کریپتو

مجلس تعریف رمز پول و وظیفه تنظیم‌گیری رمزارزها را در طرح بانکداری اسلامی اصلاح کرد

نمایندگان مجلس امروز اصلاحات مد نظر شورای نگهبان را در طرح بانکداری اسلامی انجام دادند و به موجب آن علاوه بر تعریف رمزپول، وظیفه تنظیم‌گری رمزارزها را به عهده بانک مرکزی قرار دادند.

به گزارش راه پرداخت، نمایندگان مجلس در صحن علنی امروز برای تأمین نظر شورای نگهبان طرح بانکداری اسلامی را اصلاح کردند. این طرح مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود و برای اصلاحاتی به مجلس بازگردانده شده بود.

در رابطه با حوزه رمزارزها اصلاحات انجام شده بدین صورت بود:

  • اضافه شدن تعریف رمزپول: به ماده ۱ این طرح تعریف واژه رمزپول اضافه شد. پیش‌تر شورای نگهبان به دلیل اینکه رمزارز در این طرح تعریف نشده بود، به آن ایراد گرفته بود. در این تعریف آمده است:

رمزپول: نوعی پول رقومی (دیجیتال) رمزنگاری شده است که در بستر یک پایگاه داده اشتراکی و غیرمتمرکز موجودیت می‌یابد. رمزپول به واسطه پذیرش کلیه اعضا پایگاه داده موردنظر اعتبار می‌یابد و دامنه اعتبار آن هم محدود به اعضای همان پایگاه داده است.

  • سپردن تنظیم‌گری رمزارزها به بانک مرکزی: در ماده ۴ این طرح بانک مرکزی مسئولیت انحصاری ابلاغ دستورالعمل‌های حوزه نظام‌پرداخت را به عهده گرفت. که در ذیل آن رمزپول‌ها نیز آمده است. بدین ترتیب از این به بعد چارچوب‌های قانونی حوزه رمزارزها به بانک مرکزی سپرده شده است. البته در تبصره ۱۴ همین ماده، تصمیم‌گیری در خصوص جواز یا عدم‌ جواز نگهداری و مبادله انواع رمزپول و رمزارز بر عهده هیئت‌عالی بانک‌ مرکزی گذاشته شد.

علاوه بر آن مقرر شده که نهادهای فعال در زمینه‌ رمزارزها، اشخاص تحت نظارت بانک‌ مرکزی تلقی شوند و تاسیس و فعالیت آن‌ها منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی باشد. همچنین این‌ نهادها موظفند حسب درخواست بانک مرکزی، کلیه اطلاعات، آمار و اسناد خود را به ترتیب موردنظر بانک مرکزی در اختیار آن بانک قرار دهند.

راه پرداخت


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه