کریپتو

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

بیت کوین از روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در بازه بسیار باریکی در نوسان بوده است و دلیل آن هم نبود اطمینان میان سرمایه‌گذاران نسبت به مسیر حرکت بعدی این ارز دیجیتال است. در بازارهای نزولی این‌چنینی تحلیلگران معمولاً میل به ترساندن سرمایه‌گذاران دارند.

ناتوانی بیت کوین در بازیابی قیمت‌های چند ماه قبل خود نیز سبب شده است معامله‌گران اهداف نزولی پایین‌تری را برای قیمت متصور شوند که یکی از آنها ۶٬۰۰۰ دلار است.

با این حال کف واقعی چرخه نزولی کنونی تنها زمانی مشخص می‌شود که روند صعودی به‌وضوح آغاز شده باشد و تلاش برای زمان‌بندی کف قیمت کاری تقریباً بیهوده است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال.

علاوه بر این، در بازارهای نزولی ارزهای دیجیتال همه با هم و به‌طور هم‌زمان به کف چرخه خود نمی‌رسند. بنابراین، معامله‌گران باید ضمن توجه به شرایط کلی بازار، وضعیت ارزهای موجود در سبد خود را نیز به‌صورت مجزا زیرنظر داشته باشند.

ارزهایی هم که در خروج از چرخه نزولی پیش‌قدم می‌شوند، معمولاً با شروع چرخه صعودی عملکرد نسبتاً بهتری از خود به نمایش می‌گذارند. در ادامه این مطلب وضعیت نمودار ۵ ارزی را بررسی خواهیم کرد که در تلاش برای شروع یک روند صعودی تازه در کوتاه‌مدت هستند.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین طی چند روز گذشته بین ۱۵٬۵۸۸ و ۱۷٬۶۲۲ دلار در نوسان بوده است. شاخص قدرت نسبی (RSI) و قیمت یک واگرایی منفی را روی نمودار تشکیل داده‌اند که می‌تواند نشانه‌ای برای کاهش فشار فروش در ادامه باشد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

بیت کوین در مسیر خود با مقاومت سختی بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۱۷٬۰۶۵ دلار و سطح ۱۷٬۶۲۲ دلار مواجه است. اگر در ادامه قیمت پس از برخورد با این ناحیه مقاومتی به‌سمت پایین بازگردد، احتمالاً باید برای مدت‌زمان بیشتری شاهد نوسان عرضی قیمت در بازه بین ۱۵٬۵۸۸ و ۱۷٬۶۲۲ دلار باشیم.

از طرفی، موفقیت خریداران در عبور از این ناحیه می‌تواند نشانه‌ای برای پایان روند نزولی در نظر گرفته شود. انتظار می‌رود در ادامه میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (MA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۱۸٬۶۰۰ دلار به‌عنوان مقاومت بعدی پیش روی بیت کوین ظاهر شود؛ اما اگر این مانع هم از سر راه برداشته شود، راه برای جهش بیت کوین تا مقاومت روانی ۲۰٬۰۰۰ دلار باز خواهد شد.

در مقابل، اگر قیمت پس از بازگشت از ناحیه مقاومتی پیش رو به زیر ۱۵٬۵۸۸ دلار سقوط کند، روند نزولی احتمالاً عمیق‌تر خواهد شد. پس از آن نیز ۱۳٬۵۵۴ دلار به‌عنوان حمایت کلیدی پیش روی قیمت عمل خواهد کرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، میانگین‌های متحرک شیبی خنثی (نه صعودی و نه نزولی) به خود گرفته‌اند و شاخص قدرت نسبی هم در نزدیکی محور میانی (سطح ۵۰) قرار دارد که برقراربودن تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار را نشان می‌دهد. در صورتی که قیمت در ادامه به بالای ۱۷٬۰۰۰ دلار برسد، این تعادل به نفع خریداران از بین خواهد رفت و راه برای جهش بیت کوین تا مقاومت بالاسری در ۱۷٬۶۲۲ دلار باز خواهد شد.

از سوی دیگر، سقوط بیت کوین به زیر ۱۶٬۰۰۰ دلار می‌تواند به ادامه روند نزولی تا ناحیه حمایتی بین ۱۵٬۵۸۸ و ۱۵٬۴۷۶ دلار منجر شود. گفتنی است شکسته‌شدن این ناحیه نیز احتمالاً به تشدید فشار فروش و آغاز موج دوم روند نزولی کنونی منتهی خواهد شد.

دوج کوین (DOGE)

دوج کوین روز ۲۵ نوامبر (۴ آذر) در مقطعی از مقاومت ۰.۰۹ دلاری عبور کرده بود؛ اما فروشندگان روز بعد قیمت را مجدداً به زیر این سطح بازگرداندند. روز ۲۷ نوامبر (۶ آذر) نوبت خریداران بودند که بر بازار مسلط شوند و در نتیجه دوج کوین به بالای سطح ۳۸.۲درصد اصلاحی فیبوناچی در ۰.۱۰ دلار رسید.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت دوج کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

اکنون انتظار می‌رود فروشندگان بار دیگر مانع از ادامه روند صعودی دوج کوین شوند؛ اما اگر خریداران اجازه سقوط قیمت به زیر ۰.۰۹ دلار را ندهند، شتاب صعودی قیمت احتمالاً افزایش پیدا خواهد کرد و شانس دوج کوین برای رسیدن به سطح ۶۱.۸درصد اصلاحی فیبوناچی در ۰.۱۲ دلار بیشتر خواهد شد. پس از آن نیز ۰.۱۶ دلار هدف صعودی بعدی دوج کوین خواهد بود.

در مقابل، اگر قیمت از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کند،‌ یعنی بخشی از معامله‌گران به جهش اخیر به چشم فرصتی برای فروش و ذخیره سود نگاه کرده کرده‌اند. در این صورت ممکن است قیمت تا ۰.۰۹ دلار و سپس میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۰.۰۸ دلار پایین بیاید.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت دوج کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار دوج کوین، خریداران به‌تازگی قیمت را از محدوده نوسان اخیر خود خارج کرد‌ه‌اند که نشانه‌ای از آغاز یک موج صعودی تازه در بازار این میم کوین است. همان طور که از نمودار بالا پیداست، شاخص قدرت نسبی نیز وارد ناحیه اشباع خرید شده است و این یعنی اصلاح نزولی یا تثبیت قیمت در ادامه محتمل است.

در صورتی که قیمت از سطح ۳۸.۲درصد اصلاحی فیبوناچی (۰.۱۰ دلار) به‌سمت پایین بازگردد، اما حمایت ۰.۰۹۵ دلاری حفظ شود، یعنی احساسات کلی سرمایه‌گذاران مثبت‌تر از قبل شده و اکنون بخشی از آنها در کف‌های قیمتی اقدام به خرید می‌کنند. پس از آن نیز راه برای ادامه روند صعودی تا ۰.۱۲ دلار باز خواهد شد.

گفتنی است بازگشت قیمت به محدوده نوسانی اخیر (زیر ۰.۰۹۵ دلار) می‌تواند اعتبار این چشم‌انداز صعودی را از بین ببرد و به سقوط دوج کوین تا میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی منجر شود.

لایت کوین (LTC)

لایت کوین به‌تازگی مقاومت ۷۵دلاری را پشت سر گذاشته است و این می‌تواند اولین نشانه برای تغییر روند در بازار این آلت کوین باشد. فروشندگان اخیراً در تلاش برای بازگرداندن قیمت به زیر این سطح بوده‌اند؛ اما خریداران فعلاً تسلیم نشده‌اند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت لایت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

خریداران در ادامه تلاش خواهند کرد تا خود را به بالای مقاومت ۸۴ دلاری برسانند و اگر موفق به انجام این کار شوند، احتمالاً باید منتظر شروع موج صعودی بعدی در بازار لایت کوین باشیم. شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (در ۶۷ دلار) و قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در نزدیکی ناحیه اشباع خرید، نشان می‌دهد لایت کوین در مسیر صعودی خود با مقاومت اندکی مواجه است.

با وجود این، سقوط قیمت از سطح ۸۴ دلار می‌تواند لایت کوین را به ناحیه حمایتی بین ۷۳ تا ۷۵ دلار برساند. با شکسته‌شدن این ناحیه حمایتی نوبت به سقوط قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خواهد رسید و فروشندگان هم برای به‌تله‌انداختن خریداران تلاش خواهند کرد تا این حمایت را نیز از سر راه بردارند.

ضمن اینکه بازگشت از سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند خریداران را بار دیگر برای رساندن قیمت به بالای ۸۴ دلار امیدوار کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت لایت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار لایت کوین پیداست، قیمت اخیراً به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی سقوط کرده است؛ اما فروشندگان موفق به بهره‌برداری از این فرصت نشده‌اند. در ادامه نیز معامله‌گران با خرید در این کف قیمتی لایت کوین را مجدداً به بالای میانگین متحرک ۲۰ کندلی بازگردانده‌اند. هر دو میانگین متحرک شیبی صعودی به خود گرفته‌اند و شاخص قدرت نسبی هم بالای محور میانی قرار دارد که یعنی برتری نسبی با خریداران است.

مقاومت اندکی در نزدیکی ۸۰ دلار احساس می‌شود؛ اما موفقیت خریداران در عبور از این سطح می‌تواند لایت کوین را تا ۸۴ دلار بالا بکشد. پس از آن هم خریداران این فرصت را خواهند داشت تا خود را به ۹۶ دلار برسانند. گفتنی است در صورتی که قیمت به زیر ۷۳ دلار برسد، این چشم‌انداز صعودی هم به‌کلی بی‌اعتبار خواهد شد.

چین لینک (LINK)

چین لینک برای هفته‌ها در بازه بین ۵.۵۰ تا ۹.۵۰ دلار در نوسان بود. بازگشت قدرتمند قیمت از کف این بازه در تاریخ ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) اما یعنی بخشی از معامله‌گران در این کف مقطعی اقدام به خرید کرده‌اند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت چین لینک (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۶.۷۴ دلار به‌تازگی شیبی صعودی به خود گرفته و شاخص قدرت نسبی هم وارد ناحیه مثبت شده است که برتری نسبی خریداران را نشان می‌دهد. اگر قیمت همین طور بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۷.۱۵ دلار) باقی بماند، شانس چین لینک برای جهش تا ۸.۵۰ و ۹.۵۰ دلار نیز بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر،‌ کاهش قیمت و سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند تشدید فعالیت فروشندگان با اوج‌گیری قیمت را نشان دهد. پس از آن هم ممکن است قیمت تا ۵.۵۰ دلار سقوط کرده و برای چند روز آینده در نزدیکی این سطح نوسان کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت چین لینک (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار چین لینک دیده می‌شود که قیمت از سطح ۵.۵۰ دلار بازیابی و نرسیده به ۷.۵۰ دلار متوقف شده است. سقوط قیمت از این سطح و شکسته‌شدن میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی می‌تواند به پایین‌آمدن چین لینک تا میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی در ۶.۴۸ دلار منجر شود . قیمت را برای مدتی بیشتر بین ۵.۵۰ تا ۷.۵۰ دلار نگه دارد.

احتمال بعدی، بازگشت قیمت از سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی است. در چنین شرایطی، خریداران بار دیگر این فرصت را پیدا خواهند کرد که خود را به بالای ۷.۵۰ دلار برسانند و روند صعودی چین لینک را تا ۸.۵۰ دلار دنبال کنند.

ایپ کوین (APE)

ایپ کوین طی چند ماه گذشته در بازه بین ۳ تا ۷.۸۰ دلار در نوسان بوده است. فروشندگان در مقطعی موفق به شکستن حمایت کف این بازه نیز شدند؛ اما در بهره‌برداری از این فرصت ناکام ماندند. این اتفاق نشان‌دهنده بالابودن تقاضا در سطوح قیمتی پایین‌تر است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ایپ کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

تداوم فشار خرید در بازار ایپ کوین قیمت را روز ۲۶ نوامبر (۵ آذر) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۳.۴۷ دلار رساند که نشانه‌ای از بازگشت خریداران به بازار محسوب می‌شود. مقاومت اندکی در محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴.۰۶ دلار) احساس می‌شود که اگر شکسته شود، خریداران می‌توانند ایپ کوین را تا خط روند نزولی روی نمودار بالا بکشند.

بازگشت قیمت پس از برخورد با خط روندی نزولی روی نمودار می‌تواند به سقوط ایپ کوین تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه منجر شود. در این شرایط دو احتمال پیش روی معامله‌گران خواهد بود. در مورد اول، قیمت بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌ماند و این یعنی احساسات معامله‌گران از فروش در اوج به خرید در کف تغییر کرده است و طبیعتاً شانس خریداران برای عبور از خط روندی نزولی روی نمودار و رسیدن به ۶ دلار بیشتر خواهد شد.

در مورد دوم، قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط می‌کند و ممکن است پس از آن شاهد سقوط ایپ کوین تا حمایت کلیدی ۳ دلاری باشیم.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ایپ کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار ایپ کوین پیداست، میانگین‌های متحرک شیبی صعودی به خود گرفته‌اند و شاخص قدرت نسبی هم وارد ناحیه اشباع خرید شده است که یعنی برتری نسبی با خریداران است. اگر قیمت همین طور بالای میانگین‌های متحرک باقی بماند، هدف صعودی بعدی ایپ کوین سطح ۴ دلار خواهد بود و سپس نوبت به خط روند نزولی روی نمودار می‌رسد.

از طرفی، شکسته‌شدن میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی می‌تواند این چشم‌انداز صعودی را به‌کلی بی‌اعتبار کند. این اتفاق نمایانگر فروش بخشی از معامله‌گران در اوج‌ها قیمتی است و پس از آن احتمالاً باید منتظر سقوط ایپ کوین تا ۳ دلار باشیم.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه