کریپتو

بدترین سناریوی ممکن برای قیمت بیت کوین در ۲۰۲۳ چیست؟ نظر بنجامین کاون را بشنوید

بنجامین کاون (Benjamin Cowen)، تحلیل‌گر مطرح فضای کریپتو که کانال یوتیوب او بیش از ۷۰۰ هزار عضو دارد، در یکی از ویدیوهای اخیر خود با عنوان «کف بازار کریپتو کجاست؟ – بدترین سناریو»، در مورد کمترین قیمتی که می‌توان برای بیت کوین در سال ۲۰۲۳ متصور شد، اظهار نظر کرد.

به نقل از دیلی هادل، بنجامین کاون با به اشتراک گذاشتن نمودار پایین اظهار داشت که بدترین سناریو ممکن برای قیمت بیت‌کوین، افزایش طی ماه‌های آینده و سپس آزمایش مجدد خط روند متصل کننده یپک نوامبر ۲۰۲۱ به پیک مارچ ۲۰۲۲، در محل تقاطع آن با خط روند نزولی ماه‌های اخیر است. تحقق این سناریو می‌تواند قیمت بیت کوین را تا آگوست ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) به سطح ۱۲٬۰۰۰ دلار برساند. این اتفاق به معنای ۴۷٪ نزول از سطح قیمت فعلی بیت کوین است.

سناریو نزولی کوون برای قیمت بیت کوین
سناریو نزولی بنجامین کوون برای قیمت بیت کوین؛ منبع: یوتیوب

کاون در ادامه با بررسی روند تاریخی واکنش قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای، احتمال نزول قیمت به پایین‌تر از سطح ماه نوامبر را تحلیل می‌کند. کاون تاکید دارد که میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای خط مقاومتی کلیدی برای قیمت مخصوصا در زمان خروجی از یک بازار خرسی بلند مدت است. او در ویدئوی خود نمودار زیر را به اشتراک گذاشت:

روند تاریخی واکنش قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای
روند تاریخی واکنش قیمت بیت کوین به میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای؛ منبع: یوتیوب

او در این نمودار سه برهه تاریخی خاص را برجسته می‌کند که در نمودار با خطوط سفید رنگ مشخص شده‌اند. همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود:

  • در بازار خرسی ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین ابتدا از میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای پس زده شد، سپس سطح پایین بالاتری ثبت کرد و در نهایت بر آن غلبه کرد و بازار گاوی آغاز شد.
  • در بازار خرسی ۲۰۱۵، قیمت بیت کوین ابتدا از میانگین میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای پس زده شد، سپس یک کف دوقلو ثبت کرد و سپس بر آن غلبه کرد و روند صعودی آغاز شد.
  • در سال ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین حدود یک ماه پایین‌تر از میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای متوقف شد اما سرانجام بر آن غلبه کرد و رشدی چشمگیر داشت. با این حال قیمت BTC پس از پایان «مینی-بول‌ران ۲۰۱۹» نزول کرد و این میانگین متحرک را از دست داد و سطح پایین بالاتری ثبت کرد و سپس بازار گاوی آغاز شد.

به این ترتیب تجربه تاریخی نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در زمان خروج از بازار خرسی پس از روبرو شدن با میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای، یا در اولین تلاش برای شکستن این مقاومت ناموفق بوده است یا اینکه مدتی طولانی پیش از شکستن آن، در سطح مقاومت متوقف شده است.

جالب اینکه در شرایط فعلی بازار و پس از پشت سر گذاشتن بازار خرسی ۲۰۲۲ قیمت بیت کوین پایین‌تر از مقاومت متحرک ۵۰ هفته‌ای است که در حال حاضر سطح ۲۵٬۰۳۹ دلار را نشان می‌دهد. همانطور که در مطلب پیشین میهن بلاکچین به آن اشاره شد، سطح ۲۵٬۰۰۰ دلار محل تلاقی سه سطح مقاومت مهم در نمودار قیمت بیت کوین است که غلبه بر آن را به چالش دشواری برای BTC تبدیل می‌کند.

البته باید توجه داشت که رشد قیمت بیت کوین در ماه ژانویه، مهم‌ترین تحلیل‌گران بیت کوین را دچار اختلاف کرده است. بعضی معتقدند کف قیمت در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ شکل گرفته است و از این به بعد روند کلی قیمت در مقایسه با این ماه‌ها صعودی است. اما عده دیگری از جمله بنجامین کاون به رالی ژانویه خوشبین نیستند و معتقدند شرایط اقتصاد کلان در سال ۲۰۲۳ باعث شکل‌گیری کف جدید در بازار کریپتو و سهام خواهد شد. بنابراین باید جهت‌گیری شخصی بنجامین کاون را که همچنان خرسی است، مد نظر قرار داد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه