کریپتو

اتر آزمایشی شبکه گوئرلی با قیمت ۱.۶ دلار خرید و فروش می‌شود؛ ماجرا چیست؟

قیمت اتر آزمایشی شبکه گوئرلی یا GETH در تاریخ ۲۵ فوریه (۶ اسفند) تا ۱.۶۰ دلار افزایش یافت. به نظر می‌رسد سوداگران این بار به سراغ توکنی که قرار است ارزش مالی نداشته باشد، رفته‌اند و به دنبال کسب سود از آن هستند.

به گزارش د بلاک، هفته گذشته پلتفرم میان‌زنجیره‌ای لیرزیرو (LayerZero) راهی برای معامله اتر شبکه آزمایشی Goerli و انتقال آن از شبکه آزمایشی به شبکه اصلی اتریوم ارائه کرد. هدف اعلام شده لیرزیرو آسان کردن دسترسی توسعه‌دهندگان به حجم مورد نیاز اتر آزمایشی و دور زدن فاست‌های کند گوئرلی بود. اما با راه‌اندازی این راه خرید، به نظر می‌رسد تعداد زیادی از سوداگران تصمیم گرفته‌اند از خرید و فروش این توکن سود کسب کنند.

در واکنش به این اتفاقات، منتقدین هشدار دادند که تلاش برای کسب درآمد از توکن بومی یک شبکه آزمایشی که به گونه‌ای طراحی شده که ارزشی نداشته باشد و برای مقاصد فنی به کار رود، شبکه را از کاربرد و هدف اصلی‌اش دور می‌کند و عملکرد آن را مختل می‌کند. مودیت گوپتا (Mudit Gupta)، سرپرست بخش امنیت اطلاعات پالیگان در توییتی در این رابطه نوشت:

این آغاز پایان شبکه آزمایشی گوئرلی است. این شبکه به خوبی به ما خدمت کرد. اتر آزمایشی قرار است رایگان باشد اما به واسطه طمع سوداگران قیمت پیدا کرده است. عده‌ای به شما می‌گویند توسعه‌دهندگان در حال خرید اتر تست‌نت برای آزمایش پلتفرم‌های خود هستند اما این‌طور نیست. نهایتا ۰.۱٪ آن برای استفاده خریداری شده است.

اتر آزمایشی پایان هفته گذشته در حوالی ۰.۱۵ دلار معامله می‌شد اما روز شنبه به اوج ۱.۶۰ دلاری رسید. از آن زمان تاکنون، قیمت این توکن اصلاح شده اما همچنان در حوالی ۰.۳۹ دلار معامله می‌شود.

نمودار قیمت توکن GETH - تایم فریم 5 دقیقه
نمودار قیمت توکن GETH در تایم فریم ۵ دقیقه؛ منبع: تریدینگ ویو

توزیع اتر آزمایشی در شبکه گوئرلی در اختیار چند ولیدیتور قرار دارد. در صورتی که این ولیدیتورها به یک باره تصمیم بگیرند مقدار زیادی از این توکن‌های آزمایشی را بفروشند، تاثیر زیادی بر بازار خواهند گذاشت؛ مطلبی که بر ریسک این توکن‌های بی‌ارزش می‌افزاید.

در واکنش به این اتفاقات، توسعه‌دهندگان اتریوم راه‌حلی برای حل این مشکل پیشنهاد کرده‌اند. توسعه‌دهندگان در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک شبکه آزمایشی جدید به نام هالی (Holli) هستند. ظاهرا در این شبکه توسعه‌دهندگان شخص ثالث راحت‌تر می‌توانند اترهای آزمایشی به دست بیاروند و دیگر نیازی به بازار ثانویه برای خرید آنها نخواهند داشت.
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه