کریپتو

همگرایی ۳ مقاومت بزرگ در سطح ۲۵٬۰۰۰ دلار؛ آیا روند صعودی قیمت بیت کوین متوقف می‌شود؟

قیمت بیت کوین در روز یکشنبه روند صعودی خود را از سر گرفت و تا نزدیکی سطح ۲۴٬۰۰۰ دلار پیش رفت. همچنین کندل هفتگی قیمت بیت کوین در انتهای یکشنبه در سطح ۲۳٬۷۴۶ دلار بسته شد. به این ترتیب قیمت BTC توانست سطح بالای ثبت شده در چهارشنبه هفته گذشته یعنی ۲۳٬۸۱۵ دلار را پشت سر بگذارد و سطح بالای بالاتری (Higher High) ثبت کند تا به این ترتیب ادامه روند صعودی تایید شود.

به گزارش میهن بلاکچین، این موضوع باعث شکل‌گیری سیلی از احساست مثبت در بازار شد و تحلیل‌گران گوناگون در توییتر هدف قیمت‌های صعودی مختلفی را فریاد می‌زنند و تارگت‌های ۲۵٬۰۰۰ دلار و ۲۸٬۰۰۰ دلار و ۳۰٬۰۰۰ دلار به وفور شنیده می‌شود. این موضوع در شاخص ترس و طمع کریپتو به خوبی مشاهده می‌شود که در حال حاضر عدد ۶۱ را نشان می‌دهد که در محدوده «طمع» قرار دارد. بازار کریپتو در چند روز گذشته برای اولین بار در بیش از ۱۰ ماه اخیر از محدوده «ترس» خارج شده است.

با این حال اگر با خونسردی نگاهی به چارت بیت کوین بیاندازیم متوجه می‌شویم که سطح ۲۵٬۰۰۰ دلار، کلیدی‌ترین سطح مقاومت پیش رو در کوتاه مدت است. همان‌طور که در نمودار پایین مشاهده می‌شود این سطح قیمت محل همگرایی سه مقاومت کلیدی است که عبارتند از:

  • میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (منحنی آبی که سطح ۲۴٬۸۳۴ دلار را نشان می‌دهد)
  • میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای (منحنی قرمز که سطح ۲۵٬۳۳۲ دلار را نشان می‌دهد)
  • پیک قیمت در رالی صعودی تیرماه (خط‌چین آبی که سطح ۲۵٬۲۱۲ دلار را نشان می‌دهد)
نمودار قیمت بیت کوین و مقاومت‌های پیش روی آن
نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی و تلاقی ۳ سطح مقاومت کلیدی؛ منبع: تریدینگ ویو

از میان سه مقاومت ذکر شده، میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای، مهم‌ترین مقاومت است که به عقیده بسیاری کارشناسان مرز میان بازار خرسی و بازار گاوی است. همگرایی این مقاومت با دو مقاومت مهم دیگر، غلبه بر سطح قیمت ۲۵٬۰۰۰ دلار را به آزمون دشوارتری برای بیت کوین تبدیل می‌کند.

البته باید توجه داشت که دشواری این آزمون به معنای حتمی بودن شکست بیت کوین نیست. با توجه به مومنتم صعودی بازار به هیچ عنوان بعید نیست که بیت کوین سطح قیمت ۲۵٬۰۰۰ دلار را آزمایش کند. حتی در صورت غلبه بر آن می‌توان انتظار داشت مومنتم صعودی بازار از شرایط فعلی هم قوی‌تر شود. منظور از طرح این مطلب تذکر در مورد اهمیت و تعیین‌کننده بودن سطح ۲۵٬۰۰۰ دلار در نمودار قیمت بیت کوین در شرایط فعلی است.

با نزدیک شدن بازگشایی بازار سهام در روز دوشنبه روند قیمت بیت کوین اندکی کاهشی شده است و در زمان نگارش خبر ۲۳٬۱۱۲ دلار است. معاملات فیوچر بازار نزدک نشان می‌دهد احساسات بازار سهام آمریکا با نزدیک شدن نشست FOMC و افزایش یک چهارم درصدی نرخ بهره، رو به خرسی شدن است. تصمیم نهایی FOMC در مورد میزان افزایش نرخ بهره ساعت ۱۰:۳۰ شب چهارشنبه به وقت تهران اعلام می‌شود.

میهن بلاکچین


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه