بازارهای مالیکریپتوفاندامنتال

استیبل کوین‌های USDC و DAI دی‌پگ شدند [زنده]

به گزارش اکسران : امروز صبح استیبل کوین USDC در پی انتشار خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی (SVB) دی‌پگ شد و در دقایقی تا ۸۰ سنت نیز سقوط کرد.

استیبل کوین DAI نیز با وضعیت مشابهی رو به رو شد و تا ۸۵ سنت نزول کرد. هر ۲ این استیبل کوین‌ها اکنون در محدوده ۹۰ سنت به سر می‌برند و هنوز موفق به برگرداندن میخ قیمتی خود روی ۱ دلار نشده‌اند.

 

از طرح عیدانه اکسران جا نمونی!

با ثبت نام در صرافی اکسران 200 هزار تومن جایزه بگیرید!

به همراه 100 هزار تومن پاداش معرفی از هر نفر!

ثبت نام

 

در این مطلب به پوشش زنده اخبار پیرامون USDC و DAI می پردازیم.

این خبر به منزله ایجاد فاد و ترس نیست و صرفا پوششی از اخبار پیرامون این اتفاق است.

 • ورشکستگی بانک سیلیکون ولی:
  بانک سیلیکون ولی (SVB) شانزدهمین بانک تجاری در ایالات متحده محسوب می‌شود که تعداد زیادی از شرکت‌های کریپتویی در این بانک سپرده دارند. اما تاثیرگذارترین آن‌ها ذخایر شرکت سیرکل در این بانک محسوب می‌شود. سیرکل شرکت صادرکننده استیبل کوین USDC است که در حال حاضر حدود ۴۰ میلیارد دلار از این استیبل کوین صادر کرده است. بخشی از پشتوانه این استیبل کوین در این بانک قرار داشته است و وضعیت سیلیکون ولی منجر به عدم دسترسی سیرکل به ذخایر خود در این بانک شده است. کما اینکه امروز صف بلندی از طلبکاران در مقابل این بانک تجمع کرده‌اند تا دارایی‌های خود را بیرون بکشند. این موضوع این ترس را بین هولدرهای USDC انداخت که این استیبل کوین در خطر دی‌پگ شدن قرار دارد.
  در ساعت‌های آینده در مطلبی جداگانه به بررسی و پوشش خبری وضعیت بانک سیلیکون ولی خواهیم پرداخت.
 • دی‌پگ شدن USDC:
  صبح امروز همین اتفاق نیز افتاد و USDC دی‌پگ شد. نمودار زیر ارزش این استیبل کوین را در مقابل دلار در صرافی بیت‌استمپ نشان می‌دهد. در دقایقی ارزش USDC حتی به ۰.۸۰ دلار نیز رسید. اکنون این میزان به حوالی ۹۳ سنت رسیده است.
نمودار ارزش USDC در مقابل دلار صرافی بیت‌استمپ منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش USDC در مقابل دلار صرافی بیت‌استمپ منبع: تریدینگ ویو
 • واکنش سیرکل به موضوع:
  شرکت سیرکل، صادرکننده USDC، در توییتی به این واقعه واکنش نشان داد. سیرکل اعلام کرد که بانک سیلیکون ولی تنها یکی از ۶ بانکی بوده که با این شرکت در تعامل بوده است و تنها حدود ۲۵٪ از ذخایر دلاری USDC در این بانک نگهداری می‌شده است. شایان ذکر است ذخایر ۴۰ میلیارد دلاری USDC به شکل سبدی از دارایی‌ها است که بخشی از آن پول نقد است.
 • میزان ذخایر USDC در سیلیکون ولی:
  سیرکل در ادامه در توییت دیگری اعلام کرد که تنها حدود ۳.۳ میلیارد دلار از ذخایر USDC در سیلیکون ولی نگهداری می‌شده است و سیرکل نیز مانند سایر طلبکاران این بانک، در انتظار تعیین تکلیف وضعیت آن است.
 • واکنش کوین‌بیس به دی‌پگ شدن USDC:
  صرافی کوین‌بیس نیز که به نوعی شریک شرکت سیرکل محسوب می‌شود، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد تبدیل USDC به دلار در این صرافی برای امروز و فردا بسته خواهد بود. این صرافی افزود که با توجه به تعطیلی آخر هفته بانک‌ها این موضوع اهمیت زیادی ندارد زیرا در شرایط عادی نیز امکان بازخرید این استیبل کوین در این‌ روزها نیز وجود نداشت. کوین‌بیس افزود که دارایی کاربران همچنان امن است و هنوز امکان برداشت USDC از این صرافی برای کاربران در دسترس است.
 • غیرفعال شدن تبدیل USDC در بایننس:
  صرافی بایننس نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امکان تبدیل برخی از زوج ارزها را تا ساعت ۱۷:۳۰ به تهران موقتا غیرفعال کرده است. یکی از این زوج‌ها USDC به تتر بود که مهم‌ترین گزینه تبدیل کاربران برای کاهش ریسک خود در این جریان بود.
 • دی‌پگ شدن DAI:
  همزمان با اعلام خبر ورشکستگی سیلیکون ولی، استیبل کوین DAI نیز دی‌پگ شد. این استیبل کوین توسط پروتکل دیفای MakerDAO مدیریت می‌شود. پشتوانه DAI سبد متنوعی از دارایی‌ها و رمزارزها است اما بخش قابل توجهی از آن به شکل USDC بود. نمودار زیر قیمت DAI در برابر دلار را در صرافی بیت‌استمپ نشان می‌دهد که در دقایق تا نزدیک ۸۵ سنت سقوط کرد. در حال حاضر این استیبل کوین در حوالی ۹۳ سنت معامله می‌شود.
نمودار ارزش DAI در مقابل دلار صرافی کوین‌بیس منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش DAI در مقابل دلار صرافی کوین‌بیس منبع: تریدینگ ویو

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه