کریپتو

کاهش قیمت بیت کوین پس از انتشار آمار PCE ژانویه + تحلیل اقتصادی

ساعت ۵ عصر روز جمعه آمار شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) آمریکا در ماه ژانویه، منتشر شد. این شاخص که معیاری برای اندازه‌گیری تورم است، آماری بیش از انتظار اقتصاددانان را نشان داد و نگرانی در مورد بازگشت تورم و شدت گرفتن واکنش فدرال رزرو را به بازارها بازگرداند. در نتیجه انتشار این آمار ناامیدکننده، تمام بازارها از جمله بازار کریپتو واکنش منفی نشان دادند و قیمت بیت کوین برای مدتی به پایین سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار رسید.

به گزارش کوین دسک، شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) سال-به‌-سال برای ماه ژانویه ۵.۴٪ اعلام شد. این در حالی است که این شاخص برای ماه دسامبر ۲۰۲۲ تنها ۵.۳٪ بود. پیش‌بینی اقتصاددانان در مورد PCE ماه ژانویه نهایتا ۵.۰٪ بود که داده‌های منتشرشده بسیار بالاتر از تخمین آنها است. همچنین PCE مرکزی (بدون در نظر گرفتن قیمت مواد غذایی و انرژی) برای ماه ژانویه بالاتر از تخمین ۴.۳ درصدی و برابر با ۴.۷٪ اعلام شد.

PCE سال به سال برای ماه‌های مختلف
PCE اصلی سال به سال برای ماه‌های مختلف و قطع روند کاهشی تورم در ماه ژانویه؛ منبع: تریدینگ اکونومیکز

در مقایسه ماه-به-ماه، شاخص هزینه‌های مصرف شخصی اصلی ماه ژانویه برخلاف پیش‌بینی جهش ۰.۵ درصدی، ۰.۶٪ افزایش یافته است درحالی که این شاخص در ماه دسامبر تنها ۰.۲٪ رشد کرده بود. نرخ مرکزی نیز برخلاف پیش‌بینی افزایش ۰.۴ درصدی، در ماه ژانویه ۰.۶٪ افزایش یافت.

توجه: منظور از نرخ اصلی (Headline) و مرکزی (Core)، آمار یک شاخص با و بدون در نظر گرفتن اقلام خوراکی و هزینه‌های مربوط به انرژی است.

شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، یکی از معیارهای موردعلاقه فدرال رزرو برای تصمیم‌گیری در رابطه با تورم است. پس از انتشار آمار PCE ماه ژانویه احتمال افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره در جلسه ماه مارچ فدرال رزرو قوت گرفته است. این در حالی است که یک ماه پیش اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاران انتظار داشتند این نرخ در ماه مارچ تنها ۰.۲۵٪ افزایش یابد.

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، CME FedWatch Tool برای افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره در جلسه ۲۲ مارچ فدرال رزرو، ۲۷٪ احتمال قائل است. در روز پنجشنبه و پیش از انتشار آمار PCE ژانویه، احتمال افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره، نزدیک به صفر بود. این احتمال که هم‌اکنون ۲۷٪ است، شب گذشته پس از شوک وارد شده به بازار با اعلام آمار PCE، تا نزدیک به ۵۰٪ افزایش یافته بود.

میزان افزایش نرخ یهره
پیش‌بینی‌ها در مورد میزان افزایش نرخ یهره؛ منبع: CME FedWatch Tool

آماری که دیروز برای شاخص PCE منتشر شد درک بازار در مورد کاهشی شدن نرخ تورم در ایالات متحده و تاکیدات جروم پاول بر ضدتورمی شدن فضای اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۳ را به چالش کشیده است.

تخمین‌ها فعلی در مورد شرایط اقتصاد کلان در آمریکا از آن حکایت دارند که نرخ بهره در نهایت به حداقل ۵.۵٪ خواهد رسید و تا پایان سال ۲۰۲۳ نمی‌توان کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو را محتمل دانست.

واکنش بازار کریپتو و بازار سهام چه بود؟

انتشار آمار شاخص PCE با واکنش منفی بازار دارایی‌های پرریسک (سهام و کریپتو) همراه بود. قیمت بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال بازار پس از انتشار این شاخص با ۲۰۰ دلار کاهش، به ۲۳٬۷۳۰ دلار کاهش یافت و سپس حمایت ۲۳٬۸۰۰ دلار را از دست داد و به کمتر از ۲۳٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. قیمت لحظه‌ای بیت کوین بر اساس داده‌های میهن بلاکچین، ۲۳٬۰۹۸ دلار است.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت اتریوم هم شب گذشته تا ۱۵۷۷ دلار کاهش یافت و در زمان نگارش خبر ۱۶۰۱ دلار است. همچنین ارزش کلی بازار کریپتو شب گذشته تا مرز ۱ تریلیون دلار کاهش یافت.

این خبر روی سهام شرکت‌های مرتبط با بازار رمزارزها نیز اثر منفی شدیدی داشت. به طوری که سهام شرکت‌های کوین بیس، مایکرواستراتژی و ماراتن دیجیتال همگی بین ۵ تا ۸٪ کاهش را تجربه کردند.

معاملات آتی نزدک ۱۰۰ و شاخص S&P 500 نیز هرکدام به ترتیب ۱.۹٪ و ۱.۴٪ کاهش یافتند. همچنین شاخص S&P 500 روز گذشته با بیش از ۱٪ کاهش، برای سومین بار در ۷ روز گذشته، معاملات روزانه را پایین‌تر از سطح ۴٬۰۰۰ خاتمه داد.

  • دلیل کاهش قیمت بیت کوین چیست؟

بازار عصر جمعه با انتشار آمار PCE ماه ژانویه با شوک مواجه شد. افزایش این شاخص که معیار محبوب فدرال رزرو برای اندازه‌گیری تورم است، نگرانی‌ها در مورد افزایش سخت‌گیری فدرال رزرو را شدت داد و دورنمای ناامید‌کننده‌ای برای سال ۲۰۲۳ ترسیم کرد. در واکنش به این آمار تمام بازارها نزولی شدند و بازار کریپتو هم به این خبر واکنش منفی نشان داد.

  • چشم انداز اقتصاد کلان آمریکا در سال ۲۰۲۳ چگونه است و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

با انتشار آمار PCE ماه ژانویه، چشم‌انداز اقتصاد کلان آمریکا در سال ۲۰۲۳ تا حدی تغییر کرد. دیگر کسی ادعا نمی‌کند که احتمالا کاهش نرخ بهره از دسامبر ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. توقعات در مورد سقف نرخ بهره بالاتر رفته است و نشانه‌های چرخش فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ تا حد زیادی محو شده‌اند. این موضوع می‌تواند تاثیر منفی شدیدی بر قیمت بیت کوین و وضعیت بازار کریپتو بگذارد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه