بازارهای مالیبلاکچینقرارداد هوشمندکریپتو

بهترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند

بهترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند، با نزدیک شدن به عصر Web3، تقاضا برای توسعه دهندگان مسلط به زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند در حال افزایش است. این تعجب آور نیست زیرا قراردادهای هوشمند عناصر اصلی در Web3 هستند و تقریباً بر نحوه عملکرد کارها حاکم هستند. با این اوصاف، اگر می‌خواهید آینده شغلی خود را در Web3 اثبات کنید، تسلط بر یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند موجود امری مهم است. اما کدام یک از این همه زبان برای شما بهترین است؟ محبوب ترین کدام است؟ این سوالات تنها برخی از آنها هستند که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد. علاوه بر این، در پایان این مقاله، درک کاملی از زبان‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند و راه‌های بسیاری برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده Web3 امروز خواهید داشت!

در ابتدا به معرفی قراردادهای هوشمند خواهیم پرداخت تا شما درک درستی از این قراردادها پیدا کنید. این قراردادها چیستند و چگونه کار می کنند. سپس، توضیح خواهیم داد که زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست. اینجا همچنین جایی است که می آموزید محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست. ما همچنین فهرستی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند را مرور می‌کنیم و مروری سریع بر برخی از آنها خواهیم داشت.

قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟

قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟
قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟

قراردادهای هوشمند خطوطی از کد هستند که روی بلاکچین های قابل برنامه ریزی مانند اتریوم مستقر شده اند. هر دو کلمه “هوشمند” و “قرارداد” به ویژگی های اصلی این برنامه های زنجیره ای اشاره می کنند. آنها “هوشمند” هستند زیرا کاملاً خودکار هستند. پس از استقرار، قراردادهای هوشمند کاری را که برای آن برنامه ریزی شده است، بدون هیچ واسطه ای انجام می دهند. علاوه بر این، بخش “قرارداد” نشان دهنده توافق الزام آور است که این قطعات نرم افزاری را اجرا می کنند. اساساً، قراردادهای هوشمند هنگامی که شرایط از پیش تعریف شده خاصی برآورده می شوند، اقدامات از پیش تعریف شده خاصی را آغاز می کنند.

همراه با ماهیت شفاف Web3، همه می توانند کد این برنامه های زنجیره ای را مشاهده کنند. به این ترتیب، توسعه دهندگان می توانند روی خطوط کد یکدیگر کار کنند. علاوه بر این، بسیاری از قراردادهای هوشمند مورد خاص قبلاً ایجاد شده‌اند و الگوهای تأیید شده آنها در دسترس عموم است. علاوه بر این، ما می توانیم انتظار داشته باشیم که تعداد بیشتری از آنها با توسعه Web3 ظاهر شوند.

به عبارت دیگر قرارداد هوشمند یک برنامه کامپیوتری است که به طور خودکار اقدامات را طبق شرایط قرارداد بدون واسطه انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر می خواهید زمینی را با استفاده از مکانیزم قرارداد هوشمند خریداری کنید، اسناد مالکیت زمین شما بلافاصله پس از تکمیل پرداخت برای شما ارسال می شود. برای انتقال مالکیت پس از پرداخت، لازم نیست به یک سایت شخص ثالث اعتماد کنید.

همچنین، می‌توانید قراردادهای هوشمند را در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مشاهده کنید، مانند PancakeSwap، که به شما امکان می‌دهد توکن‌های خود را با توکن دیگری مبادله کنید. اگر BNB دارید، می توانید به راحتی آن را با اتریوم بدون نیاز به صحبت با پشتیبانی مشتری مبادله کنید. زبان‌های برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند به شما امکان می‌دهند برنامه‌هایی بنویسید که قراردادهای هوشمند را روی بلاکچین پیاده‌سازی کنند.


زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟

زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟
زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟

زبان های برنامه نویسی قراردادهای هوشمند همه زبان های برنامه نویسی هستند که می توانیم برای نوشتن قراردادهای هوشمند از آنها استفاده کنیم. برخی از آنها از ابتدا صرفاً برای نوشتن قراردادها ایجاد شده اند، در حالی که برخی دیگر از زبان های موجود ساخته شده اند.

بسیاری از بلاکچین‌های توسعه‌ای جدید در طول سال‌ها ظهور کرده‌اند. علاوه بر این، بسیاری از بنیادها و جوامع توسعه دهنده بلاکچین، زبان برنامه نویسی ویژه ای ایجاد کرده اند که به توسعه دهندگان امکان می دهد از مهارت های قدیمی خود برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده کنند. این گزینه ها در حال حاضر برای بلاکچین های خاصی در دسترس هستند. البته، می‌توانیم انتظار راه‌حل‌های بیشتری را داشته باشیم، زیرا حوزه بلاکچین به جریان اصلی تبدیل می‌شود.

حال از چه زبانی برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده می شود؟ هیچ پاسخ مستقیمی برای این سوال وجود ندارد، زیرا همه چیز بستگی به بلاکچینی دارد که یک قرارداد هوشمند هدف قرار داده است. به علاوه، بلاکچین های خاصی از بیش از یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند پشتیبانی می کنند. با این حال، این احتمال وجود دارد که قرارداد هوشمند مورد نظر به محبوب ترین زبان قرارداد هوشمند یا هر زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند دیگری که در ادامه ذکر شده است نوشته شده باشد.


محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟

محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟
محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند چیست؟

اولین و محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند سالیدیتی Solidity است. توسط Christian Reitwiessner و Alex Beregszaszi با همکاری چندین مشارکت کننده اصلی اتریوم توسعه یافته است. به این ترتیب، این زبان برنامه نویسی بر روی زنجیره اتریوم و اجرای اسکریپت ها بر روی ماشین مجازی اتریوم EVM تمرکز دارد. این همچنین به این معنی است که می توانید از سالیدیتی Solidity برای ایجاد قراردادهای هوشمند برای سایر زنجیره های سازگار با EVM ،Polygon ،Avalanche و غیره استفاده کنید. از آنجایی که اتریوم اولین زنجیره قابل برنامه‌ریزی بود، Solidity در حال حاضر پیشرفت زیادی داشته و در نتیجه، سابقه ثابتی دارد.

Solidity یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است. علاوه بر این، طبق مستندات سالیدیتی، توسعه دهندگان آن عمدتاً از C++، Python و JavaScript الهام گرفتند. این زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند به صورت ایستا تایپ می شود، به این معنی که نوع متغیر در زمان کامپایل شناخته می شود. همچنین از وراثت، انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر، کتابخانه ها و سایر ویژگی ها پشتیبانی می کند. اساسا، Solidity شما را قادر می‌سازد تا انواع قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنید که روی EVM اجرا می‌شوند.

مزایای اصلی سالیدیتی Solidity شامل موارد زیر است:

 • یک جامعه بزرگ و در دسترس
 • از مفاهیم شناخته شده برای سایر زبان های برنامه نویسی مدرن استفاده می کند.
 • شروع با آن بسیار آسان است.

معرفی برترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند

معرفی برترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند
معرفی برترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند اساساً قراردادهای خود اجرائی در قالب کد هستند که به وضوح شرایط توافق بین دو طرف را مشخص می کند. کد در سرتاسر یک دفتر کل توزیع شده بدون نیاز به هیچ نهاد مرکزی وجود دارد. بنابراین، به وضوح مشهود است که برای نوشتن کد قراردادهای هوشمند روی بلاکچین به زبان های برنامه نویسی نیاز دارید. در اینجا مروری دقیق از برخی از زبان‌های قرارداد هوشمند بلاکچین آورده شده است. در این قسمت از مقاله به معرفی برترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند خواهیم پرداخت.

 1. Solidity

زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity یک زبان شی گرا و سطح بالا می باشد که برای اجرای قراردادهای هوشمند طراحی شده است. کاربردهای Solidity تا حد زیادی در مورد توسعه قراردادهای هوشمند اتریوم مشهود بوده است. سالیدیتی Solidity از زبان های دیگری مانند  ++JavaScript ،C و Python الهام می گیرد. علاوه بر این، به طور خاص ماشین مجازی اتریوم یا EVM را نیز هدف قرار می دهد. یکی دیگر از ویژگی های مهم Solidity به عنوان یکی از برترین زبان های قرارداد هوشمند، پشتیبانی از وراثت در کنار کتابخانه ها و همچنین انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر است.

هدف اصلی توسعه این زبان، تسهیل ایجاد قراردادهای هوشمند بود که روی اتریوم کار می‌کردند. سالیدیتی در میان زبان‌های قراردادهای هوشمند نسبتاً جدید است و بیش از 200000 توسعه‌دهنده را به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی کامل تورینگ شی گرا جذب کرده است.

با توجه به اینکه اتریوم در حال حاضر در میان پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند پیشتاز است، بسیاری دیگر از شبکه‌های بلاکچین قراردادهای هوشمند سازگار با Solidity را ترجیح می‌دهند. پشتیبانی از وراثت با Solidity می تواند به تمدید قراردادهای دیگر کمک کند. علاوه بر این، کتابخانه‌های Solidity می‌توانند به ایجاد کدهای قابل استفاده مجدد کمک کنند که شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را از قراردادهای مختلف فراخوانی کنید، درست مانند توابع استاتیک در یک کلاس ثابت برای زبان‌های برنامه‌نویسی شی‌گرا.

Solidity به راحتی یکی از زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند پیشرفته است، به خصوص با نام اتریوم. شباهت Solidity با زبان های برنامه نویسی مدرن یکی از مزایای ارزش برجسته برای توسعه دهندگان قرارداد هوشمند است. قابل حمل بودن قراردادهای هوشمند Solidity به دیگر شبکه های بلاکچین نیز به عنوان یکی از مزایای برجسته آن است. برخی از پروژه های قابل توجه بلاکچین که از Solidity استفاده نمودند عبارتند از اتریوم، Compound Protocol و Chainlink.

 1. Vyper

این یک زبان برنامه نویسی با نفوذ زیاد پایتون است که به ویژه برای توسعه قراردادهای هوشمند طراحی شده است. سه اصل و هدف اساسی طراحی Vyper یک پایه محکم برای کارایی آن در توسعه قراردادهای هوشمند فراهم می کند. سه اصل در طراحی Vyper عبارتند از:

 • قابلیت حسابرسی

مهمترین اصل و هدف طراحی Vyper قابلیت حسابرسی است که باید اطمینان حاصل کند که کد Vyper برای انسان قابل خواندن است. علاوه بر این، قابلیت حسابرسی باید اطمینان حاصل کند که نوشتن هر کد بسیار دشوار است. نکته جالب توجه این است که تمرکز Vyper  به عنوان یکی از برترین زبان های برنامه نویسی قراردادهای هوشمند در سادگی برای خواننده نهفته است. همچنین خوانندگانی با تجربه قبلی محدود در برنامه نویسی را در اولویت قرار می دهد.

یکی دیگر از اصول طراحی قابل توجه Vyper امکان توسعه طبیعی قراردادهای هوشمند با امنیت بهتر است. امنیت یکی از ویژگی های اساسی است که در قراردادهای هوشمند ترجیح داده می شود و Vyper تنها به همین دلیل به عنوان یک زبان برنامه نویسی موثر برای قراردادهای هوشمند عمل می کند.

عامل مهم بعدی در اصول طراحی Vyper، سادگی زبان و کامپایلر آن است. باید بر حصول اطمینان از اینکه پیاده سازی زبان و کامپایلر ساده و قابل فهم است تمرکز کند.  Vyperبه عنوان یکی از زبان های قرارداد هوشمند قابل اعتماد، ویژگی های زیادی را برای توسعه دهندگان قرارداد هوشمند ارائه می دهد.

 1. YUL

Yul  یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند محبوب است. در واقع، این یک زبان میانی است که می‌توانید برای رفع نیازهای بک‌اندهای مختلف، آن را در بایت کد کامپایل کنید. مهم است که توجه داشته باشید که Yul از EVM 1.0، Ewasm  و EVM 1.5 پشتیبانی برنامه ریزی شده دارد. اساسا طراحی یول برای هر سه پلتفرم مناسب است. امکان استفاده از Yul در حالت مستقل در Solidity وجود دارد. جالب اینجاست که شما همچنین می توانید یک پیاده سازی آزمایشی از کامپایلر Solidity بر اساس Yul به عنوان زبان میانی پیدا کنید. به راحتی می تواند به عنوان یک هدف ایده آل برای موارد استفاده بهینه سازی سطح بالا عمل کند که می تواند مزایای ارزشی را برای پلتفرم های هدف مختلف بررسی کند. Yul  یکی از پاسخ‌های امیدوارکننده به «قراردادهای هوشمند به چه زبانی نوشته می‌شود؟» با توجه به اهداف طراحی آن است.

یکی دیگر از جنبه های مهم در اهداف طراحی یول، تاکید بر خوانایی برنامه های اسکریپت شده در یول است. خوانایی برنامه‌ها در Yul باید حتی در مواردی که کد توسط یک کامپایلر از Solidity یا سایر زبان‌های سطح بالا توسعه می‌یابد قابل اجرا باشد.علاوه بر این، Yul از بهینه سازی کل برنامه نیز پشتیبانی می کند.

 1. DAML

DAML که مخفف عبارت Digital Asset Modelling Language است، یکی دیگر از بهترین ورودی ها در میان زبان های قرارداد هوشمند بلاکچین است. این یک زبان برنامه نویسی متن باز است که برای نوشتن برنامه های کاربردی توزیع شده به شیوه ای صحیح، سریع و مختصر استفاده می شود. به طور دقیق تر، DAML  یک زبان قرارداد هوشمند آسان، ایمن و کارآمد است. DAML  عمدتاً برای دفتر کل توزیع شده در نظر گرفته شده است. این مشخصات سطح بالا و بدون ابهام منطق تجاری را در زمان واقعی ارائه می دهد.

از آنجایی که برنامه های کاربردی توزیع شده ساده نیستند، بلکه یکی از آخرین روندهای نوظهور هستند، زبان های سنتی قادر به انجام کامل نیستند. پیچیدگی های زیادی در برنامه های کاربردی توزیع شده مانند همگام سازی حالت توزیع شده و رمزنگاری وجود دارد که به یک رویکرد پایه نیاز دارند. DAML می‌تواند تمام الزامات سطح بالای ساخت برنامه‌های کاربردی توزیع‌شده را برآورده کند. نکات مهمی که باید در مورد DAML بدانید عبارتند از:

 • DAML زبان قراردادها است.
 • DAML یک زبان کاربردی است.
 • DAML زبان دفتر کل است.
 • DAML یک زبان حفظ حریم خصوصی است.

DAML توسط برنامه نویسان برای توضیح درباره تشکیل قرارداد، طرف های درگیر و طرف هایی که اجازه تشکیل قرارداد را داده اند استفاده می شود. در حین استفاده از DAML، توسعه‌دهندگان می‌توانند به جای تمرکز بر نحوه تبدیل ایده‌ها به کد، روی منطق کسب‌وکار تمرکز کنند. DAML همه کارها را انجام می دهد، یعنی طرفین، قراردادها، تعهدات، حقوق و مجوزها را مستقیماً بیان می کند.

 1. JavaScript

محبوبیت یکی از زبان‌های معروف قرارداد هوشمند، Solidity، عمدتاً به شباهت‌های آن با جاوا اسکریپت بستگی دارد. جاوا اسکریپت خالق موزیلا، فایرفاکس و مرورگر Brave، برنامه نویسی را متحول کرد. این زبان برنامه نویسی سبک وزن، شی گرا و پویا را ارائه می دهد. در واقع جاوا اسکریپت یکی از ارکان اساسی طراحی وب در کنار فرم های HTML و CSS است. یک جستجوی آنلاین ساده می تواند به شما کمک کند تا دریابید که HTML می تواند به شما کمک کند تا محتوا را در وب سایت خود وارد کنید. در همان زمان، CSS می‌تواند از شما در ایجاد طرح‌بندی پشتیبانی کند. با این حال، این چه ربطی به نقش جاوا اسکریپت در برنامه نویسی قرارداد هوشمند دارد؟

به منظور درک جاوا اسکریپت به عنوان یکی از زبان های قرارداد هوشمند بلاک چین، مهم است که بدانید که وب سایت های پویا و کاربر پسند را معرفی کرده است. در ابتدا، طراحی جاوا اسکریپت باید بر روی خدمت به عنوان یک اسکریپت سمت مشتری تمرکز می کرد. با این حال، پیاده سازی های مختلف جاوا اسکریپت مانند node.js امکان پیاده سازی سمت سرور را نیز تشویق کرده است. زمانی که قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم برای بهبود کامل و صحت به زبان‌های خاصی بستگی دارد، جاوا اسکریپت می‌تواند به کارهای جانبی رسیدگی کند.

به عنوان مثال، اگر توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند بخواهند ابزارهایی برای ردیابی قراردادها و ترجمه وضعیت آنها به وب سایت های ساده و قابل خواندن توسط انسان ایجاد کنند، Web3 می تواند یک پیشنهاد قابل اعتماد باشد. Web3 مجموعه ای از اشیاء جاوا اسکریپت را با امکان تعامل یکپارچه و انعطاف پذیر با بلاکچین ارائه می دهد. این می تواند برنامه نویسان را قادر به نوشتن کد با قابلیت های ردیابی قراردادها در کنار حفظ فعالیت خود با گس کند.

مزایای قابل توجه جاوا اسکریپت به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند شامل موارد زیر است:

 • جاوا اسکریپت به دلیل سهولت استفاده از راه حل های مبتنی بر جاوا اسکریپت، ورود آسان تر و سریع تر به بازار را تضمین می کند.
 • طراحی جاوا اسکریپت امکان افزایش مقیاس پذیری را فراهم می کند که می تواند عملکرد قراردادهای هوشمند را به طور موثر افزایش دهد.
 • توسعه‌دهندگان می‌توانند با توجه به کاربرد مورد نظر، از پشتیبانی چندین چارچوب جاوا اسکریپت استفاده کنند.
 • مهمتر از همه، جاوا اسکریپت اطمینان از مشکلات محدود در یکپارچه سازی منابع مورد نیاز را فراهم می کند.
 • در نتیجه، جاوا اسکریپت می تواند یکی از رقبای برتر در میان زبان های قرارداد هوشمند ذکر شده در این لیست باشد.
 1. Rust

Rust  یک زبان برنامه نویسی سطح پایین است که مورد علاقه افراد زیادی است. ساده است، سرعت پردازش بالایی دارد و حافظه کارآمدی دارد. نوشتن برنامه به این زبان ساده تر است زیرا می توانید هر زمان که نیاز باشد آنها را ویرایش یا تصحیح کنید. در حال حاضر، Solidity  برای ساخت بیشتر بلاکچین های مهم امروزی استفاده می شود. با این حال، اگر مایل به ایجاد قراردادهای هوشمند در Solana هستید، باید از Rust استفاده کنید.

 1. C++

C++ یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که از حداقل بیش از 4.4 میلیون توسعه دهنده تشکیل شده است. بزرگترین نقطه قوت آن توانایی مقیاس‌سازی برنامه‌های کاربردی با منابع فشرده و اجرای روان آنها است. از آنجایی که بلاکچین EOS از قراردادهای هوشمند از طریق ماشین مجازی WebAssembly خود پشتیبانی می کند، هر زبانی که بتواند در WebAssembly (WASM) کامپایل شود، می تواند قراردادهای هوشمند را برنامه ریزی کند. با این حال، C++ زبان توصیه شده برای توسعه دهندگان برای استفاده در EOS است.

 1. Java

جاوا یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند است که محبوب و مورد تقاضا است. این یک زبان برنامه نویسی شی گرا و مبتنی بر کلاس است که توسط Sun Microsystems در سال 1995 ایجاد شد. بسیاری از سینتکس و ساختار آن از C++ گرفته شده است. از جاوا می توان برای ایجاد قراردادهای هوشمند در NEO استفاده کرد. نئو یک پلتفرم بلاکچین است که توسعه قراردادهای هوشمند و دارایی های دیجیتال را تسهیل می کند. کلمه NEO از زبان یونانی باستان سرچشمه می گیرد و به «جدید»، «مدرن» و «جوان» ترجمه می شود. هدف NEO استفاده از قراردادهای هوشمند برای تبدیل شدن به یک پلتفرم غیرمتمرکز، دیجیتال و توزیع شده برای دارایی های غیر دیجیتال است. هدف خاص آن تبدیل شدن به یک جایگزین دیجیتال برای انتقال دارایی هایی است که در حال حاضر غیر دیجیتالی هستند. جاوا برای ارائه انعطاف پذیری به توسعه دهندگان برای نوشتن کدی طراحی شده است که بر روی هر ماشینی، صرف نظر از پلتفرم یا معماری اجرا می شود. زبان برنامه نویسی جاوا برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاک چین NEO استفاده می شود.

 1. Golang

Go  یا Golang یک زبان برنامه نویسی متن باز است که توسط گوگل توسعه یافته است. این برنامه از برنامه نویسی همزمان پشتیبانی می کند، به این معنی که به چندین فرآیند اجازه می دهد تا به طور همزمان اجرا شوند. این زبان بر اساس سینتکس زبان برنامه نویسی C است. این یک زبان آسان برای توسعه دهندگان است. تعداد توسعه دهندگان Golang در سراسر جهان 800000 تخمین زده می شود. بخش بزرگی از کد زنجیره ای Hyperledger  که با استفاده از Hyperledger Fabric برای قراردادهای هوشمند ساخته شده است، به زبان برنامه نویسی Golang نوشته شده است.


سخن پایانی درباره بهترین زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند بخشی جدایی ناپذیر از بلاکچین هستند. دقیقاً مانند بلاکچین، قراردادهای هوشمند برای تجارت بسیار مورد توجه هستند. قراردادهای هوشمند مسئله بی اعتمادی بین شرکای تجاری و طرفین را حل می کند. باعث صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه های غیر ضروری و افزایش شفافیت می شود. مشارکت انسان در تراکنش ها را مستثنی می کند زیرا همه چیز از طریق کد برنامه تجویز شده انجام می شود. ایمنی در قراردادهای هوشمند تضمین می شود زیرا داده های موجود در رجیستری غیرمتمرکز نمی توانند از بین بروند و مستعد حملات سایبری نیستند. قراردادهای هوشمند، بدون شک، در مقایسه با سیستم سنتی، نوعی پرداخت امن هستند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “بهترین زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند” همراه ما بودید.

 


بیشتر بخوانید:

آخرین اخبار در صرافی اکسران


 

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه