کریپتو

انتشار داده‌های جدید اقتصادی از نرخ بیکاری تا تورم ژانویه؛ بیت کوین چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟

قیمت بیت کوین که پس از سخنرانی جروم پاول و موضع‌‍‌گیری‌های خوشبینانه او در مورد آینده اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۳، همراه با بازار سهام وارد روندی صعودی شد و مرز ۲۴٬۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشت، در ۳ روز گذشته وارد روندی نزولی شده است و در حال حاضر در پایین کانال ۲۳٬۰۰۰ دلا در حال نوسان است. انتشار گزارش‌ عملکردهای ناامید‌کننده غول‌های فناوری در روز پنجشنبه و انتشار آمار نرخ بیکاری ماه ژانویه در روز جمعه، در کنار صعودی شدن شاخص قدرت دلار سه عامل اصلی برای کم‌رنگ شدن خوشبینی‌های ایجاد شده پس از سخنرانی جروم پاول در روزهای اخیر بودند.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در انتهای رالی ژانویه که دومین ژانویه خوب از نظر بازده را در تاریخ معاملات بیت کوین رقم زد، به سطح ۲۴٬۲۵۸ دلار رسید. این قیمت پس از سخنرانی جروم پاول و موضع‌گیری داویش او در کنار خوشبینی ابراز شده در این سخنرانی به فرود نرم (Soft Landing) اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۳، اتفاق افتاد. پس از این سخنرانی بازار کریپتو در کنار بازار سهام ایالات متحده صعودی شد و قیمت بیت کوین از مرز ۲۴٬۰۰۰ دلار گذشت و شاخص S&P 500 هم به مرز ۴۲۰۰ رسید. اما پس از صعود تمام بازارها در چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته، به نظر می‌رسد مومنتم صعودی در حال تضعیف باشد. در ادامه این مطلب شرایط بازار کریپتو را از زمان سخنرانی کلیدی جروم پاول تا امروز بررسی می‌کنیم.

توییت مایکل بری

مایکل جی بری (Michael J. Burry) معامله‌گر مشهور که ماجرای ثروت هنگفتی که در بحران مالی ۲۰۰۸ بدست آورد، در فیلم سینمایی The Big Short به تصویر کشیده شده است، قبل از نشست FOMC یک توییت خاص یک کلمه‌ای منتشر کرد:

توییت مایکل جی بری
منبع: توییتر

او پس از انتشار این توییت، ابتدا خود توییت را پاک کرد و سپس حساب توییتر خود را بست. کاری که به دفعات طی سال‌های اخیر انجام داده است. البته باید توجه داشت که این نوع تریدرها معمولا در تایم‌فریم‌های بلندمدت معامله می‌کنند. او در ۱ آگوست ۲۰۲۲ توییتی مشابه را با این محتوا منتشر کرد: «!Sell EVERYTHING». همانطور که در چارت S&P 500 مشاهده می‌شود بازار پس از انتشار این توییت تقریبا تا میانه آگوست صعودی بود، اما در ماه‌های آینده به شدت نزولی شد و در اکتبر ۲۰۲۲ کف ۳۴۹۱ را ثبت کرد.

نمودار SPX
نمودار S&P 500 در تایم ‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

انتشار گزارش عملکرد اقتصادی غول‌های فناوری

گزارش عملکرد متا چهارشنبه منتشر شد و آماری بهتر از تخمین‌ها ارائه کرد و موجی از امیدواری را به بازارها تزریق کرد. با این حال در انتهای پنجشنبه گزارش عملکرد اقتصادی تیم A (اپل، آمازون و آلفابت) منتشر شد و تمام این گزارش‌ها ناامیدکننده بود.

شرکت اپل برای اولین بار در ۷ سال گذشته گزارش عملکردی بدتر از تخمین‌های کارشناسان داشت و این موضوع باعث شد سهام اپل پنجشنبه حدود ۴٪ سقوط کند.

همچنین گزارش عملکرد آمازون نشان داد که این شرکت عظیم سال ۲۰۲۲ را با ۴.۲ میلیارد دلار ضرر خالص به سرانجام رسانده است. این در حالی است که سال ۲۰۲۱ برای آمازون ۳۳.۴ میلیارد دلار سود خالص به همراه داشت.

این اخبار اولین مواردی بود که موج خوشبینی حاصل شده پس از سخنرانی جروم پاول را سد کرد.

اعلام آمار نرخ بیکاری در ایالات متحده

در روز جمعه دفتر آمار کار ایالات متحده داده‌های نرخ بیکاری برای ژانویه ۲۰۲۳ را منتشر کرد. انتشار این داده‌ها دومین ضربه مهم را به مومنتم صعودی بازارها وارد کرد. اعلام نرخ بیکاری ۳.۴٪ برای ماه ژانویه خلاف انتظار اکثر تحلیل‌گران بازار بود. این حد پایین از نرخ بیکاری از سال ۱۹۶۹ در ایالات متحده سابقه نداشته است.

نمودار نرخ بیکاری در ایالات متحده
نمودار نرخ بیکاری در ایالات متحده؛ منبع: تریدینگ ویو

همان‌طور که انتظار می‌رفت و بارها در سال ۲۰۲۲ شاهد آن بودیم، با پایین‌تر آمدن نرخ بیکاری وضعیت دارایی‌های پرریسک نیز وخیم‌‌تر شد. بازار سهام و کریپتو نشان داده است که عامل اولی که مورد توجه قرار می‌دهد سلامت کلی اقتصاد نیست بلکه سیاست‌ها‌ی پولی فدرال رزرو است. پایین آمدن نرخ بیکاری به این معنی است که فدرال رزرو برای ادامه سیاست‌های انقباضی جای بیشتری برای مانور دارد و رویداد چرخش فدرال رزرو یا اصطلاحا «فد یپوت (Fed Pivot)»، که بازارها بی‌صبرانه منتظر آن هستند، دوردست‌تر به نظر می‌رسد. در روز جمعه با انتشار داده‌های نرخ بیکاری روند قیمت بیت کوین در کنار شاخص S&P 500 نزولی شد.

شاخص DXY

طی رالی ژانویه شاخص قدرت دلار (DXY) به طور مداوم در روندی نزولی قرار داشت و طی این ماه از ۱۰۵.۵ به کف ۱۰۰.۸ رسید. ناظران بازار می‌دانند که بین شاخص قدرت دلار با قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های پر ریسک معمولا رابطه معکوس برقرار بوده است. شاخص قدرت دلار در روز جمعه با حدود ۱.۲٪ رشد به مرز ۱۰۳ رسید و به نظر می‌رسد اقلا به صورت محلی از کف عبور کرده باشد و طی روزهای آینده رو به رشد باشد.

شاخص قدرت دلار تایم فریم روزانه
نمودار شاخص قدرت دلار در تایم‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در صورت ادامه روند صعودی DXY می‌توان توقع داشت روند نزولی ظاهر شده در بازار کریپتو و بازار سهام ادامه‌دار باشد.

اعلام CPI ماه ژانویه

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند سرنوشت بازار در کوتاه مدت و میان مدت را تعیین کند، آمار نرخ تورم است. آمار نرخ تورم ماه ژانویه کمتر از ۱۰ روز دیگر در تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) اعلام می‌شود و پیش‌بینی‌ها در مورد نرخ اعلامی عدد ۶.۳٪ را نشان می‌دهد که از تورم ماه آخر سال ۲۰۲۲، تنها ۰.۲٪ کمتر است.

آمار نرخ تورم ماه‌های گذشته
آمار نرخ تورم ماه‌های گذشته؛ منبع: tradingeconomics

در صورتی که داده‌های تورم بالاتر از پیش‌بینی اعلام شده باشد امکان دارد تمام خوشبینی ایجاد شده در بازار پس از سخنرانی جروم پاول و تاکید او بر ضدتورمی (Dissinflationary) شدن فضای اقتصاد، با یاس مواجه شود و اثر منفی شدیدی بر بازار بگذارد. البته عکس این سناریو هم کاملا امکان تحقق دارد و پایین‌تر بودن آمار اعلامی نسبت به برآوردها، می‌تواند خوشبینی ایجاد شده در بازار را تایید و تقویت کند و کاتالیزوری برای غلبه قیمت بیت کوین بر مقاومت سرسخت موجود در سطح ۲۵٬۰۰۰ دلار باشد.

کاربران میهن بلاکچین می‌توانند برای بررسی بلندمدت‌تر وضعیت بازار در سال ۲۰۲۳ به «۶ تحلیل تکنیکال مهم قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳» و «۵ پیش‌بینی سال جدید میلادی؛ نظر تحلیل‌گران در مورد آینده قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ چیست؟» مراجعه‌ کنند.

میهن بلاکچین


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه