کریپتو

استارک نت، شبکه لایه ۲ اتریوم، بخشی کلیدی از تکنولوژی خود را منبع باز می‌کند

استارک‌ور (StarkWare)، راهکار مقیاس‌پذیری اتریوم تصمیم دارد کد مربوط به «پروور استارک‌نت (StarkNet Prover)» را «منبع باز» کند تا این فناوری در دسترس عموم قرار گیرد.

به نقل از The Block، «پروور» یا اثبات‌کننده، جزئی حیاتی از استارک‌نت – راهکار مقیاس‌پذیریِ مبتنی بر ZK-STARK – است. مسئولیت پروور، تولید «پروف» یا اثبات، برای فشرده‌سازی تراکنش‌ها و بهبود کارایی مقیاس‌پذیری لایه ۲ است.

منبع باز شدن پروور به عموم افراد آشنا با این حوزه اجازه می‌دهد کد را بررسی کنند و اشکالات آن را شناسایی کنند و برای بهبود آن پیشنهاد ارائه کنند. همچنین عموم توسعه‌دهندگان می‌توانند از تمام این تکنولوژی یا بخش‌هایی از آن برای توسعه راهکارهای لایه ۲ جدید برای شبکه اتریوم استفاده کنند. این اقدام همچنین روند توسعه اپلیکیشن‌های سازگار با استارک‌نت را ساده‌تر و شفاف‌تر می‌کند.

استارک‌نت در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) در شبکه اصلی اتریوم در مرحله آلفا راه‌اندازی شد و از آن زمان تا امروز تیم استارک‌ور، به تدریج عناصر مختلف استارک‌نت را منبع باز کرده است؛ از جمله نسخه اول زبان برنامه نویسی کایرو (Cairo 1.0)، نرم افزار کلاینت پاپیروس (Papyrus) و ترتیب‌دهنده استارک‌نت (StarkNet Sequencer). تیم استارک‌ور تاکید کرد که تصمیم جدید آن‌ها، مجموعه نرم‌افزار استارک‌نت را به طور کامل منبع باز می‌کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه