کریپتو

نوسان قیمت بیت کوین حول ۲۴٬۰۰۰ دلار؛ محتوای صورتجلسه FOMC چه بود؟

ساعت ۱۰:۳۰ شب گذشته صورت‌جلسه نشست قبلی FOMC که در آن در مورد ۰.۲۵٪ افزایش نرخ بهره در ایالات متحده تصمیم‌گیری شد، منتشر شد. فعالان تمام بازارها منتظر انتشار این صورت‌جلسه بودند و تمام بازارها با نوسانات قیمت در ساعات پیش و پس از انتشار این گزارش مواجه شدند.

به گزارش میهن بلاکچین، در ساعات منتهی به انتشار این صورت‌جلسه نه چندان دلگرم‌کننده، قیمت بیت کوین برای دقایقی تا نزدیک به سطح ۲۳٬۶۰۰ دلار سقوط کرد. اما در ساعات پس از انتشار صورت‌جلسه شاهد بازیابی بود و به بالای سطح ۲۴٬۰۰۰ دلار برگشت. در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۲۴٬۴۰۲ دلار است.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم نیم ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در متن صورت‌جلسه FOMC ذکر شده است که:

تقریبا تمام شرکت‌کنندگان جلسه با افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره موافق بودند… تعداد کمی از شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که با افزایش ۰.۵٪ نرخ بهره موافقند یا می‌توانند از آن حمایت کنند.

متن مینتز
منبع: فدرال رزرو

همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

با توجه به اینکه تورم هنوز بسیار بالاتر از هدف بلندمدت کمیته است، شرکت‌کنندگان به طور کلی خاطرنشان کردند که خطر صعود مجدد تورم یک عامل کلیدی در شکل دادن به چشم‌انداز سیاست‌گذاری است، و تا زمانی که تورم با قاطعیت در سطح ۲٪ قرار نگرفته حفظ یک سیاست به اندازه کافی محدود کننده الزامی است.

تعدادی از شرکت‌کنندگان اظهار داشتند که سیاستی که به اندازه کافی محدودکننده نباشد می‌تواند پیشرفت‌های اخیرا حاصل شده در تعدیل فشارهای تورمی را متوقف کند و باعث شود تورم برای مدت طولانی‌تری بالاتر از هدف ۲ درصدی کمیته باقی بماند.

متن مینتز
منبع: فدرال رزرو

محمد ال‌اریان (Mohamed El-Erian) تحلیل‌گر اقتصادی CNBC در واکنش به صورت‌جلسه FOMC اظهار داشت:

به نظر می‌رسد لحن و محتوای این صورت‌جلسه بیش از آنچه در کنفرانس مطبوعاتی اول فوریه انعکاس داده شد، هاکیش (Hawkish) است.
چیزی که برای من روشن نیست این است که آیا این متن تحت تاثیر داده‌های منتشر شده پس از آن جلسه [تورم ماه ژانویه] قرار گرفته است یا خیر.

بازار سهام ایالات متحده به این صورت‌جلسه واکنش منفی نشان داد و شاخص S&P 500 دیروز برای دومین روز متوالی شمع روزانه خود را پایین‌تر از سطح ۴۰۰۰ بست. همچنین شاخص‌های نزدک و داوجونز روز گذشته را نزولی به پایان بردند.

به نظر می‌رسد با بسته شدن بازار سهام پس از انتشار صورت‌جلسه FOMC، فشار اقتصاد کلان از دوش بازار کریپتو برداشته شد و معامله‌گران فرصت را برای افزایش قیمت بیت کوین مهیا دیدند. باید منتظر ماند و دید با بازگشایی بازار سهام در عصر امروز بازار کریپتو به چه سمت می‌رود و آیا شرایط برای آزمایش مجدد سطح مقاومت سرسخت ۲۵٬۰۰۰ دلار فراهم می‌شود یا خیر.

میهن بلاکچین


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه