بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service چیست؟

سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service چیست؟، فضای ارزهای دیجیتال بسیار فنی است. به عنوان مثال، تراکنش های رمزنگاری شده را در نظر بگیرید. برای ارسال یک ارز دیجیتال، به یک آدرس کیف پول عمومی طولانی نیاز دارید که از یک رشته ارقام و حروف الفبا تشکیل شده باشد.علاوه بر این، کاربران برای هر ارز دیجیتال آدرس عمومی متفاوتی دارند که مدیریت آن را برای مبتدیان رمزنگاری دشوار و گیج کننده می کند.

ENS مخفف Ethereum Name Service، قصد دارد با اجازه دادن به کاربر برای ایجاد یک نام مستعار جهانی برای همه آدرس‌های عمومی و وب‌سایت‌های غیرمتمرکز شما، فضای ارز دیجیتال و غیرمتمرکز مالی را کمی ساده‌تر کند. به جای داشتن یک رشته کلید غیرقابل خواندن برای هر آدرس رمزنگاری، یک دامنه ENS واحد مانند «Rick.eth» خواهید داشت که می‌توانید هر نوع رمزارز و NFT را دریافت کنید.

هدف ENS تبدیل شدن به پروتکل نام‌گذاری اینترنت غیرمتمرکز با ایجاد نام‌های کاربری قابل حمل Web 3.0 است که در تمامی بلاکچین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز قابل همکاری هستند. برای درک تأثیر آن، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد ENS بیندازیم.

سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service یا ENS چیست؟

سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service یا ENS چیست؟
سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service یا ENS چیست؟

سرویس نام اتریوم یک سیستم نامگذاری توزیع شده، باز و قابل گسترش است که با بلاکچین اتریوم در تعامل است. مشابه نقش DNS، نقش ENS این است که نام‌های قابل خواندن برای انسان مانند “john.eth” را به یک نام قابل خواندن توسط ماشین مانند آدرس کیف پول نگاشت کند.

از طریق ENS، کاربران می‌توانند دامنه‌های خود را خریداری و مدیریت کنند، به این معنی که تراکنش‌های امن و غیرمتمرکز می‌توانند بدون نیاز به پرداختن به آدرس‌های طولانی و پیچیده انجام شوند. همچنین احتمال بروز هرگونه خطای ورودی را هنگام تایپ آدرس گیرنده برای ارسال وجوه کاهش می دهد. در حال حاضر، ENS ممکن است شبیه به سیستم DNS توسعه یافته در دهه 1980 باشد، اما معماری آن بسیار متفاوت است.

تصور کنید، اگر کاربری بخواهد ارز دیجیتال را در یک کیف پول دریافت کند، باید یک شناسه بزرگ یا آدرس کیف پول عمومی که شامل حروف و اعداد است و به خاطر سپردن آن آسان نیست، ارائه دهد. ENS چیزی است که به حل این مشکل کمک می کند. ENS یک نام یا شناسه جهانی به کاربر اختصاص می‌دهد که می‌تواند به جای وارد کردن ترکیبی ناخوانا از حروف و اعداد در پلتفرم بلاکچین غیرمتمرکز استفاده شود. این نام‌های کاربری بر اساس پلتفرم Web 3.0 هستند و به‌جای ایجاد یک نام کاربری پیچیده و منحصربه‌فرد برای هر کدام، می‌توانند معمولاً در همه برنامه‌های بلاکچین و غیرمتمرکز استفاده شوند. نه تنها وب‌سایت‌ها و کیف پول‌های دیجیتال، بلکه این ENS منحصربه‌فرد را می‌توان در ابرداده، قراردادهای هوشمند و موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار داد. امکان استفاده از ENS در عناصر مختلف تا زمان ورود وب 3.0 افزایش یافته است.


تاریخچه و معرفی تیم توسعه دهنده سرویس نام اتریوم ENS

تاریخچه و معرفی تیم توسعه دهنده سرویس نام اتریوم ENS
تاریخچه و معرفی تیم توسعه دهنده سرویس نام اتریوم ENS

پلتفرم ENS در ابتدا تحت نظر بنیاد اتریوم در سال 2017 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 2018 به عنوان یک واحد مستقل به فعالیت خود ادامه داد. توسعه این پلتفرم در دست شرکت غیرانتفاعی True Name LTD می باشد. در ادامه به معرفی تیم توسعه دهنده پلتفرم ENS خواهیم پرداخت.

 • نیک جانسون Nick Johnson: این فرد به عنوان خالق و توسعه دهنده ارشد پلتفرم ENS شناخته می شود.
 • برنتلی میلیگان Brantly Milligan: یکی دیگر از افراد پروژه ENS است که مدیر عملیات پلتفرم می باشد.

عملکرد سرویس نام اتریوم ENS چگونه است؟

عملکرد سرویس نام اتریوم ENS چگونه است؟
عملکرد سرویس نام اتریوم ENS چگونه است؟

ENS بر اساس قراردادهای هوشمند است که بیشتر بر روی پلتفرم اتریوم توسعه داده می شوند. دو قرارداد هوشمند وجود دارد که در ایجاد ENS نقش دارند. اولین قرارداد هوشمند در واقع یک دفتر ثبت یا Registry است که حاوی اطلاعات مربوط به نام دامنه هایی است که تحت ENS ثبت شده اند. معماری ENS به شکل زیر می باشد.

معماری ENS
معماری ENS
 1. دفتر ثبت Registry

اولین قرارداد هوشمند حاوی سه اطلاعات مهم است:

 • اول جزئیات دامنه مانند صاحب دامنه است.
 • دومی تحلیل گر یا Resolver دامنه است.
 • سومین زمان کش برای تمام رکوردهای تحت دامنه خاص است.
 1. تحلیل گر Resolver

قرارداد دوم که بخشی از ENS است تحلیل گر یا Resolver می باشد.

 • تحلیل گر یا Resolver یک قرارداد هوشمند است که آدرس قابل خواندن توسط ماشین را به قابل خواندن توسط انسان و بالعکس تبدیل می کند.
 • این نام دامنه را با یک فرد، وب سایت یا آدرس مطابقت می دهد.

تعداد دامنه های موجود در حال افزایش است و در چند سال آینده به تعداد جدیدی خواهد رسید. به طور مشابه، محبوبیت زیر دامنه های دامنه هایی مانند eth. نیز در چند سال گذشته افزایش یافته است.


معرفی ویژگی های سرویس نام اتریوم ENS

معرفی ویژگی های سرویس نام اتریوم ENS
معرفی ویژگی های سرویس نام اتریوم ENS

در اینجا به معرفی چند نمونه از ویژگی های سرویس نام اتریوم یا ENS خواهیم پرداخت:

 • غیرمتمرکز و تحت مالکیت کاربر: مشخصه اصلی یک سیستم ENS این است که غیرمتمرکز و متعلق به کاربر خاص است نه اینکه به صورت متمرکز اجرا شود.
 • سرعت و قابلیت تحویل: ارتباطات اضطراری اولویت اصلی در ENS است. سیستم Idol می تواند در عرض چند دقیقه به روزرسانی های اضطراری را برای تمام گیرندگان خود ارسال کند. این استقرار سریع همراه با چندین سیستم تحویل را فراهم می کند.
 • سفارشی سازی پیام: پلتفرم ENS برای سفارشی کردن پیام، اعم از ایمیل، پیام متنی، انعطاف پذیری را ارائه می دهد. همچنین به هر سازمانی اجازه می دهد تا قالب های از پیش تنظیم شده ایجاد کند.
 • مقاوم در برابر سانسور و تغییرناپذیر: سیستم ENS به دلیل تغییر ناپذیری، نقطه فروش عمده خاصی دارد. پس از نوشتن، آنها را نمی توان در بلاکچین اصلاح، پاک یا به روز کرد. این تغییر ناپذیری آنها را در برابر سانسور مقاومت می کند.

معرفی توکن ENS

معرفی توکن ENS
معرفی توکن ENS

توکن ENS از استاندارد ERC-20 در بلاکچین اتریوم پیروی می کند. برای اداره سیستم استفاده می شود. کسانی که این توکن را دارند می توانند پیشنهادات خود را ارسال کرده و رای خود را به صندوق بیندازند. همه دارندگان توکن سازمان مستقل غیرمتمرکز را اداره می کنند.

 • توکن های ENS با دلار و سایر ارزهای دیجیتال در صرافی های رمزنگاری قابل معامله هستند.
 • دارایی مالی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. آنها مانند سهامداران شرکت در قیمت گذاری و تغییر پروتکل و همچنین مدیریت وجوه شرکت می کنند.
 • از آنجایی که غیرمتمرکز است، به روش سلسله مراتبی سنتی مدیریت نمی شود.
 • توکن حداکثر عرضه 100 میلیون کوین دارد و از میان آن، 25٪ به دارندگان دامنه ها داده شد، در حالی که نیمی (50٪) به DAO اختصاص یافت، بقیه به مشارکت کنندگان ENS اختصاص یافت.

توکن های ENS در تمام صرافی های متمرکز اصلی مانند Binance ،OKX ،FTX یا Bitget در دسترس هستند. به همین ترتیب، در استخرهای نقدینگی در بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز مانند Uniswap ،SushiSwap یا 1inch قرار دارد.


همکاری های سرویس نام اتریوم ENS

همکاری های سرویس نام اتریوم ENS
همکاری های سرویس نام اتریوم ENS

نهادهایی همچون بنیاد اتریوم، چین لینک، بایننس ایکس، Ethereum Classic Labs و Protocol Labs به پروژه سرویس نام اتریوم کمک نموده اند. حوزه کار این پروژه به دلیل اینکه موارد متعددی همچون برنامه های غیرمتمرکز، کیف پول ها و مرورگرها را در بر می گیرد، دارای همکاری مختلفی می باشد.

برای مثال می توان به همکاری ENS با کیف پول متامسک، کیف پول تراست، کوین بیس، مرورگرهای بریو و اپرا اشاره نمود.


تفاوت ENS و DNS

تفاوت ENS و DNS
تفاوت ENS و DNS

Domain Name System و Ethereum Name Service هر دو پروتکل هایی هستند که نحوه حل و فصل برخی از عملیات ها، چه در Web2 یا Web3 را دیکته می کنند. DNS  آدرس IP سرور وب را به یک رشته قابل خواندن توسط انسان به نام URL تبدیل می کند.

سرویس نام اتریوم یک آدرس اتریوم را به یک رشته قابل خواندن برای انسان تبدیل می کند که فرمت آن مانند URL است. به این ترتیب، عملکرد هر دوی آنها مشابه دفترچه تلفن است. می توانید نامی را در دفترچه تلفن جستجو کنید و شماره ای را دریافت کنید که به شما امکان می دهد با آن شخص تماس بگیرید.

DNS بخشی از یک سیستم از پروتکل های اینترنتی است که به Web2 اجازه می دهد یکپارچه کار کند. وب3 مفهومی که نسخه جدید غیرمتمرکز اینترنت را توصیف می‌کند، هنوز یک زمینه در حال توسعه است و دارای مسائلی است که مانع پذیرش می‌شود، مانند آدرس‌های طولانی.

در حال حاضر، هدف اصلی ENS این است که به افراد و برنامه‌ها راهی آسان برای خواندن و اشتراک‌گذاری آدرس‌های رمزنگاری شده و قابل هضم کردن Web3 را ارائه دهد. همانطور که Web3 بالغ می شود، احتمالا پروتکل های بیشتری پیرامون ENS ساخته خواهد شد.


چرا ENS مهم است؟

چرا ENS مهم است؟
چرا ENS مهم است؟

از آنجایی که ENS برای قراردادهای هوشمند اتریوم توسعه داده شده است و بومی اکوسیستم اتریوم است، از مشکلات امنیتی که سیستم DNS با آن مواجه است رنج نمی برد. سوابق DNS دامنه ها و نام ها در یک سرور متمرکز ذخیره می شوند. یعنی مستعد هک شدن هستند.

به عنوان مثال، در اکتبر 2020، گروه تجزیه و تحلیل تهدید گوگل، رکوردشکنی 180000 حمله به DNS و همچنین سایر اهداف شبکه را که از سوی ارائه دهندگان خدمات اینترنتی چینی راه اندازی شده بود، رصد کرد. برعکس، سوابق ENS قابل نابودی نیستند و توسط بلاکچین اتریوم ایمن می شوند.

علاوه بر این، از طریق ENS، نام ها و آدرس ها شفاف تر می شوند و تعامل با آنها آسان تر می شود. هرکسی می تواند با شرکت در یک فرآیند مزایده یک دامنه “.eth” ایجاد یا ثبت کند. بالاترین قیمت پیشنهادی برنده نام دامنه خواهد بود.

این به کاربران موجود در بلاکچین اتریوم فرصتی منحصر به فرد می دهد تا در شبکه اتریوم فروشگاه راه اندازی کنند و به یک نقطه تماس واضح در دریایی از آدرس ها تبدیل شوند.


سخن پایانی درباره سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service چیست؟

سرویس نام اتریوم یا ENS یک ظهور حیاتی در زمینه ارزهای دیجیتال و گامی در جهت حل برخی از مشکلات مبرمی است که صنعت را درگیر می کند. مواجهه با رشته های طولانی از اعداد و حروف تصادفی اغلب دلیل اشتباهات است، و در زمینه رمزنگاری، اشتباهات معمولاً بسیار گران هستند. عادی سازی آدرس ها و ارائه آنها به روشی خوانا و دوستانه برای انسان گامی در جهت بهبود تجربه کلی کاربر است.

به طور کلی سرویس نام اتریوم یک سیستم نامگذاری توزیع شده، باز و قابل گسترش است که با بلاکچین اتریوم در تعامل می باشد. از طریق ENS، کاربران می‌توانند دامنه‌های خود را خریداری و مدیریت کنند، به این معنی که تراکنش‌های امن و غیرمتمرکز می‌توانند بدون نیاز به پرداختن به آدرس‌های طولانی و پیچیده انجام شوند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “سرویس نام اتریوم Ethereum Name Service چیست؟” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:  اتریوم چیست؟


 

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه