کریپتو

سقوط سیلورگیت و کاهش قیمت بیت کوین؛ ۳ دلیل اصلی نزولی شدن بازار چیست؟

قیمت بیت کوین روز گذشته در واکنش به تردیدهای ایجادشده در رابطه با ورشکستگی احتمالی بانک سیلورگیت و ناتوانی خریداران در دفاع از سطوح حمایتی پیشین، کاهش چشم‌گیری یافت.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در اوایل صبح جمعه تنها در عرض یک ساعت بیش از ۵٪ سقوط کرد و با لمس سطح ۲۲٬۰۰۰ دلار به پایین‌ترین سطح در دو هفته اخیر رسید. کندل قرمز ۱۲۶۰ دلاری قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی، در نمودار زیر قابل مشاهده است. قیمت اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها نیز در واکنش به خبر ورشکستگی احتمالی بانک سیلورگیت، کاهش یافت.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ ویو

تحلیلگران همچنان منتظرند ببینند با حفظ حمایت ۲۲،۰۰۰ دلاری، چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد. برخی از تحلیلگران خواستار آرامش معامله‌گران هستند و در مقابل، برخی معتقدند همچنان خطر سقوط قیمت وجود دارد.

در ادامه، نگاهی به سه عامل اصلی که باعث ریزش روز گذشته بیت کوین و سایر بازار ارز دیجیتال شد می‌اندازیم.

۱ – ورشکستگی احتمالی بانک سیلورگیت

دلیل اصلی ریزش روز گذشته قیمت بیت کوین، گمانه‌زنی‌ها در رابطه با احتمال ورشکستگی بانک سیلورگیت است. سیلورگیت نقش عمده‌ای در تامین نقدینگی بازار رمزارزها دارد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ این صنعت با آن همکاری می‌کنند. با این حال، به دنبال انتشار شایعات مبنی بر ورشکستگی سیلورگیت، بسیاری از شرکت‌های بزرگ ارز دیجیتال اعلام کردند حداقل به طور موقت همکاری خود با این بانک را متوقف خواهند کرد.

سیلورگیت در روز نخست ماه مارچ (۱۰ اسفند) اعلام کرد ارائه گزارش مالی سالانه خود را به تعویق می‌اندازد؛ تصمیمی که به گمانه‌زنی‌های مربوط به ورشکستگی این بانک دامن زد.

به دنبال این تصمیم سیلورگیت، صرافی کوین‌بیس اعلام کرد استفاده از درگاه‌های این بانک را متوقف می‌کند. صرافی کریپتو دات کام نیز از قطع همکاری با این بانک خبر داد.

در ادامه، شرکت سیرکل، صادرکننده استیبل کوین USDC نیز به نگرانی‌های مربوط به بانک سیلورگیت واکنش نشان داد و اعلام کرد برخی از خدماتی که از این بانک دریافت می‌کرده را متوقف خواهد کرد. همچنین پائولو آردوینو، مدیر عامل شرکت تتر نیز اعلام کرد صادرکننده مهم‌ترین استیبل کوین در بازار کریپتو اشتراک منافعی با بانک سیلورگیت ندارد و در صورت ورشکستگی این بانک، آسیبی نخواهد دید. قیمت سهام بانک سیلورگیت پس از انتشار این خبر در سقوطی خیره کننده طی چند ساعت حدود ۶۵٪ کاهش یافت و از حدود ۱۳.۵ دلار به کمتر از ۵ دلار رسید.

سقوط ارزش سهام بانک سیلورگیت
سقوط ارزش سهام بانک سیلورگیت؛ منبع: تریدینگ ویو

علیرغم ریزش سهام بانک سیلورگیت و فاصله ۶۰ درصدی آن تا پایین‌ترین سطح تاریخ، بیت کوین واکنش چندانی نشان نداد و از سقوط بیشتر جلوگیری کرد. سامسون مو، مدیر بخش فناوری شرکت بلاک استریم در توییتی در این رابطه نوشت:

سقوط بانک سیلورگیت و از دست رفتن پشتوانه بانکی صرافی‌ها بر بیت کوین تاثیری ندارد. از بین رفتن بانکداری فیات برای صرافی‌ها به این معنی است که معاملات رمزارزها در نهایت به سمت همتا به همتا (P2P) سوق داده خواهد شد؛ درست مانند چین. علیرغم نبود صرافی‌ها، همچنان اکوسیستم معاملاتی همتا به همتا قوی وجود دارد.

وی در توییت بعدی خود مدعی شد آنچه که در حال رخ دادن برای بانک سیلورگیت است، ممکن است در نهایت برای هر بانکی اتفاق بیفتد. مو افزود:

بانک خودت باش.

ورشکستگی احتمالی بانک سیلورگیت آخرین اتفاق ناگواری است که به دنبال ورشکستگی صرافی FTX در صنعت رمزارزها رخ می‌دهد. بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال به نوعی با صرافی FTX در ارتباط بودند و با ورشکستگی این صرافی وضعیت برای آنها وخیم شد. پیشتر در میهن بلاکچین در مورد احتمال سقوط بانک سیلورگیت و اثرات احتمالی آن بر بازار کریپتو هشدار داده شده بود.

مطالعه کنید:خروج ۸.۱ میلیارد دلار سرمایه از سیلورگیت؛ شرایط مهم‌ترین بانک فضای کریپتو چگونه است؟

۲- بیت کوین سطح حمایت خود را از دست داده است

برخی از معامله‌گران از قبل انتظار ریزش قیمت بیت کوین را داشتند. بیت کوین هفته‌ها در تلاش بود تا بر مقاومت ۲۵٬۰۰۰ دلاری غلبه کند که در تحقق آن ناتوان بود و منجر به راکد‌ترین ماه تاریخ این رمزارز شد.

در این بین، نقدینگی نهنگ‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز احتمالا به رکود اخیر بیت کوین کمک کرده است. کردیبل کریپتو (Credible Crypto)، معامله‌گر معروف بازار در توییتی در این رابطه نوشت:

همانطور که انتظار می‌رفت قیمت بیت کوین [پس از ناتوانی در غلبه بر ناحیه مقاومت حوالی ۲۳٬۸۰۰ دلار] به سطح حمایت تایم‌فریم کوتاه مدت [خط سبز در نمودار پایین ۲۲٬۴۰۰ دلار] سقوط کرد. حالا گاوها باید اینجا خودی نشان دهند. در صورت ناتوانی در افزایش قیمت، هدف قیمتی پایین‌تر من [ناحیه ۱۹٬۵۰۰ تا ۲۰٬۵۰۰ دلار] زودتر از آنچه انتظار داشتم محقق خواهد شد.

نمودار بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ۴ ساعته؛ منبع: توییتر

با توجه به نموداری که این معامله‌گر در توییت خود به اشتراک گذاشته است، وی معتقد است در صورت عدم افزایش قیمت بیت کوین، احتمالا قیمت تا ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار حمایت روانی مهمی است که در رالی ماه ژانویه بازیابی شد.

۳- فشار فروش سنگین و دومینوی لیکوییدیشن‌ها

در همین حال، پلتفرم Skew مدعی شد تراکنش بزرگی در صرافی بایننس به ریزش اخیر بیت کوین به کف چند هفته اخیر منجر شده است. این پلتفرم در این رابطه نوشت:

در مورد قیمت بیت کوین دومینوی مارجین کال اتفاق افتاده است. چیزی که پیش از این حرکت اتفاق افتاد فروش حجم عمده‌ای از بیت کوین در صرافی بایننس به صورت اسپات (لحظه‌ای) بود که قیمت را به تا نقطه لیکوییدیشن حجم عظیمی از قرارداد‌های لانگ کاهش داد.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین

اکثر معامله‌گران آتی اما خود را برای اصلاح قیمت اخیر آماده نکرده بودند به طوری که میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ روز گذشته به اوج چند ماهه خود رسید.

بر اساس داده‌های Coinglass، تنها ۷۲.۹ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ در زمان نگارش این خبر لیکویید شده است. میزان لیکویید شدن بین صرافی‌های مختلف نیز به ۲۰۵ میلیون دلار رسیده است.

نمودار پوزیشن‌های لیکویید شده بیت کوین
نمودار پوزیشن‌های لیکویید شده بیت کوین

تدتاکس ماکرو، تحلیلگر داده‌های کلان در این رابطه نوشت:

پوزیشن‌های لانگ صرافی بای بیت کاملا از بین رفتن. احتمالا به کف کوتاه‌مدت رسیده‌ایم.

  • ۳ دلیل اصلی کاهش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر چیست؟
  • احتمال اعلام ورشکستگی بانک سیلورگیت.
  • تبدیل حمایت کلیدی قیمت بیت کوین در سطح ۲۳۸۰۰ دلار به مقاومت.
  • دومینوی لیکوییدیشن‌های معاملات خرید استقراضی (لانگ).
  • چرا ورشکستگی سیلورگیت مهم است؟

بانک سیلورگیت حلقه رابط تمام صرافی‌های متمرکز با فضای بانکداری سنتی است و تمام شرکت‌های مهم فضای کریپتو به نوعی از خدمات آن استفاده می‌کنند. ورشکستگی سیلورگیت به معنای از دست رفتن یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات زیرساختی اقتصادی است و ضربه مهمی به فضای کریپتو محسوب می‌شود.
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه