بازارهای مالیبلاکچینتکنیکالکریپتوفاندامنتال

آیا رشد اخیر قیمت بیت کوین تله گاوی است؟ تحلیل‌گران پاسخ می‌دهند

با وجود اینکه قیمت بیت کوین سال جدیدی میلادی را با رشد چشمگیری آغاز کرد، بسیاری از تحلیل‌گران فضای کریپتو همچنان متقاعد نشده‌اند که قیمت بیت کوین حداقل در کوتاه مدت تا میان مدت به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش اکسران و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین روز شنبه از سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار عبور کرد و ماکزیمم محلی ۲۳٬۳۶۲ دلار را ثبت کرد. با این حال قیمت BTC در روز یکشنبه اصلاحی خفیف را تجربه کرد و تا ۲۲٬۳۱۴ دلار کاهش یافت و کندل هفتگی قیمت بیت کوین در انتهای یکشنبه در سطح ۲۲٬۷۱۷ دلار بسته شد. این سطح قیمت از اکثر مقاومت‌های مهم بلند مدت در چارت قیمت بیت کوین، مانند قیمت تحقق یافته (Realized Price) و میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه بالاتر است، اما همچنان با میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای که سطح ۲۴٬۷۳۹ دلار را نشان می‌دهد فاصله دارد.

قیمت بیت کوین
نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین در تایم‌فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

با این حال رشد چشمگیر قیمت بیت کوین در ماه گذشته که در ابتدای آن ۱۴ روز متوالی با کندل سبز را در چارت روزانه تجربه کردیم باعث شده است بسیاری این سوال را مطرح کنند که آیا این افزایش قیمت «تله گاوی» است یا نشان‌دهنده تغییر روند است.

جیمز ادواردز (James Edwards)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال در شرکت فین تک استرالیایی فایندر، در این مورد اظهار داشت که در حال حاضر استدلال برای «تله گاوی» قوی‌تر است و هشدار داد که افزایش اخیر می‌تواند عمر کوتاهی داشته باشد. او تاکید کرد که رشد قیمت بیت کوین همراه با رشد بازار بورس و شاخص‌های NASDAQ Composite و S&P 500 بوده است و اضافه کرد:

این به من نشان می‌دهد که رالی کریپتو منحصر به فرد نیست و بخشی از رشد تمام بازارها به دلیل بهتر شدن آمار تورم و افزایش اشتهای ریسک پذیری است. بنابراین بیت کوین مدیون بهتر شدن احساسات بازار است این رشد احتمالا کوتاه مدت خواهد بود.

ادواردز اضافه کرد که بازار ارزهای دیجیتال برای شروع یک بازار گاوی جدید هنوز باید موانع مهمی را پشت سر بگذارد.

همچنین مایک مک‌گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد بلومبرگ، در مورد ادامه مسیر قیمت بیت کوین ابزار تردید کرد و شرایط اقتصاد کلان مانند امکان ورود به رکود را به عنوان مانعی بسیار بزرگ بر سر راه بیت کوین ذکر کرد:

با توجه به اینکه اقتصاد جهان به سمت رکود می‌رود و اکثر بانک‌های مرکزی در حال سخت‌تر کردن سیاست‌های پولی انقباضی هستند، من فکر می‌کنم که شرایط نزولی اقتصاد کلان هنوز هم مانع اصلی پیش روی رشد قیمت بیت کوین و بازار کریپتو است.

این احساس در میان بسیاری از فعالان فضای کریپتو در توییتر نیز مشاهده می‌شود. برای مثال تحلیل‌گر و تریدر ارزهای دیجیتال «Capo of Crypto» که در توییتر گفت:

من تمام این مدت در حال بررسی نمودارها بود‌هام و از سر و صدای توییتر اجتناب کرده‌ام. شکل و شمایل رشد قیمت اخیر و نحوه آزمایش شدن مقاومت‌های بلند مدت به وضوح دستکاری شده به نظر می‌رسد. تقاضای واقعی در بازار نیست.

بار دیگر تکرار می‌کنم، این بزرگترین تله گاوی است که تا به حال دیده‌ام.

قیمت بیت کوین
منبع: توییتر

با این حال این احساسات خرسی همه فعالان بازار را شامل نمی‌شود. پلتفرم تحلیل بازار IncomeSharks روز گذشته نمودار معروفی که به آن «برگه تقلب وال‌استریت» می‌گویند را به اشتراک گذاشت و ایده‌ تله گاوی بودن رشد اخیر را مسخره کرد:

خرس‌ها در مرحله ناباوری (Disbelief) هستند. «این یک تله گاوی است»… «اینها دستکاری بازار است»… همه صحبت‌هایی است که در مرحله ناباوری شنیده می‌شود.

چیت شیت وال استریت
نمودار معروف «چیت شیت وال استریت» که چرخه‌های روانی بازار را نشان می‌دهد؛ منبع: توییتر

همچنین در میانه این فضای دوقطبی در توییتر که پر فریادهای تحلیل‌گران خرسی و گاوی است، یکی از تحلیل‌گران قدیمی بیت کوین، دن هلد (Dan Held)، این توییت را به اشتراک گذاشت:

تحلیل تکنیکال من از قیمت بیت کوین:

طنز تحلیل تکنیکال
منبع: توییتر

در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۲۲٬۷۶۲ دلار است و شاخص ترس و طمع کریپتو با رشدی چشمگیر عدد ۵۰ را نشان می‌دهد و وارد ناحیه خنثی شده است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه