بازارهای مالیتکنیکالکریپتوفاندامنتال

پیش‌بینی قیمت بیت کوین با تحلیل شاخص قدرت دلار؛ آیا ریزش بیشتری در راه است؟

در حالی که سرمایه‌گذاران بیت کوین از ریزش روز گذشته بازار و ورشکستگی احتمالی بانک سیلورگیت شوکه هستند، بهبود وضعیت دلار آمریکا ممکن است برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار مشکل بیافریند.

به گزارش اکسران و به نقل از  کوین تلگراف، شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) که عملکرد دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای فیات بررسی می‌کند، در بحبوحه پیش‌بینی‌ها مبنی بر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، از کف ۱۰۰.۸۲ واحد در ۳ فوریه (۱۴ بهمن) خود ۴٪ افزایش یافت و در حال حاضر برابر با ۱۰۴.۵۲ است.

نمودار شاخص قدرت دلار DXY
نمودار شاخص قدرت دلار DXY؛ منبع: تریدینگ‌ویو

به طور تاریخی میان شاخص قدرت دلار (DXY) و عمل‌کرد دارایی‌های پرریسک (سهام و کریپتو) رابطه معکوس وجود داشته است. به همین دلیل می‌توان با تلاش برای پیش‌بینی عمل‌کرد DXY، روند بازار کریپتو و سهام را پیش‌بینی کرد. در ادامه ابتدا از دید اقتصاد کلان و سپس از دید تکنیکال تلاش کرده‌ایم روند تغییرات DXY را بررسی کنیم و در نهایت با نتیجه‌گیری از بررسی‌های انجام شده در مورد DXY، آینده قیمت بیت کوین را بررسی کنیم.

ادامه تورم و تاثیر آن بر DXY

آخرین داده‌ها نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا همچنان تا بازگشت به حالت عادی خود فاصله دارد. در هفته منتهی به ۲۵ فوریه (۶ اسفند)، آمار بیکاری آمریکا منتشر شد و با ۲۰۰۰ عدد کاهش، به ۱۹۰٬۰۰۰ رسید. شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز در ماه ژانویه بالاتر از پیش‌بینی‌ها بود.

مطالعه کنید: انتشار داده‌های جدید اقتصادی از نرخ بیکاری تا تورم ژانویه؛ بیت کوین چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟

در همین حال، نظرسنجی انجام شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد ۹۰٪ از تولیدکنندگان آمریکایی علیرغم کاهش مشکلات زنجیره تامین، همچنان از افزایش قیمت نهاده‌ها شکایت دارند.

نمودار هزینه تولیدکنندگان آمریکایی - منبع: بلومبرگ
نمودار هزینه تولیدکنندگان آمریکایی و افزایش این هزینه‌ها از آغاز سال ۲۰۲۳؛ منبع: بلومبرگ

با وجود اینکه این شرایط تورمی بهتر از اوج شیوع کروناست با این حال، گزارشات نشان می‌دهد علیرغم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، فشار تورمی همچنان باقی مانده است. کریستوفر والر، یکی از روسای فدرال رزرو در این رابطه می‌گوید:

داده‌های اخیر نشان می‌دهد هزینه‌های مصرف‌کننده آنقدرها رو به کاهش نیست، بازار کار همچنان بیش از اندازه داغ است و نرخ بیکاری به شدت پایین است و تورم هم با آن سرعتی که من فکر می‌کردم رو به کاهش نیست. در صورتی که داده‌های تورمی گزارش شده همچنان بالا باشد، در سال جاری نرخ بهره‌ای که هدف تعیین‌شده در سیاست‌ها افزایش خواهد یافت.

نرخ بهره در حال حاضر ۴.۷۵٪ است و مطابق پیش‌بینی‌ها نرخ بهره هدف تا پایان سال ۲۰۲۳ برابر با ۵.۵٪ است. اما همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، نگرانی‌ها در مورد مهار نشدن تورم باعث شده است بعضی فعالان مهم اقتصادی در آمریکا، از جمله بنک آو آمریکا (BoA) در مورد افزایش نرخ بهره هدف تا ۶٪ گمانه‌زنی کنند.

مطالعه کنید:بانک آو آمریکا: فدرال رزرو احتمالا نرخ بهره را تا ۶٪ افزایش دهد

افزایش نرخ بهره و تشدید سیاست‌های پولی انقباضی باعث کاهش نقدینگی دلار در بازار و رشد شاخص قدرت دلار (DXY) می‌شود. با توجه به رابطه معکوس DXY با دارایی‌های پرریسک مانند سهام و کریپتو، انتظار می‌روند این پیش‌بینی‌ها در صورت تحقق به کمتر شدن نقدینگی در بازار کریپتو و کاهش قیمت بیت کوین بیانجامد.

ظهور الگوی صعودی سر و شانه معکوس در نمودار DXY

در نمودار شاخص دلار آمریکا، الگوی تکنیکال کلاسیک سر و شانه معکوس در حال تشکیل شدن است که الگویی صعودی است و به دنبال آن احتمال دارد DXY در ماه‌های آتی بیش از ۴.۵٪ رشد کند.

الگوی سر و شانه معکوس زمانی تشکیل می‌شود که قیمت زیر یک خط مقاومت مشترک که خط گردن نامیده می‌شود، کاهش یابد و شکلی شبیه به یک سر و دو شانه در سمت راست و چپ را به صورت وارونه تشکیل دهد.

نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم روزانه - منبع
نمودار شاخص قدرت دلار در تایم‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

در صورتی که به دنبال تشکیل الگوی سر و شانه معکوس، خط گردن به سمت بالا شکسته شود، قیمت تا حداکثر ارتفاع بین پایین‌ترین سطح الگو و خط گردن افزایش خواهد یافت.

در صورتی که شاخص دلار آمریکا با موفقیت از خط گردن خود در حوالی ۱۰۵.۲۵ بالا برود، احتمال صعود آن تا ۱۰۹.۷۵ در سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت. این موضوع می‌تواند به معنای افزایش فشار نزولی بر بیت کوین و سایر رمزارزها باشد.

آیا قیمت بیت کوین تا ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت؟

بهبود شاخص قدرت دلار (DXY) همزمان با ناتوانی بیت کوین در فتح مقاومت ۲۵٬۰۰۰ دلاری رخ می‌دهد. قیمت بیت کوین از آن زمان حدود ۱۳٪ کاهش یافته که یکی از دلایل اصلی آن، فاکتورهای ماکرو است.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

علاوه بر این، نگرانی‌ها در رابطه ورشکستگی بانک سیلورگیت و پیامدهای احتمالی آن برای صنعت رمزارزها قیمت بیت کوین را در چند روز گذشته کاهش داده است.

فاکتورهای منفی در بازار کریپتو در حال جمع شدن‌ هستند و می‌توانند ریزش اخیر را توضیح دهند:

  • بازگردانده شدن بیت کوین‌های مونت گاکس
  • سیلورگیت
  • آزادسازی اترهای بیکن چین پس از شانگهای
  • CPI بالا (افزایش ۰.۵٪ نرخ بهره الان دیگه غیر ممکن نیست)
  • بازگشایی منفی بازارهای آسیا
  • موج لیکوییدیشن‌ها
  • ضعف بازار سهام (تسلط شورت در معاملات آتی)

جان تورو، مدیر بخش تجارت صرافی ارز دیجیتال ایندپندنت رزرو (Independent Reserve) در این رابطه می‌گوید:

هرگونه نگرانی در رابطه با نقدینگی تاثیر مستقیمی بر شرایط بازار خواهد داشت و ممکن است بر دسترسی دارایی مشتریان تاثیر بگذارد.

از نظر تکنیکال سقوط قیمت بیت کوین را میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه نجات داد (منحنی قرمز در تصویر).

تا وقتی که بالای این سطح باشیم اوضاعمون عالیه. این سطح رو از دست بدیم بیچاره‌ایم.

با این حال، از دست رفتن میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه چندان دور از ذهن نیست. با ادامه اخبار منفی و همچنین تداوم افزایش نرخ بهره، از دست رفتن تمام این میانگین‌های متحرک ممکن است. در این صورت، می‌توان انتظار داشت بیت کوین طی هفته‌های آتی سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار را آزمایش کند.

  • چه آینده‌ای برای شاخص قدرت دلار دلار پیش‌بینی می‌شود؟

انتظار می‌رود با افزایش نرخ بهره هدف وضعیت نقدینگی در بازار آمریکا وخیم‌تر شود و شاخص قدرت دلار (DXY) افزایش یابد. پیدایش الگوی صعودی سر و شانه معکوس در نمودار DXY هم این موضوع را تایید می‌کند. البته این پیش‌بینی‌ها میان‌مدت هستند.

  • با افزایش DXY چه آینده‌ای برای قیمت بیت کوین پیش‌بینی می‌شود؟

شاخص قدرت دلار با دارایی‌های پرریسک مانند سهام و کریپتو رابطه عکس دارد و افزایش آن احتمالا به معنای کاهش قیمت بیت کوین است. ممکن است طی هفته‌های آینده با افزایش DXY تا محدود نزدیک به ۱۱۰، قیمت بیت کوین محدوده ۲۰٬۰۰۰ دلار را مجددا آزمایش کند.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه