بلاکچیناینترنت و شبکهکریپتو

با برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتر آشنا شوید؛ جایگزین‌های یوتوب در دنیای غیرمتمرکز

به گزارش اکسران : یکی از آرمان‌‌های مهم فناوری بلاک چین و به‌تبع آن ارزهای دیجیتال، تمرکززدایی از تمامی فرایندها و سرویس‌ها و پلتفرم‌های متمرکز است. تقریباً همه بخش‌ها در اینترنت تا حدودی هدف این تمرکززدایی قرار گرفته‌اند و کمتر جایی وجود دارد که فناوری غیرمتمرکز بلاک چین و ارزهای دیجیتال به‌نوعی به آن نفوذ نکرده باشد.

در هر بخشی از اینترنت، چه در حوزه رسانه‌های اجتماعی، چه در حوزه مالی و چه در حوزه پخش ویدئو، نام‌های بزرگی را می‌بینیم. یوتیوب یکی از این نام‌های بزرگ یا در‌اصل غول‌های عرصه اینترنت و فناوری است که همه با آن آشنا هستیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید همین پلتفرم را هم می‌توان در دنیای غیرمتمرکز جدید جایگزین کرد؛ یعنی این امکان وجود دارد که یوتیوبی تمرکززدایی‌شده داشته باشیم.

در این مطلب که براساس مقاله‌ای از وب‌سایت بلاکونومی نوشته شده است، قصد داریم درباره جایگزین‌های غیرمتمرکز یوتیوب صحبت و ویژگی‌های هریک را باهم بررسی کنیم. بنابراین، اگر به موضوع تمرکززدایی از غول‌های متمرکز یا جایگزینی‌ آن‌ها با گزینه‌های جدید علاقه دارید، با ما همراه باشید تا با نام‌های جدید آشنا شوید و آینده این صنعت را تا حدودی پیش‌بینی کنید.

آینده صنعت ویدئو با پلتفرم‌های غیرمتمرکز پخش ویدئو

پلتفرم‌های میزبانی یا به‌اشتراک‌گذاری ویدئو سرویس‌هایی برای راحت‌ترشدن آپلود، تماشا، اشتراک‌گذاری و پخش محتوای ویدئویی در اینترنت ارائه می‌کنند. امروزه، یوتیوب بزرگ‌ترین پلتفرم پخش ویدئو در دنیا با بیش از ۱.۹میلیارد کاربر ماهانه و یک‌میلیارد ساعت تماشای ویدئو روزانه و بیش از ۵۰۰ ساعت آپلود ویدئو در هر دقیقه است. برخلاف این اعداد و ارقام‌ تأثیرگذار، یوتیوب چندان هم خالی از عیب و ایراد نیست. درواقع، یوتیوب معایب متعددی دارد و جنجال‌های زیادی هم گریبان‌گیر آن شده است؛ جنجال‌هایی که غالباً ناشی از ماهیت متمرکز این پلتفرم هستند.

این مسائل شامل سیاست‌های سختگیرانه درآمد ویدئویی، الگوریتم‌های ناعادلانه تبلیغ ویدئویی، نبود سرویس پشتیبانی شخصی‌سازی‌‌شده، شرایط و قوانین مبهم، بحث‌های مربوط به جمع‌آوری داده‌های کاربران و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی هستند که البته به همین مشکلات نیز محدود نمی‌شوند. به‌دلیل وجود چنین مسائلی، بسیاری از بازدیدکنندگان و تولیدکنندگان محتوا به فکر استفاده از پلتفرمی جایگزین افتاده‌اند.

ظهور فناوری بلاک چین به پدیدارشدن پلتفرم‌های غیرمتمرکز اشتراک‌گذاری ویدئو منجر شده است. این پلتفرم‌ها ویژگی‌های منحصربه‌‌فردی دارند که توجه بسیاری از کاربران را جلب کرده‌اند. اگرچه پلتفرم‌های غیرمتمرکز پخش ویدئو هنوز در‌مقایسه‌با یوتیوب اقبال کمتری در بین کاربران دارند، بعضی از آن‌ها ویژگی‌هایی مثل تمرکززدایی، توسعه متن‌باز، شرایط و قوانین شفاف، الگوریتم‌های پیشرفته جست‌وجو، رویکردهای مبتنی‌بر حفظ حریم خصوصی و سیستم‌های جایگزین پرداخت برای تولیدکنندگان محتوا را ارائه می‌کنند که حقیقتاً امکانات شگفت‌انگیزی هستند و آینده‌ای روشن را برای آن‌ها نوید می‌دهند.

بهترین جایگزین‌های بلاک چینی یوتیوب

بدون هیچ توضیح اضافه دیگری قصد داریم به‌سراغ بهترین جایگزین‌های بلاک چینی برای یوتیوب برویم. علاوه‌بر معرفی این پلتفرم‌ها، توضیحات کوتاهی درباره هریک از آن‌ها خواهیم داد تا با پلتفرم‌هایی بیشتر آشنا شوید که ممکن است در آینده جایگزین یوتیوب شوند.

LBRY

LBRY خود را بیشتر به‌عنوان بازار محتوای دیجیتال با تمرکز بر محتوای ویدئویی معرفی می‌کند. هدف این پلتفرم ایجاد ارتباط مبتنی‌بر پروتکل بین کاربران و محتوای دیجیتال (فیلم، گیم، کتاب یا تصویر) آن‌هاست. این شرکت محصول خود را به کسانی که برای حریم خصوصی اهمیت قائل‌ هستند، علاقه‌مندان آزادی، هنرمندان، تولیدکنندگان محتوا و گیک‌های کامپیوتر عرضه می‌کند.

LBRY جایگزین‌ یوتیوب
LBRY.tv

ویژگی‌ها

برای اینکه LBRY را بهتر درک کنیم، باید آن را هم یک پروتکل و هم یک سرویس در نظر بگیریم. پروتکل زیرساخت فنی لازم برای اجرای شبکه غیرمتمرکز همتابه‌همتای مبتنی‌بر بلاک چین را ارائه می‌کند که کاربران در آن می‌توانند آزادانه محتوا را به‌اشتراک بگذارند و بخرند و دانلود کنند. سرویس هم اجازه جست‌وجو، میزبانی، اشتراک‌گذاری، آپلود، خرید و دانلود همه انواع محتواهای دیجیتال را به کاربران می‌دهد. پس سرویس‌هایی مثل جست‌وجوی محتوا و توزیع محتوا و تسویه تراکنش‌ها همگی روی زیرساخت فنی قرار گرفته‌اند و تجربه دلنشین و جذابی برای کاربران ایجاد می‌کنند.

این پلتفرم از توکن LBRY برای خرید محتوای دیجیتال و پیاده‌سازی اهداف خود استفاده می‌کند. توکن LBRY را می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال با کوین‌ها و توکن‌های دیگر معامله کرد. حق تکثیر یا کپی‌رایت محتوا هم ازطریق دفترکل عمومی تضمین می‌شود. در این دفترکل، همه آپلودها و خریدها ثبت می‌شوند؛ بنابراین، دارندگان کپی رایت می‌توانند علیه کسانی اقدام قانونی انجام دهند که محتوایشان را غیرقانونی بازنشر می‌کنند. LBRY در بلندمدت می‌تواند به اکوسیستمی جامع با هدف تسهیل خرید، ذخیره‌سازی، فروش و امنیت محتوای دیجیتال تبدیل شود. این پلتفرم می‌تواند میزبان ویدئو، موسیقی، اپلیکیشن، کتاب‌های الکترونیک، مقاله و کدهای برنامه‌نویسی باشد.

رابط کاربری

LBRY دوست دارد رابط کاربری پلتفرم خود را تاحدممکن ساده نگه دارد. رابط کاربری این پلتفرم به‌خوبی طراحی شده و مشابه پلتفرم‌های دیگری مانند یوتیوب است. در این پلتفرم هم ویدئوهای رایگان وجود دارد و هم ویدئوهای پولی. برای تماشای محتوای رایگان به انجام کارهای اضافه مثل ساخت حساب کاربری نیازی ندارید؛ اما برای مشاهده ویدئوهای پولی باید ثبت‌نام‌ و با ارزهای دیجیتال حق اشتراک را پرداخت کنید.

دی‌تیوب (D.Tube)

دی‌تیوب (D.Tube) طبق اظهارات بنیان‌گذارانش، اولین پلتفرم ویدئویی غیرمتمرکز مبتنی‌بر زیرساخت بلاک چین استیم (STEEM) و شبکه همتابه‌همتای IPFS است.

ویژگی‌ها

دی‌تیوب سرویس استریم ویدئو بسیار نوینی ارائه می‌کند که در آن کاربران می‌توانند انواع محتوا را پیدا و آپلود کنند. کاربران با تماشاکردن، آپلود، اشتراک‌گذاری و نوشتن نظرات درباره ویدئوها، ازطریق بلاک چین استیم پاداش دریافت می‌کنند.

دی‌تیوب
صفحه اصلی DTube

دی‌تیوب به‌گونه‌ای طراحی شده که دربرابر سانسور نیز مقاوم است و ازنظر فنی هیچ ابزاری برای سانسور ویدئو یا تحمیل دستورالعمل‌های خاص برای محتوا ندارد. درواقع، اختیار سانسور در دست کاربران قرار دارد که با دادن رأی مثبت یا منفی محتوایی را ترویج یا تقبیح می‌کنند. علاوه‌براین، کاربران می‌توانند به تولیدکنندگان محتوا ارز دیجیتال پاداش دهند. بدین‌ترتیب، سازوکار انگیزشی مالی‌ای را به‌وجود می‌آورند که موقعیتی برد‌برد برای کاربران و آپلودکنندگان در پی خواهد داشت.

دی‌تیوب برخلاف یوتیوب و دیگر سرویس‌های اشتراک‌گذاری ویدئو، طوری طراحی شده است که منصفانه دراختیار همه کاربران باشد. درحقیقت، این پلتفرم مبتنی‌بر الگوریتم‌های پنهانی‌ای کار نمی‌کند که تعیین می‌کنند کدام ویدئو به صفحه اول برود و کدام‌یک درآمدزایی بیشتری داشته باشد. همه داده‌های مربوط به سرویس دراختیار عموم قرار دارند و تبلیغات در این سرویس آزاد است. کاربران می‌توانند در ویدئوهایی که آپلود می‌کنند، خودشان تبلیغات انجام دهند.

رابط کاربری

اگر از دیدگاه کاربر به پلتفرم دی‌تیوب نگاه کنیم، می‌بینیم که درمقایسه‌با یوتیوب رابط کاربری ساده‌تری دارد؛ چراکه تجربه کاربری (UX) آن از زبان طراحی مشابه یوتیوب بهره می‌برد. پس تجربه کار با دی‌تیوب می‌تواند جالب باشد. جست‌وجو و پیداکردن ویدئوهای جدید ساده است؛ چون این پلتفرم از بخش‌های زیادی مثل ویدئوهای داغ، ویدئوهای پرتماشاگر، ویدئوهای جدید، قسمت ذخیره ویدئو، تماشای مجدد و کاربران/ویدئوهای برتر برخوردار است.

دی‌لایو (Dlive)

پلتفرم دی‌لایو را گروهی از سازندگان و کاربران محتوای ویدئویی راه‌اندازی کردند که از مشکلات موجود در صنعت محتوای ویدئویی، نظیر تبلیغ ناعادلانه محتوا، افزایش کارمزدهای پلتفرم، سانسور و موانع درآمدزایی کلافه شده بودند. دی‌لایو قصد دارد به‌عنوان سرویس استریم زنده‌ای عمل کند که مبتنی‌بر اشتراک‌گذاری ارزش است و قصد دارد هم بازدیدکنندگان و هم سازندگان محتوا را از‌طریق سیستم مشوق مالی نوآورانه به استفاده از این سرویس ترغیب کند.

ویژگی‌ها

دی‌لایو پلتفرم استریم زنده غیرمتمرکز و مبتنی‌بر بلاک چینی ارائه می‌کند که بر سه نوآوری تحول‌آفرین متکی است: لمون (Lemon) و لینو (LINO) و لینو استیک (LINO Stake). دی‌لایو روی شبکه بلاک چینی ساخته شده است که در آن لمون به‌عنوان توکن استفاده می‌شود. این توکن قابلیت مبادله درون پلتفرم را دارد و از آن برای پرداخت پاداش به تهیه‌کنندگان محتوا نیز استفاده می‌شود.

دی‌لایو
صفحه اصلی DLive 

لینو ارز دیجیتال واقعی است که می‌تواند خارج از سرویس پخش زنده هم معامله شود. هم تولیدکنندگان محتوا و هم بینندگان می‌توانند ازطریق محتوا و پاداش رأی‌گیری این توکن را به‌دست بیاورند. نکته دیگر اینکه دارندگان لینو می‌توانند توکن خود را با هدف سهیم‌شدن در سود شرکت در این سرویس سهام‌گذاری کنند.

کارکرد سهام‌گذاری فقط به دریافت پاداش محدود نیست و امکان مشارکت در فرایند انتخاب اعتبارسنج‌ها و رأی‌دهی در به‌روزرسانی‌های آینده این پلتفرم را به کاربران می‌دهد. زیرساخت مبتنی‌بر بلاک چین این پلتفرم ضدسانسور الگوریتمی را به‌کار گرفته است که محتوای همه استریمرها را به‌طور عادلانه ترویج و تبلیغ می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، در چند ماه گذشته محبوبیت زیادی میان کاربران پیدا کرده است.

رابط کاربری

اگر از دیدگاه پخش زنده به این پلتفرم نگاه کنیم، می‌بینیم که دی‌لایو امکان دسترسی کاربران و سازندگان محتوا را به مجموعه‌ای از ویژگی‌های استاندارد فراهم می‌کند که بیشتر رقبا در این صنعت از آن‌ها برخوردارند. این ویژگی‌ها شامل دسترسی آسان به صدها پخش زنده، سرویس چت، قابلیت اشتراک یا دنبال‌کردن استریمرها، اعلامیه یا نوتیفیکیشن، بازپخش و هایلایت هستند.

در طراحی تجربه کاربری این پلتفرم نیز از تِم تیره و جذاب استفاده شده و جست‌وجو برای پخش‌های زنده در دی‌لایو بسیار سرگرم‌کننده است. دی‌لایو صفحات آموزشی هم دارد که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای یادگیری بیشتر درباره قابلیت‌های فنی دی‌لایو و ویژگی‌های مبتنی‌بر بلاک چین آن بهره ببرند و درمجموع به‌نفع بیننده‌ها و استریمرهاست. نکته دیگر اینکه تیم حرفه‌ای پشتیبانی مشتریان هم آماده پاسخ به پرسش‌های شماست.

بیت‌چیوت (BitChute)

شرکت سازنده بیت‌چیوت یک هدف ساده دارد: مقابله با سانسور اینترنت. پلتفرم ویدئویی بیت‌چیوت برای رسیدن به این هدف روی تمرکززدایی و تأمین مالی جمعی متمرکز بوده و مجموعه‌ای از قوانین را برای اجتناب از سانسور تصویب کرده است.

ویژگی‌ها

ویژگی‌های بیت‌چیوت مانند بیشتر پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئوست. کاربران برای آپلود ویدئو باید حساب کاربری بسازند؛ اما می‌توانند بدون داشتن حساب کاربری هم ویدئو تماشا کنند. در این پلتفرم، ویدئوها را در چندین دسته ازجمله انیمه، هنر، ماشین، زیبایی، کسب‌وکار، آشپزی، DIY (خودت انجام بده)، آموزش، سرگرمی، سلامت، موسیقی، اخبار و خانواده می‌توانید آپلود کنید.

بیت‌چیوت
صفحه اصلی Bitchute 

بیت‌چیوت همچنین به کاربران اجازه می‌دهد محتوای دلخواهشان را علامت‌گذاری کنند تا در آینده راحت‌تر به آن دسترسی پیدا کنند. اگرچه این پلتفرم هنوز نوپاست، تعداد زیادی کاربر به خود جذب کرده و ویدئوهای جذابی در آن آپلود شده است که هرجایی نمی‌توان آن‌ها را یافت.

رابط کاربری

رابط کاربری این پلتفرم ساده است و برای حفظ و ارتقای سادگی تلاش می‌کند. برخی معتقدند که این نوع از رابط کاربری تا حدودی قدیمی شده است و کمبودهای خاص خود را دارد؛ اما حقیقت این است که این سرویس ویدئویی کار خود را به بهترین شکل انجام می‌دهد. تماشا و آپلود ویدئو در این پلتفرم تجربه‌ای جذاب به کاربر می‌دهد.

تتا (THETA)

تتا پس از تجزیه‌و‌تحلیل‌های فراوان درباره مشکلات و جنجال‌های مرتبط با صنعت ویدئو مدرن ساخته شد. بنیان‌گذاران تتا بسیار سریع دریافتند که شبکه‌های ارائه محتوای استاندارد مورداعتماد نیستند و هزینه‌های عملیاتی زیادی دارند که بیشتر آن هم به جیب ناشران می‌روند، نه اپراتورها و گرداننده‌های این شبکه‌ها. ناگفته نماند سرویس‌های سنتی پخش ویدئو نیز متمرکز و ناکارآمد هستند و باعث بروز سانسور و الگوریتم‌های ناعادلانه ترویج محتوا می‌شوند. پلتفرم تتا قصد دارد سرویس ویدئویی غیرمتمرکز و جدیدی در‌اختیار کاربران قرار دهد.

تتا
Theta.tv

ویژگی‌ها

تتا به‌عنوان پلتفرمی همتابه‌همتا به‌دنبال کیفیت و پخش بدون ایراد و روان ویدئوست. ویدئوها روی سرورهای مختلف در سراسر جهان میزبانی می‌شوند و بلافاصله در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرند. مدل کسب‌وکار همتابه‌همتا، یعنی گردانندگان پلتفرم به‌طور مستقیم در زیرساخت میزبانی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ بلکه این مسئولیت برعهده هزاران میزبان دیگر گذاشته می‌شود و هزینه‌های اداره پلتفرم به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. همین امر باعث افزایش درآمد سازندگان محتوا و خلق استریم‌های باکیفیت‌تر شده است.

با‌این‌حال، باید به‌یاد داشت که این تنها سازندگان محتوا نیستند که در تتا درآمد کسب می‌کنند؛ زیرا بینندگان ویدئو هم به‌ازای اشتراک‌گذاری پهنای باند و منابع کامپیوتر خود، پاداش تتا فیول (THETA Fuel) دریافت می‌کنند. توکن تتا را نیز می‌توان با ارزهای دیجیتال دیگر معاوضه یا از آن برای پاداش‌دادن به تولیدکنندگان محتوا استفاده کرد. تتا از رویکردی متن‌باز برای شبکه و پروتکل خود استفاده می‌کند و با این کار شفافیت بسیار زیادی ایجاد کرده است. علاوه‌بر‌این، تأمین‌کنندگان محتوا و پلتفرم‌های ویدئویی می‌توانند آزادانه از رابط برنامه‌نویسی تتا برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تخصصی برای مخاطبان خود استفاده کنند.

رابط کاربری

رابط کاربری تتا رابطی بسیار زیبا و استفاده از آن آسان است. جست‌‌وجوی فیلم، برنامه‌های تلویزیونی، ورزش الکترونیک، موسیقی، پخش زنده و محتواهای دیگر در این پلتفرم امکان‌پذیر است. به‌خاطر بسپارید که در هنگام نگارش این مقاله، پلتفرم ویدئویی همتابه‌همتای تتا هنوز کاملاً توسعه پیدا نکرده است؛ اما برنامه‌های فعلی حاکی از آن است که این سرویس همین امسال شروع به کار خواهد کرد.

وراسیتی (Verasity)

وراسیتی با هدف ایجاد زیرساختی طراحی شد که در آن ناشران به ارائه انواع مختلفی از محتوای ویدئویی برای میلیاردها مخاطب در سراسر جهان ملزم هستند. به‌گفته بنیان‌گذاران این شرکت، صنایع پخش و تبلیغات ویدئویی در‌حال‌حاضر با مشکلاتی مانند تعامل اندک با تبلیغات، درآمد ناچیز ناشران، بازدید کم، تبلیغات آزاردهنده و ظهور نرم‌افزارهای مسدودکردن تبلیغات دست‌وپنجه نرم می‌کنند. وراسیتی می‌تواند با مشکلات گفته‌شده مقابله کند.

وراسیتی
صفحه اصلی Verasity 

ویژگی‌ها

وراسیتی پاداش‌های درون‌ویدئویی و مجموعه‌ای از برنامه‌های وفاداری‌ دارد که بر چهار بخش متکی‌اند:

بخش اول این پلتفرم پخش‌کننده ویدئویی HTML5 و فول‌اچ‌دی است که بیشتر دستگاه‌های دیجیتال از آن پشتیبانی می‌کنند.

بخش دوم آن ماژول پاداش SDK در محبوب‌ترین پلتفرم پخش ویدئو بازار است. این ماژول بر‌اساس اقدامات کاربران، به آنان توکن VRA پاداش می‌دهد و در‌عین‌حال بر گردش کاری ناشران یا نحوه تعامل بازدیدکنندگان با ویدئوهای آنلاین تأثیر منفی نمی‌گذارد.

بخش سوم وراسیتی اپلیکیشن ورا والت (VeraWallet) است که امکان کسب و خرج و سهام‌گذاری توکن VRA را به کاربران می‌دهد.

بخش چهارم پلتفرم یادشده این است که از فناوری بلاک چین برای انجام اعتبارسنجی و تحلیل تعاملات ویدئویی و اثربخشی تبلیغات استفاده می‌کند.

این شرکت به‌دنبال ساخت چرخه مطلوب مبتنی‌بر توکن VRA است که به تبلیغ‌کنندگان و ناشران محتوا و بازدیدکنندگان پاداش می‌دهد. وراسیتی پلتفرم پخش ویدئویی نیست؛ بلکه افزونه‌ای (add-on) است که می‌تواند به پلتفرم افزوده شود و مشکلاتی را حل کند که با آن روبه‌روست.

رابط کاربری

استفاده از رابط کاربری این پلتفرم ساده است. در‌حال‌حاضر، وراسیتی قابلیت ادغام در سرویس‌های پخش ویدئویی از‌جمله یوتیوب، ویمئو (Vimeo)، توییچ (Twitch)، ویدئو‌جی‌اس (Videojs)، کالتورا (Kaltura)، فلوپلیر (FlowPlayer)، جی‌دبلیو‌پلیر (JWPLAYER)، برایت‌کوو (BrightCove) و آی‌ویدئو‌اسمارت (iVideoSmart) را دارد.

لایوپیر (Livepeer)

لایوپیر زیرساخت ویدئویی متن‌بازی ارائه می‌کند که به‌طور مستقیم روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. هدف این پلتفرم آن است که امکان کدگذاری سریع و مقرون‌به‌صرفه ویدئوها را برای مهندسان و متخصصان این کار فراهم کند. لایوپیر از ویژگی‌های بلاک چین ازجمله تمرکززدایی برای ایجاد مدل‌های جدید کسب‌وکار مرتبط با محتواهای ویدئویی استفاده می‌کند؛ مدل‌های کسب‌وکاری که مقیاس‌پذیری فراوان و هزینه ناچیزی دارند.

ویژگی‌ها

لایوپیر برای بهترکردن کارها در حال ساخت «پلتفرمی به‌عنوان سرویس» است. این پلتفرم برای توسعه‌دهندگان پروژه طراحی شده است که به قابلیت‌های ویدئو فوری و زنده نیاز دارند. اگرچه همین‌حالا هم ویدئوها می‌توانند به‌راحتی در وب‌سایت‌ها درج شوند، این پلتفرم در تلاش است تا نحوه کار محتواهای ویدئویی را بهبود ببخشد و در‌عین‌حال حال مقیاس‌پذیری را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد. همه این کارها ازطریق زیرساخت همتابه‌همتای مبتنی‌بر بلاک چین امکان‌پذیر می‌شود.

لایوپیر
صفحه اصلی Livepeer 

به‌لطف ویژگی‌های متنوع موجود در لایوپیر، توسعه‌دهندگان و کاربران و منتشرکنندگان می‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند؛ بنابراین، توسعه‌دهندگان خواهند توانست با هدف ایجاد و ارتقای کارکرد ویدئویی از این پلتفرم بهره ببرند. خودِ مخاطبان هم در آینده خواهند توانست با استفاده از اپلیکیشن‌هایی که با لایوپیر ساخته شده‌اند، ویدئو پخش کنند. همچنین، ناشرانی که مخاطبان زیادی دارند، می‌توانند از ابزارهای این پلتفرم برای کاهش ازدحام و جلوگیری از اختلال در زیرساخت‌ها بهره‌مند شوند.

ناگفته نماند مشوق‌هایی هم برای تشویق به استفاده از لایوپیر در نظر گرفته شده است. هرکس که نرم‌افزار پلتفرم را داشته باشد و از آن استفاده کند، می‌تواند با اشتراک‌گذاری پهنای باند و قدرت پردازشی دستگاه خود، توکن به‌دست بیاورد. توکن LPT ازطریق اتریوم کار می‌کند و تنها روش پرداختی است که لایوپیر پشتیبانی می‌کند. این توکن در صرافی‌های منتخب با کوین‌های دیگر یا ارزهای مبتنی‌بر فیات قابل‌معاوضه است.

رابط کاربری

ازآن‌جاکه لایوپیر مثل بقیه پلتفرم‌های این مقاله سرویس پخش ویدئو نیست، باید بدانید که برای استفاده درست از ابزارها و سرویس‌های آن به‌ دانش فنی نیازدارید.

جمع‌بندی

پلتفرم‌های پخش ویدئو امروزی از‌جمله یوتیوب طرفداران و کاربران بسیار زیادی دارند و همین موضوع باعث شده است که بیشتر از بخش‌های دیگر زیر ذره‌بین قرار بگیرند. این پلتفرم‌ها درکنار مزایای فراوانشان، معایبی نیز دارند. این معایب و مشکلات موجب شده است که اعضای جامعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به فکر ایجاد پلتفرم‌های غیرمتمرکزی بیفتند که همان کار یوتیوب را در قالبی تمرکززدایی‌شده انجام دهند. پلتفرم‌های زیادی در این زمینه ایجاد شده‌اند که اتفاقاً موفق بوده‌اند. در این مقاله، تعدادی از این پلتفرم‌های مهم‌ را معرفی کردیم.

همان‌طورکه گفتیم، آینده این سرویس‌های پخش ویدئو روشن است و در‌حال‌حاضر نیز موفقیت‌های چشمگیر و انکارناپذیری به‌دست آورده‌اند. ادغام با بلاک چین و تمرکززدایی و پروتکل‌های تشویق مالی کاربران موجب ایجاد سرویس‌های بهتر، سریع‌تر، ضدسانسورتر و سودآورتری خواهد شد که جایگزین‌های بسیار بهتری برای پلتفرم‌های سنتی خواهند بود.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه