کریپتو

نشانه‌ای تازه از رسیدن قیمت به کف؛ سقوط تاریخی یکی از شاخص‌های مهم بیت کوین در سال ۲۰۲۲

شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین که ابزار مناسبی برای شناسایی فازهای مختلف در بازار است، در طول سال ۲۰۲۲ دومین ریزش بزرگ تاریخ خود را تجربه کرده است.

به گزارش کریپتو اسلیت، بررسی داده‌های تاریخی بازار نشان می‌دهد سقوط سال ۲۰۲۲ قیمت بیت کوین چهارمین ریزش عظیم ارزش این ارز دیجیتال از اوج تاریخی‌اش بوده است. در این چرخه نزولی بیت کوین از اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود به نزدیکی ۱۵٬۵۰۰ دلار سقوط کرد که ریزش ۷۷درصدی قیمت را نشان می‌دهد.

همان طور که از نمودار زیر پیداست، بزرگترین ریزش قیمت بیت کوین از یک اوج تاریخی در سال ۲۰۱۱ میلادی رخ داده و برابر با ۹۱.۷۸درصد بوده است. بیت کوین در طول بازارهای نزولی سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ نیز به‌ترتیب شاهد ریزش‌هایی به بزگی ۸۲.۷۵درصد و ۸۲.۶۳درصد بوده است.

نشانه‌ای تازه از رسیدن قیمت به کف؛ سقوط تاریخی یکی از شاخص‌های مهم بیت کوین در سال ۲۰۲۲
میزان افت قیمت بیت کوین از هر اوج تاریخی در چرخه‌های نزولی مختلف.

موضوع این گزارش اما «ارزش تحقق‌یافته بازار بیت کوین» است. شاخصی که در آن به‌جای ضرب‌کردن قیمت آنی بازار در تعداد کل واحدهای در گردش شبکه، قیمت لحظه آخرین جابه‌جایی آنها در نظر گرفته می‌شود. با این کار به‌نوعی مجموع ارزش پرداختی برای خرید واحدهای موجود در شبکه اندازه‌گیری می‌شود.

این شاخص در واقع میزان تأثیرگذاری واحدهایی را که مدت‌هاست دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند، در برآورد ارزش بازار بیت کوین کاهش می‌دهد. از آنجایی که این واحد‌های به‌خصوص سال‌هاست جابه‌جا نشده‌اند، تأثیری هم بر شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین نخواهند گذاشت؛ مگر اینکه بعد از چندین سال به آدرس دیگری منتقل شوند که در این صورت بسته به حجم جابه‌جایی (تعداد واحدهایی منتقل‌شده) می‌توانند روی این شاخص تأثیرگذار باشند.

نمودار زیر نشان می‌دهد سقوط ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین در سال ۲۰۲۲ دومین ریزش بزرگ این شاخص در طول تاریخ است. در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان امسال) میزان ریزش ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین به ۱۸.۹۹درصد رسید.

نشانه‌ای تازه از رسیدن قیمت به کف؛ سقوط تاریخی یکی از شاخص‌های مهم بیت کوین در سال ۲۰۲۲
نمودار ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین به همراه درصد ریزش از اوج در هر چرخه نزولی.

همچنین بخوانید: تحلیل آنچین (On Chain Analysis) یا تحلیل درون‌زنجیره‌ای چیست؟

ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین در حال حاضر ۳۸۳میلیارد دلار برآورد می‌شود که ۵۶میلیارد دلار کمتر از ارزش بازار ۴۳۹میلیارد دلاری این ارز دیجیتال است. مقایسه ارزش بازار عادی و ارزش بازار تحقق‌یافته می‌تواند ابزار خوبی برای شناسایی فازهای مختلف در بازار باشد. به عبارتی دیگر، زمانی که ارزش بازار عادی از ارزش بازار تحقق‌یافته بیشتر باشد، می‌توان گفت هولدرهای بیت کوین در مجموع در سود به سر می‌برند.

نشانه‌ای تازه از رسیدن قیمت به کف؛ سقوط تاریخی یکی از شاخص‌های مهم بیت کوین در سال ۲۰۲۲
مقایسه ارزش بازار و ارزش بازار تحقق‌یافته بیت کوین.

در مقابل، اگر ارزش بازار تحقق‌یافته از ارزش بازار عادی بیت کوین بیشتر باشد، یعنی هولدرهای این ارز دیجیتال مجموعاً در ضرر هستند و قیمتی که در آن اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند، بالاتر از قیمتی است که به‌طور آنی می‌توانند در آن اقدام به فروش کنند.

با توجه به داده‌های موجود، بازار بیت کوین در حال حاضر مجموعاً در سود به سر می‌برد. با اینکه میزان این سود به‌اندازه‌ای نیست که بازار به آن عادت کرده، نشانه‌ای برای بازگشت آرام و ادامه‌دار قیمت از دومین ریزش بزرگ شاخص ارزش بازار تحقق‌یافته است.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه