دیفایبازارهای مالیبلاکچینقرارداد هوشمندکریپتو

وام آنی (Flash Loan) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این وام‌ها بدانید

بهره‌های سرسام‌آور، شرایط عجیب و غیرمنطقی برای دریافت وام، کاغذبازی اداری و وابستگی به یک نهاد مرکزی مالی و از همه بدتر مدت‌زمان طولانی برای دریافت پول؛ این موارد فقط بخشی از مشکلات ثبت‌نام و دریافت وام از بانک‌ها و مؤسسات مالی سنتی است. اما وام‌گرفتن از یک سیستم مالی غیرمتمرکز با بهره معقول بدون نیاز به حتی یک ریال وثیقه و از همه مهم‌تر دریافت آنی پول هم فقط یک رویا نیست! وام‌ آنی یا وام فوری (Flash Loan) در فضای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) بدون درخواست وثیقه حتی ثانیه‌ای از زمان کاربر را تلف نمی‌کند.

بلاک چین همیشه نویدبخش دنیای مالی همتابه‌همتا و بدون نیاز به نهاد مرکزی قدرت بوده است. این فناوری زیربنای شکل‌گیری و شکوفایی امور مالی غیرمتمرکز با قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکزی شد که به افراد در هر نقطه از جهان کمک می‌کند بدون درگیرشدن با فرایندهای پیچیده اداری از هر نوع خدمات بانکی بهره‌مند شوند.

ویژگی همتابه‌همتا بودن و پشتوانه مستحکم و شفافی مانند بلاک چین، این خدمات را از بسیاری جهات متمایز و برتر از خدمات مالی سنتی کرده است. یکی از حوزه‌های پرکاربرد در صنعت دیفای، پلتفرم‌های وام‌دهی هستند که فرایند طاقت‌فرسای دریافت وام از مؤسسات مالی سنتی را با چند کلیک ساده جایگزین می‌کنند.

توسعه روزافزون فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین باعث شده پلتفرم‌های وام‌دهی هم هرروز گزینه‌های جذاب‌تری به کاربران خود ارائه دهند. یکی از این گزینه‌ها امکان دریافت «وام آنی» در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به وثیقه‌گذاری است. برای آشنایی بیشتر با این نوع وام در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

وام آنی یا وام فوری در دیفای چیست؟  

وام‌های آنی (فوری) یا همان فلش لون، به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد میلیون‌ها دلار دارایی دیجیتال در عرض چند ثانیه و بدون نیاز به قفل‌کردن وثیقه دریافت کنند. این فرایند کاملاً غیرمتمرکز انجام می‌شود و به مدارک و اسناد خاصی هم احتیاج ندارد. طرفداران این نوع وام ادعا می‌کنند که وام‌های فلش ابزار جدید و سودمندی برای دنیای مالی فراهم می‌کنند و معاملات آربیتراژ بسیار سریعی را امکان‌پذیر می‌سازند که قبل از ظهور بلاک چین امکان‌پذیر نبودند.

پروتکل دیفای ماربِل (Marble) مفهوم وام آنی را در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد؛ اما شهرت اصلی آن مربوط به سال ۲۰۲۰ و ارائه این گزینه وام‌دهی توسط دو پلتفرم آوی (Aave) و صرافی غیرمتمرکز dYdX است. جالب است بدانید آوی در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ روزی ۱۰۰ میلیون دلار وام آنی اعطا می‌کرد و میزان کل وام عرضه‌شده در این پلتفرم تا اواخر سال ۲۰۲۱، به بیش از ۵ میلیارد دلار رسید.

برای درک بهتر علت شهرت و محبوبیت فلش لون‌ها، بهتر است ابتدا نگاهی به فرایند دریافت وام‌های سنتی و دیفای داشته باشیم.

وام‌های سنتی

وام‌های سنتی اغلب تحت نظارت بانک‌ها و مؤسسات مالی ارائه می‌شوند که کنترل‌کننده و واسطه بین سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان هستند. در این حالت، وام‌گیرنده باید دارایی مشخصی را به‌عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهد تا بتواند مبلغ مشخصی پول دریافت کند. همچنین، این وام‌ها عموماً با بهره نسبتاً بالایی همراه هستند.

وام آنی (Flash Loan) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این وام‌ها بدانید
یکی از مشکلات مهم وام‌های سنتی و وام‌های معمولی در دیفای نیاز به وثیقه کلان است.

اگرچه این سیستم سال‌ها موجب تأمین بودجه و رونق چرخه کسب‌وکارها و شرکت‌های تولیدی مختلف شده است، مشکلاتی همچون معیارهای سختگیرانه بانک‌ها برای احراز هویت مشتریان، فرایند طولانی ثبت درخواست وام و بهره کلان برخی وام‌ها (خصوصاً مواردی که پشتوانه وثیقه‌ اندک دارند) باعث شده بسیاری افراد و استارتاپ‌های کوچک واجد صلاحیت دریافت وام نباشند یا آن را بسیار دیر دریافت کنند.

وام‌دهی در دیفای

فناوری دفتر کل توزیع‌شده به کاربران اجازه می‌دهد محصولات و خدماتی همچون وام‌های دیجیتال را به‌شکلی غیرمتمرکز و همتابه‌همتا دریافت کنند. در وام‌دهی دیفای به‌جای نهادهای مالی متمرکز با قراردادهای هوشمندی سروکار داریم که بر اساس الگوریتم‌ها کار می‌کنند و اغلب بدون نیاز به انجام فرایند پیچیده شناخت و احراز هویت مشتری، خدمات مالی یکسان با نرخ بهره مشخص در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهند.

با این حال، با توجه به نوسانات دارایی‌های دیجیتال، اغلب پلتفرم‌ها به‌منظور پوشش ریسک، وثیقه‌ای بیش از میزان خود وام از کاربر درخواست می‌کنند که این مسئله می‌تواند روند وام‌گیری را با خطرها و مشکلات متعددی خصوصاً برای وام‌گیرنده روبه‌رو کند.

وام آنی در دیفای

وام‌ آنی نوعی از وام مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که برخی از شبکه‌ها و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. وام‌های آنی دقیقاً برخلاف وام‌های معمولی دیفای هستند و نه‌تنها وثیقه بیش‌ازحد دریافت نمی‌کنند، بلکه در کل «هیچ» وثیقه‌ یا ضمانتی از وام‌گیرنده نمی‌گیرند.

با این حال، مانند هر نوع وام‌دهی دیگری، در وام‌های آنی هم وام‌گیرنده باید بازپرداخت وام را انجام دهد، با این تفاوت که دریافت و بازپرداخت در قالب یک تراکنش واحد جای می‌گیرند و طی فقط چند ثانیه انجام می‌شوند. اگر در این مدت، وام‌گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند، شرایط تعیین‌شده در قرارداد هوشمند باطل و تراکنش بازگردانده می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی وام‌های فوری

با مقایسه سه نوع وامی که توضیح دادیم، می‌توانیم ویژگی‌های اساسی وام‌های فوری در دیفای را در قالب این موارد خلاصه کنیم:

وام آنی (Flash Loan) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این وام‌ها بدانید
وام آنی در دیفای به سرمایه اولیه یا کاغذبازی‌های اداری نیازی ندارد.

بدون نیاز به وثیقه

اغلب وام‌دهندگان از وام‌گیرندگان درخواست ارائه وثیقه دارند تا مطمئن شوند که درصورت بازپرداخت نکردن وام، می‌توانند پول خود را از طریق وثیقه پس بگیرند؛ اما در وام‌های آنی بدون وثیقه (ضمانت) ارائه چنین مدرکی لازم نیست.

البته، نبود وثیقه به این معنا نیست که وام‌دهندگان این نوع از وام‌ها نمی‌توانند پول خود را پس بگیرند. تراکنش‌های وام فلش از طریق قراردادهای هوشمند ایمنی وام‌دهندگان را تضمین می‌کنند. وام‌گیرندگان به‌جای ارائه وثیقه موافقت می‌کنند که مبلغ وام را در عرض چند ثانیه بازپرداخت کنند، در غیر این صورت تراکنش معکوس می‌شود؛ درست مثل اینکه اصلاً فرایند وام‌گیری انجام نشده است.

مبتنی بر قرارداد هوشمند

ستون اصلی وام‌های فوری قراردادهای هوشمند هستند؛ این قراردادها مطمئن می‌شوند که تا پیش از اجرایی‌شدن قوانینی مشخص، پولی دست‌به‌دست نخواهد شد. این قوانین شامل دریافت وثیقه، بررسی اعتبار وام‌گیرنده یا فرایندهای مشابه نمی‌شود؛ بنابراین وام‌گیرنده می‌تواند به‌راحتی و بدون داشتن سرمایه اولیه وام‌های کلان دریافت کند.

با این حال، شرایط این قراردادهای هوشمند حکم می‌کنند که تمام فرایند دریافت وام و استفاده و بازپرداخت آن طی فقط یک تراکنش انجام شود. در شبکه اتریوم هر تراکنش در حدود ۱۳ ثانیه انجام می‌شود؛ بنابراین بین دریافت تا پرداخت وام‌های آنی روی شبکه اتریوم تنها چند ثانیه فرصت داریم. اگر در این مدت، وام‌گیرنده اصل سرمایه را بازپرداخت نکند، شرایط تعیین‌شده در قرارداد هوشمند باطل و تراکنش بازگردانده می‌شود.

در عمل، با اینکه وام‌گیرنده ضمانت و وثیقه‌ای دریافت نمی‌کند، بر اساس شروط قرارداد هوشمند، بازپرداخت نکردن معادل با دریافت نکردن وام است. بنابراین، دریافت وام آنی خطر اندکی برای دو طرف وام‌دهنده و وام‌گیرنده ایجاد می‌کند. وام‌گیرنده نیاز به سرمایه اولیه ندارد و وام‌دهنده می‌تواند مطمئن باشد که حتماً بازپرداخت وام را دریافت خواهد کرد.

ارائه در کمترین زمان

معمولاً دریافت و تحقق وام پروسه‌ای طولانی است و در نهایت، اگر وام‌گیرنده برای دریافت وام مورد تأیید قرار گیرد، باید آن را به طور پیوسته طی ماه‌ها یا سال‌ها بازپرداخت کند. اما وام آنی، کاملاً فوری پرداخت و بازپرداخت می‌شود.

وام فوری چه کاربردهایی دارد؟

احتمالاً برایتان این سؤال پیش آمده که اصلاً دریافت وامی که فقط چند ثانیه در اختیار شماست چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ در ادامه، به چند روش رایج اشاره می‌کنیم که در حال حاضر مورد استفاده وام‌گیرندگان وام‌های آنی قرار می‌گیرند.

آربیتراژ

آربیتراژ اصلی‌ترین روش کسب سود از وام‌های آنی است. در این روش، معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اختلاف قیمت در صرافی‌های مختلف، درآمد کسب کنند. فرض کنید ارز مشخصی در صرافی A یک دلار و در صرافی B دو دلار معامله می‌شود. در این حالت، می‌توانید با استفاده از وام آنی ۱۰۰ دلار از این کوین را از صرافی A بخرید و همین مقدار را در صرافی B به مبلغ ۲۰۰ دلار بفروشید. سپس، بازپرداخت وام را انجام می‌دهید و ۱۰۰ دلار سود را در جیب خودتان می‌گذارید.

گفتنی است این وام‌ها علاوه بر نیاز نداشتن به وثیقه، کارمزد چندان زیادی هم ندارند. به‌عنوان مثال، پلتفرم آوی فقط ۰.۰۹ درصد از کل مبلغ وام را به‌عنوان کارمزد کسر می‌کند. بنابراین، در حال حاضر می‌توانیم مهم‌ترین کاربرد وام‌های فوری را افزایش چندبرابری سود در معاملات ارزهای دیجیتال بدانیم.

مبادله وثیقه

مبادله وثیقه به معاوضه سریع وثیقه یک وام با نوع دیگری از وثیقه گفته می‌شود. از آنجا که دارایی‌های وثیقه‌گذاری‌شده در دیفای در معرض نوسانات قیمت هستند، امکان لیکوییدشدن و ازدست‌رفتن سرمایه اولیه وام وجود دارد. وام‌های آنی به کاربران کمک می‌کنند به‌سرعت یک موقعیت وثیقه را ببندند و بلافاصله یک موقعیت وثیقه جدید با دارایی متفاوت باز کنند. اگرچه این روش پتانسیل خاصی برای کسب سود ندارد، ابزار مناسبی برای تسهیل روند وام‌گیری دیفای برای معامله‌گرهای حرفه‌ای به شمار می‌رود.

کاهش کارمزد تراکنش‌

یکی دیگر از مزایای گرفتن وام‌ فوری، صرفه‌جویی در پرداخت کارمزد تراکنش است. وام‌های فوری از چندین فرایند مالی مختلف که در حالت عادی باید طی چندین تراکنش انجام شوند، تنها در قالب یک تراکنش پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، کاربر می‌تواند چند تراکنش سودآور را با فقط پرداخت یک کارمزد انجام دهد.

پرداخت بدهی

فرض کنید وامی با نرخ بهره ۱۰ درصد از پلتفرم A دریافت کرده‌اید و بعد متوجه می‌شوید که پلتفرم B همین میزان وام را با نرخ بهره ۵ درصد ارائه می‌کند. در این حالت، با دریافت وام فوری می‌توانید بدهی خود را در پلتفرم A پرداخت کنید، وثیقه‌تان را آزاد و فوراً وام دیگری در پلتفرم B دریافت کنید و وام فلش را بازگردانید.

همچنین، از این وام‌ها می‌توانید برای آزادکردن وثیقه وام‌های دیگر استفاده کنید. خیلی ساده، وام فلش بگیرید، بدهی وام وثیقه‌دار خود را پرداخت کنید، وثیقه را دریافت و با آن وام فلش را بازپرداخت کنید و سپس بقیه وثیقه را برای خود بردارید.

همان طور که مشاهده می‌کنید، روش‌های بسیاری برای استفاده از وام‌های آنی وجود دارد. با این حال، دریافت، استفاده و پرداخت این وام‌ها بسیار پیچیده است و به دانش فنی بالا و اطلاعات کامل از بازار احتیاج دارد.

مزایا و معایب وام آنی چیست؟

بررسی دقیق وام‌های فلش در دیفای به‌وضوح نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از این نوع وام به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط قوت در افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال استفاده کرد. با این حال، برخی از بزرگ‌ترین نقاط قوت گاهی می‌توانند به برجسته‌ترین نقاط ضعف هم تبدیل شوند. معاملات وام فلش هم اصول و ویژگی‌های متمایزی دارند که علاوه بر برتری‌دادن به این نوع وام، می‌توانند در برخی موارد کاملاً خطرآفرین باشند.

در این بخش، نگاهی اجمالی به نکات مثبت و منفی این نوع وام خواهیم داشت.

دریافت پول فوری

دریافت و بازپرداخت وام آنی در یک تراکنش
عملیات پرداخت و بازپرداخت وام آنی فقط در یک تراکنش انجام می‌شود.

گاهی فرایند دردسرساز ثبت درخواست وام‌های سنتی تا زمان دریافت آن آنقدر طول می‌کشد که سرمایه دریافتی عملاً کارایی خود را از دست می‌دهد. در جریان وام‌های دیفای هم با توجه به نوسانات شدید بازار کریپتو، وثیقه‌گذاری بیش‌ازحد، بهره و مدت‌زمان طولانی بازپرداخت وام در بسیاری موارد فرصت‌های سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد. اما وام‌های آنی در لحظه در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و اگر به‌درستی استفاده شوند، پتانسیل کسب سود بسیار بالایی برای معامله‌گر فراهم می‌کنند.

کسب سود بدون نیاز به سرمایه اولیه

وام‌های آنی و فرصت آربیتراژی که ایجاد می‌کنند، عملکردی تقریباً شبیه به اهرم در معاملات دارند. وام آنی بدون نیاز به وثیقه به وام‌گیرنده کمک می‌کنند تا سود خود را به حداکثر برساند، فرصتی که در سایر خدمات مالی سنتی و دیجیتال کمتر دیده می‌شود. اگر کاربری دانش فنی کافی و سرعت بالایی در انجام تراکنش‌های مالی داشته باشد، می‌تواند بدون نیاز به قفل‌کردن سرمایه و ریسک‌پذیری سود قابل‌توجهی کسب کند.

نیاز به دانش فنی زیاد

اگرچه شرایط، مزایا و کاربردهای وام‌های فوری بسیار وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسند، اما فرایند بسیار پیچیده‌ای دارند. در ابتدا فقط توسعه‌دهندگانی می‌توانستند از وام‌های آنی استفاده کنند که دانش کاملی از اتریوم و چگونگی نوشتن قراردادهای هوشمند روی این شبکه داشتند. در واقع، برای دریافت این وام‌ها، توسعه‌دهنده باید ابتدا قرارداد هوشمندی روی بلاک چین برای ثبت درخواست وام ایجاد کند و برای این کار، دانش کافی از زبان برنامه‌نویسی اتریوم یعنی سالیدیتی (Solidity) مورد نیاز است.

گفتنی است پلتفرم‌هایی هم وجود دارند که ادعا می‌کنند شرایط گرفتن وام‌های فوری بدون دانش برنامه‌نویسی را فراهم کرده‌اند. با این حال، فعلاً پیچیدگی این وام‌ها و نبود رابط کاربری ساده ممکن است مشکلاتی برای کاربران کمترحرفه‌ای ایجاد کند.

خطر هک‌شدن پلتفرم وام‌دهنده

وام آنی (Flash Loan) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این وام‌ها بدانید

وام‌های فوری هنوز در مراحل ابتدایی تکامل خود هستند و این فناوری نوپا می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات ایمنی و کاربردی شود. با اینکه قدرت اصلی وام فلش مدیون کارکرد قراردادهای هوشمند و اوراکل‌های قیمت است، همین مسئله می‌تواند بزرگ‌ترین نقطه ضعف برای معاملات وام فلش محسوب ‌شود. قراردادهای هوشمند در برابر حملات وام فلش آسیب‌پذیر هستند. در صورتی که این قراردادها به‌درستی ساخته نشوند یا داده‌های اشتباه دریافت کنند، امکان هک‌شدن و سوءاستفاده از آنها وجود دارد.

در واقع، وام‌های آنی به‌دلیل دستکاری «هکرها» بارها خبرساز شده‌اند. اولین خبر داغ هک‌ وام‌های فلش مربوط به فوریه ۲۰۲۰ می‌شود، هنگامی‌که پروتکل وام‌دهی bZx دو بار طی فقط یک هفته هدف حمله «فلش لون» قرار گرفت و در مجموع، حدود یک میلیون دلار ارز دیجیتال از دست داد. در حمله اول یک وام‌گیرنده طی عملیاتی بسیار پیچیده و طی چند ثانیه با استفاده از ۵ پروتکل مختلف دیفای بازار را دستکاری کرد و در حمله دوم، وام‌گیرنده با افزایش موقت قیمت استیبل کوینی که برای بازپرداخت استفاده می‌شد، این بار عملکرد قراردادهای هوشمند و اوراکل‌های قیمت را هدف گرفت و مبلغ زیادی اتر به سرقت برد.

به‌همین ترتیب بین اکتبر ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱، هکرها با سوءاستفاده از گزینه وام‌های فوری در پلتفرم‌های پن‌کیک بانی (PancakeBunny)، آلفا فایننس (Alpha Finance)، اسپارتان (Spartan Protocol)، هاروست فایننس (Harvest Finance) و اکس توکن (XToken) حدود ۱۷۱ میلیون دلار به سرقت بردند!

واقعیت این است که ایراد از وام‌های فلش نیست؛ آسیب‌پذیری‌هایی که مورد سوءاستفاده قرار گرفتند در پروتکل‌های دیگر هم وجود دارند و وام‌های فلش فقط هزینه حمله را تأمین کردند. زیرا این نوع سرقت فوق‌العاده ارزان است، به سرمایه‌گذاری زیادی از سوی مهاجم نیاز ندارد و هیچ عامل بازدارنده مالی هم در کار نیست.

چگونه در دیفای وام آنی بگیریم؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بهترین راه برای دریافت و استفاده مؤثر از وام آنی، نوشتن یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم با استفاده از زبان سالیدیتی است. برای این منظور، می‌توانید از پلتفرم‌های آوی، dYdX، کامپاند و یونی سواپ استفاده کنید. این پلتفرم‌ها از نظر دسترسی به ارزهای دیجیتال مختلف، پیچیدگی عملیات و همچنین کارمزد تراکنش متفاوت هستند.

به‌عنوان مثال، کارمزد آوی ۰.۰۹ درصد و کارمزد پلتفرم dYdX صفر است؛ با این حال، آوی به کاربر اجازه می‌دهد به ارزهای دیجیتال مختلفی دسترسی داشته باشد، درحالی که dYdX فقط برای وام‌های اتریوم، دای و یواس‌دی کوین مناسب است.

علاوه بر این، پلتفرم‌هایی مانند Collateral Swap و Defi Saver هم گزینه وام‌های فلش را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. همچنین، پلتفرم فروکامبو (Frucombo) هم به کاربر اجازه می‌دهد بدون نیاز به دانش کدنویسی، وام فوری بگیرد. با این همه، این پلتفرم‌ هم روند پیچیده‌ای طی می‌کند و برای کاربران تازه‌وارد مناسب نیست.

در واقع، برای استفاده از پلتفرم فروکامبو شما باید مهارت لازم برای چینش چند عملکرد مختلف در یک تراکنش واحد را داشته باشید، به‌صورتی که در نهایت مقروض نشوید. علاوه بر این، پلتفرم‌هایی مثل فروکامبو که گزینه وام فوری بدون نیاز به کدنویسی را ارائه می‌دهند، اغلب در دسترسی به پروتکل‌ها و ارزهای دیجیتال محدودیت دارند و اختیار عمل کاربر را بسیار کم می‌کنند.

در حال حاضر، بهترین راه برای دریافت وام‌های فلش تسلط کامل به زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی، کدنویسی قراردادهای هوشمند و البته اطلاعات کامل از نوسانات بازار است و در مجموع می‌توانیم بگوییم وام‌های فلش فعلاً مناسب تمام معامله‌گرها نیستند.

فلش سواپ: وام فوری یونی سواپ

وام آنی (Flash Loan) چیست؟

پلتفرم یونی سواپ هم نسخه وام فلش خود را در قالب «مبادله آنی» یا همان «فلش سواپ» (Flash Swap) ارائه می‌کند. برخلاف سایر معاملات در یونی سواپ که برای مبادله باید ابتدا توکن‌های واریزی را ارسال کنید، در «فلش سواپ» می‌توانید مشابه با وام فلش، ابتدا توکن برداشت کنید. در صورتی که نتوانید در عرض چند ثانیه به‌اندازه برداشتتان واریزی داشته باشید، کل تراکنش برگشت می‌خورد.

به عبارت دیگر، فلش سواپ به شما اجازه می‌دهد توکن‌های مبتنی بر اتریوم را بدون هزینه برداشت کنید مشروط بر اینکه در نهایت یا با جفت‌ارز مربوطه هزینه توکن‌های برداشت‌شده را بپردازید یا توکن‌های برداشت‌شده را بازگردانید. البته در این بین باید به فکر پرداخت کارمزد تراکنش مبادلات هم باشید.

مثلاً، می‌توانید از استخر نقدینگی رپداتر/دای (wETH/DAI)، توکن‌ دای برداشت کنید؛ از هر نوع منطق آربیتراژی که مایل هستید برای کسب سود استفاده کنید و در نهایت، علاوه بر کارمزد تراکنش ۰.۳ درصدی، به همان میزان دای بازپرداخت کنید یا معادل آن رپداتر بپردازید.

جمع‌بندی

وام‌های آنی یا فوری در دیفای می‌توانند میلیون‌ها دلار پول را بدون نیاز به وثیقه و فقط با چند خط کد در اختیار معامله‌گران قرار دهند. شاید، همان‌طور که برخی معتقدند، با تکامل دیفای وام‌های آنی هم شهرت خود را از دست بدهند و شاید با طراحی پروتکل‌های ایمن‌تر، بتوانند به‌شکلی کاملاً غیرمتمرکز به افراد اجازه دهند که بدون داشتن هیچ سرمایه اولیه، حتی برای چند ثانیه یک نهنگ کریپتو باشند و از این فرصت استفاده کنند.

در مجموع، با اینکه موارد استفاده از وام‌های فلش در حال حاضر کاملاً محدود است، این نوع از خدمات مالی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد طیف گسترده‌تری از اپلیکیشن‌های مالی با امکانات جدید در دیفای شود. در واقع، این وام‌ها با توجه به پتانسیلی که دارند می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گرفتن آینده دیفای ایفا کنند. تسهیلات وام‌های آنی بدون وثیقه در کنار استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانند امکانات متنوعی برای رشد یک سیستم مالی کاملاً جدید به نمایش بگذارند.

با این حال، توجه به این نکته نیز ضروری است که مفهوم وام آنی در دیفای هنوز در مراحل اولیه رشد و تکامل است و با توجه به پیچیدگی‌های فنی فعلاً مناسب بسیاری از معامله‌گرها نیست. علاوه بر این، هک‌ها و حملات سایبری مداومی که طی سال‌های گذشته در پلتفرم‌های وام‌‌های فوری اتفاق افتاده نشان‌دهنده ناپختگی این فضا در امور مالی غیرمتمرکز است. در مجموع، پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه پول خود را در هر حوزه‌ای از دیفای سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که خطرات آن را کاملاً درک کرده‌ و پوشش ریسک مناسبی برای ایمنی سرمایه خود در نظر گرفته‌اید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه