کریپتو

جهشی در مقیاس‌پذیری اتریوم؛ نسخه بتای zkEVM پالیگان تا یک ماه دیگر عرضه می‌شود

پالیگان (Polygon)، راهکار مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم، تاریخ ۲۷ مارچ (۷ فروردین) را برای راه‌اندازی نسخه بتا zkEVM در شبکه اصلی، انتخاب کرد.

به گزارش کوین دسک، در پست وبلاگ پالیگان مشخص نشده است که نسخه بتا چه مواردی را شامل می‌شود، اما تاکید شد که تیم توسعه‌دهنده طی هفته‌های آینده جزییات بیشتری را در این مورد منتشر خواهد کرد.

شبکه پالیگان در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۱) zkEVM را در شبکه آزمایشی خود راه‌اندازی کرد و بر اساس این پست وبلاگ، از زمان راه‌اندازی، بیش از ۷۵۰۰۰ اثبات دانش صفر تولید شده و حدود ۵۰۰۰ قرارداد هوشمند در شبکه آزمایشی مستقر شده است.

zkEVM بر خلاف آنچه که نام آن القا می‌کند نوع جدیدی از ماشین مجازی اتریوم نیست. بلکه با پیدایش این تکنولوژی، رول‌آپ‌های دانش صفر (در این مورد رول‌آپ دانش صفر پالیگان) با ماشین مجازی اتریوم سازگار می‌شوند. به این ترتیب می‌توان قراردادهای هوشمندی که برای شبکه اصلی اتریوم نوشته شده‌اند را بدون نیاز به برنامه‌نویسی مجدد بر بستر رول‌آپ‌های دانش صفر سازگار با EVM اجرا کرد. این موضوع پیروزی بزرگی برای تکنولوژی دانش صفر، مقیاس‌پذیری اتریوم و همچنین شبکه پالیگان محسوب می‌شود.

البته شبکه پالیگان تنها تیمی نیست که برای دستیابی به zkEVM تلاش می‌کند. در حال حاضر میان شبکه‌های لایه ۲ اتریوم برای دستیابی به zkEVM رقابت سختی وجود دارد. تا جایی که برخی هوادارن اتریوم این رقابت سخت را «نبرد zkEVM» نامیده‌اند. شبکه زی‌کی‌سیک (zkSync)، اسکرول (Scroll) و حتی بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) در حال کار روی این تکنولوژی هستند. اما به نظر می‌رسد شبکه پالیگان در حال حاضر در این «نبرد» دست کم از نظر رسانه‌ای و بازاریابی دست بالا را داشته باشد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه