کریپتو

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ بررسی وضعیت پاراچین‌ها و پروژه‌ها

بسیاری از سرمایه‌گذاران با شرکت در پروژه‌های مطرحی که در سال ۲۰۱۷ عرضه اولیه سکه داشتند، سرمایه‌های خود را چندبرابر کردند. جنون ICOها در سال ۲۰۱۷ با پروژه‌های کلاهبرداری و پروژه‌های ناموفق فروکش کرد؛ اما حالا مدل تأمین سرمایه جدیدی به‌لطف مزایده پاراچین‌های پولکادات در دسترس پروژه‌های و سرمایه‌گذاران است تا هر دو طرف از این فرصت سود ببرند. بسیاری از کارشناسان مزایده پاراچین‌ها در پولکادات را فرصتی مشابه ICOها در سال ۲۰۱۷ می‌دانند.

پولکادات مانند هر پروژه غیرمتمرکزی، یک هدف خاص را دنبال می‌کند و آن، «امکان‌پذیرکردن تعامل‌پذیری در بین بلاک چین‌های مختلف» است. این پروژه از سازوکار منحصربه‌فردی به نام مزایده اسلات‌های پاراچین (Parachain Slot Auction) بهره می‌گیرد که در نوع خود جالب‌توجه است.

در این مطلب که برگرفته از مقاله‌ای در وب‌سایت بیت‌پوش‌نیوز (Bitpushnews) است، اکوسیستم پولکادات و نحوه عملکرد مزایده اسلات‌های پاراچین را بررسی می‌کنیم و برخی از پروژه‌هایی را که می‌توانند آینده روشنی در پولکادات داشته باشند معرفی خواهیم کرد.

مزایده اسلات در پولکادات چیست؟

در سال ۲۰۱۷ با شدت‌گرفتن تب‌وتاب عرضه‌های اولیه سکه (ICO) بسیاری از پروژه‌ها به استفاده از این مدل جذب سرمایه روی آوردند. در عرضه اولیه سکه، یک پروژه جدید بلاک چینی با فروش توکن‌های خود در بستری غیرمتمرکز، جذب سرمایه می‌کند. عرضه اولیه سکه در واقع همان عرضه اولیه سهام (IPO) است که شکل‌وشمایلی نو به خود گرفته است.

در عرضه اولیه سکه، توسعه‌دهنده یک پروژه بلاک چینی می‌تواند توکن‌های پروژه خود را در ازای دریافت ارزهای دیجیتال مطرح (مثل بیت کوین و اتریوم) بفروشد و از عواید حاصله، برای توسعه بیشتر پروژه استفاده کند.

مثلاً فرض کنید قصد توسعه یک پروژه بلاک چینی را دارید ولی نمی‌توانید از پس هزینه‌های بازاریابی و توسعه پروژه خود بربیایید؛ در این حال شما با ترتیب‌دادن یک ICO از طریق پلتفرمی مثل اتریوم، می‌توانید توکن پروژه خود را در ازای دریافت اتریوم به سرمایه‌گذاران بفروشید. البته ماجرا به همین سادگی‌ها هم نیست و ابتدا باید توصیف کاملی از پروژه و هدف آن در قالب یک وایت پیپر (White Paper) ارائه کنید تا سرمایه‌گذاران مجاب به خرید توکن شما شوند.

در واقع ICO امکان تأمین سرمایه بدون نیاز به مراجعه به شرکت‌های تأمین سرمایه بود و تحولی در این زمینه به حساب می‌آمد؛ به همین دلیل به‌سرعت به یکی از پرطرفدارترین و داغ‌ترین موضوعات ارزهای دیجیتال تبدیل شد. تزوس، ایاس و چین لینک از جمله پروژه‌هایی بودند که با این مدل تأمین سرمایه، موفق به تحقق اهداف خود شدند.

با بالاگرفتن انتقادهای نهادهای قانونی دولتی در سراسر جهان، بسیاری از پروژه‌های مدرن، دیگر از مدل ICO استفاده نکردند و دوباره به مدل سنتی اخذ سرمایه از شرکت‌های تأمین سرمایه و سرمایه‌گذاران معتبر برای عرضه‌های اولیه خود روی ‌آوردند.

حالا که مفهوم ICOها را فهمیدیم، به‌سراغ مزایده پاراچین‌ها در پولکادات می‌رویم.

مزایده پاراچین‌ها در پولکادات

پولکادات و مدل مزایده پاراچین‌ها را می‌توان نسل جدید ICOها دانست. پولکادات بر پایه دو نوع از زنجیره‌ها کار می‌کند: پاراچین (Parachain) و رله چین (Relay Chain)؛ رله چین زنجیره اصلی است که وظیفه نهایی‌سازی تراکنش‌ها را بر عهده دارد و پاراچین یک زنجیره است که می‌تواند قوانین مخصوص به خود را داشته باشد.

به‌عبارت ساده، پاراچین یک بلاک چین جداگانه است که می‌تواند قوانینی متفاوت با پولکادات داشته باشد و رله چین شبکه‌ای است که این بلاک چین‌های منحصربه‌فرد را به شبکه اصلی پولکادات متصل می‌کند تا امنیت آنها از این طریق تأمین شود.

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ رقابت پروژه‌ها برای به‌دست‌آوردن اسلات‌های پاراچین

شبکه پولکادات (و کوساما) ۱۰۰ پاراچین دارد و پروژه‌های مختلف برای به‌دست‌آوردن این پاراچین‌ها ملزم به شرکت در یک مزایده هستند. پروژه‌ای که بیشترین پیشنهاد را برای یک پاراچین ارائه کند، برنده مزایده و صاحب پاراچین خواهد بود. پرداخت هزینه پاراچین به‌صورت توکن DOT انجام می‌شود.

این مزایده‌ها سرمایه و اقبال عمومی زیادی به اکوسیستم پولکادات وارد خواهند کرد که خود باعث می‌شود پولکادات روزبه‌روز به هدف خود، یعنی تبدیل‌شدن به یک پروژه تعامل‌پذیر، نزدیک و نزدیک‌تر شود.

بیشتر بخوانید: پولکادات چگونه کار می‌کند؟ بررسی تخصصی پلتفرم نسل سوم بلاک چین

بسیاری از پروژه‌ها جهت تأمین سرمایه کافی برای تصاحب یک پاراچین، توکن‌های خود را به‌عنوان مشوق به حامیان احتمالی می‌دهند. این مشوق در قالب ایردراپ انجام می‌شود.

شاید این مدل در نگاه اول مانند مدل ICO به نظر برسد که در آن، پروژه، ارز دات را در ازای توکن‌های خود می‌پذیرد؛ اما ویژگی دیگری در اینجا وجود دارد که در ICOها وجود نداشت: حامیان پروژه برای حمایت از پروژه و دریافت توکن‌های آن، نیازی به فروش دات خود ندارند. در عوض، آنها DOT خود را به پروژه واریز می‌کنند که شبیه به عمل سهام‌گذاری یک اعتبارسنج در اتریوم است.

بعد از این کار، توکن‌ها به‌مدت ۵۲ هفته قفل می‌شوند. این اقدام برای این است که پروژه‌ها «پاراچین» خریداری نکنند و در عوض، آن را برای مدت مشخصی اجاره کنند. سرمایه‌گذار نیز توکن‌های پروژه را دریافت خواهد کرد و در پایان دوره موردنظر، توکن‌هایش را پس می‌گیرد. این مدل به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از پروژه‌ها حمایت کرده و در عین حال، نگران ازدست‌رفتن وجوه خود یا کلاهبرداری نباشند.

اگر پروژه‌ای برنده‌ یک اسلات پاراچین شود، می‌توان گفت این تضمین وجود دارد که تا زمان ادامه رشد اکوسیستم پولکادات، توکن آنها نیز عملکرد خوبی داشته باشد. اگر برنده نشود، وجوه سرمایه‌گذار برای چند مزایده بعدی نگه داشته می‌شود تا پروژه همچنان برای پیروزی در مزایده پاراچین تلاش کند. در نهایت اگر باز هم برنده نشد، وجه به سرمایه‌گذار بازگردانده خواهد شد.

هیجان و شور مزایده پاراچین‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت پولکادات بگذارد؛ چون کاربران برای مشارکت در مزایده باید دات خریداری کنند.

از آنجا که همین اتفاق در زمان اوج‌گیری ICO‌ها برای اتر رخ داد، احتمال بروز آن برای پولکادات هم دور از انتظار نیست. علاوه بر این، چون کاربران توکن‌های DOT خود را به‌مدت یک سال قفل می‌کنند، گردش آن نیز کاهش چشمگیری خواهد یافت و بر اساس قوانین بنیادین اقتصاد، کاهش عرضه بدون تغییر در تقاضا باعث افزایش قیمت می‌شود.

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ کدام پروژه‌ها برای به دست آوردن اسلات‌های پاراچین رقابت می‌کنند؟

مزایده اسلات‌های پاراچین پولکادات می‌تواند یکی از مهیج‌ترین فرصت‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال از زمان ICOهای چهار سال پیش تاکنون باشد. هر مزایده سرمایه‌ جدیدی به اکوسیستم پولکادات وارد می‌کند و پولکادات را در رسیدن به هدف خود، یعنی تبدیل‌شدن به یک پروتکل تعامل‌پذیری در حوزه ارزهای دیجیتال یاری می‌دهد. آنها در عین حال سرمایه‌گذاران را در معرض پروژه‌های جدید و هیجان‌انگیز قرار می‌دهند که خطری هم برای آنها به همراه ندارد.

پروژه‌های مشهور در پاراچین‌های پولکادات

در دوره اوج ICOها در سال ۲۰۱۷، پروژه‌های خوب زیادی برای تأمین مالی فعالیت‌ها و توسعه‌ فناوری‌های تحول‌آفرین خود از این مدل تأمین سرمایه استفاده کردند. با این حال، پروژه‌های بیشتری هم بودند که از این جو سوءاستفاده کرده و با کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران ناآگاه، میلیون‌ها دلار سرمایه را به سرقت بردند.

به‌گفته کارشناسان، جو مشابهی پیرامون مزایده اسلات‌های پاراچین پولکادات به‌ راه خواهد افتاد. بسیاری از پروژه‌ها در این مزایده‌ها، بر سر تصاحب یکی از صد پاراچین رقابت می‌کنند. همان طور که گفتیم، این پاراچین‌ها، بلاک‌ چین‌هایی هستند که به رله چین پولکادات متصل می‌شوند، با آن تعامل دارند و از تأثیرات شبکه‌ای پولکادات هم بهره خواهند برد.

پروژه‌ها برای تأمین سرمایه لازم و محکم‌کردن جای پای خود، در فرایندی به نام «عرضه وام پاراچین» یا PLO (مخفف Parachain Loan Offerings) مشارکت می‌کنند تا سرمایه را از جامعه هدف دریافت کنند.

PLOها برخلاف ICOها، تنها مستلزم این هستند که کاربران وجوه خود را برای مدت مشخصی (معمولاً یک سال) در اختیار پروژه‌ها قرار دهند. پس از سپری‌شدن این مدت معین، سرمایه‌گذار به دات‌های خود و همچنین به توکن‌هایی که از آنها حمایت می‌کرد دسترسی پیدا می‌کند.

در ادامه نگاهی به برترین پروژه‌هایی که برای بردن مزایده رقابت می‌کنند، اهدافشان و احتمال دریافت یک اسلات خواهیم داشت.

آکالا

شاید «آکالا» (Acala) بزرگترین پروژه روی پولکادات نباشد؛ اما در زمره بزرگترین‌ها قرار می‌گیرد. آنها در حال ساخت یک هاب دیفای برای پولکادات هستند که به‌عنوان رقیب اصلی اپلیکیشن‌های دیفای در اتریوم عمل خواهد کرد.

یکی از ویژگی‌های آن، استیبل کوین آکالا است که «آکالا دلار» نام دارد و مشابه دای و میکردائو در اتریوم است.

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ رقابت پروژه‌ها برای به‌دست‌آوردن اسلات‌های پاراچین

آکالا در حال ساخت یک پروتکل وام‌دهی هم هست که امکان وام‌گرفتن یا وام‌دادن استیبل کوین خودشان، توکن‌های پولکادات از جمله ACA و همچنین دات را برای کاربران مهیا می‌کند. این ویژگی مشابه فعالیتی است که آوی و کامپاند در اتریوم انجام می‌دهند.

علاوه بر آن، آکالا دارد یک صرافی غیرمتمرکز را هم راه‌اندازی می‌کند که به‌نوعی، نسخه‌ پولکاداتِ یونی سواپ محسوب می‌شود. توکن ACA نیز توکن حاکمیتی همه پروژه‌های آنها خواهد بود. اگر آنها بتوانند حتی مقدار کمی از ارزش دیفای بلاک چین اتریوم را به دست بیاورند، سرمایه بازار ACA به‌راحتی به میلیاردها دلار خواهد رسید.

۱۲ درصد از کل عرضه توکن‌های ACA به مزایده اسلات‌ها اختصاص خواهد یافت و حدود ۳۶ درصد آن از طریق استخراج نقدینگی و مشوق‌های دیگر عرضه خواهد شد.

فالا

شبکه فالا (Phala Network) یکی دیگر از شبکه‌های قدرتمند روی پولکادات است. آنها پروژه‌ اصلی پیرامون حریم خصوصی در پولکادات هستند و هدفشان، حل مسئله مهم «قراردادهای هوشمند خصوصی» است.

در حال حاضر، در بلاک چینی مانند اتریوم، همه قراردادهای هوشمند عمومی هستند و تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها، از جمله آدرس‌ها و مقادیر تراکنش برای عموم قابل‌مشاهده است.

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ رقابت پروژه‌ها برای به‌دست‌آوردن اسلات‌های پاراچین

فالا در حال ساخت یک «فضای ابری محرمانه جهانی» است که امکان قرارگرفتن تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند خصوصی را مهیا می‌کند. از آنجا که فالا بر روی پولکادات توسعه می‌یابد، می‌تواند تراکنش خصوصی از بلاک چینی به بلاک چین دیگر را هم امکان‌پذیر کند.

بیشتر مردم دوست ندارند فعالیت‌های مالی آنها برای عموم قابل‌مشاهده و پیگیری باشد؛ بنابراین پروژه‌هایی مانند فالا در استفاده‌ بلندمدت عموم از ارزهای دیجیتال اهمیت مضاعفی خواهند داشت.

توکن PHA در حال حاضر به‌عنوان یک توکن ERC۲۰ و BEP20 موجود است؛ بنابراین می‌توان آن را از صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ و پنکیک سواپ خریداری کرد. ۹ درصد از عرضه کل این توکن برای مزایده اسلات پاراچین نگه داشته شده است.

بیفراست

یکی دیگر از پروژه‌های مهیج پولکادات، بیفراست (Bifrost) نام دارد. بیفراست در حال ساخت یک اکوسیستم میان‌زنجیره‌ای است که به دارایی‌های سهام‌گذاری‌شده یا وثیقه‌گذاری‌شده، نقدینگی می‌بخشد.

به‌عنوان مثال، اگر کسی از بیفراست برای سهام‌گذاری DOT خود استفاده کند، در ازای این سهام‌گذاری و هم‌ارزش توکن‌های خود، توکن دیگری به نام vDOT دریافت می‌کند که نماینده‌ سهم DOT او بوده و در اپلیکیشن‌های دیفای قابل‌استفاده است.

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ رقابت پروژه‌ها برای به‌دست‌آوردن اسلات‌های پاراچین

این ویژگی باعث ورود کاربردهای جدید و مختلف به دیفای می‌شود؛ چراکه کاربران می‌توانند از آن به‌عنوان روشی برای کسب سود و یا روشی برای محافظت از دارایی‌های خود در برابر خطرات احتمالی استفاده کنند.

برنامه بیفراست این است که دوره ۲۸ روزه موردنیاز برای قفل‌کردن DOT را برداشته و امکان واریز و برداشت آنی را در اکوسیستم سهام‌گذاری فراهم کند. بیفراست از هر توکن اثبات سهامی که در اکوسیستم پولکادات وجود داشته باشد پشتیبانی خواهد کرد. ۱۳.۷۵ درصد از کل توکن‌های بیفراست در طی رویداد PLO به‌‌ فروش خواهند رسید.

در حال حاضر، مهیج‌ترین ویژگی آنها همان چیزی است که آن را «ایردراپ سه‌گانه BNC» می‌خوانند. وقتی کاربری وجوه را به فرایند مزایده وارد می‌کند، سه کوین به نام‌های vsDOT، BNC و vsBOND دریافت می‌کند.

BNC کوین خود بیفراست است که برای حاکمیت در پروتکل کاربرد دارد. vsDOT نسخه‌ سهام‌گذاری‌شده‌ دات است که به کاربران داده می‌شود تا امکان آزادکردن زودتر از موعد (کمتر از ۱ سال) دارایی‌های خود را پیدا کنند.

کاربران همچنین توکن‌های vsBOND را هم دریافت می‌کنند؛ که پاداش مزایده اسلات برای اجاره پاراچین است. کاربران در پایان دوره یک‌ساله می‌توانند vsDOT و vsBOND خود را بر مبنای ۱ به ۱ با دات معاوضه کنند. این سیستم باعث می‌شود که آنها هیچ فرصتی را به‌دلیل مشارکت در فرایند وام‌دهی از دست ندهند و از سرمایه خود استفاده حداکثری ببرند.

مون‌بیم

نگاهی به اکوسیستم پولکادات؛ رقابت پروژه‌ها برای به‌دست‌آوردن اسلات‌های پاراچین

مون‌بیم (Moonbeam) پروژه دیگری است که ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتری را به اکوسیستم پولکادات وارد می‌کند. توسعه‌دهندگان مون‌بیم در حقیقت در حال ساخت پروتکلی هستند که به کاربران اجازه استفاده مجدد از قراردادهای هوشمند اتریوم را در بلاک چین مون‌‌بیم می‌دهد.

این کار باعث می‌شود پروژه‌های مبتنی بر پولکادات، به‌راحتی در پروژه‌های مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) از جمله یونی سواپ، آوی و کامپاند به کار گرفته شوند و با آنها تعامل داشته باشند.

توکن GLMR این پروژه برای پرداخت کارمزد استفاده می‌شود؛ درست مانند اتر در بلاک چین اتریوم. ۱۵درصد از کل توکن‌های GLMR برای مزایده پاراچین کنار گذاشته شده است.

پروژه‌های نویدبخش بسیاری وجود دارند که در حال توسعه بر روی بلاک چین پولکادات هستند و توکن‌های خود را با مزایده اسلات پاراچین در اختیار کاربران می‌گذارند. به نظر می‌رسد فرصت سرمایه‌گذاری در پولکادات، یک تاریخ‌سازی جدید در عرصه ارزهای دیجیتال است و شاید کلید کسب سودهای صد برابری برای سرمایه‌گذاران باشد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه