کریپتو

هنگ کنگ معاملات بیت کوین و اتر را برای سرمایه‌گذاران خرد آزاد می‌کند

نهاد تنظیم مقررات هنگ کنگ از طرحی رونمایی کرده است که به سرمایه‌گذاران خرده اجازه می‌دهد رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتر سرمایه‌گذاری کنند. هنگ کنگ با این تغییر جهت مهم در سیاست‌گذاری خود، تلاش دارد به هاب منطقه‌ای ارز دیجیتال تبدیل شود. این موضوع برای بازار کریپتو بسیار مهم است، چرا که آزادسازی خرید و فروش کریپتو در هنگ گنگ، مسیر را برای ورود مجدد سرمایه‌‌گذاران چینی به بازار هموار می‌کند. این موضوع به حدی مهم است که برخی فعالان بازار اعلام کرده‌اند «بول ران بعدی در بازار کریپتو از شرق آغاز می‌شود.»

به گزارش بلومبرگ، نهاد تنظیم مقررات هنگ کنگ در مقاله‌ای مشاوره‌ای که امروز منتشر شد اظهار داشت که با اتخاذ تدابیری مانند آزمون‌های سنجش دانش، معرفی خطرات سرمایه‌گذاری و اعمال محدودیت‌های معقول، به سرمایه‌گذاران خرد اجازه معامله رمزارزهای مهم‌تر در صرافی‌های دارای مجوز از کمیسیون اوراق بهادار، داده خواهد شد.

این نهاد تنظیم مقررات مشخص نکرده است که معامله کدام رمزارزها برای سرمایه‌گذاران خرد مجاز خواهند بود. با این حال تاکید کرده است که این رمزارزها باید در حداقل دو ایندکس موجه و قابل سرمایه‌گذاری که توسط ارائه‌دهندگان مستقل عرضه می‌شود، گنجانده شده باشند و حداقل یکی از این دو ارائه‌دهنده باید در بخش مالی سنتی تجربه داشته باشد.

دوره مشاوره در مورد این طرح تا ۳۱ مارچ (۱۱ فروردین) به پایان می‌رسد و هدف این است که با نظام مجوزدهی جدید امکان معامله برای سرمایه‌گذاران خرد تا ۱ ژوئن ۲۰۲۳ (۱۱ خرداد ۱۴۰۲) فراهم شود. به گفته سخنگوی نهاد قانون‌گذاری هنگ کنگ (SCF)، بیت کوین و اتر، دو رمزارز برتر از نظر ارزش بازار، احتمالا توسط پلتفرم‌های معاملات هنگ کنگی لیست خواهند شد.

چرخش سیاست‌گذاری هنگ کنگ از آن جهت اهمیت دارد که زمینه را برای بازگشت سرمایه چینی به بازار کریپتو فراهم می‌کند. کمرون وینکل‌واس (Cameron Winklevoss) بنیان‌گذار مشهور صرافی جمنای، در واکنش به این اتفاق مهم اظهار داشت:

تز عملی من در حال حاضر این است که بازار گاوی بعدی از شرق شروع می‌شود و به همه تذکر می‌دهد که کریپتو یک کلاس دارایی جهانی و بدون مرز است و غرب، در عمل همان آمریکا، تنها دو گزینه پیش رو دارد: یا برای آن آغوش باز کند یا عقب بماند. به این می‌شود مطمئن بود.

توییت وینکل واس در مورد تحولات هنگ کنگ
منبع: توییتر

پس از چرخش هنگ کنگ در مورد سیاست‌گذاری‌های بخش کریپتو در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱)، به صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به ETFهای بیت کوین و اتر که در بازار CME شیکاگو فعال هستند، مجوز داده شد. اما راه‌های قانونی برای ورود سرمایه‌گذاران خرد به بازار کریپتو تا امروز بسته بود. اتخاذ این سیاست کلی توسط دولت چین در گرمای بول‌ران سال ۲۰۲۱ باعث شد تمام شرکت‌های مهم رمزارزی فعال در چین (و هنگ کنگ) به سنگاپور، ژاپن و سایر کشورهای آسیای شرقی یا ایالت‌های دوستدار کریپتو در آمریکا مهاجرت کنند.
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه