کریپتو

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ کندل هفتگی امشب سرنوشت‌ساز است

قیمت بیت کوین آخر هفته گذشته را با ریزش حدود ۱۱٪ به پایان رساند و در حال حاضر کمی بالاتر از حمایت ۲۱,۴۰۰ دلار ایستاده است. این در حالی است که کندل هفتگی BTC امشب بسته می‌شود و اگر قیمت پایانی آن کمتر از حدود ۲۱,۸۰۰ دلار باشد، می‌‌توان انتظار تکرار سناریو آگوست ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) و نزول بیشتر را داشت.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین پس از صعود چشمگیر در ماه ژانویه، به سد محدوده مقاومتی سنگین ۲۴,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ دلار برخورد کرد و این بار نیز پیش از اصلاح قیمتی با شکسته شدن خط روند صعودی در اندیکاتور RSI روزانه به معامله‌گران هشدار داد و در ادامه حمایت ۲۱,۴۰۰ دلار را آزمایش کرد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: توییتر

رکت کپیتال (Rekt Capital) تحلیلگر سرشناس، برای روشن شدن وضعیت بیت کوین به سراغ تایم فریم هفتگی آن رفته است. همان طور که در شکل زیر قابل مشاهده است در ماه آگوست سال میلادی گذشته، قیمت پس از یک رالی با ۲ کندل هفتگی نزولی، روند صعودی خود را به انتها رساند. در هفته دوم آن زمان خط سبز در حوالی ۲۱,۸۰۰ دلار، نقش مقاومتی را ایفا کرد که مانع از بازیابی مجدد قیمت شد. اکنون بسته شدن کندل هفتگی بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است.

اگر قیمت امشب زیر خط سبز بسته شود، می‌توان گفت که خط روند نزولی (خط نارنجی) احتمالا برای مدتی حاکم خواهد بود و روند نزولی ادامه‌دار خواهد بود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: توییتر
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: توییتر

تحلیلگر دیگری با نام مستعار DonAlt اعتقاد دارد که تا بدینجا ریزش اخیر BTC را می‌توان به منظره پولبک به مقاومت شکسته‌شده ۲۱,۴۰۰ دلار در نظر گرفت. او افزوده است که تعجب می‌کند در این شرایط که فعلا یک کف بالاتر (Higher Low) اتفاق افتاده است، معامله‌گران چرا وارد پوزیشن شورت شده‌اند. این تحلیلگر بیت کوین را زمانی در معرض خطر می‌بیند که قیمت وارد محدوده ۱۹,۰۰۰ دلار تا ۲۰,۰۰۰ دلار شده باشد.

Dylan LeClair نام تحلیلگر سرشناس دیگری است که از اندیکاتور Volume Profile استفاده کرده است که مجموع حجم معاملات در زمان‌های مختلف را در یک قیمت خاص بررسی می‌کند. از این اندیکاتور معمولا برای پیدا کردن سطوح حمایتی و مقاومتی استفاده می‌شود.

همان‌طور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، شاهد یک شکاف حجمی بین قیمت‌های ۲۲,۵۰۰ دلار تا ۲۱,۵۰۰ دلار هستیم که مطابق انتظارها قیمت بیت کوین این محدوده را به همین دلیل به سرعت پیمود و نزول کرد. محدوده ۲۱,۲۰۰ دلار تا ۲۰,۵۰۰ دلار، جایی است که مجددا حجم تجمعی بالایی از معاملات انجام شده است. در صورت از دست رفتن این ناحیه می‌توان انتظار سقوط سریع قیمت به کانال ۱۹,۰۰۰ دلار را داشت.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین منبع: توییتر
نمودار روزانه قیمت بیت کوین منبع: توییتر

آیا قیمت بیت کوین بیشتر کاهش می‌یابد؟

  • با توجه به نمودار هفتگی می‌توان گفت اگر امشب کندل هفتگی زیر قیمت ۲۱,۸۰۰ دلار بسته شود، می‌توان انتظار کاهش بیشتر قیمت را داشت. ضمن اینکه محدوده حمایتی ۲۱,۲۰۰ دلار تا ۲۰,۵۰۰ دلار بسیار کلیدی خواهد بود. در غیر این صورت و بازیابی مجدد قیمت، می‌توان ریزش اخیر را به حساب یک پولبک در روند صعودی گذاشت.

رویدادهای اقتصادی آمریکا در این هفته که می‌توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند، چه هستند؟

در روزسه‌شنبه ساعت ۵ به وقت تهران اعلام CPI از سمت فدرال رزرو را داریم که انتظار می‌رود ۶.۲٪ اعلام شود. روز پنجشنبه همین ساعت نیز اعلام PPI را خواهیم داشت که انتظار ۰.۴٪ برای آن متصور است. اعلام این شاخص‌ها بالاتر از حد گفته شده می‌تواند موجب ریزش بیشتر قیمت بیت کوین شود.

میهن بلاکچین
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه