کریپتو

شبکه وو (WOO Network)؛ شبکه‌ای همه‌فن‌حریف!

عرصه بلاک چین از زمان ظهور بیت کوین همچنان در حال رشد بوده است و صرافی‌های ارز دیجیتال نقش مهمی در این رشد ایفا کرده‌اند؛ اما تا همین چند سال پیش، گزینه‌های چندانی برای مبادله ارزهای دیجیتال در بازار وجود نداشت. صرافی بزرگ بایننس در ژوئیه۲۰۱۷ تأسیس شد و در آن زمان از یونی‌سواپ (Uniswap) یا دیگر بازارسازهای خودکار (AMM) خبری نبود. بر همین اساس، به‌نظر می‌رسد پیدایش شبکه وو (Woo Network) نیز برای پرکردنِ این خلأ بوده است.

شبکه وو روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و برای همه تراکنش‌های خود از توکن بومی‌اش با استاندارد ERC20 استفاده می‌کند که موجب شده است این شبکه از سرعت و کارایی و امنیت فراوانی بهره ببرد. در مطلب حاضر، قصد داریم ماهیت و نحوه کار این شبکه و تاریخچه و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شبکه وو (WOO Network) چیست؟

وو شبکه‌ای با نقدینگی عمیق و فراوان است که معامله‌گرها، صرافی‌ها، مؤسسه‌ها و پلتفرم‌های دیفای را به یکدیگر متصل می‌کند. از‌طریق این شبکه، کاربران می‌توانند به روشی غیرمتمرکز و با هزینه‌ای اندک یا حتی رایگان به نقدینگی بازار و اجرای معاملات و راهبردهای کسب سود دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

در سال ۲۰۱۹، شرکت معاملات الگوریتمی کرونوس ریسرچ (Kronos Research) ایده شبکه وو را ارائه داد. این شرکت مدتی طولانی بازارساز پیشرو در میان همه صرافی‌های عمده بود و حدود ۵ تا ۱۰میلیارد دلار حجم معاملات روزانه‌اش بود. تیم کرونوس با تکیه بر تجربه‌ای که در این سال‌ها در بازار ارزهای دیجیتال به‌دست آورده بود، متوجه کاستی مهمی در این بازار شد. این کاستی چیزی نبود جز نقدینگی ناکافی که بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال با آن مواجه بودند.

شبکه وو در چنین فضایی پا به عرصه گذاشت و اکنون مجموعه‌ای از محصولات را ارائه می‌‌دهد که نقدینگی بیشتری را با هزینه کمتر و حتی صفر به کاربران عرضه می‌کند. جذب سرمایه دوره A+ شبکه وو را بایننس لبز (Binance Labs) برگزار کرد و در آن، ۱۲‌میلیون دلار در ژانویه‌۲۰۲۲ جذب شد. شبکه وو خدمات خود را روی صرافی متمرکز وو اکس (WOO X) و صرافی غیرمتمرکز ووفای (WOOFi) و پلتفرم سهام‌گذاری‌اش ارائه می‌کند. این شبکه پلتفرم دیگری به نام وو ترید (WOO Trade) دارد که ویژه مشتریان نهادی است و صرافی‌ها می‌توانند با آن نقدینگی شبکه وو را از‌طریق واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) در خدمات خود ادغام کنند.

تاریخچه شبکه وو

در سال ۲۰۱۸، جک تن (Jack Tan) و مارک پیمنتل (Mark Pimentel) شرکتی را فقط با دو کارمند تأسیس کردند. آن‌ها تا پایان همان سال شرکت خود را به‌حدی گسترش دادند که تعداد کارمندانشان به شصت نفر در سه شهر مختلف رسید. کارمندان شرکت مشتاقانه روی ایده‌هایی کار می‌کردند که پایه شرکت کرونوس ریسرچ (Kronos Research) بود.

جک تن سابقه طولانی در معامله‌گری دارد و یکی از معامله‌گران موفق کمّی در دنیای ارزهای دیجیتال است. شرکت کرونوس ریسرچ که او با همکاری پیمنتل پایه‌گذاری کرد، ماهانه به‌طور‌متوسط ۳۰میلیارد دلار معامله انجام می‌دهد. او فارغ‌التحصیل دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) است و کار حرفه‌ای خود را در بی‌ان‌پی پاریبا آغاز کرد و پس‌ازآن، به دویچه بانک (Deutsche Bank) رفت.

مارک پیمنتل، دیگر بنیان‌گذاری کرونوس ریسرچ، در‌کنار جک تن سِمَت مدیرعاملی این شرکت را برعهده دارد. او کار حرفه‌ای خود را در بخش معاملات گروه سرمایه‌گذاری سیتادل (Citadel Investment Group) آغاز کرد. پیمنتل تنها در سال ۲۰۰۷، در این سِمَت توانست ۸۹۲میلیون دلار درآمد برای این شرکت محقق کند. پس‌ از آن سال، وی به مدیریت گروه توسعه بازار الکترونیک در شرکت نایت کپیتال (Knight Capital) ارتقا یافت.

سرمایه‌گذاران

وو ترید در سه دوره جذب سرمایه توانسته است ۱۰میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. آخرین دور جذب سرمایه آن در ۱۵‌سپتامبر‌۲۰۲۰ برگزار شد. دیفاینس کپیتال (Defiance Capital) و جی‌بی‌وی کپیتال (GBV Capital) جدیدترین سرمایه‌گذاران نهادی هستند که در تأمین مالی وو ترید مشارکت کرده‌اند.

شرکای تجاری

وو ترید موفق شده است نظر شرکت‌های متعددی را برای همکاری جلب کند؛ اما چون این پلتفرم نوپاست، هنوز تعداد این شرکت‌ها کم است. پلتفرم وو ترید در تازه‌ترین همکاری، شراکتی را با وان‌اینچ (1Inch) با هدف تأمین نقدینگی بیشتر و تسهیل معاملات برای کاربرانش آغاز کرده است.

شبکه وو چگونه کار می‌کند؟

شبکه وو برای تجمیع و ادغام نقدینگی با استفاده از استراتژی‌های معامله‌گری الگوریتمی و پوشش ریسک با شرکت کرونوس ریسرچ همکاری می‌کند. نقدینگی از چندین پلتفرم معاملاتی متمرکز و نهادی پیشرو و اخیراً هم از شبکه‌های دیفای مثل اتریوم، بلاک چین بایننس، پالی‌گان و اولنچ جمع‌آوری می‌شود. مشتریان مستقیماً از‌طریق واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) یا رابط کاربری گرافیکی (GUI) در وو اکس و ووفای به شبکه وصل می‌شوند. برخی از کاربران هم از‌طریق پلتفرم‌های دیفای مثل وان‌اینچ (1inch) یا زیرو اکس (0x) یا پاراسواپ (Paraswap) به‌‌طورغیرمستقیم متصل می‌شوند.

بازارسازهای مستقر در دیگر پلتفرم‌ها نظیر دی‌وای‌دی‌اکس (dYdX) هم می‌توانند از شبکه وو به‌عنوان بستری برای سرمایه‌گذاری پوشش ریسک استفاده کنند. مدل کارمزد صفر و شرایط مطلوب سفارش‌ها روشی ایدئال برای راهبرد پوشش ریسک بدون کارمزد فراهم کرده است. حجم معاملات در شبکه وو رشد مستمری یافته است؛ به‌طوری‌که در اواسط سپتامبر‌۲۰۲۱ حجم معاملات ۲۴‌ساعته به ۲.۵‌میلیارد دلار رسید. رشد تصاعدی پلتفرم‌های محبوبی مثل دی‌وای‌دی‌اکس نیز در این موفقیت نقش بسزایی ایفا کرد.

ویژگی‌های اصلی شبکه وو

ویژگی‌های کلیدی شبکه وو

مشتریان نهادی می‌توانند ازطریق شبکه وو دفتر سفارش‌های خود را به سطحی برسانند که بتوانند با صرافی‌های برتر رقابت کنند و شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش (Bid-Ask Spread) خود را کاهش دهند. کارمزد معاملات در شبکه وو در حد صفر و حتی گاهی منفی است و این به معامله‌گران حرفه‌ای و نهادی امکان می‌دهد که از بیشترین میزان نقدینگی و اجرای معاملات بهره‌مند شوند. پلتفرم ووفای و ماژول‌های کاملاً سفارشی آن برای سفارشی‌سازی فضای کاری این پلتفرم را به یکی از پلتفرم‌های محبوب‌ برای معامله‌گران فعال تبدیل کرده است.

برخی از ویژگی‌های برجسته شبکه وو بدین‌شرح است:

  • دفتر سفارش‌های در سطح نهادی: موتور پیشرفته تطابق سفارش‌ها وو یافتنِ بهترین قیمت‌های معاملاتی را برای مشتریان نهادی تضمین می‌کند.
  • شکاف ناچیز قیمت پیشنهادی خریدوفروش: استخر عمیق نقدینگی وو و موتور پیشرفته تطابق سفارش‌های آن خیال معامله‌گران را از بابت منصفانه‌بودن قیمت‌ها راحت می‌کند.
  • کارمزد صفر یا منفی معاملاتی: شبکه وو کارمزد معاملات را تغییر نمی‌دهد و به کاربرانی که به تأمین نقدینگی پلتفرم کمک کنند، تخفیف هم می‌دهد.
  • فضای کاری کاملاً سفارشی: ووفای ماژولی کاملاً سفارشی است که به معامله‌گران امکان می‌دهد فضای کاری خود را کاملاً منطبق با نیازهای خاص خود سفارشی‌سازی کنند.
  • انواع سفارش‌های پیشرفته: شبکه وو انواع متنوعی از سفارش‌های پیشرفته را عرضه می‌کند؛ مثل سفارش‌های بزرگ یا به‌اصطلاح آیسبرگ (IceBerg) که برای یافتن بهترین قیمت‌ها به‌کار می‌رود.

سرویس‌ها و خدمات شبکه وو

شبکه وو (WOO Networkd) چیست؟

شبکه وو به‌عنوان شبکه نقدینگی، خدمات مالی متمرکز یا سیفای (CeFi) و دیفای گسترده‌ای را به کاربران ارائه می‌دهد. این شبکه چندین پلتفرم صرافی متمرکز و غیرمتمرکز دارد که با استفاده از استخر نقدینگی شبکه وو فعالیت می‌کنند. در واقع وو ترید و وو اکس و ووفای سه پلتفرم معاملاتی شبکه وو هستند که در‌ادامه، آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وو ترید (WOO Trade) چیست؟

شبکه وو ترید یک شبکه معاملاتی غیرشفاف است که نقدینگی فراوانی را در‌کنار شکاف اندک قیمتی به معامله‌گران ارائه می‌دهد. این پلتفرم از این نظر غیرشفاف است که اطلاعات معامله‌گران و معاملات در آن کاملاً خصوصی و ناشناس می‌ماند. صرافی وو ترید هیچ کارمزدی برای معاملات از کاربران خود کسر نمی‌کند و امکان معاملات انجام سنگین را برایشان فراهم می‌کند. همچنین، این پلتفرم معاملات ساده و پیشرفته را در دو رابط کاربری ارائه داده است.

پلتفرم وو اکس (WOO X)

وو اکس محصول اصلی شبکه ووست که امور مالی متمرکز (CeFi) را با معاملات با کارمزد اندک و نقدینگی عمیق و فضای کاری سفارشی ارائه می‌کند. در این پلتفرم، کاربران می‌توانند فضای کاری خود را کاملاً براساس نیازهای خود سفارشی‌سازی کنند. ویجت‌ها و نمودارها و دیگر اجزای سفارشی امکان تنظیم براساس نیازهای شخصی را دارند.

علاوه‌براین، وو اکس یکی از عمیق‌ترین نقدینگی‌ها را در میان پلتفرم‌های فعال در صنعت امور مالی متمرکز دارد؛ به‌همین‌دلیل، کاربران می‌توانند سریع و راحت وارد موقعیت معاملاتی شوند و از آن بیرون بیایند. نکته دیگر اینکه نقدینگی عمیق وو اکس باعث می‌شود که لغزش قیمت (Slippage) در معاملات کم یا صفر شود. نقدینگی شبکه وو ازطریق کاربران و تأمین‌کنندگان حرفه‌ای مانند صرافی‌ها و بازارسازها و نهادها تأمین می‌شود. یکی از تأمین‌کنندگان اصلی نقدینگی در وو اکس شرکت کرونوس ریسرچ است که با مشارکت خود عمقی دوچندان به نقدینگی شبکه وو بخشیده است.

کارمزد معاملات در پلتفرم وو اکس ۰.۱درصد به‌صورت ثابت است که آن را به یکی از صرافی‌های متمرکز مقرون‌به‌صرفه‌ بازار تبدیل کرده است. کاربرانی که به سطح ۲ می‌رسند و معاملاتشان را به‌صورت دستی انجام می‌دهند، می‌توانند هزینه سفارش‌گذاری و سفارش‌برداری را در معاملات خود کاهش دهند. کاربران سطح ۲ به‌صورت دوره‌ای از وو اکس مشوق دریافت می‌کنند.

بازارساز خودکار ووفای (WOOFi)

پلتفرم ووفای بازارساز خودکاری است که استخرهای نقدینگی آن روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) و پالیگان قرار دارد و برای تعیین قیمت از مدل بازارساز فعال ترکیبی (sPMM) استفاده می‌کند. این در حالی است که بیشتر بازارسازهای خودکار موجود در بازار ارزهای دیجیتال از روش ساده و سنتی بازارساز ثابت (CPMM) استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: پالیگان (Polygon) چیست؟ آموزش خرید و کیف پول‌ها + ویدیو

استفاده از روش sPMM باعث شده است که لغزش قیمت در معاملات ووفای بسیار اندک باشد. همچنین، این روش احتمال زیان غیردائمی (Impermanent Loss) را برای تأمین‌کنندگان نقدینگی در پلتفرم ووفای حذف می‌کند.

بیشتر بخوانید: زیان غیردائمی چیست؟

ووفای سه قابلیت اصلی دارد: تبادل توکن و کسب درآمد و سهام‌گذاری.

  • تبادل: کاربران می‌توانند توکن‌های موجود در استخرهای نقدینگی ووفای را با یکدیگر مبادله کنند. مدل sPMM درمقایسه‌با بازارسازهای خودکاری که روی یونی‌سواپ هستند، شباهت بیشتری به دفتر سفارش‌های صرافی‌های سنتی دارد. این مدل با استفاده از اوراکل‌های داده‌های بازار در شبکه وو قیمت‌های دفتر سفارش‌ها را از صرافی‌های متمرکزی مثل بایننس استخراج و قیمت معاملاتی مناسب را محاسبه می‌کند.

در این پلتفرم، نقدینگی در استخرهای تکی است، نه استخرهای جفت‌ارزی؛ درست مثل آنچه در صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر وجود دارد. ووفای به تأمین‌کنندگان نقدینگی استخرهایی که دارایی‌هایشان کم شده است، مشوق می‌دهد و از این طریق دارایی‌های استخرها را متعادل می‌کند.

  • کسب درآمد: کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در استخرهای نقدینگی ووفای سپرده‌گذاری و از آن درآمد کسب کنند. نرخ سود این سپرده‌ها به نقدینگی موجود در استخر بستگی دارد.
  • سهام‌گذاری: کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در استخرها سهام‌گذاری و بخشی از کارمزد معاملات را به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

توکن وو (WOO) چیست؟

توزیع توکن Woo

وو (WOO) توکن بومی شبکه ووست که به‌عنوان نیروی وحدت‌بخش محصولات دیفای و سیفای و خدمات ارائه‌شده در شبکه وو عمل می‌کند. سقف عرضه توکن وو ۳میلیارد واحد است که با توکن‌سوزی ماهانه به‌تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی‌که سقف عرضه به ۵۰درصد سقف فعلی برسد. توکن وو از نوع خدماتی یا کاربردی (Utility Token) است که به‌واسطه پل‌هایی مثل زنجیره بایننس (BNB Chain)، اتریوم، اولنچ (Avalanche)، پالی‌گان (Polygon)، سولانا (Solana)، آربیتروم (Arbiturm)، فانتوم (Fantom) و نیر (NEAR) در چندین بلاک چین دیگر نیز موجود است.

توکن وو در صرافی‌های غیرمتمرکز متعددی در زنجیره‌های مختلف دردسترس است؛ از‌جمله بانکور (Bancor)، سوشی‌سواپ (SushiSwap)، یونی‌سواپ (Uniswap)، پنکیک‌سواپ (PancakeSwap)، کوئیک‌سواپ (QuickSwap) و اسپوکی‌سواپ (SpookySwap). دارندگان توکن وو می‌توانند از معاملات بدون کارمزد وو اکس، پورسانت (معامله برای درآمدزایی)، سهام‌گذاری، تخفیف، ایردراپ‌های وو ونچرز (WOO Ventures) و خدمات حاکمیتی در شبکه وو استفاده کنند.

کاربردهای توکن وو

در‌ادامه، نگاهی دقیق‌تر به کاربردهای فعلی و آینده توکن وو خواهیم انداخت:

۱. حاکمیت: سهام‌گذاران ووفای و وو اکس و کسانی که دست‌کم ۱٬۸۰۰ واحد وو در یک کیف پول درون‌زنجیره‌ای دارند، می‌توانند با ارائه پیشنهاد و رأی‌دادن در سازمان غیرمتمرکز خودگردان یا دائو وو (WOO DAO) در حاکمیت غیرمتمرکز شبکه مشارکت کنند.

بیشتر بخوانید: دائو (DAO) چیست؟ آشنایی با بهترین پروژه‌های سازمان خودگردان غیرمتمرکز

۲. سهام‌گذاری: کاربران می‌توانند با سهام‌گذاری توکن‌های وو کارمزد معاملات خود را در وو اکس کاهش دهند یا حتی به صفر برسانند. معامله‌گرانی که حجم معاملاتی زیادی در وو اکس دارند، با سهام‌گذاری توکن وو محدودیت و کارمزد معاملات را می‌توانند کاهش دهند.

۳. توزیع سود: بخشی از توکن‌هایی که در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری وو ونچرز دریافت شده بود، در میان سهام‌گذاران توکن وو در وو اکس توزیع می‌شود. همچنین، کاربران می‌توانند با سهام‌گذاری در پلتفرم ووفای از کارمزدهای محصولات معامله برای کسب درآمد (Trade-To-Earn) سهم داشته باشند.

۴. تأمین نقدینگی و کشت سود: یکی دیگر از کاربردهای توکن وو تأمین نقدینگی استخرهای نقدینگی در صرافی‌هایی مثل سوشی‌سواپ و یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ است. توکن وو فرصت‌های بسیاری را برای درآمدزایی در بلاک چین‌های مختلف برای دارندگان آن فراهم می‌کند.

۵. وام‌دهی و وام‌گیری: می‌توان در پلتفرم‌های دیفای از توکن وو به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کرد یا آن را به‌عنوان وام به دیگر کاربران داد.

۶. معامله‌گری اجتماعی: سهام‌گذاران وو می‌توانند در آینده راهبردهای معامله‌گری بسیار پیشرفته را از بهترین معامله‌گران بیاموزند.

۷. سوزاندن توکن وو: شبکه وو ۵۰درصد از درآمد پلتفرم را به‌صورت ماهانه برای بازخرید و سوزاندن توکن‌های وو هزینه می‌کند.

کاربرد توکن Woo

پرسش‌های رایج

شبکه وو چیست؟

شبکه وو شبکه نقدینگی عمیقی است که معامله‌گرها، صرافی‌ها، نهادها و پلتفرم‌های دیفای را به یکدیگر متصل می‌کند. این شبکه در‌واقع مانند پلی میان امور مالی متمرکز (سیفای) و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) عمل می‌کند.

چه‌ کسانی شبکه وو را ساختند؟

شبکه وو را شرکت کرونوس ریسرچ راه‌اندازی کرده است. جک تن (Jack Tan) و مارک پیمنتل (Mark Pimentel)، دو معامله‌گر حرفه‌ای با سابقه‌ای طولانی در بازارهای مالی‌، بنیان‌گذاران شرکت کرونوس ریسرچ هستند.

شبکه وو چگونه کار می‌کند؟

شبکه وو پلتفرمی بلاک چینی است که به کاربران امکان ساخت و مدیریت دارایی‌های دیجیتال را می‌دهد. این پلتفرم با استفاده از الگوریتم اجماعی منحصربه‌فرد، توافق درباره وضعیت بلاک چین را بدون نیاز به نهادی مرکزی امکان‌پذیر می‌کند.

پلتفرم وو ترید (WOO Trade) چیست؟

وو ترید پلتفرم متمرکز معاملاتی غیرشفاف در شبکه وو است که با استفاده از استخرهای نقدینگی عمیق شبکه وو امکان انجام معاملات سنگین را برای کاربران نهادی فراهم می‌کند.

صرافی وو اکس (WOO X) چیست؟

وو اکس صرافی متمرکزی در شبکه ووست که امکان انجام معاملات با کارمزد بسیار اندک و نقدینگی فراوان و فضای کاری سفارشی را برای کاربران فراهم کرده است.

ووفای (WOOFi) چیست؟

پلتفرم ووفای بازارساز خودکاری است که روی بلاک چین بایننس اسمارت چین (BSC) قرار دارد و برای تعیین قیمت از مدل بازارساز فعال ترکیبی (sPMM) استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند در پلتفرم ووفای توکن‌های مختلف را با یکدیگر تبادل کنند و با تأمین نقدینگی استخرهای ووفای درآمد به‌دست آورند و با سهام‌گذاری در این پلتفرم سود دریافت کنند.

توکن WOO چه کاربردهایی دارد؟

با توکن وو می‌توان از معاملات بدون کارمزد وو اکس، پورسانت (معامله برای درآمدزایی)، سهام‌گذاری، تخفیف، ایردراپ‌های وو ونچرز (WOO Ventures) و خدمات حاکمیتی در شبکه وو استفاده کرد.

جمع‌بندی

شبکه وو گزینه‌ای مناسب برای کسانی است که می‌خواهند امنیت صرافی متمرکز و دسترسی به توکن‌های پلتفرم‌های دیفای را در‌کنار‌هم داشته باشند. تمرکز شبکه وو در تأمین نقدینگی روی کاربران بلاک چین است که می‌خواهند از لغزش قیمتی در امان باشند. این پروژه در‌مجموع یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای ترکیب سیفای و دیفای است.

هم‌زمان با رشد نقدینگی شبکه وو در فضای دیفای و سیفای، کاربرد توکن وو هم گسترش می‌یابد. ترکیب تیم باتجربه و حمایت شرکت‌های پیشرو در صنعت ارزهای دیجیتال مثل بایننس و مجموعه‌ای کامل از محصولات ضروری باعث شده است که شبکه وو جایگاهی مناسب در دنیای ارزهای دیجیتال برای خود دست‌وپا کند.

این پلتفرم برای تداوم رشد خود قصد دارد محصولات و قابلیت‌ها و همکاری‌های خود را گسترش دهد. باتوجه‌به رشد روزافزون کاربردهای ارزهای دیجیتال و افزایش استقبال از این صنعت در دنیای امور مالی سنتی، پلتفرم‌هایی مانند شبکه وو که پلی میان سیفای و دیفای هستند، می‌توانند آینده‌ای موفق داشته باشند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه