کریپتو

ادامه نوسان بیت کوین در نزدیکی ۲۳هزار دلار؛ تکلیف بازار این هفته مشخص می‌شود؟

بیت کوین چند روزی است حوالی ۲۳٬۰۰۰ دلار نوسان می‌کند و آن‌طور که پیداست، معامله‌گران منتظر اعلام نرخ بهره بانکی جدید توسط بانک مرکزی آمریکا و اظهارنظرهای مقامات این سازمان در چهارشنبه این هفته هستند؛ اظهارنظرهایی که ممکن است بین آنها، به زمان پایان دوران افزایش نرخ بهره بانکی در این کشور نیز اشاره شود.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین از شروع سال ۲۰۲۳ میلادی تاکنون رشدی ۴۰درصدی را تجربه کرده و در این مدت با عبور از ۲۳٬۰۰۰ دلار، بالاترین سطح قیمتی از اوت ۲۰۲۲ (مرداد) را به ثبت رسانده است. نکته حائز اهمیت برای معامله‌گران اما، این است که قیمت پس از عبور از این سطح، تاکنون جهش یا اصلاح قابل‌توجهی نداشته و بازار نوسان بسیار کمی از خود نشان داده است.

ادوارد مویا (Edward Moya)، تحلیلگر مجموعه اواندا (Oanda)، می‌گوید:

بیت کوین تا زمان اعلام تصمیم کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا درباره میزان افزایش نرخ بهره در این دوره، همچنان در فاز تثبیت قیمت باقی خواهد ماند. ضمناً این ریسک هم وجود دارد که در صورت پایبندی مقامات این سازمان به ادامه روند اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی (خودداری از کاهش سرعت رشد نرخ بهره در این دوره)، قیمت با ریزش مواجه شود.

جهش قیمت بیت کوین در سال جدید به دنبال انتشار گزارش‌هایی رخ داد که بهبود وضعیت تورمی آمریکا در پایان سال ۲۰۲۲ را نشان می‌دادند؛ دقیقاً همان هدفی که فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره بانکی در این کشور دنبال می‌کند. علاوه بر این، ابزار «CME FedWatch» گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو، نشان می‌دهد معامله‌گران شانسی ۹۸درصدی را برای افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی نرخ بهره بانکی در این دوره متصور هستند؛ یعنی یک افزایشِ برابر نصف دوره قبلی (۰.۵۰ واحد درصد).

ادامه نوسان بیت کوین در نزدیکی ۲۳هزار دلار؛ تکلیف بازار این هفته مشخص می‌شود؟
پیش‌بینی معامله‌گران از افزایش نرخ بهره بانکی در این دوره (ابزار CME FedWatch).

در حالی که بیت کوین و اتریوم از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۳۰درصد افزایش قیمت داشته‌اند، شاخص‌های بورسی «S&P500» و نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite) در این بازه زمانی به‌ترتیب ۶ و ۱۰درصد رشد کرده‌اند.

ادامه نوسان بیت کوین در نزدیکی ۲۳هزار دلار؛ تکلیف بازار این هفته مشخص می‌شود؟
مقایسه عملکرد بیت کوین و اتریوم با شاخص‌های بورسی مطرح.

جوئل کروگر (Joel Kruger)، استراتژیست صرافی «LMAX Digital»، با اشاره به وضعیت تکنیکال بیت کوین، گفته است این ارز دیجیتال اکنون در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و موقعیت شاخص قدرت نسبی نیز این موضوع را تأیید می‌کند.

ادامه نوسان بیت کوین در نزدیکی ۲۳هزار دلار؛ تکلیف بازار این هفته مشخص می‌شود؟
نمودار قیمت بیت کوین همراه شاخص قدرت نسبی در نمای یک روزه.

به عقیده کروگر، مقاومت بعدی پیش روی بیت کوین سطح ۲۵٬۲۰۰ دلار بوده و آن را بر اساس اوج قیمتی ماه اوت (مرداد) در نظر گرفته است. او احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۰٬۰۰۰ دلار در نیمه اول و جهش تا ۵۰٬۰۰۰ دلار در نیمه دوم سال جاری میلادی را رد نکرده است.

کروگر همچنین گفته است:

احتمال حرکت بازار به هر دو طرف وجود دارد و کنجکاو هستم تا ببینم آیا پیش از شروع روند صعودی بزرگ بعدی، شاهد سقوط دیگری در بازار خواهیم بود یا خیر.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه