بازارهای مالیبلاکچینکریپتو

سندباکس (Sandbox) چیست؟ آموزش خرید و کارکردن با سندباکس

از اواخر اکتبر ۲۰۲۱ که فیسبوک اعلام کرد نام خود را به متا (Meta) تغییر خواهد داد، هنوز هیاهوها پیرامون اصطلاح «متاورس» و کاربردهای آن ادامه دارد. متاورس یا همان دنیای مجازی به افراد اجازه می‌دهد جهان‌های موازی سفارشی ایجاد کنند و با آواتارهای طراحی‌شده در این جهان‌ها فعالیت کنند. در این بین، یکی از برترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های متاورس، پلتفرم سندباکس (SandBox) است.

سندباکس یک بازی مبتنی بر اتریوم و توکن‌های غیرمثلی (NFT) است که تجربه منحصربه‌فردی از مالکیت به بازیکنان ارائه می‌دهد. این بازی که در دسته‌بندی «بازی‌های با هدف کسب درآمد» قرار دارد، خلاقیت بازیکنان را به کار می‌گیرد و به آنها اجازه می‌دهد هم در ایجاد آیتم‌های بازی و هم در خود بازی‌ها مشارکت کنند. بازیکنان می‌توانند از ابزارهای رایگان طراحی برای ایجاد بازی‌ها و دارایی‌های دیجیتال خود استفاده کنند و سپس این دارایی‌ها را در بازار سندباکس بفروشند و درآمد کسب کنند.

در این مطلب، ابتدا نگاهی به تاریخچه پلتفرم سندباکس و سازندگان آن داریم و سپس سه محصول کلیدی و توکن‌های مختلف این بازی را مرور می‌کنیم. بخش‌های بعدی این مطلب به نحوه خرید زمین در پلتفرم سندباکس و همچنین شیوه کسب درآمد از آن اختصاص دارند. در پایان هم سعی می‌کنیم به برخی از متداول‌ترین پرسش‌هایی که درباره متاورس سندباکس مطرح می‌شوند پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

سندباکس چیست؟

سندباکس یک بازی برای کسب درآمد است که طراحی جامعه‌محور دارد و به بازیکنان اجازه می‌دهد با استفاده از توکن‌های غیرمثلی، دنیای مجازی خود را طراحی و ایجاد کنند.

در واقع متاورس سندباکس یکی از جهان‌های مجازی مبتنی بر بلاک چین است که تلاش می‌کند با ایجاد تحول در صنعت بازی، به بازیکنان در ازای ارزشی که طراحی و تولید می‌کنند، پاداش دهد.

این پلتفرم دیفای که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، ابزارهایی رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بازی‌ها و دارایی‌های دیجیتال خود را بسازند و سپس آنها را در بازار بازی، با توکن بومی پلتفرم که سند (SAND) نام دارد مبادله کنند. همچنین، بازیکنان در این اکوسیستم می‌توانند آواتارهای خود را طراحی کنند تا به بازی‌ها، مراکز و محیط‌های مختلف دسترسی داشته باشند و تعامل خود را با سایر بازیکنان حفظ کنند.

به هر قطعه زمین دیجیتالی در متاورس سندباکس، توکن لند (LAND) گفته می‌شود که یک توکن غیرمثلی با استاندارد ERC721 روی بلاک چین اتریوم است. برای خرید این زمین‌ها به توکن بومی پلتفرم یعنی سند احتیاج دارید. علاوه بر این، عرضه دارایی‌های شخصی و خرید دارایی‌های دیگر در این پلتفرم هم با استفاده از این توکن امکان‌پذیر است. در واقع، سند توکن حاکمیتی سندباکس است که علاوه بر کاربرد اقتصادی، حق رأی هم در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

تاریخچه و تیم سازنده سندباکس

اگرچه سندباکس در حال حاضر به‌عنوان یکی از پیشتازان فضای متاورس شناخته می‌شود، این پلتفرم‌ سال‌ها پیش از مشهورشدن ایده متاورس کنونی، حیات خود را آغاز کرد. استودیوی بازی پیکسول (Pixowl) با سرپرستی سباستین بورگت (Sebastien Borget) و آرتور مادرید (Arthur Madrid) در سال ۲۰۱۲ این بازی را برای نسخه‌های موبایل و سپس در سال ۲۰۱۵ آن را برای رایانه عرضه کرد.

سازندگان سندباکس
بنیان‌گذاران پیکسول؛ سباستین بورگت (سمت راست) و آرتور مادرید (سمت چپ)

این بازی در ابتدا یک بازی موبایلی دوبعدی بود که به بازیکنان اجازه می‌داد جهان خود را بسازند و مواد و عناصر این جهان را دستکاری کنند. سندباکس پس از مدتی به موفقیت بسیار زیادی دست یافت و به بیش از ۴۰ میلیون دانلود در سرتاسر جهان رسید. با شهرت روزافزونی که این بازی پیدا کرد، نسخه بعدی آن در سال ۲۰۱۶ با نام «سندباکس ایولوشن» (The Sandbox Evolution) عرضه شد تا چالشی برای سایر همتایان خود ایجاد کند.

اواسط سال ۲۰۱۸، شرکت بلاک چینی انیموکا برندز (Animoca Brands) استودیوی پیکسول را با رقمی نزدیک به ۵ میلیون دلار خریداری کرد تا استراتژی‌های رشد و توسعه این بازی هرچه بیشتر با فناوری بلاک چین ادغام شود. در نهایت، می‌توانیم انقلاب توکن‌های غیرمثلی را نقطه عطف سندباکس بدانیم که در سال ۲۰۲۰ کارکرد این بازی را به سطح جذاب‌تری ارتقا داد.

نسخه بلاک چینی این بازی به نام «سندباکس متاورس» (The Sandbox Metaverse) با استفاده از مفهوم و کارکرد NFTها، به بازیکنان اجازه می‌دهد مالک زمین‌ها و آیتم‌هایی که ایجاد می‌کنند باشند و حتی از این راه درآمد کسب کنند. این نسخه برخلاف نسخه‌های پیشین، کاملاً سه‌بعدی است؛ اما همچنان سبک هنری جهان اولیه را با اشکال و نورپردازی‌های ویژه خود حفظ کرده است.

پروژه جدید سندباکس نیز همچون پلتفرم‌های بازی دیگری مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و دیسنترالند (Decentraland) رشد خیره‌‌کننده‌ای را تجربه کرد و به یکی از مطرح‌ترین پلتفرم‌های خریدوفروش زمین‌های مجازی تبدیل شد.

این بازی تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. در بین سرمایه‌گذاران سندباکس، نام شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت سرمایه‌گذاری ژاپنی سافت‌بنک (SoftBank) به چشم می‌خورد. علاوه بر این، سندباکس بیش از ۵۰ شریک و حامی مالی مختلف دارد که از میان آنها می‌توان به شرکت‌ بازی مشهور آتاری، آدیداس، سامسونگ و همچنین ستاره هیپ‌هاپ اسنوپ داگ (Snoop Dogg) اشاره کرد.

بازی سندباکس چگونه کار می‌کند؟

سندباکس به‌واسطه سه محصول به بازیکنان اجازه می‌دهد تا نه‌تنها طراح و تولیدکننده محتوای درون‌ بازی باشند، بلکه نسبت به محتوای تولیدشده مالکیت تام داشته باشند و بتوانند از دارایی‌های درون‌ بازی درآمد کسب کنند. در سندباکس، کاربران می‌توانند آواتارهای سفارشی ایجاد کنند، سازه‌ها و ساختمان‌های مختلف بسازند و حتی سازنده بازی خود باشند. مالکیت و کسب درآمد از همه این موارد به‌لطف فناوری توکن‌های غیرمثلی و سه محصول زیر امکان‌پذیر شده است:

واکس‌ادیت (VoxEdit)

واکس ادیت سندباکس

واکس ادیت ابزاری رایگان برای ساخت و متحرک‌سازی اشیا و آیتم‌های سه‌بعدی، مانند شخصیت‌ها، حیوانات و ابزارها در متاورس سندباکس است. این اشیا تحت‌عنوان دارایی‌ها (ASSETS) شناخته می‌شوند و مبتنی بر استاندارد توکن ERC1155 هستند. این استاندارد از فناوری نوینی در ایجاد توکن‌های غیرمثلی استفاده می‌کند.

در واقع، واکس‌ادیت یک نرم افزار کاربرپسند برای ایجاد آیتم‌های واکسلی در جهان سندباکس است. واکسل‌ها پیکسل‌های سه‌بعدی مربع‌شکلی هستند که می‌توان آنها را نسخه مجازی لِگوها نامید. این واکسل‌ها را می‌توان به‌سرعت در واکس‌ادیت ویرایش کرد تا به اشکال مختلفی از جمله اشیا، آیتم‌های تزیینی، آواتارها و شخصیت‌ها، حیوانات، لباس، سلاح و سایر ابزارهای بازی تبدیل شوند. سپس این کالاهای مجازی را می‌توان به‌عنوان توکن‌های غیرمثلی در بازار سندباکس عرضه و معامله کرد.

گیم‌ میکر سندباکس (Game Maker)

گیم میکر سندباکس

بازی‌ساز یا همان گیم میکر سندباکس هم ابزار رایگان دیگری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بازی‌های سه‌بعدی منحصربه‌فرد خود را در متاورس سندباکس بسازند و آزمایش کنند. گیم میکر اپلیکیشن ساده‌ای است که برای استفاده از آن نیازی به دانش کدنویسی نیست. با استفاده از این ابزار، کاربران می‌توانند عناصر مختلف درون‌ بازی و توکن‌های غیرمثلی را در محیطی به‌نام لَند (LAND) که به‌معنای «زمین» است، طراحی و سازمان‌دهی کنند.

به‌عنوان مثال، بازیکنان می‌توانند زمین‌ها را ویرایش‌ کنند، روی آنها شخصیت‌ها و ساختمان‌هایی قرار دهند و مراحل مختلف بازی را مدیریت کنند. آنها همچنین می‌توانند سازه‌های خود را از طریق بازار سندباکس عرضه کنند و به فروش برسانند.

بازار سندباکس (The Sandbox Marketplace)

مارکت پلیس سندباکس

بازار سندباکس مکانی مناسب برای خرید و فروش همه‌چیز در سندباکس است؛ از قطعات زمین گرفته تا اشیا، حیوانات، وسایل تزیینی، سلاح و هرچه که بازیکنان طراحی و ایجاد کرده باشند.

بازار به سازندگان (تولیدکنندگان محتوا در بازی) اجازه می‌دهد آثار خود را بفروشند تا سایر سازندگان یا بازیکنان از این محتوا برای ایجاد و توسعه زمین‌های خود استفاده کنند. برای مثال، سازنده‌ای ممکن است شیء خاصی را عرضه کند و بازیکنی فکر کند که این شیء به سایر دارایی‌هایش می‌آید. در این حالت، خریدار باید مبلغ مشخص‌شده برای خرید شیء موردنظر را در قالب توکن سَند بپردازد تا بتواند آن را در قطعه زمین خود قرار دهد.

بنابراین همان طور که متوجه شده‌اید، واسط مبادله در این بازار، توکن بومی سند است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

توکن سند و اقتصاد توکنی پلتفرم سندباکس

تقریباً هر امکانی در پلتفرم سندباکس مبتنی بر اقتصاد توکنی مشخصی است که به کاربران اجازه می‌دهد از زمانی که در این پلتفرم سپری می‌کنند، نهایت بهره را ببرند. اصلی‌ترین توکن این پلتفرم که سوخت اغلب تعاملات و تراکنش‌های درون‌ بازی محسوب می‌شود، توکن سند است.

توکن سند (SAND) چیست؟

سندباکس (Sandbox) چیست؟

سند توکن بومی پلتفرم سندباکس است و تمام تراکنش‌ها و تعاملات اکوسیستم را ممکن می‌کند. این توکن روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده و مبتنی بر استاندارد ERC۲۰ است. بازیکنان سندباکس برای انجام بازی‌ها، خرید تجهیزات یا شخصی‌سازی آواتارها به توکن سند احتیاج دارند.

علاوه بر کاربرد به‌عنوان واسطه مبادلات، سند یک توکن حاکمیتی هم قلمداد می‌شود و دارندگان این توکن می‌توانند در تغییرات اکوسیستم حق رأی داشته باشند. این قابلیت پس از راه‌اندازی سازمان خودگردان غیرمتمرکز (دائو) سندباکس به این توکن اضافه می‌شود. بر اساس نقشه راه سندباکس، این دائو در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد شد. همچنین، این اکوسیستم امکان سهام‌گذاری و کسب پاداش را از طریق توکن سند مهیا کرده است.

گفتنی است سقف عرضه توکن سند ۳ میلیارد واحد است که در زمان نگارش این مقاله، ۹۲۵ میلیون واحد آن (۳۱ درصد) عرضه شده است و تا سال ۲۰۲۵ عرضه آن تکمیل می‌شود. ارزش فعلی بازار توکن سند حدود ۳ میلیارد دلار است. قیمت سندباکس هم در زمان نوشتن این مطلب ۴.۶۵ دلار است.

توکن سند را می‌توانید از طریق انجام بازی‌ها و مسابقات مختلف در سندباکس به دست بیاورید یا از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال آن را خریداری کنید.

علاوه بر توکن سند که سوخت اصلی پلتفرم محسوب می‌شود، توکن‌های دیگری هم در اکوسیستم سندباکس به کار گرفته می‌شوند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

توکن لند (LAND)

توکن لند به هر قطعه زمین دیجیتال در متاورس سندباکس گفته می‌شود که در واقع یک توکن غیرمثلی مبتنی بر استاندارد ERC721 روی بلاک چین اتریوم است. طراحان بازی‌ها از لند برای ایجاد تجربه‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند و آنها را با توکن‌های ASSET پر می‌کنند (ASSET یکی دیگر از توکن‌های اکوسیستم سندباکس است که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم).

مفهوم «زمین» و توکن‌های لند را می‌توانیم اصلی‌ترین بخش سندباکس بدانیم؛ تا جایی که برخی این پلتفرم بازی را به‌عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری روی زمین‌های مجازی و متاورسی در نظر می‌گیرند.

در مجموع، ۱۶۶,۴۶۴ عدد توکن لند موجود هستند که نقشه مجازی آنها را می‌توانید از طریق وب‌سایت رسمی سندباکس پیدا کنید. داشتن هر کدام از این قطعات به شما حق رأی و مشارکت در حاکمیت پلتفرم را می‌دهد.

زمین‌های سندباکس
تصویری از نقشه زمین‌ها در پلتفرم سندباکس

ترکیب چند لند با هم، یک ESTATE (مجموعه املاک) را شکل می‌دهد و اگر نوع خاصی از املاک بیش از یک مالک داشته باشد، به آن DISTRICT (منطقه) گفته می‌شود. محل قرارگیری لند در قیمت، تعداد بازدیدکننده و اقتصاد آن زمین تأثیرگذار است.

مالک هر لند می‌تواند از سایر بازیکنانی که از «زمین» او بازدید می‌کنند یا باز‌ی‌هایش را انجام می‌دهند، هزینه دریافت کند؛ با میزبانی محتوا و رویدادها، جوایزی در قالب سند کسب کند؛ زمین سفارشی خود را بفروشد یا آن را اجاره دهد. برخی از سازندگان بازی، به‌جای خرید زمین، آن را اجازه می‌کنند تا با استفاده از نرم‌افزار بازی‌ساز (گیم میکر) نسخه‌ای از بازی‌های خود را روی آنها بسازند.

توکن ASSET

توکن ASSET همان طور که از نامش پیداست، نماینده دارایی‌های شما درون بازی است. پیش‌تر هم اشاره کردیم که ASSETها یا همان دارایی‌ها به سازه‌های واکسلی طراحی‌شده توسط کاربران گفته می‌شود که به‌هنگام بارگذاری در بازار سندباکس، در قالب توکن‌ غیرمثلی و مبتنی بر قرارداد هوشمند ERC1155 ارائه می‌شوند.

‌‌توکن ASSET در قالب گروه‌های مختلف شخصیت‌های غیرقابل‌بازی، حیوانات، تجهیزات و سلاح‌ها، لباس‌ها و پوشیدنی‌ها، آثار هنری و تزیینی و همچنین عناصری مانند آب، گِل، شن، آتش و سایر موارد دسته‌بندی می‌شود. این دارایی‌ها برای تغییر و سفارشی‌سازی قطعات زمین (LAND) به کار گرفته می‌شوند.

توکن‌های ASSET اولیه به‌صورت پیش‌فرض در گیم میکر بازیکنان موجود هستند. کاربران می‌توانند این توکن‌ها را توسط نرم‌افزار واکس‌ادیت طراحی و از آنها در بازی‌های مختلف استفاده کنند یا این توکن‌ها را در بازار سندباکس به فروش برسانند.

توکن‌ GEM

این توکن کاربردی با استاندارد ERC20 کار می‌کند و نشان‌دهنده ویژگی‌هایی است که دارایی‌های شما می‌توانند داشته باشند. وضعیت، ارزش و میزان سودمندی دارایی شما با ویژگی‌هایی که به آن می‌دهید تعیین می‌شود.

هر توکن GEM می‌تواند ۲۵ امتیاز ویژگی خاص به دارایی شما ببخشد. با کمک توکن‌های CATALYST، می‌توانید از ۴ توکن GEM برای دارایی خود استفاده کنید و بنابراین ۱۰۰ ویژگی خاص به دارایی خود اضافه کنید.

پاداش سهام‌گذاری توکن‌های سند در قالب توکن‌های GEM ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید این توکن‌ها را از بازار سندباکس هم بخرید. توکن GEM پس از استفاده سوزانده می‌شود.

توکن CATALYST

توکن‌ CATALYST هم استاندارد توکن و عملکردی مشابه توکن GEM دارد. سطح و رتبه و میزان کمیاب‌بودن دارایی شما با این توکن مشخص می‌شود. توکن CATALYST در واقع موقعیت را برای اضافه‌کردن توکن‌های GEM فراهم می‌کند. هرچه کیفیت توکن CATALYST بازیکن بیشتر باشد، دارایی او ظرفیت بیشتری برای دریافت GEM و افزایش ارزش پیدا می‌کند.

توکن CATALYST را هم مانند توکن GEM می‌توان از طریق سهام‌گذاری یا خرید از بازار سندباکس به دست آورد. همچنین این توکن هم پس از استفاده سوزانده می‌شود.

سندباکس (Sandbox) چیست؟
نمونه‌ای از توکن ASSET با ویژگی‌های مشخص برای فروش در بازار سندباکس

صندوق بازی‌سازها (Game Makers Fund)

علاوه بر سازوکار تشویقی توکن‌های بازی، راه‌اندازی صندوق ۲ میلیون دلاری بازی‌سازها در اکتبر ۲۰۱۹ هم کمک بزرگی به رشد و توسعه اکوسیستم کرده است. سازندگان بازی با ثبت‌‌نام در این صندوق می‌توانند برای کیفیتی که در بازی‌های خود ارائه می‌دهند، سرمایه دریافت کنند.

این صندوق که با هدف پشتیبانی از اکوسیستم سندباکس ایجاد شده است، پس از راه‌اندازی سازمان خودگردان غیرمتمرکز این شبکه قرار است با مشارکت جامعه سندباکس مدیریت شود. بازی‌های منتخبی که از بودجه این صندوق استفاده می‌کنند، می‌توانند به توسعه بازی خود ادامه دهند و محتوای باکیفیت‌تری تولید کنند.

شیوه خرید توکن سند

همان‌ طور که اشاره کردیم، کاربران سندباکس با بازی‌کردن و کسب پاداش می‌توانند توکن سند به دست بیاورند. با این حال، اگر تازه قصد ورود به دنیای سندباکس را دارید یا ترجیح می‌دهید آن را خارج از پلتفرم به دست بیاورید، می‌توانید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال اقدام کنید.

 

خرید از صرافی خارجی

سندباکس (Sandbox) چیست؟

ازآنجاکه بنا به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، کاربران ایرانی نمی‌توانند به‌صورت مستقیم پول به حساب صرافی‌های بین‌المللی واریز کنند، بهترین روش این است که مقداری بیت کوین یا استیبل کوین‌هایی مانند تتر را از صرافی‌های ایرانی خریداری کنید و سپس با انتقال آن به حسابی در یک صرافی خارجی مانند کوکوین، توکن سند بخرید.

با استفاده از این لینک می‌توانید فهرستی از معتبرترین صرافی‌های خارجی را که از توکن سند پشتیبانی می‌کنند مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که در صرافی موردنظر شما، احراز هویت نباید الزامی باشد. به‌عنوان مثال، صرافی بایننس پلتفرم موردعلاقه بسیاری از کاربران ایرانی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بود؛ اما پس از اعلام رسمی بایننس مبنی بر لزوم احراز هویت، این گزینه هم از دسترس ایرانی‌ها خارج شد. در حال حاضر، یکی از صرافی‌های مناسبی که فعلاً شرط احراز هویت را الزامی نکرده است، صرافی کوکوین است.

فراموش نکنید که پیش از ورود به این صرافی‌ها، حتماً از VPN (ترجیحاً با IP ثابت) استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که حساب کاربران ایرانی همیشه تا حدودی با خطر مسدودشدن مواجه است؛ بنابراین بهتر است پس از خریدوفروش توکن‌ها، آنها را به کیف پول‌های شخصی خود انتقال دهید.

شیوه خرید توکن لند

دو روش برای تهیه توکن لند وجود دارد: خرید از بازار سندباکس و خرید از بازارهای ثانویه مانند پلتفرم اوپن‌سی (OpenSea).

در روش اول، وب‌سایت رسمی پلتفرم زمان مشخص فروش عمومی زمین‌ها را اعلام می‌کند و بازیکنان می‌توانند به‌طور مستقیم و با پرداخت سند، این توکن‌ها را از بازار سندباکس تهیه کنند. در روش دوم، بازیکنانی که این توکن‌های غیرمثلی را در اختیار دارند، آنها را مانند سایر توکن‌های غیرمثلی در بازارهای ثانویه مانند اوپن‌سی برای فروش عرضه می‌کنند. همان‌ طور که حدس می‌زنید، بهای اغلب این توکن‌ها در بازار ثانویه بیشتر از بازار سندباکس است. همچنین فروشنده می‌تواند مشخص کند که خریدار بهای توکن را در قالب سند یا اتر پرداخت کند.

خرید از پلتفرم سندباکس: ابتدا باید کیف پول پشتیبانی‌شده‌ای مانند متامسک را همراه با مقداری توکن سند به حساب کاربری سندباکس خود متصل کنید. پس از واریز توکن‌ها به حساب کاربری، می‌توانید به‌دنبال قطعه زمین دلخواه خود بگردید و با کلیک روی «Buy LAND» آن را خریداری کنید.

خرید از اوپن‌سی: برای خرید از بازارهای ثانویه‌ای مانند اوپن‌سی، ابتدا باید یک حساب کاربری در پلتفرم اوپن‌سی ایجاد کنید و کیف پولتان را به آن متصل کنید. پیشنهاد می‌کنیم از همان کیف پولی که به پلتفرم سندباکس متصل کرده‌اید استفاده کنید. به این صورت، برای انتقال توکن لند از اوپن‌سی به سندباکس نیازی به پرداخت کارمزد نخواهید داشت.

سندباکس (Sandbox) چیست؟

حتماً پیش از خرید از پلتفرم اوپن‌سی از اصل‌بودن قطعه زمین مطمئن شوید. برای این کار موقعیت زمین را در نقشه رسمی پلتفرم چک کنید. زمینی که خریداری می‌کنید باید با علامت آبی سندباکس اعتبارسنجی شده باشد. املای نام توکن و پلتفرم را هم بررسی کنید.

توجه داشته باشید که املای انگلیسی صحیح پلتفرم سندباکس «The Sandbox» است، نه «Sandbox».

سندباکس (Sandbox) چیست؟
جزئیاتی که به شما کمک می‌کنند تا از اصل‌بودن توکن لند در پلتفرم اوپن‌سی مطمئن شوید.

علاوه بر این، در گوشه هر تصویر، باید علامت یک دانه برف را مشاهده کنید که نشان‌دهنده ذخیره‌شدن توکن روی یک سرور غیرمتمرکز است. همچنین در صفحه توکن، باید بتوانید به اطلاعات کامل‌تری از توکن دسترسی داشته باشید.

نحوه کسب درآمد از سندباکس

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد در اکوسیستم سندباکس وجود دارد که چند مورد از آنها را با هم مرور می‌کنیم:

  • ایجاد دارایی‌های واکسلی: می‌توانید داریی‌هایی در واکس‌ادیت بسازید و آنها را در قالب توکن‌های غیرمثلی با قیمت‌هایی از کمتر از ۱۰ سند تا هزاران سند در بازار سندباکس بفروشید؛
  • ساخت بازی: می‌توانید با استفاده از گیم میکر روی زمین‌‌هایتان بازی طراحی کنید و با تعامل با سایر بازیکنان، از این بازی‌ها درآمد کسب کنید؛
  • بازی‌کردن: با انجام بازی‌های کاربران دیگر و تکمیل ماجراجویی‌ها هم می‌توانید پاداش‌هایی کسب کنید و از این طریق، ارزش اموال و دارایی‌هایتان را افزایش دهید؛
  • خریدوفروش یا اجاره زمین: می‌توانید یک قطعه زمین بخرید، آن را اجاره دهید یا به‌نوعی آن را پر کنید که ارزشش افزایش پیدا کند؛
  • سرمایه‌گذاری روی توکن سند: آخرین روش کسب درآمد از اکوسیستم سندباکس، معامله‌ توکن سند بر اساس نوسانات قیمت این توکن است. می‌دانید که این روش محدود به توکن سند نیست و برای همه کوین‌ها و توکن‌های موجود در بازار صدق می‌کند. جالب است بدانید طی یک سال گذشته، این توکن شاهد رشدی حدوداً ۱۶,۰۰۰ درصدی بود و توانست از حدود ۵ سنت در اوایل سال ۲۰۲۱ به بیش از ۸ دلار در اواخر نوامبر ۲۰۲۱ دست پیدا کند.
سندباکس (Sandbox) چیست؟
نمودار تاریخی توکن سند

ناگفته نماند که رشد حیرت‌انگیز قیمت این توکن در ماه نوامبر مربوط به خبر یک رویداد بازی چندهفته‌ای به نام «آلفا» (Alpha) بود که جامعه این اکوسیستم مدت‌ها منتظرش بود. با توجه به اعلام فصل دوم این رویداد در آینده نزدیک، سرمایه‌گذاری نام‌های بزرگی همچون آتاری، بایننس، آدیداس و اسنوپ داگ و همچنین پویایی و نقشه راه مشخص این پلتفرم، هنوز هم احتمال جهش چشمگیر قیمت این توکن در آینده وجود دارد.

پرسش‌های متداول

در این مطلب تلاش کردیم به اکثر پرسش‌های متداول درمورد پلتفرم سندباکس پاسخ دهیم. با این حال، در این بخش سعی می‌کنیم چند مورد دیگر از پرسش‌هایی را مطرح کنیم که پلتفرم سندباکس در منابع اصلی خود به آنها اشاره کرده است.

میزان پاداش سهام‌گذاری توکن سند چقدر است؟

به‌نسبت درصدی که در استخر نقدینگی سهام‌گذاری می‌کنید، درآمد کسب خواهید کرد. علاوه بر این، تعداد توکن لَندی که در کیف پول سهام‌گذاریتان نگهداری می‌کنید هم می‌تواند پاداش نهایی شما را با ضرایب مشخصی افزایش دهد.

آیا کارمزدی برای خرید زمین و دارایی از بازار سندباکس تعیین شده است؟

بله. برای تمام تراکنش‌های سند باید ۵ درصد کارمزد بپردازید. این هزینه به‌صورت خودکار به مبلغ سندی که فروشنده دریافت می‌کند، اضافه می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر هنرمندی برای یک دارایی ۵۰۰ دلار سند تعیین کند، دارایی با قیمت ۵۲۵ دلار سند در بازار فهرست می‌شود. از کارمزدهای تراکنش‌ها در نهایت برای پشتیبانی از هنرمندان و سازندگان پروژه‌های برتر و تأمین سرمایه برای آنها استفاده می‌شود.

قیمت زمین در سندباکس چقدر است؟

قیمت میانگین توکن‌های غیرمثلی در بازار سندباکس حدود ۱۲,۱۰۰ دلار است. رکورد تاریخی گران‌قیمت‌ترین قطعه زمین در این پلتفرم در دست توکنی با بهای ۱۳۲,۹۰۰ دلار است.

جمع‌بندی

سندباکس یکی از چندین متاورس مبتنی بر بلاک چین است که تلاش می‌کند رابطه بین سازندگان، گیمرها و پلتفرم‌های بازی را تغییر دهد. سندباکس با رویکردی منعطف به کاربر اجازه می‌دهد تا خود خالق بازی باشد و در سود مالی آن شریک باشد. با توجه به اهمیتی که این پلتفرم در پیش‌برد بازی‌های مبتنی بر بلاک چین دارد، لازم دانستیم مرور جامعی بر این اکوسیستم داشته باشیم.

تاریخچه سندباکس، کارکرد و هدف فعلی آن، سه محصول کلیدیِ واکس‌ادیت، بازی‌ساز و بازار سندباکس، سازوکار توکن‌های لند، سند و ASSET و همچنین نحوه خرید توکن سند و لند، برخی از موضوعات بررسی‌شده در این مطلب بودند.

ایده ایجاد جهانی شخصی و توانایی کسب درآمد از طریق بازی و تولید محتوا برای بسیاری از افراد وسوسه‌کننده است. به‌ گزارش مارکتینگ اینتراکتیو، پایگاه کاربری سندباکس در سال ۲۰۲۱ پنج‌برابر شده است و در حال حاضر بیش از ۳۰,۰۰۰ کاربر فعال ماهانه بیش از نیم ساعت از روز خود را در این پلتفرم سپری می‌کنند. با توجه به اینکه بسیاری از ویژگی‌های اعلام‌شده توسط این پلتفرم هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند، این میزان جذب مخاطب را می‌توانیم موفقیت چشمگیری برای پلتفرم سندباکس بدانیم.

با این همه، نسخه بلاک چینی سندباکس هنوز در ابتدای راه است و با توجه به رقبای متاورسی‌‌اش که هرروز بیشتر و گسترده‌تر می‌شوند و قابلیت‌های خود را افزایش می‌دهند، تنها زمان می‌تواند مشخص کند که وعده‌های این پلتفرم تا چه اندازه عملی و امکان‌پذیر هستند.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه