‌ای که بلاک چین در اختیار آنها قرار می‌دهد، می‌توانند
برای مشتریان‌شان مفیدتر عمل کنند.

همگام با پتانسیل‌های بلاک چین برای تغییر و دگرگون کردن صنعت املاک، متخصصین این حوزه نیز رو به پیشرفت حرکت خواهند کرد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه