کریپتو

یک قدم مهم برای اتریوم؛ استاندارد ERC-4337 در شبکه اصلی پیاده‌سازی شد

یواو وایس (Yaov Weiss) یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم، استاندارد ERC-4337 یا حساب‌های هوشمند را در کنفرانس walletcon در دنور کولرادو معرفی کرد.

به گزارش د بلاک، توسعه‌دهندگان اتریوم قرارداد جدیدی به نام EntryPoint را معرفی کرده‌اند که به حسا‌ب‌های کیف پول‌‌ها اجازه می‌دهد مانند قراردادهای هوشمند عمل کنند و قابلیت برنامه‌ریزی به حساب‌های EOA اضافه شود. هدف اولیه این ویژگی بهبود تجربه کاربری به وسیله تسهیل کردن تسک‌های پیچیده است. تسک‌هایی مانند پرداخت‌های خودکار و اضافه شدن متودهای ریکاوری که پیش از این در دسترس نبودند. یواو وایس گفت:

میلیاردها کاربر بعدی دیگر به نوشتن ۱۲ کلمه بازیابی نیازی نخواهند داشت. ما باید کاربردهای بهتری به آنان ارائه دهیم، آنها نباید خودشان را درگیر کلیدهای رمزنگاری شده کنند.

این ویژگی پیش از این با عنوان پیشنهاد بهبود اتریوم ۴۳۳۷ (EIP-4337) یا اکانت ابسترکشن قرار بود در سطح پروتکل به وسیله فورک شدن فراهم شود. اکانت ابسترکشن، امکان ذخیره کلیدهای خصوصی در ماژول‌های امنیتی گوشی‌های هوشمند استاندارد را فراهم می‌سازد و بدین ترتیب عملا آنها را به یک کیف پول سخت افزاری تبدیل می‌کند. برخی دیگر از ویژگی‌های ERC-4337 عبارتند از:

  • استفاده از احراز هویت ۲ عاملی؛ مانند امضا کردن تراکنش با اسکن چهره یا اثر انگشت
  • اعمال سقف خرج ماهانه روی حساب
  • پرداخت هوشمند؛ مانند استفاده از بازی‌های بلاکچینی بدون نیاز به امضا تک تک تراکنش‌ها

وایس در این رابطه گفت:

این برای شما همان ویژگی‌های بانک‌ها را ارائه می‌کند بدون اینکه نیاز به اعتماد به بانک‌ها داشته باشید.

در حالی که کیف پول‌های قرارداد هوشمند Argent و Gnosis عملکردهای مشابهی را ارائه می‌دهند، آنها برای پرداخت کارمزد گس، به سرویس‌های متمرکزی به نام رله نیاز دارند. این در حالی است که استاندارد ERC-4337 کل سیستم را غیرمتمرکز می‌کند.

EntryPoint پس از بازبینی کد توسط شرکت حسابرسی اپن زپلین راه‌اندازی شده و اکنون برای شبکه‌های بلاکچینی سازگار با ماشین مجازی اتریوم مانند پالیگان، زنجیره BNB، آربیتروم، آپتیمیزم، آوالانچ و زنجیره Gnosis در دسترس است.
به گفته لوکاس شور هم‌بنیان‌گذار Safe، این ویژگی یک تغییر بنیادی در پروتکل اتریوم نیست بلکه یک گزینه اختیاری است که می‌تواند توسط سرویس‌های ارائه دهنده کیف پول مانند متامسک به کاربران عرضه شود. وی اضافه کرد برنامه‌نویسان اکنون می‌توانند با نسخه رسمی قرارداد EntryPoint کار کنند. Micheal Lewellen یکی از مدیران اپن زپلین در اینباره عنوان داشت:

یکی از آثار بزرگ این ویژگی در اکوسیستم اتریوم این است که به ارائه دهندگان زیرساخت‌های کیف پول‌ها اجازه می‌دهد گزینه‌های بیشتری مانند بازیابی حساب‌ها و ویژگی چند امضایی بومی را برای ولت‌های هوشمند به وجود بیاورند.

وی با ذکر این موضوع که قرارداد اکانت ابسترکشن، لزوم حفظ کردن عبارات بازیابی را از بین نمی‌برد گفت این ویژگی راهکارهای جایگزینی برای بازیابی حساب کیف پول‌های اتریومی را به ارمغان می‌آورد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه