کریپتو

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟

پس از آنکه بیت کوین در طول هفته گذشته توانست کم‌وبیش بالای سطح ۲۴٬۰۰۰ دلاری باقی بماند، تحلیلگران بیشتری به‌دنبال یافتن نشانه‌‌هایی از تداوم روند صعودی رفتند. با این حال، بررسی دقیق‌تر داده‌های بازار نشان می‌دهد که جهش اخیر قیمت بیت کوین بیشتر از یک روند صعودی پایدار می‌تواند یک تله گاوی احتمالی باشد.

به گزارش ارز دیجیتال، یک تحلیلگر ارزهای دیجیتال با نام مستعار استاک‌مانی لیزردس (Stockmoney Lizards) در رشته توییتی به بررسی دلایل افزایش اخیر قیمت بیت کوین پرداخته است. او در پاسخ به این سوال که آیا پنجمین بازار صعودی بیت کوین آغاز شده است، می‌گوید که به‌طور معمول چرخه سرمایه‌گذاری در بیت کوین شامل ۴ مرحله است:

هاوینگ
بازار صعودی
بازار نزولی
انباشت

استاک‌مانی عقیده دارد که رویداد هاوینگ بزرگترین محرک برای شروع بازار صعودی احتمالی تا به امروز بوده است؛ حتی اگر دیگر تحلیلگران اهمیت آن را مورد تردید قرار داده باشند. به‌طور کلی، هاوینگ با کاهش عرضه و افزایش تقاضا (کمیابی) باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. بنابراین، منطقی است که برای افزایش قیمت باید منتظر هاوینگ بعدی بمانیم.

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
چرخه سوم تا پنج سرمایه‌گذاری در بیت کوین

علاوه بر این، پس از بسته‌شدن اولین کندل سبز در شروع بازار صعودی برای ماه‌های شاهد رشد قابل‌توجه قیمت خواهیم بود.

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
اولین کندل سبز در پایان بازار نزولی در نمودار ماهانه قیمت بیت کوین

این تحلیلگر خاطرنشان می‌کند:

چیزی که به‌طور قطع می‌توانیم بیان کنیم این است که یک  شاهد یک الگوی دوقلو کف هستیم و از نظر تاریخی این الگو در پایین‌ترین سطح چرخه‌های پیشین بیت کوین نیز تکرار شده است.

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
تشکیل الگوی دوقلو کف در پایان روند‌های نزولی بیت کوین

با این حال، استاک‌مانی با اشاره به نمودار زیر بیان می‌کند که بیت کوین در حال حاضر در فاز D الگوی انباشت وایکاف (Wykoff) هستیم. در نتیجه، هنوز برای اعلام آغاز روند صعودی خیلی زود است؛ زیرا تا هاوینگ بعدی در مارچ ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) زمان زیادی پیش رو داریم.

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
الگو وایکاف بر روی نمودار روزانه قیمت بیت کوین

استیبل کوین‌ها نیز نقطه لنگر چرخه جریان پول در بازار ارزهای دیجیتال هستند و بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها با استفاده از آن‌ها خریداری می‌شوند. در حالی که شاهد افزایش قابل‌توجه عرضه استیبل کوین‌ها در طول بازار صعودی سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) بودیم، عرضه آن‌ها در بازار نزولی اخیر روندی کاهشی داشته است. 

باوجود جهش ۴۵درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال تاکنون، همچنان شاهد تداوم روند نزولی در عرضه استیبل کوین‌ها هستیم. 

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
روند عرضه استیبل کوین‌ها بر روی نمودار ۲روزه قیمت بیت کوین

اندیکاتور حجم تجمعی دلتا (CVD) تغییرات (تفاوت) میان حجم خرید و حجم فروش در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌کند. بررسی دقیق‌تر این اندیکاتور نشان می‌دهد که خرید بیت کوین با استفاده از استیبل کوین بی‌یو‌اس‌دی، دلیل اصلی افزایش اخیر قیمت بوده است. این در حالی است که حجم تجمعی دلتا دیگر استیبل کوین‌ها در مدت مشابه روندی نزولی داشته است.

می‌تواند نتیجه گرفت که قدرت خرید بیش از حد بایننس یو‌اس‌دی در هفته‌های اخیر باعث جهش کنونی قیمت بیت کوین شده است.

چرا جهش اخیر قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله گاوی باشد؟
بیت کوین‌های خریداری‌شده با استفاده از بی‌یو‌اس‌دی در برابر سایر استیبل کوین‌ها

علاوه بر این‌ها، به‌تازگی تریلیون‌ها دلار پول فیات، به‌ویژه از چین وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است و همان طور که در سال ۲۰۲۱ شاهد بودیم، ورود نقدینگی از سوی بانک مرکزی باعث افزایش قیمت دارایی‌هایی مانند بیت کوین شد. استاک‌مانی به اشاره به اینکه جهش اخیر بزرگترین تله گاوی است که تاکنون دیده است، انتظار یک اصلاح قیمت دیگر در آینده نزدیک را دارد.
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه