کریپتو

۳ دلیل برای سقوط قیمت بایننس کوین در سال ۲۰۲۳

در چند روز گذشته، فشار خروج سرمایه از صرافی بایننس کاهش یافته و اوضاع کمی آرام‌تر از قبل به نظر می‌رسد. در همین حال، بررسی شاخص‌های تکنیکال و عوامل بنیادی نشان می‌دهد که احتمالاً در هفته‌های ابتدایی سال ۲۰۲۳ باید منتظر اصلاح شدید قیمت بایننس کوین باشیم.

به گزارش کوین تلگراف، بایننس کوین از منظر تحلیل تکنیکال وارد مرحله شکست حمایتی الگوی مثلث صعودی چند ماهه خود شده است؛ یک الگوی ادامه‌دهنده روند یا تداومی. این شکست حمایتی می‌تواند تا زمانی تداوم یابد که قیمت به سطحی برسد که طول آن برابر با حداکثر ارتفاع مثلث باشد.

به عبارت دیگر، قیمت هدف شکست حمایتی الگوی مثلث صعودی کنونی جای در حدود ۱۷۰ دلار است؛ تقریباً ۳۰درصد کمتر از سطح کنونی قیمت ‌بایننس کوین. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، قیمت جفت «BNB/USD» تا ژانویه ۲۰۲۳ (دی) ممکن است تا سطح مذکور کاهش یابد.

۳ دلیل برای سقوط بایننس کوین در سال ۲۰۲۳
شکست حمایتی الگوی مثلث صعودی در نمودار سه روزه قیمت بایننس کوین.

در حال حاضر، به نظر می رسد که حرکت شکست حمایتی بایننس کوین در نزدیکی ۲۲۲ دلار متوقف شده است. جایی که از لحاظ تاریخی به‌عنوان یک سطح حمایت قوی عمل کرده است؛ از جمله سقوط قیمت ناشی از فروپاشی شبکه تِرا در مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت).

از طرفی، با توجه به شکل‌گیری الگوی کنج صعودی بر روی نمودار چهار ساعته قیمت بایننس کوین، همان طور که در زیر مشاهده می‌کنید، BN‌B می‌تواند بازگشت از ۲۲۲ دلار را به‌عنوان خط حمایت خود نیز آزمایش کند.

۳ دلیل برای سقوط بایننس کوین در سال ۲۰۲۳
الگوی کنج نزولی روی نمودار چهار ساعته قیمت بایننس کوین.

افزایش موقعیت‌های معاملاتی شورت

بررسی تکنیکال بایننس کوین از منظری دیگر، افزایش روزافزون موقعیت‌های معاملاتی شورت را نشان می‌دهد.

کاهش قیمت بایننس کوین که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم با افزایش حجم قراردادهای باز (Open Interest) هم‌زمان شده است. نرخی که در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به بیش از ۴۱۵میلیون دلار رسید و بالاترین سطح قراردادهای باز از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) است. افزایش ارزش قراردادهای باز هم‌زمان با کاهش قیمت نشان می‌دهد که معامله‌گران در حال بازکردن موقعیت‌های شورت جدید در بازار BNB هستند.

منظور از قراردادهای باز آن دسته از موقعیت‌های معاملاتی مشتقه است که هنوز تسویه نشده‌اند.

۳ دلیل برای سقوط بایننس کوین در سال ۲۰۲۳
نمودار روزانه قمیت بایننس کوین در مقایسه با حجم قراردادهای باز.

ویک (ZeroHedge)، یک معامله‌گر و تحلیلگر بازارهای آپشنز (Options)، می‌گوید اگر قیمت بیت کوین بیشتر سقوط کند، BNB هم احتمالاً با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد. ضریب هم‌بستگی روزانه میان بیت کوین و بایننس کوین، در بیشتر تاریخ آنها مثبت بوده است.

او در توییتی نوشت:

هدف اول ۱۹۷ دلار خواهد بود.

ترس از احتمال ورشکستگی بایننس باعث افزایش برداشت‌ها می‌شود؟

از منظر تحلیل بنیادی (Fundamental)، بایننس کوین به دلیل مشکلات حقوقی روبه‌رشد پلتفرم مادرش، یعنی بایننس، ضعیف به نظر می‌رسد. صرافی بایننس ممکن است با اتهامات کیفری احتمالی پول‌شویی و نقض تحریم‌ها مواجه شود.

علاوه بر این، ورشکستگی صرافی FTX، باعث ایجاد شک‌وتردید بین سرمایه‌گذاران نسبت به بایننس شده است. بسیاری بر این باورند که بایننس مانند FTX، ممکن است از توکن BNB به‌عنوان وثیقه برای وام استفاده کرده باشد. در حالی که بایننس چنین شایعاتی را رد کرده، شفاف‌سازی مالی این مجموعه تا اینجای کار کمک چندانی به توقف روند نزولی بایننس کوین نکرده است.

۳ دلیل برای سقوط بایننس کوین در سال ۲۰۲۳
روند قیمت بایننس کوین از زمان توییت چانگ پنگ ژائو درباره فروش توکن‌های FTT این مجموعه.

علاوه بر این، بر اساس داده‌هایی که نانسن (Nansen) در ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) منتشر کرد، کاهش فزاینده اطمینان، مشتریان را واداشته تا در عرض یک هفته ۳.۶میلیارد دلار ارز دیجیتال صرافی بایننس برداشت کنند. بعداً، بایننس برداشت یو‌اس‌دی کوین را متوقف کرد؛ یک استیبل کوین که توسط شرکت‌های سیرکل و کوین بیس پشتیبانی می‌شود. این تصمیم نیز تا حدی به شایعات ورشکستگی این صرافی دامن زد.

همچنین بخوانید: در صورت سقوط بایننس، چه بلایی سر بیت کوین خواهد آمد؟

۳ دلیل برای سقوط بایننس کوین در سال ۲۰۲۳
برای مشاهده شاخص در ارزویژن روی تصویر کلیک کنید.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس در ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) به این موضوع اشاره کرد که صرافی آنها در دوران سقوط مجموعه‌های تِرا (لونا) و FTX برداشت‌های بیشتری را نسبت به اکنون در پلتفرم خود تجربه کرده بود و با این مقایسه خطر ورشکستگی صرافی خود را کم‌اهمیت جلوه داد. او افزود که توانایی آنها برای پردازش درخواست‌های برداشت مشتریان مانند انجام درست یک تست استرس است.

ژائو گفت:

اکنون، سپرده‌ها در حال برگشت [به صرافی] هستند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه