کریپتو

رییس سازمان امور مالیاتی: امکان اخذ مالیات از معاملات رمزارز از طریق نظارت بر درگاه‌های بانکی وجود دارد

داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی کشور و معاون وزیر اقتصاد، ضمن غیرقانونی تلقی کردن معاملات رمزارز، اظهار داشت سازمان امور مالیاتی از طریق بانک مرکزی به درگاه‌های بانکی مورد استفاده برای معاملات رمزارز تسلط دارد و در صورت نیاز امکان اخذ مالیات از معاملات رمزارز وجود دارد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، داوود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در نشست خبری اخیر خود، در پاسخ به سوالی درباره مالیات بر رمزارزها، اظهار داشت:

به عنوان کارشناس اقتصاد به مردم توصیه می‌کنم وارد بازار رمزارز نشوند چون بسیار پر ریسک است و نوسان زیادی دارد و ممکن است خیلی ها متضرر شوند. این بازار خانمان سوز است اما اگر کسی وارد این بازار شد، باید گفته شود این معاملات عملا غیرقانونی است و چون غیر قانونی است ممکن است تبعات دیگری هم داشته باشد. بنابراین ما با کمک بانک مرکزی سکوهای اجرای معاملات رمزارز را پایش می‌کنیم.

منظور در ادامه گفت:

بانک مرکزی می تواند متوجه شود که کدام درگاه بانکی به معاملات رمزارز اختصاص دارد. ما هم می‌توانیم میزان معاملات را شناسایی کرده و هر درآمدی از این محل مشمول مالیات خواهد شد.

او تصریح کرد:

نقطه تبدیل رمزارز به ریال قابل شناسایی است، البته تاکنون گزارشی از بانک مرکزی درباره میزان معاملات رمزارزها دریافت نکرده‌ایم.

رییس سازمان امور مالیاتی همچنین یادآور شد که بر اساس ماده ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم، سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف هستند و اظهار داشت که تا کنون بحثی درباره حذف معافیت مالیاتی سود سپرده‌ها جریان ندارد. او تاکید کرد شرایط تورمی کشور به گونه‌ای است که سود سپرده‌های بانکی در مقابل رقم تورم عددی نیست و حذف معافیت مالیاتی سود سپرده‌ها، تنها به خروج پول از بانک می‌انجامد.

البته باید توجه داشت چندی پیش، سعید ترکاشوند، معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده بود که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به موضوع مالیات بر رمزارزها اشاره‌ای نکرده است. بنابراین حتی در صورت جدی‌تر شدن بحث مالیات بر معاملات رمزارز، در کوتاه مدت امکان پیاده‌سازی آن وجود ندارد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه