کریپتو

جمعه ۷۱۰ میلیون دلار قرارداد اختیار منقضی می‌شود؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چیست؟

روز جمعه سررسید قراردادهای آپشن بیت کوین فرا می‌رسد. در شرایطی که قیمت بیت کوین به دلیل فشار نظارتی و سیاست‌های فدرال رزرو در قبال تورم نوسانات جزئی را تجربه می‌کند، خریداران در بازار آپشن به دنبال آن هستند تا با نگه داشتن قیمت بیت کوین بالاتر از ۲۳،۰۰۰ دلار از ضرر ۱۲۰ میلیون دلاری جلوگیری کنند.

به گزارش کوین تلگراف، با توجه به روند صعودی اخیر، اکثر قراردادهای آپشنی که فردا در تاریخ ۳ مارس (۱۲ اسفند) منقضی خواهند شد، در محدوده ۲۴،۵۰۰ دلار و بالاتر ثبت شده و احتمالا دلیل آن روند صعودی اخیر بیت کوین است. بیت کوین، پیش از فشار نظارتی قانون‌گذاران برای مدت کوتاهی با رشدی ۱۸ درصدی طی هشت روز، از ۲۵،۲۰۰ دلار فراتر رفت. با این حال، سیاست‌های اخیر قانون‌گذاران روند صعودی را با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران همچنان به اظهارات سیاست‌گذاران محتاط هستند.

در حال حاضر، سود باز (open interest) قراردادهای با تاریخ سررسید فردا ۷۱۰ میلیون دلار است. با این حال، با توجه به اینکه در ۲۱ فوریه قیمت BTC از ۲۵٬۰۰۰ دلار بیشتر شد و گاوها بیش از حد به ادامه صعود اعتماد داشتند، عدد واقعی سود باز کمتر از این مقدار است.

حجم معاملات باز
حجم معاملات باز (OI) در قراردادهای آپشن بیت کوین (بر حسب BTC)؛ منبع: CoinGlass

نسبت قراردادهای آپشن کال (خرید) به پوت (فروش) ۱.۲۵ و حجم آپشن‌های کال ۴۰۰ میلیون دلار و حجم آپشن‌های پوت ۳۱۰ میلیون دلار است. با این حال، با توجه به محدوده کنونی قیمت بیت کوین ممکن است اکثر قراردادها در نهایت بی‌ارزش شوند.

برای مثال، اگر قیمت بیت کوین فردا ۸ صبح به وقت UTC در محدوده ۲۳،۶۰۰ دلار باقی بماند، تنها ۵۰ میلیون دلار از آپشن‌های کال در دسترس خواهند بود و قراردادهای کال با حق خرید در قیمت ۲۴،۰۰۰ یا ۲۵،۰۰۰ دلار بی‌ارزش خواهند شد.

خرس‌ها به دنبال کاهش قیمت به زیر ۲۳،۰۰۰ دلار هستند

در ادامه ۴ سناریو محتمل را با توجه به پرایس اکشن کنونی بیت کوین بررسی خواهیم کرد. بسته به قیمت بیت کوین در زمان سررسید قراردادها، آپشن‌های کال و پوت در دسترس متفاوت خواهند بود:

  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۲،۰۰۰ تا ۲۲،۵۰۰ دلار باشد: ۷۰۰ قرارداد کال در مقابل ۶۲۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۱۲۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۲،۵۰۰ تا ۲۳،۰۰۰ دلار باشد: ۱۰۰۰ قرارداد کال در مقابل ۴۸۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۸۵ میلیون دلار به نفع فروشندگان خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۳،۰۰۰ تا ۲۴،۰۰۰ دلار باشد: ۲۱۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۸۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، فروشندگان و خریداران سود برابری کسب خواهند کرد.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۴،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار باشد: ۴۹۰۰ قرارداد کال در مقابل ۴۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۱۱۰ میلیون دلار به نفع خریداران خواهند بود.

در این تخمین، قراردادهای آپشن کال بیانگر دیدگاه صعودی و قراردادهای آپشن پوت بیانگر دیدگاه خنثی و نزولی معامله‌گران به بازار هستند. با این حال، ساده‌سازی بیش از حد آمار استراتژی‌های پیچیده‌ای که توسط برخی از معامله‌گران آپشن اتخاذ می‌شود را نادیده می‌گیرد.

به عنوان مثال، در صورتی که تریدری قرارداد کال خود را فروخته باشد، در صورت افزایش قیمت بیت کوین از سطحی مشخص، پوزیشن کمتری در بازار خواهد داشت.

تاثیر داده‌های وام مسکن آمریکا بر بازار چگونه خواهد بود؟

همانطور که در سناریوهای بالا توضیح دادیم، برای اینکه خریداران ۱۱۰ میلیون دلار سود کسب کنند باید قیمت بیت کوین تا فردا از ۲۴،۰۰۰ دلار فراتر برود. داده‌های مربوط به وام مسکن آمریکا روز گذشته منتشر شد و طبق آن، حجم هفتگی درخواست‌های وام مسکن در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۲، با ۴۴٪ کاهش به پایین‌ترین سطح ۲۸ سال اخیر رسیده است؛ آماری که شاید بتواند روند کنونی قیمت بیت کوین را تغییر دهد.

با توجه به فشار منفی قانون‌گذاران و انتظارها برای جلسه آتی فدرال رزرو در تاریخ ۲۲ مارس (۲ فروردین) برای تعیین نرخ بهره، احتمال افت قیمت بیت کوین به زیر ۲۳،۰۰۰ دلار بیشتر شده است. در صورت تحقق این مهم، فروشندگان ۸۵ میلیون دلار از قراردادهای با تاریخ سررسید ۳ مارس سود خواهند برد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه